Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

U mnie prosty domek 125 m2 po podłodze, Poroterm 25 cm + 12 styro, podłoga 10 styro, dach 20 cm wełny, brak okien na pólnoc, fundamenty 10 styro. Domek w niskich górach.

Domek na razie nie zamieszkany, palimy co 2-gi dzień w kominku z DGP

i utrzymujemy temp. konwektorami ( chociaż na parter kupimy chyba piece aku dynamiczne dla większego komfortu cieplnego ), mata el. w wiatrołapie. Temp. w domu przy naszej nieobecności ok. 19 st. C. Na dobe spada ok. 1 stopień, gdy przyjeżdżamy rozpalamy kominek.

W II taryfie chodzi 1 konwektor na dole 2,5 kW, i 1 lub 2 na górze, drzwi do pomieszczeń uchylone. Oczywiście nie działa to wszystko we wszystkich godzinach. Ustawiamy zawsze indywidualnie.

Rachunek 27.08.2009 - 31.12.2009 ( a więc w tym półora miesiąca bez grzania ) - 600 PLN za prąd w sumie ( wszystko z ogrzewaniem ), I taryfa 540 kW, II tania - 1024 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie prosty domek 125 m2 po podłodze, Poroterm 25 cm + 12 styro, podłoga 10 styro, dach 20 cm wełny, brak okien na pólnoc, fundamenty 10 styro. Domek w niskich górach.

Domek na razie nie zamieszkany, palimy co 2-gi dzień w kominku z DGP

i utrzymujemy temp. konwektorami ( chociaż na parter kupimy chyba piece aku dynamiczne dla większego komfortu cieplnego ), mata el. w wiatrołapie. Temp. w domu przy naszej nieobecności ok. 19 st. C. Na dobe spada ok. 1 stopień, gdy przyjeżdżamy rozpalamy kominek.

W II taryfie chodzi 1 konwektor na dole 2,5 kW, i 1 lub 2 na górze, drzwi do pomieszczeń uchylone. Oczywiście nie działa to wszystko we wszystkich godzinach. Ustawiamy zawsze indywidualnie.

Rachunek 27.08.2009 - 31.12.2009 ( a więc w tym półora miesiąca bez grzania ) - 600 PLN za prąd w sumie ( wszystko z ogrzewaniem ), I taryfa 540 kW, II tania - 1024 kW.

 

 

jak na mój gust extra wynik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

14.10.09-31.12.09 taryfa dzienna: 986kWh, nocna: 3804kWh

 

pzdr

 

czym sterujesz? masz jakies termostaty elektroniczne?

 

Pokojowe regulatory Euroster 2006, ustawiona raczej stała temperatura (bez wyraźnej różnicy dzienna/nocna), bo piece nie dają rady szybko nadrobić nocnej straty. Zresztą z tego samego powodu nie mogę opuścić temperatury w czasie wyjazdów, po powrocie marzniemy przez 2 dni... To oczywiście kwestia piecy, nie sterowników. Sterowniki super :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą z tego samego powodu nie mogę opuścić temperatury w czasie wyjazdów, po powrocie marzniemy przez 2 dni... To oczywiście kwestia piecy, nie sterowników. Sterowniki super :p

 

ja na podobny dom mam w kablach 16kW i przy duzych mrozach grzaly max 8-9h takze zapas mam spory; o ile Ci instalacja wytrzyma, to spokojnie mozesz cos dolozyc przeciez... moze konwektorek zamiast pieca pracujacy w godzinach 2 taryfy rozwiaze problem podczas wyjazdow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą z tego samego powodu nie mogę opuścić temperatury w czasie wyjazdów, po powrocie marzniemy przez 2 dni... To oczywiście kwestia piecy, nie sterowników. Sterowniki super :p

 

ja na podobny dom mam w kablach 16kW i przy duzych mrozach grzaly max 8-9h takze zapas mam spory; o ile Ci instalacja wytrzyma, to spokojnie mozesz cos dolozyc przeciez... moze konwektorek zamiast pieca pracujacy w godzinach 2 taryfy rozwiaze problem podczas wyjazdow?

 

Instalacja spokojnie wytrzyma, była robiona na znacznie więcej, w przyszłości TRZEBA coś dołożyć - nie wiem jeszcze co. Konwektory, powiadasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jedyne wyjscie to grzac od 24 do 6 i 13-15 badz ... 22-24, 24 -6. :evil:

 

A nie możesz mu przestawić zegarka i oszukać, że noc to dzień ? ;-)

 

Genialne !!! Wirtualne piwko raz :lol:

 

Nie pomyslalem zeby mu tak dzien z noca przestawic :-)

 

Ciekawe jakie beda rachunki za styczen bo zapowiada sie mroz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą z tego samego powodu nie mogę opuścić temperatury w czasie wyjazdów, po powrocie marzniemy przez 2 dni... To oczywiście kwestia piecy, nie sterowników. Sterowniki super :p

 

ja na podobny dom mam w kablach 16kW i przy duzych mrozach http://forum.muratordom.pl/posting.php?mode=quote&p=3928059grzaly max 8-9h takze zapas mam spory; o ile Ci instalacja wytrzyma, to spokojnie mozesz cos dolozyc przeciez... moze konwektorek zamiast pieca pracujacy w godzinach 2 taryfy rozwiaze problem podczas wyjazdow?

 

I jeszcze kołacze mi się po głowie: A jakby wstawić kozę ? Może by wystarczyło?

Przy okazji - poszukuję na rynku kozy z zewnetrznym doprowadzeniem powietrza, szczelnej, ładnej jak Morso 3400, taniej jak HS Flamingo :-?

Znacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najrozsądniej jest grzać w II taryfie czyli w nocy i korzystać z ciepła nagromadzonego w murach i posadzce w dzień.

 

Oczywiście obniżenie temperatury w czasie naszej nieobecności daje oszczędność zużytej energii, ale niekoniecznie przełoży się to na złotówki, jeśli grzejmiki będą nam się włączać w droższej taryfie, a wyłączać w tańszej.

 

Czyli podłogówką grzejemy w II taryfie, bo ma dużą bezwładność i będzie nam oddawała ciepło po wyłączeniu jeszcze przez kilka godzin, a w I taryfie dogrzewamy np. termowentylatorami, które natychmiast podgrzeją powietrze.

 

Ostatnio podliczyłem koszt kWh w II taryfie i po uwzględnieniu wszystkich składników "stało-zmiennych" wyszło mi 31gr, a w I taryfie 64gr. Taryfa weekendowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeje prądem juz 13 lat. Jakies pytanie? Chetnie odpowiem!

 

jedno pytanie: co jest ekonomiczniejsze?

 

otrzymywanie stałej temperatury cała dobę - czy obniżanie temperatury w domu podczas nieobecności w ciągu dnia oraz w nocy?

 

wystarczy odpowiedź jednym zdaniem

dziękuję

 

Był tutaj kiedyś na forum taki pan którego nikt nie lubił. Był on zwolennikiem ocieplania od środka, niskiej akumulacyjnyności, nie CO, i grzania konwektorami/promiennikami tylko wtedy gdy potrzeba. Wydaje mi się, że miał sporo racji w swoich poglądach. No bo po co w salonie grzać w nocy gdy nikt tam nie przebywa? Po cos w sypialnii grzać w ciągu dnia gdy nikogo tam nie ma? Po co grzać do 20oC gdy się śpi, .....

 

Chyba nikt nie policzy co jest bardziej opłacalne. Może kiedyś się znajdzie jakiś j-j_v2 i wybuduje dom pasywny nieakumulacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był tutaj kiedyś na forum taki pan którego nikt nie lubił. Był on zwolennikiem ocieplania od środka, niskiej akumulacyjnyności, nie CO, i grzania konwektorami/promiennikami tylko wtedy gdy potrzeba. Wydaje mi się, że miał sporo racji w swoich poglądach.

Ten pan nie potrafił na przykład odpowiedzieć w jaki sposób uniknąć olbrzymich mostków termicznych w technologi murowanej ocieplanej od środka (wszystkie ściany, sufity i podłogi). Lub też inaczej, nie potrafił zaprezentować jak to ocieplenie od środka miałoby wyglądać.

No bo po co w salonie grzać w nocy gdy nikt tam nie przebywa? Po cos w sypialnii grzać w ciągu dnia gdy nikogo tam nie ma? Po co grzać do 20oC gdy się śpi, .....

 

Chyba nikt nie policzy co jest bardziej opłacalne. Może kiedyś się znajdzie jakiś j-j_v2 i wybuduje dom pasywny nieakumulacyjny.

W salonie grzejesz nie tylko powietrze ale też ściany które przylegają do innych pomieszczeń, sypialni również. Oczywiście mozna sobie 20 cm warstwą styro zaizolować od środka wszystkie ściany, sufity i podłogi i wtedy grzanie salonu sensu mieć nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeje prądem juz 13 lat. Jakies pytanie? Chetnie odpowiem!

 

jedno pytanie: co jest ekonomiczniejsze?

 

otrzymywanie stałej temperatury cała dobę - czy obniżanie temperatury w domu podczas nieobecności w ciągu dnia oraz w nocy?

 

Mam kable grzejne w grubej płycie betonowej (20 cm) - to podloga na gruncie oraz w sypialniach piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem. Grzeje wyłącznie w II taryfie. Np. na zewnątrz minus 10 st. ogrzewam płytę podlogową - w sumie 6 godz. (13 - 15; 22 - 0; 4 - 6). Mam temp. w domu plus 23 - 24 stopnie (żona jest ciepłolubna). Piece akumulacyjne po nocnym (22 - 6) ładowaniu, sumiennie "rozładowuja" się cały dzień ( z krótkim "doładowaniem" w godz. 13 - 15). Dla ciekawskich: za 2009 rok zapłaciłem za ogrzewanie domu 220 mkw, podgrzewanie wody (przepływowe ogrzewacze) oraz oświetlenie i prace w kuchni (po prostu w domu mam jedno źródlo energii: elektryczność) - 6496 złotych (a pr ądu dostarcza mi najdroższy w kraju dostawca: szwedzki Vattenfall)

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...