Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nic, tylko brać, panowie, brać :)

 

a czyje obliczenia się rozjeżdzają w takim razie? może podasz pare przykładów ku przestrodze dla innych inwestorów?

 

o ile % rozeżdzało im się zużycie względem obliczeń?

 

uważam, że należy eliminować z rynku osoby niekompetentne, tak, by zostali sami najlepsi, bo dzięki nim inwestorzy oszczędzają przecież sporo pieniędzy.

 

Co do niezgodności to zauwazyłem je w obliczeniach amatorów, na temat osób zawodowo wykonujących te obliczenia nie wypowiadam się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prognozą o ile mozna to tak nazwać jest tylko tylko częsć wyników obliczeń ozc tzn. zapotrzebowanie na ciepło, natomiast nie jest prognozą a dokładnymi wynikami obliczenia projektowego obciążenia cieplnego i wartości strat dla poszczególnych pomieszczeń. Na ich podstawie wykonuje się projekty budowlane c.o. Zgodność tych obliczen jest dużo wieksza niż zgodnośc w przypadku zapotrzebowania na ciepło. Przydokładnych i rzetelnych obliczeniach ogólnie ta dokładnośc to ok do 10 % na plus oczywiście dla moich obliczen. Ostatnio uzyskałem dane rzeczywiste od jednego z uzytkowników forum i dokładność ta była ponizej 1%, az się sam zdziwiłem.

Co do niezgodności to wykonując obliczenia zgdonie z normami zawsze w ten sam sposób i dokładnie, ograniczam do minimum wpływ błedu samych obliczen i wtedy faktycznie wychodzą błedy wykonawcze, niezgodność materiałow izolacyjnych z załozeniami itp.

 

Ale jeśli do takiego czegoś dla starostwa obliczający wpisał w poprawne dane to można przyjąć że jest te +/- 10% z tego co zrozumiałem?

 

a ten wsp. 0.49 dla CWU?

Pytam z ciekawości bo wszędzie - zwłaszcza w tym wątku są informacje że prąd daje 100% sprawności itp. - i pewnie to jest prawda w kontekście tego że grzałka odda to co pobrała w postaci ciepła ale rozpatrując cały układ razem z rurkami doprowadzającymi (a w moim przypadku jest to tylko zasilanie ciepłą wodą łazienki bo kuchnia i ubikacja będą miały przepływowe ogrzewacze) miałby już połowę mniejszą sprawność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli do takiego czegoś dla starostwa obliczający wpisał w poprawne dane to można przyjąć że jest te +/- 10% z tego co zrozumiałem?

 

a ten wsp. 0.49 dla CWU?

Pytam z ciekawości bo wszędzie - zwłaszcza w tym wątku są informacje że prąd daje 100% sprawności itp. - i pewnie to jest prawda w kontekście tego że grzałka odda to co pobrała w postaci ciepła ale rozpatrując cały układ razem z rurkami doprowadzającymi (a w moim przypadku jest to tylko zasilanie ciepłą wodą łazienki bo kuchnia i ubikacja będą miały przepływowe ogrzewacze) miałby już połowę mniejszą sprawność?

 

Te 10 % odniosłem do moich obliczen. czy ktos wykonuje je dokładniej czy tez nie tego nie wiem.

Skąd ten 0,49 tez nie wiem. W Twoim przypadku powinno być wpisane dwa systemy cwu kazdy z inną sprawnością i wtedy bedzie faktycznie dokładnie a ten wsp 0,49 powinien byc wyzszy. Czy Twój audytor tak zrobił nie wiem, sądzę a nawet jestem pewien ze nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 10 % odniosłem do moich obliczen. czy ktos wykonuje je dokładniej czy tez nie tego nie wiem.

Skąd ten 0,49 tez nie wiem. W Twoim przypadku powinno być wpisane dwa systemy cwu kazdy z inną sprawnością i wtedy bedzie faktycznie dokładnie a ten wsp 0,49 powinien byc wyzszy. Czy Twój audytor tak zrobił nie wiem, sądzę a nawet jestem pewien ze nie.

 

no przeciez sam sobie odpowiedziales - jest to średnia sezonowa sprawność całkowita systemu cwu - taka przyjął sobie jego audytor :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK już tak kierowniczył kiedyś :) a Piczman wentylował :) so who's next?

 

Proszę podać przykład obliczen błednych, niestarannych itp. Jezeli cos komus zarzucamy, to znaczy ze mamy na to dowód. Bez niego to jedynie insynuacje i pomówienia.

Przy podawaniu tych wyników zawsze prosze inwestora o weryfkiację zdefiniowanych przegród czy wszystko sie zgadza z jego załozeniami, czasami są niewielkie korekty,

wynikające ze niedokładnieg opisu, zmian w trakcie obliczen itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no przeciez sam sobie odpowiedziales - jest to średnia sezonowa sprawność całkowita systemu cwu - taka przyjął sobie jego audytor :)

 

Ile wykonałaś charakterystyk energetycznych, swiadectw i audytów? Jezeli mało lub w ogole to prosze o nie wypowiadanie sie na ten temat. Przy grzaniu elektrycznym i konkretnym rozwiazaniu które podał kol. Arstrarz ta sprawnośc jest za mała. Ile dokładnie tego nie wiem nie ja to wykonywałem i nie mam pełnych danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile wykonałaś charakterystyk energetycznych, swiadectw i audytów? Jezeli mało lub w ogole to prosze o nie wypowiadanie sie na ten temat. Przy grzaniu elektrycznym i konkretnym rozwiazaniu które podał kol. Arstrarz ta sprawnośc jest za mała. Ile dokładnie tego nie wiem nie ja to wykonywałem i nie mam pełnych danych.

 

przeciez projektant musiał założyć, czym bedzie grzana CWU - tutaj ewidentnie jest to energia elektryczna :) na co wskazuje ów wspolczynnik;

jesli Arstarz zmieni/ zmienił zalozenie systemu CWU względem założeń, jakie przyjął audytor, to i wspolczynnik sie zmieni :)

 

p.s. kończę, bo licze właśnie kolejny domek :)

Edytowane przez Hippek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeciez projektant musiał założyć, czym bedzie grzana CWU - tutaj ewidentnie jest to energia elektryczna :) na co wskazuje ów wspolczynnik;

jesli Arstarz zmieni/ zmienił zalozenie systemu CWU względem założeń, jakie przyjął audytor, to i wspolczynnik sie zmieni :)

 

p.s. kończę, bo licze właśnie kolejny domek :)

 

To ze cwu bedzie grzana prądem to nie wszystko, częśc tej wody będzię grzana przepływowo częśc w zasobniku akumulacyjnym, sprawności obydwu systemów są rózne. Niewiadamą jest procent udziału poszczegolnych systemów. Nie tylko wiem po co Tobie to tlumacze, przeciez Ty znasz sie na tym lepiej.

Kolejne trolowanie, nie wiem czy przykład TB jest zarazliwy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ten wsp. 0.49 dla CWU?

Pytam z ciekawości bo wszędzie - zwłaszcza w tym wątku są informacje że prąd daje 100% sprawności itp. - i pewnie to jest prawda w kontekście tego że grzałka odda to co pobrała w postaci ciepła ale rozpatrując cały układ razem z rurkami doprowadzającymi (a w moim przypadku jest to tylko zasilanie ciepłą wodą łazienki bo kuchnia i ubikacja będą miały przepływowe ogrzewacze) miałby już połowę mniejszą sprawność?

Odpowiedziałem Ci już, że takie wartości są możliwe. Czy wartość u ciebie policzona jest prawidłowa trudno mi powiedzieć.

Jeżeli uważasz, że jest to wartość zaniżona, to powinieneś dać to ŚCHE do poprawy. Z punktu widzenia prawa błędnie sporządzone świadectwo jest wadą fizyczną budynku. Jeżeli z tego tytułu poniesiesz stratę (np. sprzedasz swój dom za niższą wartość), to masz prawo domagać się odszkodowania. Każdy sporządzający ŚCHE jest obowiązkowo ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej z tego tytułu, chociaż dotychczas nie słyszałem o tym, aby ktoś z tego ubezpieczenia skorzystał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ze cwu bedzie grzana prądem to nie wszystko, częśc tej wody będzię grzana przepływowo częśc w zasobniku akumulacyjnym, sprawności obydwu systemów są rózne. Niewiadamą jest procent udziału poszczegolnych systemów. Nie tylko wiem po co Tobie to tlumacze, przeciez Ty znasz sie na tym lepiej.

Kolejne trolowanie, nie wiem czy przykład TB jest zarazliwy ?

 

[EDYTOWANO]

 

jesli liczył przed powzięciem decyzji o sposobie grzania CWU przez Arstarza, to założył elektrycznie i bojlerem - tutaj wsp. ten oscyluje ok 0,5

jesli liczyl dla konkretnego systemu, jaki mu wskazal Arstarz, to wystarczy poprosic go o składowe tych 0,49 i ewentualnie je skorygować

 

rozumiemy?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedziałem Ci już, że takie wartości są możliwe. Czy wartość u ciebie policzona jest prawidłowa trudno mi powiedzieć.

Jeżeli uważasz, że jest to wartość zaniżona, to powinieneś dać to ŚCHE do poprawy. Z punktu widzenia prawa błędnie sporządzone świadectwo jest wadą fizyczną budynku. Jeżeli z tego tytułu poniesiesz stratę (np. sprzedasz swój dom za niższą wartość), to masz prawo domagać się odszkodowania. Każdy sporządzający ŚCHE jest obowiązkowo ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej z tego tytułu, chociaż dotychczas nie słyszałem o tym, aby ktoś z tego ubezpieczenia skorzystał.

 

HeniU, zejdź na ziemię :) jak ktoś kupuje dom za poł bańki, to odżałuje te 500pln za PORZĄDNIE zrobione SCHE przez swojego audytora. To, co mu przedstawi sprzedający, posłuży jedynie w toalecie.

 

W doamch grzanych prądem czy PC odbywa się to jeszcze prościej: Proszę pokazać rachunki za energię elektryczną z ostatniego roku / dwóch i to jest lepsze, niż najlepsze OZC :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli liczył przed powzięciem decyzji o sposobie grzania CWU przez Arstarza, to założył elektrycznie i bojlerem - tutaj wsp. ten oscyluje ok 0,5

jesli liczyl dla konkretnego systemu, jaki mu wskazal Arstarz, to wystarczy poprosic go o składowe tych 0,49 i ewentualnie je skorygować

Wypowiadasz się na tematy, których kompletnie nie znasz. Nawet nie wiesz, że świadectwo charakterystyki energetycznej budynku sporządza się po zakończeniu budowy.

Świadectwo traci ważność, jeżeli zostały w budynku dokonane zmiany już po jego sporządzeniu (np. zmieniona instalacja przygotowania CWU).

A co do toalety, to nie masz racji. Prędzej czy później ktoś z tego skorzysta. ŚChE budynku jest dokumentem sporządzonym w określonym celu. Kupujący może sporządzić swoją charakterystykę energetyczną. Jeżeli okaże się, że jest ona dużo gorsza od tej, którą mu przedstawił sprzedający na ŚChE ma prawo domagać się odszkodowania i to wcale niemałego. Na pewno znacznie przewyższającego koszt sporządzenia rzetelnego ŚChE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W doamch grzanych prądem czy PC odbywa się to jeszcze prościej: Proszę pokazać rachunki za energię elektryczną z ostatniego roku / dwóch i to jest lepsze, niż najlepsze OZC :)

 

w którym miejscu na fakturach za energię elektr. podane jest rozbicie na ogrzewanie i przygotowanie cwu oraz na cele bytowe w okresie nie grzewczym, proszę o przykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w którym miejscu na fakturach za energię elektr. podane jest rozbicie na ogrzewanie i przygotowanie cwu i na zuzycie oraz na cele bytowe w okresie nie grzewczym, proszę o przykład.

 

w żadnym:)

 

kupujących z reguły interesuje całkowity koszt utrzymania ZAMIESZKANEGO domu a nie aptekarskie wyliczenia :) no chyba, że to Szkot, zeby nie obrażać pewnych rejonów naszego pięknego kraju :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujący może sporządzić swoją charakterystykę energetyczną. Jeżeli okaże się, że jest ona dużo gorsza od tej, którą mu przedstawił sprzedający na ŚChE ma prawo domagać się odszkodowania i to wcale niemałego.

 

a jaka jest wobec tego metoda weryfikacji poprawnosci SChEB?

Edytowane przez Hippek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HeniU! spodobalo mi się nowy skrót ( to a propos NCO, CO, CW itd) i nie mogłam się powstrzymać , by go użyć :) taki skrót myślowy.

tak sobie myślę, że cholernie gloryfikujesz tę swoją pieczątkę, którą stemplujesz te SCHEB :) rzekłabym, ze je namaszczasz :)

 

Jak po aptekarsku to mowa jest w tej dyskusji nie o tzw. swiadectwie energetycznym a o chrakterystyce energetycznej budynku, kolejnym z wymaganych dokumentów koniecznych do uzyskania PNB. Ponieważ w trakcie budowy mogą pojawic sie zmiany dokumentem koncowym i odzwierciedlajacym stan faktyczny (przynajmniej w załozeniu ustawy/rozporządzenia) jest swiadectwo charakterystyki energetycznej budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawach sądowych sąd powołuje biegłych z danej dziedziny, w tym przypadku z audytingu i certyfikacji energetycznej

 

tak, ale do sądu droga jeszcze daleka a wpierw zwykły użytkownik musi mieć swiadomość o tym problemie a posiadzie ją nie w inny sposób, jak porównując rachunek za ENEL* ze ŚCheB :)

 

* przy kablach, kospelu lub PC

 

czyli wracamy do Arstarza: porowna po pierwszym, drugim sezonie swoje zuzycie do tych 6600kWh ewentualnie innej wartosci ze ŚCheB :p i stwierdzi, czy:

a) jeden i drugi audytor policzył dobrze

b) czy go te koszty zadowalają :)

 

a teraz poczekajmy na to, co napisze nam o tym 0,49 :p

Edytowane przez Hippek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...