Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

mpoplaw

 

 

A więc ci chodzi o zwykłą klimę, każde takie urządzenie w każdym z pomieszczeń? Myślałem że klima w jednym miejscu i doprowadzane powietrze instalacją po całym mieszkaniu czy coś w tym stylu. Chyba faktycznie się nie rozumiemy, poszperałem w sieci i widzę własnie same wielkie pudła na ścianie :)

 

Wejdź sobie w mój dziennik, zobaczysz jak to może wyglądać ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Właśnie widziałem wczoraj - też szykuję sobie dom szkieletowy tak przy okazji ;) Ale ty masz wszystko zrobione w fundamentach i w suficie, nie zaadaptuje tego w mieszkaniu :( Musiałyby być przewody na wierzchu.

 

--- Errata

 

Tak myślę i myślę... w sumie nie jest głupi pomysł bo klimę mam w jednym pomieszczeniu a więc wystarczyłoby tylko kupić inny klimatyzator i zrobić instalację.

Problem jest z estetyką tego wszystkiego, czy przewód wentylacyjny musi być taki masywny, nie może być mniejszy powiedzmy 20cmx20cm? I czy można go poprowadzić górą w narożniku przy suficie?

Pomysł dobry tylko estetyka i koszt instalacji mogą być problemem.

Edytowane przez Gryl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi być zapewniony odpowiedni przepływ powietrza, czyli może to być kanał prostokątny, długi a niski, byłem osobiście w domu, w którym taka instalacja została zrobiona po deweloperce, cały dom dookoła ścian zewnętrznych miał obniżony sufit. Całkiem nieźle się to prezentowało, jak zrobisz kanały z climaveru to kanał będzie dużo mniejszy, bo ścianka ma grubość coś koło 3cm. u mnie samo ocieplenie do 5 cm. Podobny system był zamontowany tutaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie.. jest pare osob ktore wiedzą o czym piszą i widać że są w temacie ale trolle psują cały odbiór) i jak widać po znikających z takich wątków i forum tych co mają cokolwiek do powiedzenia takie pi...lenie o szopenie przestło bawić.. ostatnio Jasiek chyba..

mam wrażenie że najwięcej do powiedzenia w tym wątku mają ludzie którzy wiedzą że prad to takie coś co jest w tej śwince zamurowanej w ścianie i tylko ryjek jej widać.

jak jeszcze znikniesz Ty, asolt, bitter, lobo, piczman i parę innych to w zasadzie będzie po forum.. czy tu w ogóle działa jakaś moderacja?

Edytowane przez _artur_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ty i ja jesteśmy odpowiedzialni za ten syf i śmietnik...i jeszcze paru innych :p

 

na szybko wyszlo mi z obliczeń, że w takim razie Ty 14,75 x więcej :)

 

ja jestem posegregowanym odpadem i należę do kategorii szkło, dlatego recykling przywraca mi kolejne życie :) i kolejne i kolejne :) wczesniej byłam...

Edytowane przez Hippek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega zamówi sobie OZC, wentylację mechaniczną, dobór kabli, buforek etc. i chłopaki trwać będą. A do tego prenumeratkę muratora, żeby na hosting forum redakcji nie zabrakło :) takie czasy :)

 

Faktycznie takie czasy gdy ceni się bardziej gadanie o tzw. d..pie maryny , niż rzeczowe wypowiedzi konkretne specjalistyczne tematy. Skąd laik ma uzyskać odpowiedz na szczególowe pytanie, od innego laika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu, przypomnę bo tu jest offtop, że pytałem o mieszkanie i kocioł elektryczny. 75m, stare budownictwo, normalne kaloryfery panelowe. Osoby, które starały mi się pomóc pytały mi się o bezpiecznik i tego typu rzeczy. No więc spisałem wszystko :)

 

RU -2L20

Rozdział 3 Fazy

 

Unr 220/380V

Uni 500V

MC 63A

Ip 20

 

Wygląda więc na to, że mam trzy fazy. Elektryka założyć to musiała stosunkowo niedawno bo skrzynka jest nowa, osobny

bezpiecznik na każde urządzenie itp. Z tego co widzę są miejsca na dodatkowe i wystarczy założyć odpowiednie gniazdko, jeśli chciałbym mieć

kocioł na trzy fazy. Ale chyba takiego nie będę potrzebował, wolałbym na jedną fazę.

Na oku mam dwa modele:

 

Kospel EKCO.LN2-8 [8kW]

Moc [kW]: 8

Napięcie zasilania [V~]: 400V 3N~ lub 230V~

Zabezpieczenie [A]: 16

Powierzchnia ogrzewania [m²]: 60 - 100

 

lub

 

EKCO.LN2-12 [12kW]

Moc [kW]: 12

Napięcie zasilania [V~]: 400V 3N~

Zabezpieczenie [A]: 20

Powierzchnia ogrzewania [m²]: 100 - 140

 

Ja mam tylko 75m, ale tak myślę, czy nie lepiej kupić mocniejszy skoro mam techniczną możliwość "na wszelki wypadek".

Te kotły można używać w różnych zakresach w zależności od potrzeb. Jak myślicie?

 

 

PS. Kolega od domku szkieletowego z ogrzewaniem powietrznym - fajnie to u ciebie wygląda i w swoim domu też pewnie zrobię to rozwiązanie.

Ale w moim mieszkaniu za dużo roboty byłoby z przewodami niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mpoplaw

 

Czyli podłączyć je na 3F? Chodzi mi po prostu o oszczędność użytkowania, jednofazowe są chyba bardziej oszczędne. Ale chyba ten by był za

słaby:

 

http://www.cieplotech.pl/Katalog2/10-Kotly-stalopalne/GIALIX-6C.html

 

GIALIX 6 BBC

Moc:

0,7 - 6 kW

Zasilanie elektryczne:

230 V jednofazowe

 

Jak to jest, nie bać się tego trójfazowego tak bardzo? :)

Znalazłem jeszcze jednofazowy 12KW:

 

http://www.cieplotech.pl/Katalog2/10-Kotly-stalopalne/GIALIX-12MA.html

 

GIALIX 12MA

Moc:

4 - 12 kW

Zasilanie elektryczne:

230 V jednofazowe

Edytowane przez Gryl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więcej tego bylo...

 

Ps dowody swojej wiedzy pod takimi linkami ukrywa

 

I po co to pisanie? Jak ty na innych tematach pisales ze u mnie cuda z rachunkami za ogrzewanie bo niby mam 20cm ocieplenia stropu. Czytasz posty innych wyrywkowo, oskarzasz a potem nie potrafisz przyznac sie do bledu i udajesz ze nie bylo tematu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kszhu.int

Gryl, jak już masz instalację i grzejniki a chcesz grzać prądem to zainstaluj kocioł elektr., 1-fazowy jak instalacja pozwoli lub 3-fazowy i uważaj, to jest jeden a nie żadne 3 kociołki

 

Instalacja chyba pozwala:

 

RU -2L20

Rozdział 3 Fazy

 

Unr 220/380V

Uni 500V

MC 63A

Ip 20

 

Decyzję już podjąłem tylko szukam odpowiedniego urządzenia. Ale generalnie lepiej 3-fazowy?

Jak narazie pasuje mi

KOSPEL EKCO.LN2-12 KW

kosztuje około 2300zł. Taki powinień styknąć czy atakować jeszcze mocniejszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co kto lubi - jeden mały w domu i jeden mały w f-mie to dla mnie osobiście za dużo.

Co dopiero mówić o ogrzaniu zimą 75m2 starego budownictwa - trochę przerzucić tego powietrza wewnątrz i na zewnątrz trzeba więc najlepiej przed zakupem gdzieś sprawdzić "nausznie".

 

Powiem że prawie niesłyszalne, a jak jest TV do pewnie wogóle.

 

Chyba że głuchy jestem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani,

 

jak to jest z tymi opłatami w sezonie grzewczym, jeżeli ogrzewacie dom elektrycznie?

i czy ktoś ma jakieś doświadczenia z piecami KOSPEL?

proszę bardzo o wymianę doświadczeń w tym temacie?

 

 

Uważaj na ogrzewanie elektryczne jest najdroższe. Zakładam ze masz dom o Eu =80kwh/m2 rok (optymistycznie większość obecnie budowanych domów ma ten współczynnik większy) koszty energii elektrycznej średnie dla taryfy nocnej i dziennej

Corel.jpg

oczywiscie obliczenia bardzo przybliżone ale daja pewne porównanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gaw skąd masz cenę prądu 0,43 zł/kWh? Ja mam ogrzewanie elektryczne, piec Kospel i grzeję moje 106m kw tylko i wyłącznie w taniej taryfie czyli za 0,33 zł. Nie wiem też skąd sprawność 97%? Na co ma iść te 3%? Przychodzi mi do głowy tylko pompa ale to nie jest aż 3% strat chyba. Takie przedstawienie uproszczonych wyników bez kosztów instalacji psu na budę. Ale to już nie raz tu było poruszane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja już swoje zdanie wyraziłem i tego się trzymam, tanie i energooszczędne to są PPCi, za cenę jednego konspela masz 3 takie klimatyzatory (albo 10 farelek + 3,5tyś zł reszty), będą grzać równie skutecznie co konspel tyle że taniej (PPCi taniej w eksploatacji a farelki taniej w inwestycji)

 

kocioł węglowy i kaloryfery sobie zachowasz na godzinę W, albo na zimę stulecia gdy prąd zniknie

 

PS kiedyś był modny taki patent: grzałka z termostatem wkręcana w kaloryfer, jak się nie chciało palić w kotle to wystarczyło pstryknąć włącznik i mocno trzymać się za portfel gdy przyszedł rachunek z elektrowni

[ATTACH=CONFIG]170949[/ATTACH]

 

Podaj proszę linka do dobrych, sprawdzonych klimatyzatorów w cenie kospela.

Stoję przed wyborem ogrzewania, jestem otwarty na propozycje.

Z góry dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...