Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Pewnie już było ze 100 razy.

Jaka powinna być temp powrotu? Jeśli np temp zasilania to 35 C.? Około 30?

A jeśli jest 20 C to ?

Jak malux radzi,wygrzewaj do skutku.

Jestem na tym samym etapie i potwierdzam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jaki styropian położyć pod posadzkę? Wystarczy EPS 100m, czy może potrzebny do tego jest już EPS 200? 20cm grubość styropianu na to 10 cm wylewki, w tym kable. Muszę liczyć się z kosztami:(

Wystarczy EPS100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam właśnie do przejrzenia projektowaną charakterystykę energetyczną budynku bo starostwo wymaga.. i jest tam tak:

 

Roczne zapotrzebowanie na energię użytkową dla ogrzewania i wentylacji QH,nd=2712 kWh/rok

i dalej

Roczna energia użytkowa do przygotowania cwu, QW,nd 1806,54 kWh/rok

oczywiście wcześniej są obliczenia przegród, izolacji, okien itp.

 

potem niżej jest tabela zbiorcza gdzie występują te wartości ale po uwzględnieniu współczynników sprawności, i tak:

CO 2712 / 0,93 = 2916 kWh/rok

CWU 1806 / 0,49 = 3685 kWh / rok (czy te 0,49 jest poprawne?)

co daje razem około 6600 kWh / rok

co przy 112m2 pow. użytkowej daje 58 kWh/m2*rok

czy te wartości można traktować jako orientacyjne (oczywiście trochę zgrubne) dla planowanego zużycia prądu ? inneymi słowy czy mogę założyć że rocznie za te dwie rzeczy zapłacę jak za 6600 kWh prądu do elektrowni (pomijam kwestię taryf)

i czy to wynik przyzwoity czy raczej gość się gdzieś walnął?

parterówka 112m2, płyta, ocieplenie 20cm pod spodem i na ścianach, na stropie 30cm, okna 3 szybowe w warstwie ocieplenia, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem i gwc

Edytowane przez _artur_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj bitter te obliczenia to głównie dla starostwa. OZC jest tylko i wyłącznie prognozą. Jeśli jest duża zgodność to mamy posty zachwalające OZC a jeśli nie to szukanie dziury w wykonawstwie oraz zasłanianie się normami.

 

Prognozą o ile mozna to tak nazwać jest tylko tylko częsć wyników obliczeń ozc tzn. zapotrzebowanie na ciepło, natomiast nie jest prognozą a dokładnymi wynikami obliczenia projektowego obciążenia cieplnego i wartości strat dla poszczególnych pomieszczeń. Na ich podstawie wykonuje się projekty budowlane c.o. Zgodność tych obliczen jest dużo wieksza niż zgodnośc w przypadku zapotrzebowania na ciepło. Przydokładnych i rzetelnych obliczeniach ogólnie ta dokładnośc to ok do 10 % na plus oczywiście dla moich obliczen. Ostatnio uzyskałem dane rzeczywiste od jednego z uzytkowników forum i dokładność ta była ponizej 1%, az się sam zdziwiłem.

Co do niezgodności to wykonując obliczenia zgdonie z normami zawsze w ten sam sposób i dokładnie, ograniczam do minimum wpływ błedu samych obliczen i wtedy faktycznie wychodzą błedy wykonawcze, niezgodność materiałow izolacyjnych z załozeniami itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydokładnych i rzetelnych obliczeniach ogólnie ta dokładnośc to ok do 10 % na plus oczywiście dla moich obliczen. Ostatnio uzyskałem dane rzeczywiste od jednego z uzytkowników forum i dokładność ta była ponizej 1%, az się sam zdziwiłem.

 

nic, tylko brać, panowie, brać :)

 

a czyje obliczenia się rozjeżdzają w takim razie? może podasz pare przykładów ku przestrodze dla innych inwestorów?

 

o ile % rozeżdzało im się zużycie względem obliczeń?

 

uważam, że należy eliminować z rynku osoby niekompetentne, tak, by zostali sami najlepsi, bo dzięki nim inwestorzy oszczędzają przecież sporo pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...