Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ok. dom bierze więcej, to jest jasne.

 

Ale jak to robisz, że przy dwóch taryfach masz taniej prąd na pozostałe elementy (poza ogrzewaniem) niż przy jedno taryfowym prądzie?

 

Jak by się tak dało, to by wszyscy przeszli na dwie taryfy.

 

ps. czy możecie podać jakie aktualnie macie u siebie ceny z prąd

jednotaryfowy

i

dwutaryfowy (tania i droga)

 

jakie to sa różnice?

 

ps. u mnie aktualnie jak podzielę kwotę z faktury przez KWh to wychodzi 0,68 zł/KWh (jedno taryfowy prąd)

Edytowane przez MasterCheat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak by się tak dało, to by wszyscy przeszli na dwie taryfy.

 

 

A to już nie moja wina że nie przechodzą :D

Przy taryfie weekendowej mam 93 z 168 godzin w tygodniu taniej taryfy. Część urządzeń (lodówka, rekuperator) pracuje 24h. Kilka z nich (pralka, zmywarka) jest ustawiana w tanich. Reszta bez oglądania się na taryfy. Moim zdaniem nie trzeba zbytnio kombinować by wyjść do przodu na dwóch taryfach. W Enei wystarczy przekroczyć 30% w taniej by wyjść na swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łukasz to ile w pasywnym jest tych kwh z zysków bo sam jestem ciekaw

 

W sumie to jest zawsze wyliczenie indywidualne zależne od mocy i rodzaju źròdla emitujacego ciepło w domu. Średnia w Niemczech w 2009 na m2 w tym instytucie od pasywniakow w Darmstad to było ok 3,3 kWh/rok/m2 (oni zakładają ze z 15kWh/r to 22% pochodzi z zysków bytowych). Podobnie będzie w innych domach, nie chodzi o % w całym zapotrzebowaniu na CO bo ten spadnie i to tym wiecej im gorzej ocieplony dom ale liczba kWh/r/ m2 winna być bardzo podobna.

 

Każdy może policzyć swój metraż i zobaczy ile tego jest, można tez spróbować to porównać to z rachunkami jak są 2 liczniki i wtedy w uproszeniu 1/8 czy 1/9 zużycia prądu na cele poza co i cwu (o ile to dobra podpowiedź). Mi wychodzi prognoza ok 500kw na rok zysku bytowego. Jakieś 300 zł czystego prądu, ale jakby z domu wyemigrować to z 2 taryfę już z 200 zł a z PC gruntowa COP4 to już koszt pracy pc to ok ... 50 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do jaśka forumowego experta od zysków bytowych:

Mam garaż w bryle domu. Wchodzę do garażu z holu domu. Zapalam zarówkę 60 W. Otwieram pilotem drzwi garażowe. Powierzchnia drzwi garażowych 90% ściany garażu. W garażu 14oC. Czekam na dzieciaki:)

Gdzie mam zaliczyć zyski z żarówki 60W. Żarówka żarowa. Na zewnątrz -2oC

Pytanie kolejne: Grzejnik w garażu na ścianie w wyniku konwekcji pobrudził mi ścianę. Mam smugi na ścianie. Przy oprawie oświetleniowej jest czysto. Grzejnik się pomylił? Ile zaoszczędzę na prądzie bytowym nie włączając żarówki żarowej 60W. Mam to uzupełnić przez ścianę z oświetlenia diodowego w kuchni? Czy z pralki dwie ściany dalej? Może mam używać latarki wsiadając do samochodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzisz Arturo to wszystko związane z kablami wygląda tak prosto i dobrze że aż wieżyć się nie chce :) Kable nie dają manewru ruchu na przyszłość w razie "w" a rurki które mnie nie przekonują i raczej się na nie nie zdecyduje te pole manewru dają. Nad PC do cwu się zastanowię.

Woda to nie jedyna furtka na przyszlosc, a za 20 lat i tak wymienicie wszystko tak jak to sie robi w domach z przed 20 lat teraz.

krzych ........... z tego co się zorientowałem nikt cie nie lubi...... więc nie mąć!! masz fajny domek stodółkę - też taką mam i chwalę sobie ten styl!! ale jak chcesz się wypowiedzieć to wal jak chłop konkretami!!!!! a nie na siłę starasz się być lepszy od innych i na chama obalać podstawowe prawa fizyki.

Nie uogolniaj, ja Kolegę lubię.

Pytanie do jaśka forumowego experta od zysków bytowych:

Mam garaż w bryle domu. Wchodzę do garażu z holu domu. Zapalam zarówkę 60 W. Otwieram pilotem drzwi garażowe. Powierzchnia drzwi garażowych 90% ściany garażu. W garażu 14oC. Czekam na dzieciaki:)

Gdzie mam zaliczyć zyski z żarówki 60W. Żarówka żarowa. Na zewnątrz -2oC

Pytanie kolejne: Grzejnik w garażu na ścianie w wyniku konwekcji pobrudził mi ścianę. Mam smugi na ścianie. Przy oprawie oświetleniowej jest czysto. Grzejnik się pomylił? Ile zaoszczędzę na prądzie bytowym nie włączając żarówki żarowej 60W. Mam to uzupełnić przez ścianę z oświetlenia diodowego w kuchni? Czy z pralki dwie ściany dalej? Może mam używać latarki wsiadając do samochodu?

Prze te pierdoly ostatnie 4 strony to męka i szkoda czasu na ich czytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do jaśka forumowego experta od zysków bytowych:

Mam garaż w bryle domu. Wchodzę do garażu z holu domu. Zapalam zarówkę 60 W. Otwieram pilotem drzwi garażowe. Powierzchnia drzwi garażowych 90% ściany garażu. W garażu 14oC. Czekam na dzieciaki:)

Gdzie mam zaliczyć zyski z żarówki 60W. Żarówka żarowa. Na zewnątrz -2oC

Pytanie kolejne: Grzejnik w garażu na ścianie w wyniku konwekcji pobrudził mi ścianę. Mam smugi na ścianie. Przy oprawie oświetleniowej jest czysto. Grzejnik się pomylił? Ile zaoszczędzę na prądzie bytowym nie włączając żarówki żarowej 60W. Mam to uzupełnić przez ścianę z oświetlenia diodowego w kuchni? Czy z pralki dwie ściany dalej? Może mam używać latarki wsiadając do samochodu?

idę do garażu na podwórku coś malować...

włączam oświetlenie w lakierni wentylatory, kompresor...

razem momentami do 6kw...

 

mam to odjąć, dodać czy olać ...;)

 

w każdym temacie jaki by nie poruszyć jest 50/50 zwolenników i przeciwników...

skoro nigdy nie ma rozstrzygnięcia to po co dyskutować ...???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aby zbytnio nie rozczulacie się nad tymi zyskami bytowymi? Przecież to oczywiste, że są. Telewizory, komputery, gotowanie, piekarnik, suszarka do włosów, odkurzacz, żelazko, gorący prysznic lub kąpiel i tak można by wyliczać. Ale jak się policzy za jaką cenę są tez zyski to już nie jest tak różowo. Gotować, odkurzać, prasować trzeba, a te zyski należy traktować jako gratis.

Jednak najwięcej ciepła produkuje ludzkie ciało. Im więcej domowników, czy gości, tym więcej tego ciepła można uzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no bo zyski bytowe powstają przy okazji ... bytowania w domu :)

ci co wymyślili świadectwa energetyczne stwierdzili (słusznie) że trzeba te zyski uwzględnić bo jednak mają wkład w bilans energetyczny całego budynku

jak się popatrzy w OZC to widać że sumaryczne zyski od słońca i bytowe (od ludzi, urządzeń itp) są na poziomie 30-40% całkowitych potrzeb (strat) energetycznych domu. czy w praktyce jest podobnie.. tego nie wiem.. choć po obserwacji domu grzanego a niezamieszkanego widzę że chyba jednak zyski bytowe są dosyć istotne. oczywista oczywistość - zależy od budynku i jego stopnia energooszczędności

Edytowane przez Jacekss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no bo zyski bytowe powstają przy okazji ... bytowania w domu :)

ci co wymyślili świadectwa energetyczne stwierdzili (słusznie) że trzeba te zyski uwzględnić bo jednak mają wkład w bilans energetyczny całego budynku

jak się popatrzy w OZC to widać że sumaryczne zyski od słońca i bytowe (od ludzi, urządzeń itp) są na poziomie 30-40% całkowitych potrzeb (strat) energetycznych domu. czy w praktyce jest podobnie.. tego nie wiem.. choć po obserwacji domu grzanego a niezamieszkanego widzę że chyba jednak zyski bytowe są dosyć istotne. oczywista oczywistość - zależy od budynku i jego stopnia energooszczędności

 

co do zysków ze sprzętów to chyba nie ma sensu uwzględniać ich do OZC - dzisiaj mamy taki sprzęt jutro inny a i jak uśrednić częstotliwość ich używania - są zyski to to fajnie a jak ich nie ma to nie. Nie wyobrażam sobie sytuacji w której aby dostarczyć odpowiednią liczbę kW włączać żarówki lub telewizor :) to by był cyrk. Co innego zyski słoneczne też je trudno tak do końca przewidzieć ale na pewno nie można ich pominąć. Rozwodzenie się nad tym tematem rzeczywiście nie ma większego sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak pisałem - to zyski bytowe - czyli takie ekstra. po co odwracać kota ogonem i pisac o specjalnym włączaniu żarówki czy TV żeby podgrzać w domu :)))

wiadomo że mają one wpływ na wyniki zużycia energii elektrycznej i tyle... dlatego mając dom o takim samym wskaźniku E jeden będzie zużywał od drugiego np o te 500 kWh więcej dla takiej samej temp wewn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad PC do cwu się zastanowię.

Wg mnie to nie jest dobre rozwiazanie .Chyba że chodzi o inną Pci tzn nie tą zintegrowaną z zasobnikiem tylko zasobnik np w pom gosp i jednostka zewnętrzna Zresztą Arturo72 i Bitter rozwalali temat i jeden "wszedl w pompę a drugi w bojler - to już o czymś mowi. Ona jest dobra a nawet bardzo dobra w okresie od wiosny do wczesnej jesieni. Wtedy koszt produkcji cwu jest symboliczny , a jeśli dać jej jeszcze w tym okresie priorytet grzania tylko w drugiej taryfie to chyba nawet pomijalny.Z jednym warunkiem że zaciąganie powietrza i jego wyrzut jest poza dom.Coby nie kolidowało z WM.

Ale co z CWU zima przy grzaniu kablami ?.bojler? , a to już dublowanie ukladów. Choć w czasie i tak się pewnie opłaci. Ale dla bezpieczeństwa napiszę że oczywiście mogę się mylić. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam te wątek jak i cale forum muratora od bardzo dawna.

Planuje budowę domu 90-100m2 i z powodu braku gazu w sensownej odległości rozważam ogrzewanie prądem. Ma kilka pytań do osób ogrzewających kablami w posadzce akumulacyjnej.

1. Jak jest z temperaturą odczuwalną w domu ogrzewanym w ten sposób?

Obecnie mieszkam w domu ogrzewanym piecem węgiel/drzewo i czasami nawet gdy termometr pokazuje przyzwoitą temperaturę dobrze jest przepalić aby poczuć ciepełko z grzejników. Nawet gdy temperatura nie skoczy komfort rośnie diametralnie.

Jak w dzień odczuwa się temperaturę posadzki nagrzanej nocą? Czuć że jest ciepła czy to raczej taka „neutralna” temperatura?

2.Co maci na podłogach w sypialniach? (Salon, kuchnia oczywiście dałbym płytki)

3.Jak układaliście kable? Planuje to zrobić sam. Można najpierw jedną warstwe z mixokreta bez przycierania, ułożenie kabli na spokojnie i później druga warstwa na gotowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no bo zyski bytowe powstają przy okazji ... bytowania w domu :)

ci co wymyślili świadectwa energetyczne stwierdzili (słusznie) że trzeba te zyski uwzględnić bo jednak mają wkład w bilans energetyczny całego budynku

jak się popatrzy w OZC to widać że sumaryczne zyski od słońca i bytowe (od ludzi, urządzeń itp) są na poziomie 30-40% całkowitych potrzeb (strat) energetycznych domu. czy w praktyce jest podobnie.. tego nie wiem.. i

 

nie bardzo, a w zasadzie źle te %. Zyski bytowe i słoneczne to ok 55% w domu pasywnym (15kWh/m2/r), ale już w domu przeciętnym z 100kWh/m2/r to zaledwie ok 10%! różnica bardzo duża. Dalej już dobrze, lepiej ocieplony dom więcej % udziału zysków bytowych i słonecznym a im gorzej tym % mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to nie jest dobre rozwiazanie .Chyba że chodzi o inną Pci tzn nie tą zintegrowaną z zasobnikiem tylko zasobnik np w pom gosp i jednostka zewnętrzna Zresztą Arturo72 i Bitter rozwalali temat i jeden "wszedl w pompę a drugi w bojler - to już o czymś mowi. Ona jest dobra a nawet bardzo dobra w okresie od wiosny do wczesnej jesieni. Wtedy koszt produkcji cwu jest symboliczny , a jeśli dać jej jeszcze w tym okresie priorytet grzania tylko w drugiej taryfie to chyba nawet pomijalny.Z jednym warunkiem że zaciąganie powietrza i jego wyrzut jest poza dom.Coby nie kolidowało z WM.

Ale co z CWU zima przy grzaniu kablami ?.bojler? , a to już dublowanie ukladów. Choć w czasie i tak się pewnie opłaci. Ale dla bezpieczeństwa napiszę że oczywiście mogę się mylić. :)

to są dylematy inwestora który nie ma jeszcze sprecyzowanych wyborów :) (czyli moje ) jak zrobić żeby było najlepiej (czytaj możliwie najtaniej i możliwe najwydajniej )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...