Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

ściany mogą poza energią również akumulować wilgoć lub może ona po nich spływać, dachówki mogą być betonowe i za wcześnie lasować się, nietrafiona blaszko-dachówka którą korozja zeżre po 3 latach

Może zbyt skrótowo to napisałem, ale nie piszemy o bublach, tylko o rozwiązaniach. Spływająca wilgoć po ścianach to wybór złego rozwiązania wentylacji, a nie materiału na ścianę. Dachówki betonowe jakoś są popularne, blacha też i jakoś ludzie z tym żyją, jednym się podoba, innym nie, ale działa. Ściany to nie tylko materiał, to przrede wszystkim wykończenie, które może zrobić koszty w zasadzie nieskończone, a to tylko (aż) estetyka. Kafelki po 20 czy 200zł/m2 dadzą podobny komfort, choć różną estetykę, do tego różne ozdóbki, mozaiki, duża wanna z hydro, radiem itd, itp. takie rzeczy nabijają koszty, a nie są niezbędne. Ogrzewanie za to jest niezbędne. Nie chodziło mi o kupowanie bubli.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kszhu ale jednak lepiej moim zdaniem mieć alternatywę. Ja mam wodną podłogówkę i na razie mój dom nie spełnia założeń OZC, które wykonałem samodzielnie. Może się walnąłem może tak musi być w pierwszym roku. Tak czy inaczej dziś wychodzi mi że za grudzień 106m2 parterówka z dużymi przeszkleniami mam już na liczniku ponad 600kWh Do końca roku jak wrócą mrozy będzie pewnie 1000kWh co oznacza, że zapłacę 330 zł za ogrzewanie. Właściwie pikuś bo czystym prądem ale muszę być szczery i przyznać, że to za 2/3 domu bo 1/3 grzeje kominek w salonie bo podłogówka wyłączona. Tak czy inaczej nawet 500zł za ogrzewanie czystym prądem można by przyjąć za dobry wynik bo niejedna chata tyle węgla spali. Ja jednak chciałbym płacić 1/3 tego i jak za 10 lat pojawią się PCi w cenie klimatyzatora to sobie kupię i będę płacił. Co więcej trochę brak mi komfortu sterowania ogrzewaniem w pokojach. Mam co prawda dziś to w miarę wyregulowane ale bezwładność podłogówki nie pozwala na swobodne sterowanie. Chciałbym mieć możliwość np okazjonalnie podgrzać sobie sypialnię szybko i dupa nie da się. 10cm betonu i silikaty w ścianach robią swoje. Jak się dziś zastanawiam to chciałbym mieć ogrzewanie w podłodze ale zaraz pod warstwą okrywową w cieniutkim nie akumulującym materiale, wtedy sterowanie mogło by być w każdym pokoju z osobna. Można by to zrobić na matach grzejnych ale drogo, wodna podłogówka musi mieć swoją grubość wylewki ... jak nie urok to ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz palę w kominku bo lubię a przy okazji oszczędzam. Jak miałem (a miałem) z płaszczem to paliłem bo musiałem. Spaliłem w rok 20m3 mokrego drewna i mam do dziś ból kręgosłupa i drzazgi w rękach

20m3 - to sporo (dom ma duże zapotrzebowanie), ile drewna teraz spaliłeś, jak dużo zużywasz go rocznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej nawet 500zł za ogrzewanie czystym prądem można by przyjąć za dobry wynik bo niejedna chata tyle węgla spali. Ja jednak chciałbym płacić 1/3 tego i jak za 10 lat pojawią się PCi w cenie klimatyzatora to sobie kupię .

 

Powiedzmy, że za taką PC musiał byś zapłacić 20tyś. Ile rocznie musiała by spadać jej cena by za 10 lat być w cenie klimatyzatora?

Pamiętaj, że z roku na rok już by ci się amortyzowała.

Ale poczekaj jeszcze do przyszłego sezonu. Jak się dużo na plus nie zmieni pomyśl o PC. Moim zdaniem nie ma sensu czekać dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odczytałem liczniki wczoraj, nie wiem jakie było zużycie w okresach ostatnich mrozów, ale musiało być spore, bo srednia za XII do dzisiaj to 36kWh/dobę. Średnia miesieczna powinna byc mniejsza, bo teraz cieplej, mimo wszystko zużycie jest spore, wieksze niż się spodziewałem,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia indywidualnego podejścia - albo coś się odpowiednio projektuje i odpowiednio potem wykonuje albo kombinuje. W poważnej developerce nie ma na to szans bo klient tego nie kupi a jak kupi to to będzie żądał odszkodowania. W podejściu "budować każdy może, jeden lepiej, drugi gorzej" jest zgoła odmiennie i stąd tyle wynalazków napakowanych "alternatywami".

 

EDIT:

 

 

Kable też można instalować w warstwie kleju pod kafle lub w cienkiej wylewce samopoziom. pod panele itp.

 

My kiedyś kupowaliśmy siatkę z tworzywa taką za 3,5zł. m2 i na niej układaliśmy kabel za pomoc opasek..

Proste i tanie rozwiązanie..

Kabel można samemu ułożyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odczytałem liczniki wczoraj, nie wiem jakie było zużycie w okresach ostatnich mrozów, ale musiało być spore, bo srednia za XII do dzisiaj to 36kWh/dobę. Średnia miesieczna powinna byc mniejsza, bo teraz cieplej, mimo wszystko zużycie jest spore, większe niż się spodziewałem,

 

u mnie 38,5 / 24h w grudniu - głownie z powodu wcześniej nieogrzewanego salonu

nie grzało sie wcześniej - ładować teraz trzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20m3 - to sporo (dom ma duże zapotrzebowanie), ile drewna teraz spaliłeś, jak dużo zużywasz go rocznie?

Rocznie to nie wiem bo palę dopiero od października tego roku ale tym razem spalam minimalne ilości. W tamtym domu było dwa razy więcej powierzchni i gorsze oceplenie.

 

Kwestia indywidualnego podejścia - albo coś się odpowiednio projektuje i odpowiednio potem wykonuje albo kombinuje.

Właśnie we własnym domu można sobie na to pozwolić. Już nie raz był ten temat poruszany co będzie jak prąd mocno zdrożeje a PCi potanieją - szkoda by nie wykorzystać tego.

 

Powiedzmy, że za taką PC musiał byś zapłacić 20tyś. Ile rocznie musiała by spadać jej cena by za 10 lat być w cenie klimatyzatora?

Pamiętaj, że z roku na rok już by ci się amortyzowała.

Ale poczekaj jeszcze do przyszłego sezonu. Jak się dużo na plus nie zmieni pomyśl o PC. Moim zdaniem nie ma sensu czekać dłużej.

Na dziś przy zużyciu prądu 300zł miesięcznie w mrozy, zużycie roczne będzie na poziomie ok 2,5 tys. zł. Żadna pompa za kilkanaście tysięcy się w takim wypadku nie opłaca. Nie zwróci się nigdy, bo jak się zwróci to już trzeba będzie kupić nową. Oszczędność 1,5 zł rocznie czyli musi pracować min kilkanaście lat (inwestycja = oszczędności minus koszty kredytu, lub zamrożonego pieniądza) czyli pewnie po tym czasie wymagać będzie wymiany lub gruntownej naprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perspektywa zmienia się z "czym/jak grzać" na "po co grzać".

Zgadzam się w 100%, ale niestety rzeczywistość na dzień dzisiejszy jest zupełnie inna. Tych, którzy zastanawiają się "po co grzać" jest puki co mniej niż 1%, dla pozostałych ponad 99% inwestorów podstawowym kosztem utrzymania domu jest niestety ogrzewanie. Jeśli ktoś rozważa ogrzewanie węglowe, to obawiam się, że jest w tych 99%, jeśli poszerzając swą wiedzę trafi do wspomnianego 1%, to świetnie - będzie wiadział co robić. Jeśli jest w tych 99%, to bezpieczniej będzie założyć elastyczny system, a nie wiązać się na zawsze z ogrzewaniem elektrycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd bierzesz te procenty

Widzę co i jak się buduje, widzę też problemy tych ludzi z kredytem zapiętym pod szyję, tych którzy stracili pracę, tych którym zarobki spadły, przeszli na emeryturę itd. Dobrze jest gdy jest dobrze, ale gdy się pojawią jakieś zawirowania, to fajnie mieć koszty stałe na niskim poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaj, prosze, jeszcze linka do danych historycznych dot. temperatury, jak zrobil to R&K

 

Domniemam że to do mnie, o jakich temperaturach mówisz? Bo jesli zewnetrznych to jest to ogolnie dostępne na stronach www.

http://www.accuweather.com/pl/pl/lubuczewo/270039/december-weather/270039?monyr=12/1/2012

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy to normalne , że przy ogrzewaniu elektrycznym z kotła c.o i mieszkaniu 54 m2 mieszkanie po nagrz traci w ciągu 30 minut 0,5 C ? Dodam , że mieszkanie znajduje się na poddaszu i jest w pełni ocieplone . Posiadam w domu jedynie 4 okna 2 w rozmiarze mniej więcej 50x50 i 2 70x50... Grzejniki które są umieszczone w mieszkaniu to płytowe .` O temp. informuje mnie temperatura pogodowa i czujnik w pokoju...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...