Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A jaki ma być % wykorzystania II taryfy. Wg zalecen projektowych które otrzymałem producenta kabli w tym przypadku Devi jest to ok 25-30 % moc wieksza od projektowego obciązenia cieplnego, wg mnie taka moc nie zapewni akumulacji tylko w II taryfie

mam 10,6kw...

czyli nie wiedziałem a wstrzeliłem się idealnie ...:p

według tabelki ( 150w/m2 ) powinienem mieć ok.23kw w podłogach...

już widzę regulację tego ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U Konrada się nie dało wykorzystać wyłacznie II taryfy choć ma bardzo dobrze ocieplony dom a u noname2 którego dom jest gorzej ocieplony się dało. Ciekawe a jednocześnie ciezkie do wyjaśnienia

 

Konrad jak przestanie grzebać w sterownikach i dojdzie z nimi do porozumienia to będzie grzał tylko w nocy ...:p

jak na razie to próbuje po swojemu...;)

ma wielki akumulator a z niego nie korzysta ...:no:

 

Przy -20oC równiez ?, bez zwiekszonej tempetury w pomieszczeniach też ?

 

Andrzej - ja grzeje w 99,9% w taniej taryfie , w drogiej załącza mi się ponieważ mam durne sterowniki które zadaną temperaturę chcą osiągać OD ... DO ... nie grzeją od 13 do 15 tylko grzeją od np 12:50 do 15 po to by o 13 już była zadana temperatura , stad wniosek - ich minusem jest brak możliwości ustawienia dowolnej godziny z minutami , ustawia się jedynie pełne godziny

 

ja tylko teoretycznie gdybałem o zwiększeniu temperatury na mróz z soboty na niedzielę , ale tego nie zrobiłem i w domu nadal jest stała komfortowa temperatura , w domu chodzę na boso i w koszulce z kr. rękawkiem

 

Janusz - dobrze wiesz że to nie przez bawienie się sterownikami tylko ich błędne wskazywanie temperatury pokojowej które powoduje że podłogówka nie pracuje non stop tylko taktuje co 15-20 min , włącza się i się wyłącza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej - ja grzeje w 99,9% w taniej taryfie , w drogiej załącza mi się ponieważ mam durne sterowniki które zadaną temperaturę chcą osiągać OD ... DO ... nie grzeją od 13 do 15 tylko grzeją od np 12:50 do 15 po to by o 13 już była zadana temperatura , stad wniosek - ich minusem jest brak możliwości ustawienia dowolnej godziny z minutami , ustawia się jedynie pełne godziny

 

Twój przypadek jest dość szczególny, bardzo małe obciazenie cieplne i duza pojemność płyty umożliwiają korzystanie z II taryfy prawie wyłącznie bez wahania temperatury, a sterowniki jak to sterowniki może kiedyś będą bardziej funkcjonalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno w UK mają dwutaryfowy i z dużym prawdopodobieństwem we Francji, o resztę EU trzeba by popytać/poszperać. To nie tak, że tylko w PL jest nadwyżka energii w nocy i na zakończenie pierwszej zmiany w fabrykach:)

 

To nie o to chodzi ze w innych krajach nie dwóch taryf, tylko ze tam energia jest relatywnie tania i poszukiwania sposobów pełnego wykorzystania II taryfy nie są w modzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Konrada się nie dało wykorzystać wyłacznie II taryfy choć ma bardzo dobrze ocieplony dom a u noname2 którego dom jest gorzej ocieplony się dało. Ciekawe a jednocześnie ciezkie do wyjaśnienia

Andrzej - ja grzeje w 99,9% w taniej taryfie , w drogiej załącza mi się ponieważ mam durne sterowniki

LOL :lol2:

raptem 2h i ciężka asoltowa tajemnica wyjaśniona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LOL :lol2:

raptem 2h i ciężka asoltowa tajemnica wyjaśniona

 

asolt chyba nie tedy droga... ja mam na 430 m3 kubatury mase akumulacyjna okolo 520 kg, akumuluje wylacznie w taniej taryfie, spadek temp w ciagu dnia dnia nigdy nie przekroczyl 0,4* I ta masa tez nie jest caly czas grzana, sterowniki sobie "posrywaja", oceniam, ze wiekszosc czasu w taniej taryfie grzejniki ida na biegu jalowym....

 

jak to sie ma do masy podlogowki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W UK jest droga choć relatywnie tania:) Dlatego też i dziadki i gówniarzeria wiedzą o taryfach. A Niemcy, naród oszczędny i zaradny, za to stosują coraz częściej bufory energii i to nie tylko pod fotowoltaikę więc też muszą mieć taryfy.

 

w UK masz rowniez odpowiednik G12 (tyle, ze bez 2h w ciagu dnia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
U Konrada się nie dało wykorzystać wyłacznie II taryfy choć ma bardzo dobrze ocieplony dom a u noname2 którego dom jest gorzej ocieplony się dało. Ciekawe a jednocześnie ciezkie do wyjaśnienia

U Konrada moze być problem płytkiego zatopienia kabli,nie wykorzystuje w 100% płyty.

zapewne nie zakladali, to jest taki nasz polski wynalazek

Devi może nie zakładało II taryfy ale Elektra zakładała i w swoim poradniku ładnie to zaznaczyła pokazując wzór doboru kabli do pracy tylko w II taryfie.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Konrada moze być problem płytkiego zatopienia kabli,nie wykorzystuje w 100% płyty.

 

Devi może nie zakładało II taryfy ale Elektra zakładała i w swoim poradniku ładnie to zaznaczyła pokazując wzór doboru kabli do pracy tylko w II taryfie.

 

Fakt, do Elektry nie zaglądałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Janusz - dobrze wiesz że to nie przez bawienie się sterownikami tylko ich błędne wskazywanie temperatury pokojowej które powoduje że podłogówka nie pracuje non stop tylko taktuje co 15-20 min , włącza się i się wyłącza

 

to ustaw od 22 do 6:00 docelową i niech sobie taktuje...;)

przydało by się też troszkę pokombinować z histerezą...

 

jak chcesz w domu średnio np.22* to wszystkie ściany wewnątrz też muszą mieć te 22*...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Konrada moze być problem płytkiego zatopienia kabli,nie wykorzystuje w 100% płyty.

 

niekoniecznie - ciepło rozchodzi się równomiernie we wszystkich kierunkach więc płyta predzej czy później naładuje się na maxa

 

problem jest ewidentnie w sterownikach i ich czujniku temperatury pokojowej - po 15 min nagrzewa się czujnik od samego sterownika i wydaje mu się że jest ciepło mimo że nie jest , dlatego płyta nie nagrzewa się tyle ile musi w dni chłodniejsze , ale nadrabia to w dni cieplejsze , dlatego nie widać zbytnich wahań w poborze energii miedzy bardzo zimnymi i ciepłymi dniami

 

to ustaw od 22 do 6:00 docelową i niech sobie taktuje...;)

przydało by się też troszkę pokombinować z histerezą...

 

od bardzo dawna mam tak ustawione i nic nie gmeram ;)

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
niekoniecznie - ciepło rozchodzi się równomiernie we wszystkich kierunkach więc płyta predzej czy później naładuje się na maxa

Ja bym to zrobił prędzej,czyli nastawa na max.grzania w II taryfie na całej powierzchni płyty,jeśli się nie da bo temperatura w pomieszczeniu za wysoka to wina płytkich kabli.

Budowlany_laik nie miał problemu ze spadkiem temperatury w pomieszczeniach przy zaprzestaniu grzania ale u niego rurki grzeją całą płytę od spodu i wg mnie jest to modelowe wykorzystanie płyty fundamentowej jako bufora ciepła z II taryfy.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowlany_laik nie miał problemu ze spadkiem temperatury w pomieszczeniach ale u niego rurki grzeją całą płytę od spodu i wg mnie to modelowe wykorzystanie płyty fundamentowej.

B-L steruje kociołkiem i rozgrzewa całą płytę równomiernie ...( wszystkie przegrody w budynku mają równomierną temperaturę ...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to zrobił prędzej,czyli nastawa na max.grzania w II taryfie na całej powierzchni płyty,jeśli się nie da bo temperatura w pomieszczeniu za wysoka to wina płytkich kabli.

Budowlany_laik nie miał problemu ze spadkiem temperatury w pomieszczeniach przy zaprzestaniu grzania ale u niego rurki grzeją całą płytę od spodu i wg mnie jest to modelowe wykorzystanie płyty fundamentowej jako bufora ciepła z II taryfy.

 

teraz to wiem , ale z 2 strony przy temperaturach +2/5/8 stopni na początku sezonu powodowałoby to przegrzewanie się pomieszczeń

myśle że znacznie lepsze byłoby ustawienie temperatury czujnika podłogi na 24 stopnie i tak trzymanie go przez 1-2 tygodnie

 

B_L ma wodną - to są różnice nie do przeskoczenia wg mnie - nie ułożyłbym nigdy kabli na etapie lania płyty , bo nawet układ ścianek działowych u mnie zmieniał się w trakcie budowy a ja grzeje teoretycznie każde pomieszczenie osobno a nie całą płytę

 

wszystkie sterowniki jednakowo...?

jakoś nie pochwaliłeś się...:p

 

tak wszystkie są tak ustawione od hmmm .... kąd ostatnio to wałkowaliśmy ... z 1,5 -2 miesiące temu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...