Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość Arturo72
B-L steruje kociołkiem i rozgrzewa całą płytę równomiernie ...( wszystkie przegrody w budynku mają równomierną temperaturę ...)

No i tak powinno być jeśli ma się płytę fundamentową lub akumulacyjną wylewkę.

Ktoś tu kiedyś wspominał o nie centralnym ogrzewaniu jako zaletę przy kablach...ale nie dodał,że jedynie bez akumulacji i z kablami w warstwie kleju pod kaflami ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wazne jak jest na zewnatrz, mroz,wiatr , slonce, jak ide spac w sypialni jest 20,8-21 jak wstaje 21-21,2 termometr jest razem z budzikiem dlatego zawsze rano i wieczorem to wpada w oko, w innych pomieszczeniach nie mam termometrow. Wahania temp przy grzaniu w II taryfie to mit, jesli dom jest <5litrow.

Zapewnienie 100% w taniej taryfie to zaden wyczyn.

Nadal mam za zle devi550 ze nie pokazuje jaka jest temp w pomieszczeniu, ale za to steruja tak jak im sie kaze.

Wada budora 1m3 bedzie to ze nawet jak go dobrze zaizolujesz to straty z niego spowoduja ze pomieszczenie w jakim sie znajduje bedzie przegrzane, wiec strata kWh.

Wzory z poradnika Devi i elektry to sciema, moze i maja one zastosowanie do domu standardowego ale do energooszczednego to nie bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo, NCO nie jest po to zeby w kazdym pomieszczeniu miec inna temp, ale glownie po to zeby w pelni wykozystywac zyski bytowe/sloneczne, zeby w dzien sloneczny nie ladowac wylewki w salonie i jednoczesnie ladowac w lazience i sypialni. W czasie swiat ogrzewanie salon/kuchnia praktycznie sie nie zalaczalo ze wzgledu na zyski bytowe, a reszta domu jak najbardziej, zadne otwieranie drzwi i WM nie zdola przeniesc ciepla w takim stopniu jak bys oczekiwal, bo nie bedziesz zima pedzil WM na 70-80%.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak czekałeś na wyjaśnienia Konrada

na nic nie czekałem, po prostu twój post tak bardzo odbiegał od prawdy że spotkał się z tak błyskawiczną reakcją całego forum że mogłem tylko przytaknąć

 

PS w takich wypadkach najlepiej jest wyedytować swój post tak żeby dla potomnych co wejdą tutaj później nie pozostało mylne wrażenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbyś rozwinąć ten temat, czy faktycznie Devi znają się na produkcji kabli, a na zastosowaniu nie ?

 

Po podstawieniu danych poszczegolnych pomieszczen ( pomimo ze byly one jak sie okazalo jakies 10% zanizone) do wzoru z poradnika, wychodziły wartosci, ktorych suma mocy przekraczała jesli dobrze pamietam 16-17kW mocy w kablach. Te wzory są czystą teorią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po podstawieniu danych poszczegolnych pomieszczen ( pomimo ze byly one jak sie okazalo jakies 10% zanizone) do wzoru z poradnika, wychodziły wartosci, ktorych suma mocy przekraczała jesli dobrze pamietam 16-17kW mocy w kablach. Te wzory są czystą teorią.

 

Nie chodzi mi o to jakie moce przyjmować dla kazdego pomieszczenia, ale o to czy prawdziwe jest twierdzenie ich przedstawiciela technicznego ze sumaryczna moc kabli kabli powinna wynosić ok 130 % projektowego obciązenia cieplnego budynku. Ja nie chcę obliczać strat w pomieszczeniach wg ich wzorow od tego jest ozc, a nie kalkulatory producentów sprzętu grzewczego

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o to jakie moce przyjmować dla kazdego pomieszczenia, ale o to czy prawdziwe jest twierdzenie ich przedstawiciela technicznego ze sumaryczna moc kabli kabli powinna wynosić ok 130 % projektowego obciązenia cieplnego budynku.

patrząc na moje 8,5kw obciążenia projektowego i te ich 130% czyli ok. 11kw mocy zainstalowanej wydaje się całkiem sensowne...

mam 10,6kw w kablach ( co prawda przypadkowo...) i nigdy żadnych problemów z nie dogrzewaniem czy przegrzewaniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrząc na moje 8,5kw obciążenia projektowego i te ich 130% czyli ok. 11kw mocy zainstalowanej wydaje się całkiem sensowne...

mam 10,6kw w kablach ( co prawda przypadkowo...) i nigdy żadnych problemów z nie dogrzewaniem czy przegrzewaniem...

 

Czyli co, jest to sciema jak twierdzi Marcin czy tez nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to te 130% wydaje sie OK.

ale przeważnie większość sugeruje się tym pomiędzy 70 a 150w/m2...

bojąc się że im doopa zmarznie wybierają mocniejsze, a według mnie powinno być odwrotnie...

 

Ale jak można się sugerowac zakresem 70 a 150 W/m2 skoro to jest uzaleznione od konkretnego budynku, jego ocieplenia i szczegółowych obliczeń dla kazdego pomieszczenia. Najbezpieczniej przewymiarowac, a ze niezbyt ekonomicznie to juz szczegół

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak można się sugerowac zakresem 70 a 150 W/m2 skoro to jest uzaleznione od konkretnego budynku, jego ocieplenia i szczegółowych obliczeń dla kazdego pomieszczenia. Najbezpieczniej przewymiarowac, a ze niezbyt ekonomicznie to juz szczegół

sam piszesz że najbezpieczniej przewymiarować...;)

czyli ktoś mało obeznany w temacie właśnie instaluje te 150w/m2 ...:p

to tak jak z doborem kotła ...( daj pan ten mocniejszy bo co będzie jak okaże się za słaby...;) )

 

przy mocno przewymiarowanych kablach zaczyna się jazda z regulacją...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam piszesz że najbezpieczniej przewymiarować...;)

czyli ktoś mało obeznany w temacie właśnie instaluje te 150w/m2 ...:p

to tak jak z doborem kotła ...( daj pan ten mocniejszy bo co będzie jak okaże się za słaby...;) )

 

przy mocno przewymiarowanych kablach zaczyna się jazda z regulacją...;)

 

Nie, nie o to chodziło, najbezpieczniej jest przewymiarować dla tych którzy tego nie policzą, a jedynie przyjmą na tzw. oko, głowa spokojna, nikt nie udowodni ze mozna było dac mniejszą moc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...