Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

taaa...

przeważnie jak to co na te raty było kupione się rozleci, albo zbraknie nam życia do amortyzacji ...:yes:

 

Moze nie byłem osobiscie u Konrada w trakcie budowy ale na podstawie jego DB nie uważam ze sie rozleci po 30 latach, zgadza się ze urzadzenia w nim zainstalowane mogą sie rozleciec ale sciany, stropy , ocieplenie to sie ma rozleciec ?. Przez raty uwazam spłatę kredytu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu sie zgadzamy, bo mnie tez nie

Może to przeoczyłem, ale wskaż mi w takim razie w jaki sposób jest uwzględniony wzrost strat do gruntu przez zmianę sposobu ogrzewania z np. konwekcyjnego na podłogowe.

Bo to, że straty do gruntu w przypadku takiej zmiany wzrosną nie ulega wątpliwości.

Co więcej w przypadku zmiany o której pisał bitter strata jest większa niż wynikałoby to z ciągłego wykorzystania ogrzewania podłogowego. Po prostu oprócz nagrzania posadzki trzeba też nagrzać bryłę gruntu pod budynkiem. Dopóki się tego nie zrobi występuje większa różnica temperatur niż w pierwszym przypadku.

Połączenie tych dwóch efektów to już spory wydatek energetyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co więcej w przypadku zmiany o której pisał bitter strata jest większa niż wynikałoby to z ciągłego wykorzystania ogrzewania podłogowego. Po prostu oprócz nagrzania posadzki trzeba też nagrzać bryłę gruntu pod budynkiem. Dopóki się tego nie zrobi występuje większa różnica temperatur niż w pierwszym przypadku.

Połączenie tych dwóch efektów to już spory wydatek energetyczny.

i ja cały czas o tym ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hipka to nie bylo 8000kWh a lekko ponad 9000, 2012 podobnie.

Co do temp posadzki to z teco co pamietam mowa byla o temp ok 23,5

Ale to nie problem moge zmierzyc jeszcze raz

a ja pobawię się we wróżenie z fusów ...

obstawiam że mój obecny sezon rozliczeniowy zamknę pomiędzy 14 a 14,5tys kwh całkowitego zużycia energii na posesji...

w tym sezonie wcale nie palimy w kominku a średnia temp. w domu jest wyższa o 1* względem lat poprzednich...

wszystko wyjdzie w praniu 12,07,2013r...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do temp posadzki to z teco co pamietam mowa byla o temp ok 23,5

Przed chwilą sprawdzałem. Temperatura wody grzewczej w pompie ciepła przy wyłączonym od co najmniej 7h ogrzewaniu wynosi u mnie 25 st. C.

Włączona była tylko pompa obiegowa podłogówki. Pod koniec grzania temperatura jest pewnie jeszcze wyższa.

W domu utrzymuję w tej chwili temperaturę 22-22,5 st. C.

Gdybym taką temperaturę utrzymywał za pomocą grzejników konwektorowych, to posadzka miałaby prawdopodobnie temperaturę ok. 21 st. C.

Różnica 4 st. C, to straty ciepła przez posadzkę większe o ok. 20%.

Przy niższych temperaturach zewnętrznych temperatura posadzki oczywiście wzrasta, a więc straty do gruntu także rosną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jeżeli mamy cieplejszy grunt pod chałupą to nic się nie zwiększy ...:)

Bilans końcowy będzie pewnie bliski zeru (przy silniejszym grzaniu większe straty do gruntu, za to później gdy grunt jest nagrzany straty mniejsze).

Tym niemniej jeżeli nie zna się przyczyny tego zjawiska, można się przerazić ilością energii, którą pochłania na początku ogrzewanie.

Tu masz podany opis symulacji podobnej sytuacji : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?15342-p%C5%82yta-fundamentowa&p=4484097&viewfull=1#post4484097

A tutaj można znaleźć link do tej pracy dyplomowej : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?15342-p%C5%82yta-fundamentowa&p=4481957&viewfull=1#post4481957

Edytowane przez HenoK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bilans końcowy będzie pewnie bliski zeru (przy silniejszym grzaniu większe straty do gruntu, za to później gdy grunt jest nagrzany straty mniejsze).

Tym niemniej jeżeli nie zna się przyczyny tego zjawiska, można się przerazić ilością energii, którą pochłania na początku ogrzewanie.

to teraz pytanie...

ile faktycznie daje izolacja od gruntu ...?

jak go słabo zaizolujesz to jest rozgrzany a jak zaizolujesz mocniej to zimno pod chałupą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica 4 st. C, to straty ciepła przez posadzkę większe o ok. 20%.

Przy niższych temperaturach zewnętrznych temperatura posadzki oczywiście wzrasta, a więc straty do gruntu także rosną.

 

Straty przez posadzkę to ok od 10 do 20 % strat całkowitych (średnio) czyli całkowity wzrost strat przy róznicy 4 oC to ok 2 do 4 %

Nie jest to główna przyczyna tak duzej rozbieżności rzędu 50 %. Zresztą ten sezon może być nie miarodajny, poczekajmy na nastepny sezon grzewczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to teraz pytanie...

ile faktycznie daje izolacja od gruntu ...?

jak go słabo zaizolujesz to jest rozgrzany a jak zaizolujesz mocniej to zimno pod chałupą...

Grunt zawsze będzie odbiornikiem ciepła. Latem jest to zjawisko korzystne, bo obniża temperaturę w domu.

Dlatego w krajach o ciepłym klimacie rezygnuje się z izolacji cieplnej posadzki na gruncie (zmniejszają się wydatki na chłodzenie).

W naszym klimacie, gdzie długość sezonu grzewczego jest zazwyczaj dłuższa niż okres bez grzania zdecydowanie korzystniejsza jest dobra izolacja cieplna posadzki na gruncie. Po prostu brak tej izolacji wydłuża sezon grzewczy i straty ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...