Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mylisz się o tyle, że pow. PC do CWU ze zintegrowanym zbiornikiem przeważnie ma w tym zbiorniku jeszcze grzałkę, która z tego zbiornika robi zwykły bojler na wypadek braku wystarczająco ciepłego powietrza. Można jednak znaleźć pow. PC, które działają już od -5stC a dodając to tego jakiś kolektorek powietrzny (szukaj postów wezyra) można oblecieć prawie cały rok bez grzałki.

Czy to się w czasie opłaci? Przy dzisiejszych kosztach energii elektrycznej, cenach bojlerów i dobrych pow. PC, kosztach serwisu raczej nie.

 

czyli co byś proponował do domu (detale w sygnaturze) do grzania cwu. - rodzina 2+3 (łączny wiek dzieci 3 lata i 2 tygodnie:) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1. Jak jest z temperaturą odczuwalną w domu ogrzewanym w ten sposób?

Obecnie mieszkam w domu ogrzewanym piecem węgiel/drzewo i czasami nawet gdy termometr pokazuje przyzwoitą temperaturę dobrze jest przepalić aby poczuć ciepełko z grzejników. Nawet gdy temperatura nie skoczy komfort rośnie diametralnie.

Jak w dzień odczuwa się temperaturę posadzki nagrzanej nocą? Czuć że jest ciepła czy to raczej taka „neutralna” temperatura?

2.Co maci na podłogach w sypialniach? (Salon, kuchnia oczywiście dałbym płytki)

3.Jak układaliście kable? Planuje to zrobić sam. Można najpierw jedną warstwe z mixokreta bez przycierania, ułożenie kabli na spokojnie i później druga warstwa na gotowo?

Ad1. Jak przy kazdej podlogowce woda/kable w domu dobrze zaizolowanym, temp w domu jest rownomierna, a temp posadzki odczuwalna jako nie zimna, u mnie wszyscy lacznie z 3latkiem chodzimy bez kapci i jest ok. Przy wylekach akumulacyjnych trudno jest odczuc roznice miedzy okresami ladowania a rozladowania, jest to bardzo rozmyte, tymbardziej ze temp posadzki to ok 24 dla temp w domu 21-21,5 *C.

Ad.2 7mm panele firmy egger a pod nimi cienki piankowy dziurkowany podklad chyba 2mm

Ad3. To pytanie do pozostalych, moj sposob z dwoma etapami byl ok, ale sa szybsze , chocby swiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel___

ad3. zależy jak będziesz robił posadzke , jak bedzie posadowiony dom? na płycie czy na lawach ?

 

jesli będziesz robił tak ze dajesz styropian i na to posadzka z kablami to pomysl z siatką i na nich kable jest sprawdzony i szybki - przerabiałem to u siebie w 2 pomieszczeniach na poddaszu

na parterze mialem płyte fundamentowa w nier rowki, w rowkach kable i na całość samopoziom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się o tyle, że pow. PC do CWU ze zintegrowanym zbiornikiem przeważnie ma w tym zbiorniku jeszcze grzałkę, która z tego zbiornika robi zwykły bojler na wypadek braku wystarczająco ciepłego powietrza. Można jednak znaleźć pow. PC, które działają już od -5stC a ...

miałem zedytować żeby dodać że są takie co dzialają od -5stC..,he,he. Patrzę po prostu na swojego hebla (PCI do CWU) ktora dziala od +7 do +35

i grzałke ma na wysokości 2/3 zasobnika od góry , więc grzeje tak naprawdę efektywnie 50 litrów wody grzałką 1500 W.Czy ta grzałka zagrzeje zasobnik 295 l i w jakim czasie , nigdy nie sprawdzałem.

Nie wiem jak to jest w innych pompach.Czy te grzałki są w w korzystniejszym( z punktu grzania) miejscu czy nie. Wg mnie , moja nie nadaję się do pracy w domu z WM zimą. Nie chodzi o to że nie da rady , tylko ze to jest bez sensu.

Dotychczas chodziła w pomieszczeniu gdzie temp była stale na poziomie około 24 stopnie i grzałka pracowała od 16 do 23 non stop więc nie wnikałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto decyduje o tym czy mogę zmienić taryfę? Operator systemu dystrybucyjnego - ten którego nie da się zmienić (u mnie Tauron Dystrybucja S.A.) czy sprzedawca (dowolny)? Kiedyś ZE rozumiało się jako oba.

U mnie sprawa wyglądała tak, że przez własne niedopatrzenie okres na ważność warunków przyłączeniowych minął i musiałem od nowa występować o nie. PGE bardzo się postarał i zrobił skrzynkę w granicy działki w 11 miesiącu 12-miesięcznego terminu. Budowa szła bez własnego prądu a wystąpiłem o zasilanie docelowe. Oczywiście nie obyło się bez próby podłączenia prądu budowlanego do wybudowanego domu argumentując, że nie jest oddany do użytkowania. Skończyło się na piśmie do murgrabiego kierownika, dlaczego potrzebuję zwykły prąd w G12. Mości murgrabia kiwnął głową w celu akceptacji, ale tylko dlatego, że w przeciwnym wypadku byłaby to bezprawna praktyka ZE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli ktoś ma jakieś pozytywne doświadczenia jak w temacie to proszę o poradę (z podaniem swojego dostawcy).

 

Właśnie jestem po zmianie taryfy budowlanej na docelową (dzisiaj dostałem umowę pocztą) . W PGE wykonuje się to przez tzw "Kompleksową umowę na dostawe prądu". Punkt C wypełnia elektryk , bądź ktoś z uprawnieniami , czyli stempel podpis i ...koniec. Następnie zmiana taryfy na taka jaką się chce i dokupienie mocy , chyba że nie popelnilo się takiego babola jak ja , czyli od początku trzeba było zamówic taryfę docelową z aneksem że na czas budowy jest zmniejszona np do 7kW. Mniej "schodów" później. Nie mam odbioru budynku. Wykonywanie odbioru częsciowego to moim zdaniem niepotrzebna strata kasy a paiperologii jest przy tym tyle jak przy końcowym odbiorze.

A najlepiej brać prąd od sąsiada teraz bym tak zrobił. Taryfa budowlana to przekręt w majestacie prawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jeśli ktoś ma jakieś pozytywne doświadczenia jak w temacie to proszę o poradę (z podaniem swojego dostawcy).

Tauron Śląsk (dawny Vattenfall),zmieniłem bez problemu taryfę budowlaną na docelową (C11 na G11) bez odbioru domu.

Po wykonaniu instalacji elektrycznej,elektryk wypisał świstek i z tym świstkiem poleciałem do BOK i bez najmniejszego problemu w ciągu 5 minut zmieniłem taryfę :)

Z tym,że jak załatwiałem przyłącze na budowę to miałem je jako docelowe a nie tymczasowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kszhu.int - ja nie mialem budowlanej tylko po postawieniu skrzynki odrazu podpisalem umowe na G12 - na ok 2 miesiace przedwwprowadzeniem

chcieli mnie na budowlana wsadzic , powiedzialem zeby pocalowali mnie w...... bo budowa juz zakonczona i ze za 2 m-ce sie wprowadzam i nie bede 30 km przyjezdzal specjalnie - pan w zleceniu wpisal z dom gotowy do zamieszkania i przeszlo - ale ten co zakladal licniki mial sprawdzic czy tak jest ...

powiedzieli ze jak bedzie widac ze budowa to nie przejdzie ....

 

nie mialo prawa nie przejsc .... mam od poczatku G12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Co za świstek od elektryka? Coś ponad protokoły odbioru instalacji i przyłącza?

 

I taka nietypowa prośba - powiedziałem w BOK Taurona, że sąsiad ma nieodebrany budynek a prąd docelowy, poprosiła o adres i fakt, odpowiedziała "ma ale od dawna a od roku już tak nie można..."; podasz (ew. odp. na prv) adres żebym mógł się powołać na precedens?

Ale to nie jest żaden precedens,wszyscy dookoła tak mają w rejonie Gliwic,Rybnika,Zabrza,zmiana taryfy była dokonana jakoś we wrześniu ub.roku w Zabrzu w BOK w centrum handlowym M1 :)

A świstek to to:

http://www.tauron-pe.pl/SiteCollectionDocuments/GZE_KIiF_oswiadczenie_o_stanie_technicznym_instalacji_odbiorczej.pdf

Widzę,ze się nie otwiera to przecytuję nazwę świstka:

"Oświadczenie o stanie technicznym instalacji odbiorczej"

Do pobrania ze strony www.tauron-pe.pl w dziale "wnioski i formularze"

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie wiem jak umieszczone są grzałki w zbiornikach zintegrowanych z PWPC ale raczej takiej z 1,5kW bym nie wybrał. Przy 2,5kW producenci podają całkiem rozsądne czasy podgrzania do odp. temp.

Tyle, że taka PWPC 250-300l kosztuje ok 7.000 zł a przyjmując średnioroczny COP=2 okres zwrotu w porównaniu do bojlera za 1.500zł wychodzi na tyle długi, że zastanawiam się czy tyle PWPC przeżyje.

a są takie duże bojlery 250-300l na prąd ? czy trzeba samemu kombinować z produkcją ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to zrobiłeś? Przypadek czy jakoś się starałeś aby nie wcisnęli budowlanego?

Od samego początku zgłaszając zamiar wykonania przyłącza mówiłem o tym, że podłączam działkę kempingową, czy jakoś tak. I mówiłem, że będę tam stawiać przyczepę kempingową na wakacje. A potem zrobiłem rozdzielnicę budowlaną, żeby było gdzie się podłączyć z kamperem (póki co mam samochód kempingowy). Budowy domu jeszcze nie planuję na najbliższe lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta ta od razu będziesz tak latał, już to widzę.

Fakt jest że RE w różnych rejonach różnie podchodzą i to jest prawda - tylko kto z tym będzie walczył ?

Rejon ma mieć zapewnione że tam gdzie dostarcza energię będzie ona "bezpieczna" i to jest w prawie energetycznym. Takim dupochornem jest właśnie odbiór budynku bo muszą być oświadczenia wykonawców że instalacje nadają się do eksploatacji i oni za to już odpowiadają tak samo jak Inwestor bo jest w procesie budowlanym i właśnie go kończy przechodząc do eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chętnie się z nimi zapoznam, nie będę chował głowy w piach. Najważniejsze jest to, że ta sama f-ma w jednym rejonie stosuje jedne warunki, w drugim inne.

W majestacie prawa to ja wypowiem umowę a jak będę potrzebował to nawiążę od nowa i tak będziemy się bujać. Jak f-mie nie zależy na kliencie, który będzie ogrzewał chałupę prądem to chętnie będę kupował prąd za kilka tysięcy rocznie od innego sprzedawcy.

 

oj profesor, profesor... zapominasz, ze siedzisz w kieszeni spolki dystrybucyjnej, bo jej niestety zmienic nie mozesz - no chyyyba, ze masz takie plecy, ze inny dostawca przy zakupie 10kkWh rocznie wybuduje Ci ekstra linie przesylowa direct do Twojego domu.

 

i jeszcze jedno: przy Twoim zuzyciu, to okreslenie zuczek jest mocno na wyrost i to bardzo, wiec tutaj z pozycji sily mozesz sie co najwyzej porobic grozne miny do lustra, jak sie rano golisz...

 

....chyyyyba, ze masz brode, jak profesor Bralczyk :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I sprawdź lepiej cennik bo nie wierzę żeby nawet założenie i zdjęcie licznika nic nie kosztowało po rozwiązaniu umowy.

Oświadczenie to Ty możesz napisać bo Ty jesteś Inwestorem i podlegasz pod PB i nikt tego zakwestionować nie może, tylko jak coś się stanie to wtedy prokurator sprawdzi papiery.

Kolego wykonałeś instalacje zgodnie z projektem, PN , wykonałeś oględziny i pomiary zgodnie z PN ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Oświadczenie to Ty możesz napisać bo Ty jesteś Inwestorem i podlegasz pod PB i nikt tego zakwestionować nie może, tylko jak coś się stanie to wtedy prokurator sprawdzi papiery.

Kolego wykonałeś instalacje zgodnie z projektem, PN , wykonałeś oględziny i pomiary zgodnie z PN ?

Oświadczenie o poprawnym wykonaniu instalacji wypełnia elektryk z odpowiednimi uprawnieniami,podbija się pieczątką,podaje dane swoich uprawnień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bredzicie. W PB jest wiadomo kto takie oświadczenie podpisuje i kto jest uczestnikiem procesu budowlanego i żadne książątko z rejonu nie może tego podważyć. Więc jak się tak powołujesz na przepisy to powołaj się na to. I żadne świadectwo kwalifikacyjne nie uprawnia do podpisania oświadczenia że instalacja została wykonana poprawnie, bo te kwalifikacje i to dozoru dotyczą instalacji już oddanych do eksploatacji, a nie nowych które nie były eksploatowane. Zapoznajcie się z PB, a nie piszcie bredni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...