Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

zyzolek ja tego na dolnej listwie nie mam

ja się tym trochę interesuję ze względu na to że połowe domu mam pod drewnem i tam mogłbym zdławić temp

hydraulik mi mówił o czymś co działa na zasadzie termostatu jak przy grzejnikiu- przy czym mogę tylko wybrać na skali od 1do 5 a ona wiadomo inaczej nie zreaguję inaczej

oczywiście tam gdzie mam plytkę to nie ma sensu coś takiego

jak to u ciebie działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam na dolnej listwie, to są siłowniki. Reagują na termostat pokojowy i albo otwierają zasilanie pętli, albo zamykają zasilanie gdy temperatura wewnętrzna osiągnięta. Tym dużym pokrętłem ze skalą, u mnie od 2 do 7, ustawia się temperaturę zasilania całego rozdzielacza. Na górnej belce dodatkowo rotametry do regulacji przepływów. Z prawej strony centralka sterownia siłownikami pętli wg wskazań sterowników pokojowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o Twój dom i preferencje:) Ale są tacy, co lubią sobie wybrane pomieszczenia (np. łazienka wieczorem) podgrzać i nie wyobrażam sobie biegać i kręcić zaworkami dlatego pytam o automatykę.

 

Właśnie po to są takie rozdzielacze z siłownikami. Fakt, trochę dodatkowych PLN to kosztuje, jak wszystko co nie jest standardowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malux20, tu byś musiał przerobić rozdzielacz o ile się da, albo go wymienić. Są takie właśnie z kilkoma termostatami (2,3,4, zależy ile jest potrzebnych), gdzie można osobno ustawiać temperaturę zasilania różnych grup pętli. U ciebie wystarczył by taki z dwoma termostatami. U mnie jest tylko jeden dla całego rozdzielacza, bo mam siłowniki. Mam też drugi rozdzielacz 6 pętli, ale już bez siłowników, i pewnie jest podobny do Twojego. Tam steruje tylko biegiem pompki, termostatem temperatury zasilania i przepływami. W tej części domu projektowana była stała i jednakowa temperatura dla całego parteru, więc te wodotryski nie były potrzebne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o Twój dom i preferencje:) Ale są tacy, co lubią sobie wybrane pomieszczenia (np. łazienka wieczorem) podgrzać i nie wyobrażam sobie biegać i kręcić zaworkami dlatego pytam o automatykę.

 

To chyba nie bardzo się sprawdza. U mnie gdzie mam 10cm betonu na podłodze, bezwładność jest tak duża, że dopiero po kilku godzinach grzania sporymi kilowatami podnosi się temperatura w domu. Taki czujnik pokojowy nie zamknie zaworu dopóki temperatura w pokoju nie osiągnie zadanego poziomu. Jak wyłączy to będzie za późno bo rozgrzana podłoga dopiero zacznie swój szatański cykl i przegrzeje pomieszczenie o kilka stopni. Malux ma rację, że dobrze ustawione przepływy i sterowanie pogodowe w piecu trzymają temperaturę w okolicach jednego stopnia. Przez pierwsze miesiące trzeba wyczuć dom i odpowiednio ustawić krzywą grzania i już. Ja w łazienkach mam cieplej bo ustawiłem większe przepływy. Dlatego też nie kładłem kabli bo korzystam jedynie z drogiej taryfy i nie bardzo wiem jakby ten sterownik miał wiedzieć do jakeij temperatury grzać podłogę jeżeli nie wie że na dworze np. spadła z dnia na dzień temperatura o 10 stopni. Nie ufam takiemu prostemu sterowaniu w ukłądzie z dużą bezwładnością. Jedynie układ PID albo sterowanie pogodowe może sobie tu poradzić

 

U mnie jedynie ten jeden nieszczęsny pokój był niedogrzany bo kręciłem zaworami i nie miałem pojęcia, że rotametrami też można. Do głowy by mi też nie przyszło, żeby rotametrów nie było bo podłogówka bez sterowania przepływem to jak w by w każdym pokoju grzejniki odkręcić na maksa.

 

Mam też obiekcje co do mojego hydraulika, że rotametrów nie powiesił na górze a zaworów na dole. Gdybym od początku wiedział, że to nimi się reguluje instalację to bym mu zwrócił uwagę. Cóż, na niektórych fachowcach oszczędziłem i to są tego skutki ... dobrze, że tylko takie ...

 

 

A co do sprzedaży domu ... chwilowo opanowałem emocje ale nie oznacza to, że nie myślę o tym. Czeka mnie ciężkie 6 lat i pierwszy rok pokaże co i jak. Gdyby nie rodzina (chcę już im zaoszczędzić piątej! przeprowadzki w ciągu kilku lat) to dom byłby już na sprzedaż i gdybym na nim zarobił konkretnie to powstał by trzeci ale tym razem nie tknął bym nic palcem i zatrudnił tylko i wyłącznie fachowców a nie "fachofcuf". Tylko dzięki mojej wiedzy mogłem sobie pozwolić w niektórych momentach na tych drugich a jak się okazało wydawało by się, że wiem już prawie wszystko o budowaniu ale "prawie robi wielką różnicę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pochwalę się wam moim rozdzielaczem, o którym już dawno zapomniałem

 

https://picasaweb.google.com/107207850370140244581/Dom2#5699346134033992210

 

Ma ktoś bardziej prosty?

W sypialni mam 20 stopni, w salonie 21-22 a w łazienkach 24. Nic nie grzebię, nic nie reguluję. Drabinki w łazienkach szybko podnoszą temperaturę wieczorem (21) po załączeniu PC. Mam też grzałki w drabinkach na okresy przejściowe, ale rzadko z nich korzystam. Jak dla mnie jest idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jest jakiś problem żeby w łazience dac oprócz rurek też trochę wyżej w posadzce kable? np. w warstwie kleju lub troche niżej.. wtedy masz to odczucie ciepła a jak sie uprzesz to i w 2gie taryfie podgrzejesz po południu przez 2 godziny?

pytam o problem "techniczny" czy nie będzie to jakoś oddziałyać itp. a nieproblemy memtalne typu "drogo" "po co" itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie gdzie mam 10cm betonu na podłodze, bezwładność jest tak duża, że dopiero po kilku godzinach grzania sporymi kilowatami podnosi się temperatura w domu.

 

pytanie merytoryczne do asolta i professorre:

 

dlaczego u bittera bezwładność jest a u lobo jej [ponoć] nie ma?

 

wystarczy jednym zdaniem - dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jest jakiś problem żeby w łazience dac oprócz rurek też trochę wyżej w posadzce kable? np. w warstwie kleju lub troche niżej.. wtedy masz to odczucie ciepła a jak sie uprzesz to i w 2gie taryfie podgrzejesz po południu przez 2 godziny?

moim zdaniem zadziała ale x postów temu zostało to wyśmiane przez nomen omen budowlanego_laika (wiem, wiem - czepiam się)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie ogrzewaniem ma kilka zadań do wykonania, to że w pomieszczeniach chcesz uzyskać inne temperatury to jest wykonalne dla sterowania CO jak i nCO, tyle ze dla CO tylko w warunkach 'statycznych' a dla nCO w kazdych. Przykładów na to jest wiele, ja tylko mogę napisać gdzie u mnie nCO najbardziej się sprawdza. Pokój-biuro w ktorym żona w czasie pracy używa komputer stacjonarny+ monitor, jeśli tak jest to ogrzewanie w tym pomieszczeniu nie załaczy się 13-16, nie sądzę żeby miało to jakiś kolosalny wpływ na mniejsze zużycie bo w kolejnym cyklu podłogówka to trochę 'nadgoni', ale nie o to też w tym chodzi, najważniejsze jest to że po 16 ten pokój nie jest przegrzany, nadal temp w nim jest taka jaką chcemy a nie 2*C większa. nCO ma dużo większy wpływ na sam komfort aniżeli zużycie i bynajmniej dla mnie to ma największe znaczenie. Druga sprawa że jak bym miał wodną podłogówkę to chyba w nCO bym się nie bawił, a że mam kable to można powiedzieć że nCO jest w standardzie.

 

Kolejny miesiąc z nastawami sterowników bez ładowania wieczornego ( z wyjątkiem łazienki i pokoju syna), kominek w lutym odpalany 1 (słownie: jeden raz), mały remont w domu więc sporo otwierania drzwi, koło 20-go odczytałem liczniki wygląda to pozytywnie. Ciekawi mnie jaki wpływ na rachunki będzie miał zainstalowany centralny odkurzacz, który ma wyrzut na zewnątrz, aż mnie serce boli jak widzę ten stopiony śnieg w okolicach wyrzutni;-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

dlaczego u bittera bezwładność jest tak potworna a u lobo jej [ponoć] nie ma*?

 

*informacje pochodzą z wcześniejszych postów obu panów ogolnodostepnych w tym wątku

 

wystarczy jednym zdaniem - dziękuję

Co to jest dla Ciebie bezwładność? Bo dla mnie jeśli w domu po grzaniu 5-7 w danym pomieszczeniu do temp zadanej 21,5 pomieszczenie to przy standardowym uzytkowaniu, bez zyskow slonecznych i np od gotowania, załączy sie ponownie 13-16, a w inny dzien kiedy bedzie swiecic słonce to samo pomieszczenie nie załączy się miedzy 13-16 tzn że jego bezwładność ( czy jak sobie to nazwiesz) jest taka że spokojnie nCO ma sens dla utrzymania komfortu cieplnego, bo po to jest nCO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje wykształcenie w żadnym stopniu nie jest pokrewne z tematyką tego forum, ale doświadczenie z użytkowania domu, pokazuje że wiele teorii jest tylko teoriami, chociażby ta że jak odpalam w kominku 2/3 razy w tygodniu po 3/4 kawałki ma tak kolosalny wpływ na moje zużycie en. el. na zużyte kWh, a ten miesiąc będzie tego dowodem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzucaj do wyciągów przed requ i wysteruj requ na max w okresie pracy odkurzacza:)

 

Nie ma takiej opcji, po pierwsze odkurzacz jest bezworkowy wiec w jakimś % wyrzuca kurz na zewnątrz, po drugie oba te urządzenia są za daleko od siebie, zmienić tego się nie dało. Odkurzacz musi być w garażu, a reku ze strychu nie przeniose. Wyrzut z OC musi być jak najkrótszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. to "przepalanie" 2-3x/tydz. wpływa widocznie na zmniejszenie zużycia en. el. czy praktycznie niezauważalnie?

 

Moim zdaniem pomijalnie, tyle ze jak ja rozpalam to w 99% jest to ok godz 20-tej, trzy kawałki bo to wart minimalna żeby się paliło i 22-23 wszystko jest wypalone i nie dokładam, z reguły jest to sb-nd czasami jeszcze jakiś dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
a jest jakiś problem żeby w łazience dac oprócz rurek też trochę wyżej w posadzce kable? np. w warstwie kleju lub troche niżej.. wtedy masz to odczucie ciepła a jak sie uprzesz to i w 2gie taryfie podgrzejesz po południu przez 2 godziny?

pytam o problem "techniczny" czy nie będzie to jakoś oddziałyać itp. a nieproblemy memtalne typu "drogo" "po co" itp.

Ja będę tak robił i nie widzę przeciwskazań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...