Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tak się składa, że znam dom korysa. Zbudował go z głowa. Przy rozwiązaniach, które zastosował większy dom osiągnąłby standard domu pasywnego. Ale oczywiście większy dom zużywałby także więcej energii na ogrzewanie i byłby droższy.

Wielkość domu jest zupełnie wystarczający dla jego rodziny, a standard w porównaniu z mieszkaniem w bloku nieporównywalny (kto w bloku dysponuje własnym garażem, ogródkiem, oczkiem wodnym ?). Koszty użytkowania są znacznie niższe od kosztów użytkowania mieszkania.

 

Nic nie mam do wielkości domu i jego rodziny, broń Boże. Napisałem tylko, że w małym domu większą rolę przy ogrzewaniu grają zyski bytowe niż w dużym. Procentowo. No ale według niego to nie prawda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Odpowiem pięknym za nadobne. Piszesz waść bzdury. Zamknij się w kostce styropianowej o wewnętrznych wymiarach 1m3 i grubości z 0,5m. Żadne ogrzewanie nie będzie ci do niczego potrzebne. Sam sobą się ogrzejesz

...jeśli się wcześniej nie udusisz

Nie mówimy to od pudełku ze styropianu, tylko normalnym domu mieszkalnym.

Taki dom musi mieć pomieszczenia o wysokości min. 2,5m, okna zapewniające oświetlenie światłem naturalnym, wentylację zapewniającą świeże powietrze.

Dla obliczeń domów pasywnych przyjmuje się standardowo 35m2 na jedną osobę. Tak więc dom korysa wg tych założeń mogą zamieszkiwać 2 osoby. W domu o powierzchni 500m2 takich osób zmieściłoby się ponad 14.

Przy takich założeniach wg pakietu PHPP zyski bytowe przyjmuje się na poziomie 2,1W/m2.

W wytycznych NFOŚiGW dla domów pasywnych NF15 zyski bytowe przyjmuje się na poziomie 3W/m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że znam dom korysa. Zbudował go z głowa. Przy rozwiązaniach, które zastosował większy dom osiągnąłby standard domu pasywnego. Ale oczywiście większy dom zużywałby także więcej energii na ogrzewanie i byłby droższy.

Wielkość domu jest zupełnie wystarczający dla jego rodziny, a standard w porównaniu z mieszkaniem w bloku nieporównywalny (kto w bloku dysponuje własnym garażem, ogródkiem, oczkiem wodnym ?). Koszty użytkowania są znacznie niższe od kosztów użytkowania mieszkania.

 

I super !!!

Najlepiej niech się wypowie korys, czy jest zadowolony ze swojego domu i rachunków, czy nie. Bo jak tak, to nie ma sensu dalej drążyć tego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK, w którym domu zyski bytowe będą grały większą rolę (takie same zyski), w małym czy dużym? Procentowo. O co wam do cholery chodzi? Nie możecie tego przełknąć czy co?
Jedno z drugim jest powiązane. Oczywiście, że Ci sami mieszkańcy i takie samo wyposażenie domu będą miały w mniejszym domu większy wpływ na ogrzewanie. Jedna większy dom to automatycznie konieczne lepsze oświetlenie, większa ilość wyposażenia (np. 2 TV zamiast jednego).

Tak więc nie ma tu prostego przełożenia.

Podstawową jednak ideą domu pasywnego jest racjonalizacja zużycia energii. Nie buduje się więc w tym standardzie domów o powierzchni 500m2 dla 2 osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś chce mieszkać w domu 70m2, 150m2 czy 400 to już jego indywidualna sprawa. Dla przeciętnego Japończyka z Tokio, 70m2 to wręcz willa, a dla Amerykanina z Texasu spiżarnia. Nie słyszałem aby ktoś u nas budował 500m domy by w nich mieszkać w czternastu :sick:

Zazwyczaj w tych domach jest jedna lodówka, jedna pralka, jeden piekarnik i kuchenka, jedno żelazko i kilka innych pierdół. Czasami są dwa czy trzy TV ale to nie oznacza że każdy chodzi z osobna. Oświetlenie w dzisiejszych czasach to temat niemal marginalny.

Porównywałem kiedyś zużycie kWh przez mój dom (nie mówię o CO i CWU) z 400 metrowym domem kolegi i rachunki były bardzo podobne. Nie ma co się sugerować, że większy dom więcej zeżre bo niby dlaczego tak ma być?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież to jest tak oczywiste, że wszyscy o tym wiedzą i wszystkich zmęczyła dyskusja z Tobą na tak oczywiste pytanie:)

 

Jakoś widać nie wszyscy. Właściciel twierdzi że jest inaczej, ten z Australii profesorek bredzi coś o jakichś molach... Szkoda gadać, ewidentne kółko wzajemnej adoracji :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej Drogba, który zaczął ten temat:

 

Witam

 

Chciałbym skończyć ten wątek jeżeli koledzy pozwolą.

Oczywiście robię OZC u kolegi Asolta (Asolt - dom w Kawęczynie gm Obrowo).

Nie wiem jakiej wartości się spodziewać ale liczę z obserwacji innych na 4000-6000 Kw.

Zdecydowałem że będzie podłogówka wodna w całym domu. wylewki 7 cm styropian 14 cm (wystarczy? u mnie musi)

Być może zdecyduje się grzać dom prądem.

Bufor czy kocioł?

Czy jeżeli zapotrzebowanie na ciepło i CWU wyjdzie w granicach np 5000 kw to mogę to pomnożyć przez stawkę prądu i będę miał koszt ogrzewania?

Ile będę miał litrowy domek przy tych umownych (na razie) kw?

Może ma któryś z forumowiczów podobny domek i ogrzewa go w jeden lub drugi sposób?

Bufor czy kocioł? oto jest pytanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Chciałbym skończyć ten wątek jeżeli koledzy pozwolą.

Oczywiście robię OZC u kolegi Asolta (Asolt - dom w Kawęczynie gm Obrowo).

Nie wiem jakiej wartości się spodziewać ale liczę z obserwacji innych na 4000-6000 Kw.

Zdecydowałem że będzie podłogówka wodna w całym domu. wylewki 7 cm styropian 14 cm (wystarczy? u mnie musi)

 

Bedzie blizej 6000 niż 4000 kWh, te 14 cm w podłodze jak byc musi to na to nikt nic poradzi poza lepszą lambdą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Chciałbym skończyć ten wątek jeżeli koledzy pozwolą.

Oczywiście robię OZC u kolegi Asolta (Asolt - dom w Kawęczynie gm Obrowo).

Nie wiem jakiej wartości się spodziewać ale liczę z obserwacji innych na 4000-6000 Kw.

Zdecydowałem że będzie podłogówka wodna w całym domu. wylewki 7 cm styropian 14 cm (wystarczy? u mnie musi)

 

Bedzie blizej 6000 niż 4000 kWh, te 14 cm w podłodze jak byc musi to na to nikt nic poradzi poza lepszą lambdą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pier...papier:bash:

Czy ktoś mu napisał że ma wysokie czy małe rachunki? (no może Hipka:rolleyes:) Napisałem że w mniejszym domu ważną rolę odgrywają zyski bytowe i tyle:bash:

 

gratulowałam, że rachunki są takie, jak u niektorych za telefon:-)

w dobie wszechogarniajacej grypy i rzeczy grypopochodnych zyski są spotęgowane przez gorączkę domowników i to także trzeba by uwzględnić

 

Liwko, kochanie, ta czapeczka to główki nie uciska za bardzo - hę? bo nie poznaję kolegi:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze dopytam o taką rzecz.. płyta fundamentowa,

w przypadku rurek na to folia czy pianka jak u arturo72 i na to 8cm wylewka, rurki układam na folii bezpośrednio o ile już doczytałem..

a kable? tam gdzie patrzyłe to każą siatkę jakieś 3cm i na to dopiero kable? może ktoś poradzic jak to powinno być zrobione zaczynając od płyty przy założeniu że wylewki będzie 8cm, chcę grzać w 2 taryfie i z wyliczeń projektantki wynika że moc w kablach powinna być 10W/mb (przy różnym odstępie pomiędzy kablami oczywiście)

Edytowane przez _artur_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
a kable? tam gdzie patrzyłe to każą siatkę jakieś 3cm i na to dopiero kable? może ktoś poradzic jak to powinno być zrobione zaczynając od płyty przy założeniu że wylewki będzie 8cm, chcę grzać w 2 taryfie i z wyliczeń projektantki wynika że moc w kablach powinna być 10W/mb (przy różnym odstępie pomiędzy kablami oczywiście)

Wg mnie siatka to dobre rozwiązanie,można także jak Lobo wiercić kilkaset czy nawet tysiąc dziur ale siatka jest chyba praktyczniejsza w tym wypadku ;)

3cm to przesada,zwykła siatka 2-3mm styknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...