Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dobrym uzupełnieniem ogrzewania elektrycznego jest tania pc pp - polecam, warto, zwłaszcza, że może się również przydać latem.
kbab chętnie zainwestuję ale u mnie salon, jadalnię i kuchnię dogrzewam kominkiem bo lubię ogień. Spalam na dzień wiaderko 10l drewna i mam 23-26 stopni. Najzimniej i najwięcej energii (a kominek tam nie sięga bo bez płaszcza i DGP) mam w pokojach na północnej ścianie ... i jak to ogrzać tą klimą PP? Mogę zrobić nadmuchy bo mam strop drewniany i wełnę ale czy nadmuch z sufitu da radę ogrzać? Nie da się tym sterować indywidualnie pokoi .. lipa, chyba że masz jakiś pomysł to skorzystam

 

[..] Ciepłą planuje mieć z przepływowego ogrzewacza około 5-7kw [...].

Chłopie ja pod zlewozmywakiem mam 9kW a Ty chcesz pod prysznic wstawić przepływowy 5-7kW? Chyba że zamiast słuchawki wstawisz do baterii wężyk od akwarium i będziesz się spłukiwał strumieniem o średnicy ołówka ale trochę Ci to zajmie zanim szampon zmyjesz ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kbab chętnie zainwestuję ale u mnie salon, jadalnię i kuchnię dogrzewam kominkiem bo lubię ogień. Spalam na dzień wiaderko 10l drewna i mam 23-26 stopni. Najzimniej i najwięcej energii (a kominek tam nie sięga bo bez płaszcza i DGP) mam w pokojach na północnej ścianie ... i jak to ogrzać tą klimą PP? Mogę zrobić nadmuchy bo mam strop drewniany i wełnę ale czy nadmuch z sufitu da radę ogrzać? Nie da się tym sterować indywidualnie pokoi .. lipa, chyba że masz jakiś pomysł to skorzystam

 

 

)

da rady ogrzać od góry, całe poddasze tak ogrzewam, jak chcesz kazdy pokój osobno to zakładasz 1 jednostkę zewnetrzna i wiele wewnętrznych, jeżeli może być razem to wtedy jednostkę kanałową, i wszystko załatwiasz za jednym zamachem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochwal się co to za domowa pompa, która daje prawie 6m3/h pod ciśnieniem (bo zakładam, że jakieś masz)? I nie zapominaj, że zużycie energii w cyklach wł./wył. na pewno będzie większe niż gdy pompa pracuje bez przerwy.

 

w tej chwili na wyjściu z węża 1cal mam wydajność 8m3/h .pobiera 2,2kw, Pompa jest chyba grundfosa, wszystko chce podłączyć pod hydrofor żeby pompa się tak często nie włączała, i żeby można było odpowiednio ustawić ciśnienie. Pompę dałem większą bo ciśnienie potrzzebne mi będzie do systemu podlewania ogodu, im większa wydajność pompy tym mniej rozbudowana sieć do podlewania a na przykład jeden elektrozawór to koszt około 200zł imwięcej tych elektozaworów tym większy i droższy komputer sterujący tymi wszystkimi sekcjami a tak to będe potrzebowal trzy sekcje żeby podlać ogród 1200m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mar1982kaz weź pod uwagę że z przeplywowego sredni strumien wody zima o odpowiednim przyroscie temp wynosi cos kolo 2-3 L/ min

Napełnienie wanny 120 woda o temp (+38*C) zajmie jakies 45 min (nie liczac ile sie ochłodzi w czasie wlewania)

przy 7kW mocy zuzyje jaies 5,5kWh x 0,65 PLN = 3,6PLN/1 wanne, a i tak bedziesz siedział w chlodnej wodzie po 45 minutach nalewania :)

 

tylko bojler-zasobnik z mozlowoscia akumulacji cieplej (nawet goracej) wody

 

No to założę o większej mocy.... przecież bojler też zużywa prąd i dodatkowo grzeje wodę nie tylko wtedy gdy jest ona potrzebna ale non-stop, nie raz domowników nie ma cały dzień w domu (10-12h)a bojler i tak grzeje, natomiast przepływowy podgrzewacz zużywa prąd tylko wtedy gdy jest nam potrzebna gorąca wody,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mar1982kaz też mam hydrofor, ale go nie używam, bo się nie opłaca. 1000 litrów czyli m3 kosztuje u mnie we wsi 3,86 zł. Hydrofor chodzi przez kilka minut, co kilka minut, nawet jak się nie używa wody, co by ciśnienie nabić. Czyli dużo strat postojowych. Policzyłem to sobie na spokojnie i podlewam ogródek wodą z sieci, a mam większy od Twojego. Do tego z hydroforu ciśnienie dużo słabsze niż z sieci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kbab chętnie zainwestuję ale u mnie salon, jadalnię i kuchnię dogrzewam kominkiem bo lubię ogień. Spalam na dzień wiaderko 10l drewna i mam 23-26 stopni. Najzimniej i najwięcej energii (a kominek tam nie sięga bo bez płaszcza i DGP) mam w pokojach na północnej ścianie ... i jak to ogrzać tą klimą PP? Mogę zrobić nadmuchy bo mam strop drewniany i wełnę ale czy nadmuch z sufitu da radę ogrzać? Nie da się tym sterować indywidualnie pokoi .. lipa, chyba że masz jakiś pomysł to skorzystam

U siebie zainstalowałem 2 klimatyzatory w sypialniach na poddaszu, jesteśmy sami i nie zamykamy drzwi wewnętrznych, jestem zaskoczony bo klima potrafi w krótkim czasie podnieść temperaturę na całej górze. Masz mały dom, dlatego jeśli zastosujesz klimę w chłodniejszych pomieszczeniach to przy otwartych drzwiach powinna wpłynąć na komfort cieplny całego mieszkania. W tym nie jestem teoretykiem, praktyka to potwierdza, początkowo sam w to nie wierzyłem, ale w ciepłych domach ruch ciepłego powietrza wymuszony wentylatorem klimy szybko penetruje cały dom, przekonałem się o tym już w ubiegłym sezonie grzewczym - uruchomiona klima w drugim pokoju poprawiała komfort cieplny całej góry - zupełnie inaczej rano się wstaje.

Oczywiście multi-split to większy komfort, ale sporo wyższy koszt inwestycyjny, i może osiągać niższą sprawność, ponieważ jego nominalna praca jest dopiero przy uruchomionych wszystkich jednostkach wewnętrznych.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko czy tak samo będzie się zachowywała w domu o dużej akumulacji i bezwładności ...?

my mamy dość specyficzne konstrukcje budynków ...:)

U mnie jest strop ceramiczny i podłogówka oraz ceramiczne ściany wew - coś tam akumuluje ciepło, ale klima nie jest jakimś panelem na podczerwień czy grzejnikiem na promienie, ona ogrzewa głównie powietrze wew. Najszybciej można się o tym przekonać uruchamiając rano farelkę - ten sam efekt, ale nieco drożej. Już wcześniej wspominałem, że obniżyłem temp nocną z 22* do 20*, a rano podnoszę ją do 23* - dla nas jest to odpowiedni komfort do spania i rano super się wstaje - do tego są wymierne oszczędności w kWh. Sama podłogówka tak nie potrafi.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chłopie ja pod zlewozmywakiem mam 9kW a Ty chcesz pod prysznic wstawić przepływowy 5-7kW? Chyba że zamiast słuchawki wstawisz do baterii wężyk od akwarium i będziesz się spłukiwał strumieniem o średnicy ołówka ale trochę Ci to zajmie zanim szampon zmyjesz ;-)

 

Ja miałem do prysznica i umywalki 21kW ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam skopane w nowym domu 40% podłogówki i trzeba było coś na szybko zrobić..

Padło na grzejniki :)

Tylko, że jak naprawisz podłogówkę to coś z nimi musisz zrobić - a klima mogłaby się przydać. Chociaż dobra ekipa szybko z tym problemem (uszkodzona podłogówka) by sobie poradziła.

40% - czy dobre pętle w tym sezonie uruchomisz?

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...