Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie nie uwzględniałem. Nic specjalnego nie komponowałem. Ściany zbudowałem z silikatów posadowione na gruncie. Nie wiem za bardzo jak można zdefiniować fundamenty. Ja posadowiłem budynek jakoby na gruncie. Musiałbym chyba zbudować drugą kondygnację składającą się z fundamentów? Nie wiem. Może OZC sam jakoś to liczy. Jestem laikiem i zrobiłem jak umiałem.

w lecie samo się rozgrzeje pod chałupą i następny sezon będzie już miarodajny ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ozc widać, że popękało i to znacznie

 

ale jako support asolta możesz smialo startować - licz tak, jak dotychczas, a koncowy wynik koryguj o tyle %, ile pomyliłeś się u siebie względem realnego zużycia:-) i będzie gites:-P

 

Dorada na poziomie kabaretu, tylko ze niektórym wcale nie do śmiechu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coście tak uczepili się bittera. U R&K też nie jest różowo a przecie sam nie liczył.

 

Mysle ze u R&K jest rózowo, wg moich wyliczeń zgodnych z metodologią zapotrzebowanie na ciepło to ok 4600 kWh, aktualnie jest ok 3200 kWh, jest to pierwszy sezon grzewczy i trzeba dodac te 15-25 %. Nie wiem gdzie widzisz problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coście tak uczepili się bittera. U R&K też nie jest różowo a przecie sam nie liczył.

 

dlaczego nie jest rozowo ?

w normatywnych wyliczeniach Asolt'a sie mieszcze tj 4600 na sezon

najwieksze straty mam na wentylacji stad 3300 wynik dla n=0,4

roznica miedzy 1 a 2 w praktyce mimo niskiej wydajnosci wynika z wielu rzeczy o ktorych pisalem wczesniej

do tego cigle mam niedorobione rzeczy - jasiek byl - widzial i wcale go np moj stan licznikow nie dziwi

 

a sam tez podchodze do tego z dystansem

nie bede sobie zyl wyprowal dla 200-300 zl na sezon

wszystko w swoim czasie sie popoprawia - ten sezon i tak na "straty idzie"

 

a zuzycie wzgledem ozc napewno nie rozjezdza się o 50%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie ...:yes:

ale co nie którzy to chyba się przy tych licznikach ...( beep... )

i dali by się za ...( beep...) powiesić dla tych kilku kwh ...:cool:

 

tu chodzi jasiu o co innego. 4600kWh R$K (o ile dobrze pamietam dla 20stC) plus 3600 kWh na cwu i swiecenie przez 12 mies to juz jest 8200 kWh a w porownaniu do Twoich 12000kWh to juz nie jest tak daleko (4000kWh x 0,40pln srednio i brutto daje 1600pln na rok czyli jakies 150pln miesiecznie wiecej, niz Ty). Jesli pieniadz na ocieplenie i te aparatury typu WM byl z kredytu, to juz w ogole szalu nie ma.

 

Po prostu na superocieplonym domu oszczedza sie raptem 150pln mies. (dla waszego metrazu). Pofejrzewam, ze ta roznica jeszcze by zmalala, kiedy R$K zagrzalby do 22stC.

 

Kiedys ktos pisal o fakturze Lobo i tam tez bylo cos kolo 8000kWh na rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pofejrzewam, ze ta roznica jeszcze by zmalala, kiedy R$K zagrzalby do 22stC.

 

U Konrada obliczenia były dla 20 oC, a faktycznie grzeje 21,5 oC. Czyli jezeli byłoby 20 oC to ta roznica by wzrosła. Moze lepiej nie podejrzewać tylko zasiegnąc danych u zrodla.

Jak na dom 2 kondygnacyjny z garażem w bryle wyniki sa bardzo dobre a w następnych sezonach po dokonczeniu robót izolacyjnych i wyschnieciu domu bedą jeszcze lepsze.

To ze sposob przygotowania cwu nie jest super oszczedny to fakt ale i tu mozna co nieco poprawić

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Konrada obliczenia były dla 20 oC, a faktycznie grzeje 21,5 oC. Czyli jezeli byłoby 20 oC to ta roznica by wzrosła. Moze lepiej nie podejrzewać tylko zasiegnąc danych u zrodla.

 

jestes przy kompie, to podstaw szybciutko do ozc 21,5stC i 22stC i wrzuc wyniki.

 

źrodło mialo swego czasu problem z okresleniem grzanego metrazu i metrazu w ogole :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....4000kWh x 0,40pln srednio i brutto daje 1600pln na rok czyli jakies 150pln miesiecznie wiecej, niz Ty). Jesli pieniadz na ocieplenie i te aparatury typu WM byl z kredytu, to juz w ogole szalu nie ma....

 

już to kiedyś napisałem i powtorze jeszcze raz - bo tak się tych kredytów czepiacie - ja Hipka na pieniadzach nie spie i bez kredytu NIGDY bym domu nie wybudował - budując coś od podstaw to różnica na "tych aparaturach" i ociepleniu w porównaniu do domu np bittera to bedzie może (MOŻE) 5 tyś zł bo ma kominek i wodna podłogówke , a ja mam wiecej wełny i styropianu - tak naprawde nie śledziłem jego wydatkow wiec nie wiem dokladnie - sprzelam

 

mieszkanie w bloku - 65m2 kosztowało mnie rocznie 9000 PLN - te 8000 kWh kosztuje 3200PLN więc 6000 PLN rocznie jestem do przodu - jak to uwzglednisz w rozliczeniu tego kredytu - TO JEST POPROSTU CHORE .... nie da się tak liczyć

a ta "aparatura" i ocieplenie to nie więcej niż 5-10% wartości całej inwestycji w zależniści kto jaki dom i za ile buduje

 

i żródło podawało na samym poczatku m2 - tzw uzytowe - i to było w miare sensowne , pożniej wszyscy w stopkach chcieli ujednolicic i kazali podawać m2 grzewcze - ustalilismy jakis czas temu ze najlepiej posługiwac się m3 domu - a OZC chyba też powinnismy podawac tzw "normatywne"

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestes przy kompie, to podstaw szybciutko do ozc 21,5stC i 22stC i wrzuc wyniki.

 

źrodło mialo swego czasu problem z okresleniem grzanego metrazu i metrazu w ogole :-)

 

Ale co mam Ci udowodnić, ze czasami szybciej sie pisze niż mysli?, 1 oC to 4-5 % wiecej lub mniej zalezy czy obnizamy czy podwyższamy temperaturę, czyli w tym przypadku ok. 6 % będzie mniej.

Co do kubatury to zwróciłem Konradowi na to uwagę, liczenie powierzchni uzytkowej przy skosach nie jest takie proste, tym samym wspólczynnik zapotrzebowania na ciepło na m2 nie jest miarodajny. Ten wspólczynnik jest prawidłowy dla budynków o jednakowych wysokościach wszystkich pomieszczeń.

W przypadku dachów 2 skosnych lub co gorsza 4 skosnych nalezałoby kubaturę ogrzewaną podzielic przez normalną wysokość kondygnacji w rezultacie otrzymamy powierzchnie srednią dla której mozemy obliczyć ow współczynnik. Moim zdaniem jest to pewne niedopatrzenie twórców norm i rozporządzeń. Niestety nie mam na to zadnego wpływu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już to kiedyś napisałem i powtorze jeszcze raz - bo tak się tych kredytów czepiacie - ja Hipka na pieniadzach nie spie i bez kredytu NIGDY bym domu nie wybudował - budując coś od podstaw to różnica na "tych aparaturach" i ociepleniu w porównaniu do domu np bittera to bedzie może (MOŻE) 5 tyś zł bo ma kominek i wodna podłogówke , a ja mam wiecej wełny i styropianu - tak naprawde nie śledziłem jego wydatkow wiec nie wiem dokladnie - sprzelam

 

mieszkanie w bloku - 65m2 kosztowało mnie rocznie 9000 zł - te 8000 kWh kosztuje 3200PLN więc 6000 PLN rocznie jestem do przodu - jak to uwzglednisz w rozliczeniu tego kredytu - TO JEST POPROSTU CHORE .... nie da się tak liczyć

a ta "aparatura" i ocieplenie to nie więcej niż 5-10% wartości całej inwestycji w zależniści kto jaki dom i za ile buduje

 

masz w 100% racje, tylko zobacz w stopce Liwko czy adiqq, ile ich kosztuje prad na rok:-)

i jeden i drugi na etapie budowy nie korzystali z asolta, piczmana i henoka :-)

 

odnosze wrazenie, ze bijecie tutaj bittera, bo jakby z ich uslug skorzystal (czytaj: dal zarobic), to by mial zuzycie o 50% nizsze. Po prostu niektorzy ida inna droga i zamiast sie napinac przy budowie wstawiaja cieplą pompę i mają to samo:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co mam Ci udowodnić, ze czasami szybciej sie pisze niż mysli?, 1 oC to 4-5 % wiecej lub mniej zalezy czy obnizamy czy podwyższamy temperaturę, czyli w tym przypadku ok. 6 % będzie mniej.

Co do kubatury to zwróciłem Konradowi na to uwagę, liczenie powierzchni uzytkowej przy skosach nie jest takie proste, tym samym wspólczynnik zapotrzebowania na ciepło na m2 nie jest miarodajny. Ten wspólczynnik jest prawidłowy dla budynków o jednakowych wysokościach wszystkich pomieszczeń.

W przypadku dachów 2 skosnych lub co gorsza 4 skosnych nalezałoby kubaturę ogrzewaną podzielic przez normalną wysokość kondygnacji w rezultacie otrzymamy powierzchnie srednią dla której mozemy obliczyć ow współczynnik. Moim zdaniem jest to pewne niedopatrzenie twórców norm i rozporządzeń. Niestety nie mam na to zadnego wpływu

 

moze lepiej poruszac sie wiec w kWh/m3 kubatury i bedzie wszystko jasne:-P

 

przypadek konrado jest o tyle pouczajacy, ze wiekszosc buduje parterowe stodoly, jak nazywa to moj ulubiony professore, gdzie jest tyle samo m2 podlogi, jak i sufitu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz w 100% racje, tylko zobacz w stopce Liwko czy adiqq, ile ich kosztuje prad na rok:-)

i jeden i drugi na etapie budowy nie korzystali z asolta, piczmana i henoka :-)

 

odnosze wrazenie, ze bijecie tutaj bittera, bo jakby z ich uslug skorzystal (czytaj: dal zarobic), to by mial zuzycie o 50% nizsze. Po prostu niektorzy ida inna droga i zamiast sie napinac przy budowie wstawiaja cieplą pompę i mają to samo:-)

 

Jakby Konrad nie grzał czystym prądem tylko zainstalował sobie gruntową pompę ciepła i zamiast kabli podłogówkę wodną ,to nikt by nie uwierzył ze ogrzewanie może byc tak ekstremalnie tanie.

Jak mozna tak porównywac, chyba ze wazne jest udowodnienie swojej tezy, niezaleznie od argumentów

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podałem przykład bittera tylko dlatego ze ma wodna podłogówkę i kominek , równie dobrze mogłbym maluxa podac - ale jeszcze nie mieszka i nie znamy wynikow - dopiero w przyszlym sezonie ...

 

adiqq podaje "Zużycie prądu przez PC za cały rok około 5000kwh(CO+CWU+obiegówki)" bez oświetlenia przy mniejszym domu niż mój ... wiec nie widze tu znaczącej różnicy , pozatym PC pracuja z COP - przeliczmy to na "czysty prąd" lub porównajmy znów kwoty inwestycji ... - bez sensu ..... chcesz wlosa na 4 dzielić

 

edit: wszystko co robie na FM , robie po to by potencjalny inwestor - taki jakim ja byłem 2 lata temu mógł poczytać , wyciągnąć wnioski, każdy ma swój rozum i wielu choćby chciało nie podąża tą drogą bo się boi lub wybierają inną - dróg do celu jest wiele

 

teraz juz wiem dlaczego tak wielu zniknęło , lub udziela się sporadycznie .......

 

 

.... bo jakby z ich uslug skorzystal (czytaj: dal zarobic), to by mial zuzycie o 50% nizsze.

 

HenoK - korespondencja PRV - za DZIEKUJĘ

LoboM - korespondencja PRV - za DZIEKUJĘ

Asolt - komercyjnie wg cennika - uważam to za najlepiej wydane chyba 250-300 zl - nie pamietam

Piczman - poprostu zrobił mi WM - nic nadzwyczajnego - na tym sie wtedy nie znałem .... ktoś musiał

 

TAK - uważam że warto było wydać tą kase - którą wydałem

 

moze lepiej poruszac sie wiec w kWh/m3 kubatury i bedzie wszystko jasne:-P

 

od dawna się tym posługujemy! a przy ozc podaje poziom wymiany WM

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...