Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Już pisałem w wątku dot. 3, 5 litrowego domu.

Krótko powtórzę:

przez ostatnie 4 dni (wszystko na prąd) zużyłem 198 kWh taniego prądu i 9 kWh drogiego.

Koszt dzienny wychodzi mi 15,27 zł.

Pierwszy sezon, wszystko na prąd. Ogrzewana pow. 140 m.kw. Temp. na zewn. w nocy nawet ok. 0 st. C w dzień od 5 do 9 st. C.

Temp. w domu od 20,5 st. C do 22 st. C

pzdr

 

To dla porównania u mnie :

109m2 powierzchni ogrzewanej, 3 osoby.

W ciągu ostatnich 2 tygodni dzienny koszt energii wahał się od 6,10 do 9,00zł/dobę.

Z tym, że ja mam pompę ciepła i kolektory słoneczne, które trochę ciepła już dawały.

Do tego dochodzi gaz z butli ok. 0,7zł/dobę.

Temperatury podobne jak u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

Czy ktos z panstwa spotkal sie juz z ogrzewaniem elektrycznym tej firmy? http://www.najtanszeogrzewanie.pl/strona/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

Jesli tak to bardzo prosze o opinie na temat tych promiennikow, bo chcialbym je zamontowac ale troche malo popularne i nie moge nigdzie sprawdzic ich dzialania na wlasnej skorze ;) Domek 100m2 srednio ocieplony, nie ma mozliwosci ogrzewania gazem.

Dzieki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam sie z dramatycznym apelem o kontakt z osobami, ktore maja wiedze nt. akumulacyjnych piecow i weryfikacje moich pytan i przemyslen:

- przy b. dobrym ociepleniu, w salonie + otwarta kuchnia razem ok 50 m2 wystarczy jeden duzy (4-6 kW) piec dynamiczny polozony centralnie (jest reku), pomieszczenie 5*10m;

- w sypialniach wystarcza statyczne (utrzymywanie stalej temp 18-22 st)

- w lazienkach to samo

- jak dziala piec statyczny, jak reguluje sie temp (tempo oddawania energii)

- czym roznia sie piece akumulacyjne z regulacja elektroniczna, a termomechaniczna

- co sadzicie o wyrobach Dimplexa?

 

Bede wdzieczny za jakies empiryczne i nie tylko uwagi, pytanie zadaje 3 raz w odstepach miesiecznych, jak narazie nikt nie podchwycil, jestem ciekaw dlaczego.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i sru...... kupilem 7 piecow DuoHeat, mam nadzieje, ze nie bede zalowal.

ProStas czy Ty czasem nie jestes uzytkownikiem?

 

http://www.energos.info.pl/promocja-piece-dimplex-duoheat-c-2_9.html

 

300i wzialem do pokojow na poddaszu ok. 10m2

400i do 15 m2

500i salon+kuchnia ok 50m2 2 szt.

 

sciana ytong 24 + styro 25

podloga 20 cm styro

okna 3-szybowe U calego okna 0,9

reku Bartosz

poddasze 36 cm welny 0,032

 

???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Czas na decyzje jakie przewody grzejne kupić. Wybór jest między Elektra a INTO. Devi za drogie. Te into są na allegro http://www.allegro.pl/item1002548121_kabel_grzejny_przewod_grzewczy_produc_2700w_170m.html cena niższa niż Elektra, niby mają 20 lat gwarancji. Czy ktoś się z nimi spotkał. jakies opinie na ich temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie dni staram się dobrać moc przewodów do pomieszczeń. Przewymiarowałem mniej więcej 3-4,5x więcej niż zapotrzebowanie wg OZC. Wszytko podzieliłem na 4 strefy. Wylewka będzie 13-15cm ocieplenie pod nią 25cm. No i założenie aby akumulować tylko w taniej taryfie. Jak wy dopasowywaliście moc ogrzewania podłogowego?

I jakich ożywacie sterowników? Zastanawiałem się nad regulatorami ładowania np. Devireg 750 i 754. Podobno typowo do ładowania podłogówki akumulacyjnej. Koszysta z czujnika zewnętrznego i czujników podłogowych analizujących ciepło resztkowe jakie jest w podłodze i przyrównując do temp. zewnętrznej same określają ile ma się ładować w taniej taryfie. Nie są tanie bo razem to jakieś 2000pln ale może warto. Co Wy używacie do sterowania akumulacyjna podłogówką. Musi być w miarę bezobsługowe bo ja często wyjeżdżam i nie chcę żony zostawiać z czymś problemowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Buduje nieduzy dom (typu "stodola"), z poddaszem uzytkowym, ok. 120m2. Solidnie ocieplony 20cm styropianu 031 na scianach, 18cm styropianu 035 w podlodze, 28cm styropianu 031 poddasze/dach. Do tego wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepla + GWC rurowy, potrojne szyby 0.6, dbalosc o eliminacje mostkow termicznych.

Z OZC wychodza mi okolice domu 3-litrowego, ale nie wykluczam bledu przy wprowadzaniu danych. Mysle ze w najgorszym wypadku moze wyjsc budynek 5-litrowy.

 

Planuje u siebie zastosowac uklad:

- kominek z PW 10-12kW (zamierzam go uzywac)

- wodna podlogowka w calym domu

- kociol elektryczny jako drugie zrodlo ciepla

- bufor dla CWU (ok 200l)

 

Budynek powinien charakteryzowac sie spora akumulacyjnoscia. Sciany zewnetrzne to POROTON 24, wewnatrz sciany (celowo) a ciezkich silikatow, bloczkow betonowych,

4 slupy zelbetowe, strop monolityczny, betonowe schody, wylewka dla podlogowki 9-10cm. Jak liczylem masa samych przegrod wewnetrznych to ok 70t, masa calego budynku jakies 2x wiecej.

 

Dlaczego wodna podlogowka a nie kable? - wieksza swoboda przy meblowaniu (mozna czesciowo zastawic), poza tym latwiej plaszcz wodny pogodzic

z rekuperatorem niz DGP. No i moze kiedys pompy ciepla stanieja ;-)

Gazu nie planuje podlaczac bo w moim przypadku koszt przylacza i kotlowni gazowej to ok. 15tys. zl.

Podobne koszty instalacyjne i eksploatacyjne wychodza dla powietrznej pompy ciepla ktora

ciagle biore pod uwage.

 

Czy w moim przypadku ma sens zastosowanie bufora dla CO? Chcialbym tego uniknac z uwagi na ograniczone miejsce

i pozostac jedynie przy buforze dla CWU. Maksymalny bufor jaki moglbym wstawic to ok 500l, ale to prawie nic

biorac pod uwage mase budynku ktora ma akumulowac cieplo. Jaka jest realna trwalosc buforow dla CO czy

dla CWU? Firmy instalatorskie strasza okresem ok 10 lat. A jesli to prawda, to koszty eksploatacji dodatkowo

rosna.

 

Czekam na jakies rady, sugestie jak optymalnie polaczyc ogrzewanie kominkowe z elektrycznym

przy sporej akumulacyjnosci samego budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
czy ktos ma doswiadczenie z panelami podczerwieni (np. takie jak oferuje ta firma http://www.infrapanel.pl)? Jakie są wasze opinie na temat tych grzejnikow bo szukam sposobu ogrzania swojego 100 m2 mieszkania w kamienicy?

 

Ja mam krótkie doświadczenie z tymi infrapanelami. Kupiłem je pod koniec lutego do domku w Kołobrzegu. Tak się składa że mieszkam obecnie w Wawie a nad morzem bywam czasem na weekendy i chciałem przyjeżdżać do w miarę nagrzanego domku. Domek ma raptem 70mkw i wcześniej ogrzewałem tylko łazienkę olejakiem tak żeby mi rury nie porozsadzało. Po przesłaniu zapytania dowiedziałem się że niestety przy mojej nienajlepszej izolacji nie mam co liczyć na 40W/mkw ale i tak na ogrzanie całego domu wyszło nieco ponad 4000W więc nie ma tragedii.

Kupowałem trochę w ciemno bo trudno zlaleźć jakieś opinie o tej firmie ale wydaje mi się że warto. Do zestawu dali mi termostaty z programowaniem temperatury na każdy dzień tak więc w tygodniu nastawiałem ok 15 stopni a w piątek rano zaczyna grzać do 23. Efekt jest taki że jak przyjeżdzam wieczorem to nie musze po pierwsze szybko rozpalać kominka żeby nie zamarznąć. Zużycie prądu ciężko ocenić z tego względu że to domek weekendowy ale za marzec licznik pokazał tylko trochę więcej niż w lutym:yes:

Żałuję tylko że nie zamówiłem od razu jakiś obrazków na panelach, no ale wtedy miałem obawy czy mi się to ogrzewanie w ogóle sprawdzi tym bardziej że przedstawiciel każdej firmy wyliczał trochę inną moc i wskazywał tylko na zalety swoich produktów nie potrafiąc się odnieść do konkurencji.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po raz pierwszy na forum.

Jestem w trakcie budowy domu parterowego wg projektu Cetyniec

Mam zamiar ogrzewać go prądem. Po przeczytaniu części tego wątku zastanawiam się, czy wybrać panele na podczerwień, czy piece akumulacyjne, czy podłogówkę, czy konwektory? Co z ociepleniem? W projekcie jest 12 cm styropianu na ściany i 15 cm wełny na drewniany strop. Czy to nie za mało? Co z ociepleniem podłogi? Jak gruby dać tam styropian?

Z góry dziękuję za rady dla laika :)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
A co sadzicie o zastosowaniu ogniw fotoelektrycznych na dachu(moze okaza sie rowniez wydajne zima) czy pionowej, bezkierunkowej turbiny wiatrowej i przekazac uzyskany w ten sposob prad na wytwarzanie pewnej ilosci ciepla w zbiorniku akumulacyjnym? Do tego nocna taryfa i kominek z plaszczem wodnym uruchamiany popoludniami na kilka godzin przed zalaczaniem sie taryfy nocnej. Generalnie, bardzo podoba mi sie pomysl maksymalnego wykorzystanie energii elektrycznej w systemach domowych, ale nie wiem,czy to jeszcze nie jest science-fiction. Moze ktos z Was potrafilby policzyc takie zadanie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sadzicie o zastosowaniu ogniw fotoelektrycznych na dachu(moze okaza sie rowniez wydajne zima) czy pionowej, bezkierunkowej turbiny wiatrowej i przekazac uzyskany w ten sposob prad na wytwarzanie pewnej ilosci ciepla w zbiorniku akumulacyjnym?

 

Baterie słoneczne to ciągle zbyt drogie urządzenia (ich cena spada bardzo powoli, mimo, że co rusz słyszy się o kolejnych postępach w tej dziedzinie slużacych obniżeniu nakładów finansowych w czasie produkcji). Można przyjąć , że koszt 100W baterii to 1000zł. Trzeba też pamiętać, że z biegiem lat sprawność baterii spada, i po 15 latach jest chyba niższa niż 50% (ale nie pamiętam dokładnie).

Sam posiadam klika z nich (o łącznej mocy ok 100W) i wykorzystuje je raczej do hobbystycznej zabawy.

Jak ktoś wspomniał, zamiana en. słonecznej na ciepło jest zdecydowanie bardziej wydajne w naszych czasach.

Co do turbin wiatrowych, to wydaje mi się że ze względu na hałas jaki wywołują, nie nadają się tradycyjne turbiny łopatkowe, a jedynie nowoczesne pionowe (o kształcie spirali), wolnoobrotowe. A to też spory koszt, choć moim zdaniem pomysł bardziej trafiony niż ogniwa PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...