Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, jestem tutaj nowy i proszę się nie dziwić jeśli zadam od czasu do czasu pytanie, które się już wcześniej pojawiło ale nie zdołałem jeszcze wszystkiego przeczytać. Mam problem w doborze ogrzewania podłogowego - oczywiście jako ogrzewanie podstawowe w systemie II taryfowym. Pomieszczenia ogrzewane to I kondygnacja domu jednorodzinnego budowanego w latach 80-tych. Na parterze mieszka ktoś inny i ma ogrzewanie CO. Ja zupełnie odizolowałem się od tego i nie mam czasu na zabawy z węglem. Posadzka u mnie to strop czyli 8cm betonu, 8cm styropianu i 4 centymetry wylewki. Ściany to: od zewnątrz: 10cm styropianu, suporex 32cm, wełna mineralna 10cm, folia, płyta GK, okna PVC. Do ogrzania jest 70m2 w tym około 45m2 podłogi panelowe. Doradźcie mi proszę czy maty 100W/m2 pod panele i 150W/m2 pod terakotę na pozostałą część ogrzeją mi mieszkanie? Maty będą układane na wylewce a nie pod.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Możesz napisać, jaką masz moc przyłączeniową?

 

Dołączam sie do zwolenników ogrzewania elektrycznego. :)

Posiadam 4 piece akumulacyjne Dimplexa: 1x2kW i 3x3kW. Moc przyłączeniowa 14 kW zabezp. 25A. Dodatkowo na tej mocy mam bojler 100l.+urządzenia używane codziennie, jedne częściej, inne rzadziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który z poniższych sposobów jest lepszy w ogrzewaniu akumulacyjnym:

1) 10 cm styro i 10 cm wylewka, czy

2) 8 sm styro i 12 cm wylewka?

Chodzi mi o to, żeby temperatura jak najmniej się wahała i nagrzanie wylewki w nocy wystarczyło na utrzymanie jej temp. w ciągu dnia.

Z pewnością mniejsze straty ciepła przez posadzkę będziesz miał, gdy dasz 10cm izolacji zamiast 8cm.

Możesz zwiększyć akumulacyjność innych elementów budynku, np. zamiast ścianek z gazobetonu dać ściany z bloczków wapienno-piaskowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dzięki za info.

Mam pytanie, co będzie tańsze w inwestycji i eksploatacji: akumulacyjna podłogówka z kabli grzejnych czy wodna z piecem elektrycznym? Pytam, bo rozmawiałem z dwoma fachowcami i każdy mówił co innego...

Z tego co słyszę to kable są tańsze w inwestycji ale mimo to nie poszedłbym w to i to nie z uwagi na awarię tylko z praktycznego punktu widzenia.

Mając kable jesteśmy na skazani na prąd do końca (oczywiście mam na myśli brak konieczności kucia itp)

Mając wodne ogrzewanie z kotłem elektrycznym w przypadku mocnego i gwałtownego wzrostu cen prądu lub drastycznej obniżki pomp ciepła w każdej praktycznie chwili możemy podłączyć pod rurki inne źródło ciepła czy to paliwo stałe czy pompę ciepła.Przy kablach dochodzi nam nowa inwestycja w postaci kładzenia rurek wodnego ogrzewania.

Jedno i drugie może być akumulacyjne ;)

Także z praktycznego punktu widzenia wodne elektryczne będzie wg mnie rozwiązaniem optymalnym niezależnie czy droższe od kabli w początkowym stadium i ja tak zrobię ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. z energii elektrycznej korzysta każdy, nawet najuboższy, zatem wzrost cen nie może zabijać,

Nie jest to do końca prawda. Były już pomysły, żeby uwolnić cenę energii elektrycznej (czytaj: podwyższyć ją) również w taryfie G.

Z tego co pamiętam regulowana miałaby być cena 1500kWh/rok na jedno gospodarstwo domowe.

http://www.hotmoney.pl/artykul/parkiet-potrzebujesz-wiecej-pradu-zaplacisz-znacznie-drozej-2-6476/0

 

Przy takim rozwiązaniu ogrzewanie energią elektryczną po prostu by się nie opłacało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zastanawiam się nad zakupem kotła elektrycznego firmy KOSPEL. Mam do ogrzania 130 m2 budynek ocieplony 12 cm styropianem założone żaluzje w oknach.

Czy może ktoś użytkuje już taki piec i ile płaci za energię miesięcznie.

Jak myslicie zmieszcze się w kwocie 500 zł za energię za miesiąc.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie odnosnie sposobu uładania kabli grzewczych-

1. czy kabel grzewczy może lezeć bezposrednio na folii aluminiowej czy tez powinien być uniesiony lekko do góry, tak by jastrych utworzył wokół otulinę?

2. czy pod kalble powinna byc dana siatka zbrojeniowa by ułatwić montaz i dac tez pewne usztywnienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam, mam proste aczkolwiek dla mnie trudne pytanie... mam domek letniskowy, bez ocieplenia, parter ściana murowana, piętro ściany drewnine i chcialbym go móc ogrzewać... chodzi mi o ogrzewanie sporadyczne - weekendy, święta itp. Zastawiam się nad grzejnikami konwetorowymi a olejowymi. Zawsze wydawalo mi się że olejowe są lepsze bo ogrzewany jest olej który dluzej oddaje cieplo ale jak czytam rózne fora to juz sdam nie wiem bo tam caly czas tylko jest mowa o konwektorach czy konwekcyjnych. Proszę może ktoś mi poradzić co powienienm wybrać a może jakieś inne rozwiązanie? Dziękuje za ewentualną odpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy co chcesz uzyskać.

 

Jeśli szybki efekt i szybkie grzanie po przyjeździe w weekend na działkę, to konwektory będą lepsze. Olejaki rzeczywiście dłużej trzymają ciepło, ale to "dłużej" to kwestia rzędu powiedzmy godziny, więc nie ma się czym ekscytować...

 

Napisz, jak użytkujesz ten domek i jaką masz tam taryfę na prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek kupilem w wakacje i zamierzam go również użytkować w zimę - w weekendy czy parę dni wolnych. Sa dwa kominki (parter i piętro) ale dom jest bardziej szeroki niż wysoki wiec one ogrzeją tylko pomieszeczenia w których sa zamontowane. W pokojach jest dosyć nisko a poddasze tez ma sufit w miare nisko zamontowany (w sumie to jakieś 6 pokoi i dwie lazienki). A poza tym to nic specjalnego nieocieplony domek rekereacyjny, stare okna. W lato w największe upaly bylo w nim bardzo chlodno - jeżeli to ma zanczenie. Taryfa podstawowa PGE (jedna taryfa) G11. W sumie to bardziej niż na szybkości ogrzania to zależy mi na ekonomice takiego grzenia (o ile wogóle tak mozna to nazwać) i w tej chwili mam już totalny balagan -konwekcyje, konwektorowe, olejowe, panelowe itd i jak tu coś wybrać bez doświadczenia. Z tego co się zorientowalem to temat wlasnie olejowych grzejników jest nabardziej ubogi w necie i w sumie nie wiem dlaczego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o sposób użytkowania, bo inaczej się powinno grzać elektrycznie gdy przyjeżdżasz w sobotę i wracasz w niedzielę, a inaczej, gdy przyjeżdżasz na tydzień. W tym pierwszym przypadku musisz nagrzać szybko, w tym drugim - mieć ciepło przez dłuższy czas.

 

W pierwszej kolejności zorientuj się, czy możesz zmienić taryfę na G12 albo lepiej G12w, czyli taryfę dwustrefową, weekendową. Poszukaj taryfy, w której będziesz miał tańszy prąd przez cały weekend. Inaczej nie ma jak mówić o ekonomice grzania prądem...

 

Jeśli dałbyś radę załatwić sobie taką taryfę, to wtedy możesz kupić piece akumulacyjne, które nagrzeją Ci się w nocy, w tańszej strefie taryfowej, a grzać będą przez cały czas. Zaś do nagrzania po przyjeździe wykorzystać kominki. Przy czym uważam, że w pierwszej kolejności powinieneś dobudować sobie do kominków dystrybucję gorącego powietrza, abyś mógł nagrzać nimi cały domek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za pomoc... problem w tym, ze zapewne użytowac będę domek czasami na weekend a czasami pewnie dlużej... Przejrzalem oferte piecy akumulacyjnych, wyslalem nawet zapytanie ofertowe i jak dostalem wycene okolo 20 tys. to lekko odpadlem, mi chodzi o domek letniskowy... ostanio wpadlem na "panele na podczerwień" z opisów wynika ze zyzywają o polowę mniej energii niz np konwektory. Sa ze trzy razy droższe ale jeżeli to pradwda to się raczej oplaca tylko sie zastanwiam gdzie jest haczyk... może ktoś i to użytowkal?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haczykiem jest marketing.

Prąd to prąd. Powyżej 99 % efektywności nie podskoczysz. Nic nie zje mniej prądu niż konwektor, one dadzą obraz zapotrzebowania domku na ciepło. Akumulacja ? Tak, pod warunkami wskazanymi przez Krzysztofa Lisa 2. Zapłacisz mniej bo wykorzystasz tańszy prąd.

 

Promienniki nie są bardziej energooszczędne, po prostu w inny sposób ogrzewają. Promieniując energią ogrzewają przedmioty i osoby znajdujące się wewnątrz pomieszczeń. Daje to uczucie komfortu cieplnego przy nieco niższych temp. powietrza. Stąd mogą się brać ewentualne oszczędności. Nie będą one jednak powalające.

Poza tym urządzenia te - generalnie - dzielą się na 2 grupy:

1. brzydkie panele lub promienniki przemysłowe

2. ładne, ale drogie do użytku domowego np. Campa

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jestem totalnym laikiem w tej dziedzinie i dlatego pytam - firma od konwetorów zalecila mi do pokoju 10m2 konwketor o mocy 1kw a firma od promienników utrzymuje że spokojnie wystarczy panel o mocy 500 W czyli o polowe mniejszy dodatkwo przekonuje mnie ze nie bedzie on pracowal dluzjej niż 6 godzin an dobę. Czyli jakby nie patrzec polowa. I jak czlowiek nie mający doświdczenia ma się przez to przebić...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo te rodzaje ogrzewania działają po prostu inaczej.

 

Konwektor grzeje przede wszystkim powietrze na drodze konwekcji. Trochę promieniuje. Promiennik emituje ciepło jak żarówka, na drodze promieniowania. Mało w drodze konwekcji.

Konwektor grzeje więc cały pokój, ściany, sufit. I to wszystko się wychładza do otoczenia.

Promiennik grzeje to, na co jest skierowany, czyli Ciebie. I rzeczywiście daje Ci wyższy komfort cieplny mimo, że w pokoju jest obiektywnie chłodno. Dzięki temu, że w pokoju jest chłodno a grzejesz się tylko Ty, to i straty ciepła (i moc grzejnika) są niższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...