Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

da rady ogrzać od góry, całe poddasze tak ogrzewam, jak chcesz kazdy pokój osobno to zakładasz 1 jednostkę zewnetrzna i wiele wewnętrznych, jeżeli może być razem to wtedy jednostkę kanałową, i wszystko załatwiasz za jednym zamachem

Kurde jakoś mnie to estetycznie przeraża, choć mógłbym jednostki wewnętrzne zainstalować nad stropem w wełnie ale jakoś to granie pod sufitem mnie nie przekonuje poza tym wiele jednostek wewn, to pewnie wiele złociszy. A z kolei jednostka centralna to brak sterowalnosci pomieszczeń (chyba)

 

No to założę o większej mocy.... przecież bojler też zużywa prąd i dodatkowo grzeje wodę nie tylko wtedy gdy jest ona potrzebna ale non-stop, nie raz domowników nie ma cały dzień w domu (10-12h)a bojler i tak grzeje, natomiast przepływowy podgrzewacz zużywa prąd tylko wtedy gdy jest nam potrzebna gorąca wody,

Daj sobie spokój z przepływowym ogrzewaczem w domu do prysznica chyba, że chcesz sobie dupę poparzyć albo jajka odmrozić. Nie ustawisz komfortowej temperatury na przepływówce. Pod prysznicem ma być taka temperatura jaką sobie ustawie i mam mieć komfort. Kup dobry bojler. Zimą straty są nieistotne bo te straty grzeją dom a latem ... ile stracisz stówkę na rok? Chyba warto zapłacić za komfort kąpieli w końcu pewnie nie można oszczędzać na wszystkim inaczej zamaist prysznica taniej byłoby wstawić wiaderko na haczyku uruchamiane sznurkiem.

 

U siebie zainstalowałem 2 klimatyzatory w sypialniach na poddaszu, jesteśmy sami i nie zamykamy drzwi wewnętrznych, jestem zaskoczony bo klima potrafi w krótkim czasie podnieść temperaturę na całej górze. Masz mały dom, dlatego jeśli zastosujesz klimę w chłodniejszych pomieszczeniach to przy otwartych drzwiach powinna wpłynąć na komfort cieplny całego mieszkania. W tym nie jestem teoretykiem, praktyka to potwierdza, początkowo sam w to nie wierzyłem, ale w ciepłych domach ruch ciepłego powietrza wymuszony wentylatorem klimy szybko penetruje cały dom, przekonałem się o tym już w ubiegłym sezonie grzewczym - uruchomiona klima w drugim pokoju poprawiała komfort cieplny całej góry - zupełnie inaczej rano się wstaje.

 

Ja mam parterówkę. To nie podziała tak samo. Jak napalę na maksa w kominku to mam w salonie nawet 28 stopni a w pokojach maks 23 a drzwi cały dzień otwarte.

 

albo kominek z płaszczem ...:p

 

Never never never. Teraz palę w kominku bo lubię a przy okazji oszczędzam. Jak miałem (a miałem) z płaszczem to paliłem bo musiałem. Spaliłem w rok 20m3 mokrego drewna i mam do dziś ból kręgosłupa i drzazgi w rękach ;-)

Piec na drewno grzejący podłogę to tylko i wyłącznie w kotłowni nie w salonie. Poza tym jak policzyć koszty to taniej wychodzi PCi P-W. Ja pompy nie założyłem tylko dlatego, że z wyliczeń mi wychodziło, że zwrot nastąpił by po min 15 latach. Kąpiel pod prysznicem a dom zużywać miał poniżej 6 tyskWh rocznie. Dziś wychodzi, że zużyje deczko więcej ale i tak by się nie kalkulowało. Za to gdyby ktoś przerobił 3kW klimatyzator na wspomagającą pompę ciepła do podłogówki wodnej i to za 3 tys zł to by była gra warta świeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Za to gdyby ktoś przerobił 3kW klimatyzator na wspomagającą pompę ciepła do podłogówki wodnej i to za 3 tys zł to by była gra warta świeczki.

:)

Dojrzewam do "bufora" ;)

Ale nie ze względów na II taryfę a z uwagi na mozliwość podłączenia do niego taniej pompy ciepła i podłogówki.Czyli takie 3w1 :)

Jako,że bufor 1000l+zasobnik na cwu zajmują sporo przestrzeni wymyśliłem sobie kompromisowe rozwiązanie czyli zasobnik/bufor 400-500l ładowany małą PCi+spora grzała.Schemat poniżej:

 

[ATTACH=CONFIG]90078[/ATTACH]

Ale czy ja wiem czy to jest gra warta świeczki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się nasunął taki chyba trochę poroniony pomysł/pytanie.

 

Czy można ze sobą zespolić w jeden ukłąd Rekuperator z Pompą ciepła powietrze-woda?

 

Czyli np. powietrze z wyrzutni Rekuperatora zapiąć na wejście do pompy i dopiero potem wypuścić na zewnątrz.

 

Przykładowo do takiego urzdzenia http://www.ariston.com/pl/NUOS_80_100_120

 

nominalny przepływ powietrza 150 m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie bardziej mnie interesuje kwestia czy się da?

 

To czy się opłaci będe liczył dopiero jak będę to wiedział.

 

Ale generalnie takie ariston 120 l kosztuje na aledrogo 3400 zł

Za zwykły bojler 120 l też trzeba zapłacić. Jakiś 800 zł

 

więc róznica 2600 zł

 

i teraz przy takim zwykłym bojlerze 120 l to wydatek 140-150 zł miesięcznie na prąd czyli około 1700 zł rocznie.

 

Jeśli z tego Aristona wyciągnąć by COP 2 średnio przez cały rok to 850 zł rocznie w kieszeni. Czyli na zero wychodzimy po 3 latach. No dodać do do tego trójnik i kanały to powiedzmy po 3,5 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie zainstalowałem 2 klimatyzatory w sypialniach na poddaszu, jesteśmy sami i nie zamykamy drzwi wewnętrznych, jestem zaskoczony bo klima potrafi w krótkim czasie podnieść temperaturę na całej górze. Masz mały dom, dlatego jeśli zastosujesz klimę w chłodniejszych pomieszczeniach to przy otwartych drzwiach powinna wpłynąć na komfort cieplny całego mieszkania. W tym nie jestem teoretykiem, praktyka to potwierdza, początkowo sam w to nie wierzyłem, ale w ciepłych domach ruch ciepłego powietrza wymuszony wentylatorem klimy szybko penetruje cały dom, przekonałem się o tym już w ubiegłym sezonie grzewczym - uruchomiona klima w drugim pokoju poprawiała komfort cieplny całej góry - zupełnie inaczej rano się wstaje.

Oczywiście multi-split to większy komfort, ale sporo wyższy koszt inwestycyjny, i może osiągać niższą sprawność, ponieważ jego nominalna praca jest dopiero przy uruchomionych wszystkich jednostkach wewnętrznych.

 

rozumiem, że jednostki zewnętrzne masz zainstalowane na zewnątrz budynku. jak oceniasz COP przy ujemnych temperaturach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wielkiego pojęcia o aerodynamice dlatego właśnie pytanie moje czy to się w ogóle da. Na chłopski rozum to sobie można wiele wytłumaczyć i w teorii będzie działała, ale od teorii do praktyki..... wiadomo jak jest...

 

Miało by to wyglądać jak na rysunku.

Mała domek więc mała rekuperacja (do 200 m3/h)

 

PC Ariston bierze 150m3/h (liczę widełki 100-200m3/h)

 

jeśli reku będzie wiała z mniejszą wydajnością niż PC potrzebuje (lub ewentualnie całkiem się wyłączy) to pozostałe powietrze teoretycznie PC powinna zassać przez trójnik z zewnątrz budynku. chodzi tu głównie o okresy zimowe.

 

A na lato można dodać jeszcze po drodze jeden trójnik z dodatkowym dolotem powietrza z zewnątrz i 2 przepustnice jedną od strony trójnika z rekuperacji, a jedną z zewnątrz (w okresie letnim jeden zamykać a drugi otwierać)

rekupc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to mierzyłeś czy odczytałeś z karty charakterystyki? Jaka wydajność przy jakiej wysokości podnoszenia?

Musisz odjąć z krzywej wydajności metry zanurzenia pompy (np. -20m) oraz ciśnienie w hydroforze (1bar to -10m) wiec jeśli z bazowych 8m3/h zostanie 4m3/h to i tak będzie dużo.

 

wydajność mierzona, (beczka 200litrowa i stoper w ręku) pompa zanurzona jest na 20metrach i z tej głębokości daje w tej chwili 8m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem, że jednostki zewnętrzne masz zainstalowane na zewnątrz budynku. jak oceniasz COP przy ujemnych temperaturach?

Oczywiście na zewnątrz na tarasie. Akurat dzisiaj rano testowałem, opis jest tu

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda&p=5678618&viewfull=1#post5678618

Opis, testy i wyniki z ubiegłego roku są w temacie

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=5244742&viewfull=1#post5244742

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

dzięki za odnośniki.

nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale przy - 10 C na zewnątrz COP wychodzi Ci ponad 4 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odnośniki.

nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale przy - 10 C na zewnątrz COP wychodzi Ci ponad 4 ?

Nie tak do końca - inwerter pracuje z różnym cop w jednym cyklu - ten podany był w danym momencie i trwało to dłuższy czas aż do osiągnięcia temp 23* w pomieszczeniu, potem do utrzymania temp był gorszy - jak podałem - może kiedyś przetestuję urządzenie włączone w systemie ciągłym - do tej pory jest używane doraźnie - tylko do szybkiej zmiany komfortu cieplnego - podłogówka utrzymuje stałą temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...