Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

W ostatnim czasie realizowałem kilka sporych inwestycji, które zajmowały mi więcej czasu niż poprzednio i dlatego zniknąłem z FM.

Każda kolejna inwestycja to nowe doświadczenie (zdarza się też, że negatywne :(, jednak ten się nie myli, kto nic nie robi, albo tylko powiela istniejące schematy).

 

Henosiu, kochanie, wiem, i doceniam :) tylko ja tutaj pisuję wyłacznie z przymrużeniem oka :) ale słucham uwaznie i czytam ze zrozumieniem:)

dobrze, że to forum ma takie skarby, jak Ty :)

Edytowane przez Hippek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mam w końcu typ na projekt Z-287 z Z500 ( prawie 5 miesięcy poszukiwań kolejno Cztery Kąty, Ivo A, Hania, Marlon III, EX 8 G2, Andrea G1, Lucjan G1 i myśle ze w końcu padło na Z287 )

 

 

Czy warto dokonać jakiś zmian - wszystkie sensowne uwagi mile widziane.

( w sumie 146 m2, dach płaski prefabrykowany dwu-spadowy, płyta fundamentowa do zaprojektowania, grzanie prądem)

 

To może ja. Projekt jak dla mnie ma podstawową wadę - salon został odcięty od świata z jednej strony przez pokoje z drugiej przez garaż. Zostawił bym garaż tam gdzie jest ale resztę domu zrobił w lustrzanym odbiciu. W ten sposób salon uzyska dostęp do słońca od wschodu do zachodu słońca wielką ścianę południowo-wschodnią i można go ładnie przeszklić. Teraz to jest taki długi tunel jak w norze u myszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie grzałem całą zimę części dziennej salonu. Ogrzewałem ją kominkiem powietrznym. Skończyło mi się drewno a nie chcę palić świeżym tegorocznym więc włączyłem podłogówkę w tej części domu. Po dwóch dniach zużycie średnio na poziomie 67kWh za cały dom. Szacuję jakieś 20kWh więcej za tę część. Ciekawe czy dlatego, że jeszcze się rozpędza czy już tak będzie. Jeżeli utrzymało by się na takim poziomie to moje OZC, które sam liczyłem więc obarczone pewnie błędem pomyliło by się co najmniej o 50%.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bitter, zacytowałem Twoją wypowiedź w wątku "OZC i rzeczywistość - domy użytkowane" - może się przyda przyszłym inwestorom - mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko: LINK

 

mpoplaw, wg moich wcześniejszych informacji, na podgrzanie 1m3 betonu o 1K potrzeba 0,7 kWh. Zatem ten przykład, który podajesz, to:

 

20m2*0,06m=1,2m3

1,2m3*10*0,7kWh/m3=8,4kWh

Ty podajesz 58kWh.

 

EDIT: sprawa wyjaśniona niżej. Kwestia czy jest to 6 czy 8 kWh nie stanowi wielkiej różnicy.

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie grzałem całą zimę części dziennej salonu. Ogrzewałem ją kominkiem powietrznym. Skończyło mi się drewno a nie chcę palić świeżym tegorocznym więc włączyłem podłogówkę w tej części domu.

a jak była temperatura wylewki w salonie zanim zacząłeś ogrzewać podłogówką ...?

 

u mnie przez ostatni tydzień salon 33m2 zużywa między 10 a 11kwh/doba, na zewnątrz cały czas 0 - -1*...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bitter, zacytowałem Twoją wypowiedź w wątku "OZC i rzeczywistość - domy użytkowane" - może się przyda przyszłym inwestorom - mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko: LINK

 

mpoplaw, wg moich wcześniejszych informacji, na podgrzanie 1m3 betonu o 1K potrzeba 0,7 kWh. Zatem ten przykład, który podajesz, to:

 

20m2*0,06m=1,2m3

1,2m3*10*0,7kWh/m3=8,4kWh

Ty podajesz 58kWh.

 

Może źle liczę.

 

profesorze, prosimy o komentarz i analizę w/w zapisów!

Edytowane przez Hippek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bitter, zacytowałem Twoją wypowiedź w wątku "OZC i rzeczywistość - domy użytkowane" - może się przyda przyszłym inwestorom - mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko: LINK

 

mpoplaw, wg moich wcześniejszych informacji, na podgrzanie 1m3 betonu o 1K potrzeba 0,7 kWh. Zatem ten przykład, który podajesz, to:

 

20m2*0,06m=1,2m3

1,2m3*10*0,7kWh/m3=8,4kWh

Ty podajesz 58kWh.

 

Może źle liczę.

 

Z opisu sytuacji jasno wynika, ze nie da sie na podstawie tych danych podac zuzycia wzgledem zapotrzebowania, bo sytuacja jest nietypowa. Niech Bitter pogrzeje ten salon z 2 tygodnie i policzy srednia to juz bedzie lepiej, nie mozna tak od kopa wlaczyc danego systemu grzewczego w dowolnej chwili i na podstawie pierwszych kilku dni porownywac z OZC.

 

Ja na wygrzanie murow i scian zuzylem ponad 50 m3 gazu, biorac pod uwage, ze wtedy na zewnatrz bylo srednio 12-13 stopni na plusie to mialbym dom z 20 litrowy a nie 5,5 litrowy :p

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu sytuacji jasno wynika, ze nie da sie na podstawie tych danych podac zuzycia wzgledem zapotrzebowania, bo sytuacja jest nietypowa. Niech Bitter pogrzeje ten salon z 2 tygodnie i policzy srednia to juz bedzie lepiej, nie mozna tak od kopa wlaczyc danego systemu grzewczego w dowolnej chwili i na podstawie pierwszych kilku dni porownywac z OZC.

 

Ja na wygrzanie murow i scian zuzylem ponad 50 m3 gazu, biorac pod uwage, ze wtedy na zewnatrz bylo srednio 12-13 stopni na plusie to mialbym dom z 20 litrowy a nie 5,5 litrowy :p

 

Pozdrawiam

jak rozgrzeje sobie grunt pod chałupą to będzie mniejsze zużycie ...

tyle że o tej porze roku to trochę już za późno...:bash:

trzeba było od jesieni grzać podłogami a nie kombinować...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak rozgrzeje sobie grunt pod chałupą to będzie mniejsze zużycie ...

tyle że o tej porze roku to trochę już za późno...:bash:

trzeba było od jesieni grzać podłogami a nie kombinować...:cool:

 

Nie no spokojnie robilem to we wrzesniu :)

 

Teraz to mi pyka po 2,3 m3 na dobe przy 0 stopni na zewnatrz :)

 

Pozdrawia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak grzałem kominkiem to w domu ciepło było więc ta podłoga co nieco musiała się nagrzewać i część ciepła oddawać do gruntu. Jeżeli na rozgrzanie wystarcza 6kW to znaczy, że zużycie gdzieś na poziomie 60kWh się utrzyma. To i tak mieści się w moim budżecie ale wg OZC roczne zużycie miało być na poziomie 1800pln. Oczywiście OZC liczyłem sam ale nie sądzę aby były tam jakieś rażące błędy. Asolt się zapowiedział, że policzy ale mu przeszło (może dlatego, że nie ma czasu na gratisowe zabawy :p ). Powodem może być płytkość moich fundamentów? Tylko 50cm ocieplenia fundamentów z czego tylko 20cm pod ziemią bo potem już jest nieocieplona ława. Nie wiem. Może jasiek ma racje z wygrzewaniem gruntu. I tak dalej mnie kręci żeby klimatyzator przerobić na dogrzewacz wody umiesczony na zasilaniu pieca w wodę. 2 tys zł wydatku a 20kWh energii za darmo codziennie, Tylko że nie widziałem rozebranego klimatyzatora na oczy więc nie wiem czy da się domowym sposobem jakoś tę jego wymiennik zanurzyć w cieczy i grzać tym wodę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodem może być płytkość moich fundamentów? Tylko 50cm ocieplenia fundamentów z czego tylko 20cm pod ziemią bo potem już jest nieocieplona ława. Nie wiem. Może jasiek ma racje z wygrzewaniem gruntu.

przecież ja wcale nie mam ocieplonych fundamentów a salon jest na całą szerokość domu więc brak izolacji z trzech stron...

chałupę mam tak rozgrzaną że śniegu w koło niej nie zobaczysz ...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale i też zużycie dlatego masz większe niż ja. A ja szukam przyczyn większego zużycia niż w OZC innego niż pomyłka w obliczeniach.

Wydaje mi się że dobrze namierzasz tą ucieczkę ciepła przez fundament i ścianę fundamentową.ćzy w swoim OZC uwzględniałeś strumień ciepła oddawany przez powierzchnię ścian silikatowych do gruntu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że dobrze namierzasz tą ucieczkę ciepła przez fundament i ścianę fundamentową.ćzy w swoim OZC uwzględniałeś strumień ciepła oddawany przez powierzchnię ścian silikatowych do gruntu?

 

Nie nie uwzględniałem. Nic specjalnego nie komponowałem. Ściany zbudowałem z silikatów posadowione na gruncie. Nie wiem za bardzo jak można zdefiniować fundamenty. Ja posadowiłem budynek jakoby na gruncie. Musiałbym chyba zbudować drugą kondygnację składającą się z fundamentów? Nie wiem. Może OZC sam jakoś to liczy. Jestem laikiem i zrobiłem jak umiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...