Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

O rany, jakieś mocno fachowe dyskusje.

A ja mam tylko takie jedno proste pytanie:

- czy jest ktoś z okolic Warszawy, a najlepiej Piaseczna, kto jest szczęśliwym użytkownikiem kotła elektrycznego Kospel - EKCO Ln2?

 

Generalnie miałabym pytania - niestety pewnie na poziomie nieco niższym od prezentowanego powyżej - ale nie do końca rozumiem, o co chodzi z tymi wskaźnikami na kotle. Czytam instrukcje i cały czas nie widzę opcji temperatury wody, jaka idzie w podłogówkę. Mam układ mieszany, bo piec obsługuje podłogówkę w całym domu i jeden grzejnik w garażu. Próbuję znaleźć fachowca, który mi ogarnie temat odpowiedniego ustawienia, sterowania itp, ale jakoś nikt mnie nie przekonał, że się na tym zna.

 

Jedyna nadzieja w Was, albo zapisuje się na odpowiedni fakultet.

Może znajdzie się ktoś cierpliwy, kto wesprze mnie w temacie :)

 

Ja mam EKCO MNz nie wiem czy sterowania są podobne. Zrób zdjęcie wyświetlacza i wrzuć na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może ja :)

 

Poniuchałem trochę i utwierdziłem się w przekonaniu, że jednak akumulacyjna podłoga w szkielecie drewnianym to słaby pomysł i musze się bardziej kierować w stronę sterowalności i dynamiki.

 

I tak padnie na 90 % na grzejniki konwektorowe z porządnym sterowaniem/programatorami.

 

Ale dzisiaj do głowy przyszła mi kolejna koncepcja :)

Mianowicie żeby w kanał DGP między kominkiem a turbiną wstawić elektryczną nagrzewnicę kanałową. 4,5 kW albo nawet 6 kW.

 

Traci się w ten sposób możliwość łatwego indywidualnego sterowania pomieszczeniami, ale z drugiej strony zyskuje się ogrzewanie nadmuchowe, które może naprawdę szybko podgrzewać pomieszczenia.

No i druga sprawa. Jeśli jest już i tak DGP o inwestycja prawie żadna 750-800 zł za taką nagrzewnicę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to może ja :)

 

poniuchałem trochę i utwierdziłem się w przekonaniu, że jednak akumulacyjna podłoga w szkielecie drewnianym to słaby pomysł i musze się bardziej kierować w stronę sterowalności i dynamiki.

 

I tak padnie na 90 % na grzejniki konwektorowe z porządnym sterowaniem/programatorami.

 

Ale dzisiaj do głowy przyszła mi kolejna koncepcja :)

mianowicie żeby w kanał dgp między kominkiem a turbiną wstawić elektryczną nagrzewnicę kanałową. 4,5 kw albo nawet 6 kw.

 

Traci się w ten sposób możliwość łatwego indywidualnego sterowania pomieszczeniami, ale z drugiej strony zyskuje się ogrzewanie nadmuchowe, które może naprawdę szybko podgrzewać pomieszczenia.

No i druga sprawa. Jeśli jest już i tak dgp o inwestycja prawie żadna 750-800 zł za taką nagrzewnicę :)

nagrzewnica tania ale utrzymanie drogie w pierwszej taryfie

a myślałeś o wodnej podłogówce + bufor ciepła z grzałkami ,ładujesz w taniej a grzejesz całą dobe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem. ale odrzucają mnie koszty instalacji. koszt bufora itp. Do tego brak sterowalności. najcieplej w nocy i wtedy gdy nie ma mnie w domu.

niby 2 taryfa tańsza. ale o ile?. liczył ktoś z Was ile by zapłacił za cały prąd jeśli miałby tylko jedną taryfę? O ile %więcej. przypominam że za prąd jednotaryfowy używany w dzień jest taniej.

Ja policzył sobie na szybko. że w przypadku grzejników konwektorowych obnizenie ich mocy o połowę . na noc w salonie i kuchni. i na dzień w sypialnych daje oszczędności 18 %. jeśli do tego dołożyć tez obniżanie temp całości na czas nieprzebywania w domu to sens dwóch taryf jak dla mnie odpada. kanadyjczyk ogrzewa się bardzo szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie podać jakie macie aktualnie ceny za kW w pierwszej i w drugiej taryfie? oraz jak jest cena prądu jedno-taryfowego?

Chciałbym coś sobie policzyć a brakuje mi danych.

 

Chodzi mi o cenę razem z wszystkimi przesyłami abonamentami itd. tj. najlepiej kwota rachunku podzielona przez kW na rachunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie podać jakie macie aktualnie ceny za kW w pierwszej i w drugiej taryfie? oraz jak jest cena prądu jedno-taryfowego?.

G11 wg faktur z ost 7 lat - 3-cia fotka

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=5445547&viewfull=1#post5445547

i jeszcze G12

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?209788-Ogrzewaj%C4%85cy-dom-Panelami-na-podczerwie%C5%84&p=5670828&viewfull=1#post5670828

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki, już znalazłem ceny. Przy okazji fajna stronka:

http://ure.gov.pl/ftp/ure-kalkulator/ure/formularz_kalkulator_html.php

 

Wracając do tematu

U mnie ceny za kWh kształtują się następująco (razem z wszystkimi opłatami i vat-em)

G11 - 0,6938 (jednotaryfowy)

G12a - 0,3673 (noc)

G12b - 0,8070 (dzień)

 

Domek szkieletowy: Salon z kuchnią i holem + sypialnia 1 + sypialnia 2 + łazienka + pom. Gospodarcze + sień. Jest kominek i DGP.

 

Jako stała przyjmują zapotrzebowanie roczne na energię do ogrzewania (jest to wartość niezależna od taryfy i od rodzaju źródła ciepła elektrycznego)

w moim przypadku = 3600 kWh

Koszt ogrzewania w G11 = 3600*0,6938 = 2497,68 zł (konwektory lub nagrzewnica)

Koszt ogrzewania w G12a = 3600*0,3673 = 1322,28 zł (podłogówka+bufor+ grzałki)

47% taniej (1175,4 zł / rok)

Koszty instalacji:

1.Podłogówka + bufor + grzałki = około 20000 zł

2.Grzejniki konwektorowe ze sterownikami = około 5000 zł (różnica 15000 zł)

3.Nagrzewnica kanałowa (jeśli mamy już DGP) = około 1000 zł (różnica 19000 zł)

 

Uwzględniając koszt instalacji na zero wychodzimy po latach i po latach:

2. 15000 zł / 1175,4 zł = 12,76 lat

3. 19000 zł / 1175,4 zł = 16,16 lat

 

Dodatkowo w opcji 2 jest możliwość obniżania mocy grzejników i tak:

a. obniżenie mocy grzejników o 50% w godzinach 22-5 (salon z kuchnią i holem, łazienka, sień, p. gosp.) oraz w godzinach 9-18 w sypialniach. daje oszczędność 18%.

więc mamy Koszt ogrzewania w G11 = 3600*0,6938 = 2497,68 zł - 18% = 2048,1 zł

725,82 drożej niż podłogówka. Na zero po 20,66 latach.

b. jw. + obniżenie o 50% całości w godzinach 8-16 daje w sumie oszczędność 30%.

więc mamy Koszt ogrzewania w G11 = 3600*0,6938 = 2497,68 zł - 30% = 1748,37 zł

426,1 drożej niż podłogówka. Na zero po 35,2 latach.

 

 

Natomiast w opcji 3 jest możliwość obniżenia mocy nagrzewnicy tylko w godzinach gdy nie ma nas w domu, ponieważ nie ma osobnego sterowania każdym pokojem, a więc możemy zaoszczędzić około 12 %

więc mamy Koszt ogrzewania w G11 = 3600*0,6938 = 2497,68 zł - 12% = 2197,96 zł

875,6784 drożej niż podłogówka. Na zero po 21,7 latach.

 

Reasumując nawet bez oszczędzania (obniżania mocy grzejników) się nie opłaca podłogówka bo po 12,5 roku bufor i grzałki pewnie będą do wymiany.

 

ps. dodatkowa korzyść, to że nie muszę prać i zmywać w nocy ;)

a i jeszcze. różnice 15000 zł można wpłacić na lokatę (pewnie wyjdzie z tego jakieś 500 -600 zł za rok i w ten sposób z procentu dodatkowo zrekompensować wyższy rachunek o połowę ;)

Edytowane przez MasterCheat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G11 - 0,6938 (jednotaryfowy)

Domek szkieletowy: Salon z kuchnią i holem + sypialnia 1 + sypialnia 2 + łazienka + pom. Gospodarcze + sień. Jest kominek i DGP.

Nie pomyliłeś stawki, coś sporo?

Będziesz mile zaskoczony zarówno komfortem i kosztami jak dodasz do swojego systemu tani klimatyzator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomyliłeś stawki, coś sporo?

Będziesz mile zaskoczony zarówno komfortem i kosztami jak dodasz do swojego systemu tani klimatyzator.

 

Cena za energię (dzień/noc): 0.3161 zł/kWh ale to jest netto bez dystrybucji

Przy 3600 kWh/rok wychodzi 300 kWh/m-c

 

Koszty miesięczne (brutto)

Koszty miesięczne zużycia: 116.64 zł

Koszty miesięczne dystrybucji: 91.5 zł

Koszty miesięczne ogółem: 208.14 zł

 

208,14/300 = 0,6938 zł ...

 

 

O klimatyzatorze tez myślałem (w sumie to taka nadmuchowa pompa ciepła), boję się jednak że nie da rady ogrzać wszystkich pomieszczeń bo jednak nadmuch jest tylko w jednym pomieszczeniu. No i do tego dochodzi hałas. A jeszcze jedna sprawa niestety klima kojarzy mi się z grzybami itp. :). Na pewno poważniej podejdę do tematu klimy jak kiedyś będę robił poddasze na użytkowe (będę tam miał w sumie tylko 2 pomieszczenia więc wtedy powinno dać radę).

 

A apropo klimy taki mi też pomysł do głowy przychodzi, czy by się nie dało powietrza z klimy podłączyć jakoś bezpośrednio do instalacji DGP (zamiast tej nagrzewnicy kanałowej) i w ten sposób rozprowadzać ogrzane przez nią powietrze na wszystkie pomieszczenia w czasie gdy nie pali się w kominku. A na czas grzania w kominku zamykać przepustnicę od klimy.

Pewnie byłby problem z za małą siłą dmuchania, ale żeby poprawić to można by chyba włączyć turbinkę od DGP na najniższy bieg żeby pomagała (tak myślę).

W lato kanałami DGP mogło by iść chłodne powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzięki temu forum zdecydowałam się na podłogówkę wodną akumulacyjną z piecem elektrycznym i jestem bardzo zadowolona.

Nie mam jeszcze ani nocnej taryfy ani żadnego sterowania (intuicyjne jedynie) i mam ciepło i tanio - dużo taniej niż w poprzednim domu ogrzewanym gazem. Na razie załączam piec raz na 48 lub rzadziej i jest super. Jak palę w kominku, to nawet za ciepło. Czuje się tę akumulację zarówno w podłodze (9cm wylewki) jaki w ścianach (silka). Fajne jest też to, że nie martwię się i nie marznę, jak jest przerwa w dostawie prądu - sąsiedzi marzną a u mnie cieplutko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wilgotność w domu 41-43%, praktycznie brak zysków słonecznych (1/7 dni słonecznych)

zużycie tygodniowe 264,6 --> ok. 37,8 kWh / 24h, temperatura w domu 21,0 , średnia temp. na zewnątrz -7

-- >>http://www.wunderground.com/history/airport/EPRZ/2013/01/20/WeeklyHistory.html

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wilgotność w domu 41-43%, praktycznie brak zysków słonecznych (1/7 dni słonecznych)

zużycie tygodniowe 264,6 --> ok. 37,8 kWh / 24h, temperatura w domu 21,0 , średnia temp. na zewnątrz -7

-- >>http://www.wunderground.com/history/airport/EPRZ/2013/01/20/WeeklyHistory.html

 

 

zapraszam dziś do testowania - u nas już -15stC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...