Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Chłopaki zaśmiecacie wątek. Jak ja się pomyliłem (choć dalej uważam, że mój amatorszczyźniany błąd jest na poziomie 10% w obliczeniach) to wyjdzie na koniec sezonu grzewczego. Jak wspomniałem wcześniej mam zastrzeżenia bardziej do wykonania domu niż obliczeń. Wykonania w stosunku do warunków obliczeniowych a nie jakości budowy zaznaczam, czyli mówię o płytko posadzonych fundamentach oraz niedocieplonych nadprożach nad tarasami do dzisiaj. Zużycie w tej chwili wynosi u mnie już 5800kWh czyli tyle ile miało wynosić w całym sezonie. Odliczyć trzeba ok 500kWh na wygrzewanie posadzki. Tak więc liczę, że na koniec marca powinienem według OZC zakończyć sezon. Nie wiem ile mi jeszcze prądu cyknie od kwietnia do końca sezonu. Jak go zakończę to podam wyniki. Do obliczeń trzeba przyjąć również, że przez 2 miesiące miałem wyłączoną część dzienną i grzałem ją kominkiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziekuje za komplement, dopasowany do Twojego poziomu.

Ile razy mozna tłumaczyć skąd sie wzieły wszystkie róznice, to ze Arturo tego nie jest w stanie tego pojąc to rozumiem, ale Ty również nie przy swej przenikliwosci i analitycznym spojrzeniu, tego ja nie jestem w stanie pojąc

 

mając z Twojego OZC całkowite zuzycie i podstawiając różną powierzchnię, z ktorej doliczeniem się miał poczatkowo problem Konrado, można dojść do wyniku i 18kWh/m2/rok; o to pytał Arturo

 

co do skosów i liczenia powierzchni - przeskocz wreszcie na kubaturę - będzie cacy.

Edytowane przez Hippek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę przeczytaj dokładnie dziennik Konrada, meritum sporu dotyczy rozjazdu zapotrzebowania całkowitego na ciepło a nie wartości wsp. Ten wsp. to tylko pochodna ktora w załozeniu miała jedynie ułatwić porównanie budynku referencyjnego z obliczanym, co obchodzi własciciela jakis wsp. jego interesuje całkowite zapotrzebowanie, czy to tak ciezko zrozumiec czy tez ta "rycerskość" nie dotyczy tylko mnie.

Konrad zmienił wpisy w stopce na kubature ogrzewaną tez to ciezko dojrzeć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałam, że zmienił, ale dopiero po burzy, która miała miejsce jakis czas temu - osobiście zwracałam uwagę na powierzchnię (prócz któregoś z forumowiczów) :)

 

ale niesmak po manipulacji pozostał, czy chcecie, czy nie :)

 

ja mam serce rycerza a Tobie w szyszaku całkiem do twarzy - możesz nie zdejmować :)

 

Po czyjej manipulacji ? mojej ? czy ja byłem autorem wpisu w jego stopce. To była tylko i wyłacznie Konrada inicjatywa aby wpisac wyniki obliczeń dla 0,4 wymiany.

Ja wykonałem obliczenia dla wymiany normowej oraz kilku zmniejszonych wymian i w zadnym wypadku mu nie sugerowałem co ma umiescic w stopce.

Dziekuje za kolejny komplement.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowa wartość zapotrzebowania na ciepło u Konrada to ok 4600 kWh, obliczenia nie uzwględniają I i II sezonu grzewczego, jak również niespełnienia przez Konrada kilku założen do obliczeń, a które to założenia mają wpływ na koncowe wyniki. Nawet one nie przeszkodzą w osiągnieciu obliczonych wyników.

Poczekajmy jednak na koniec zimy.

Widzisz nie próbuję udowodnić, że wykonałeś obliczenia błędnie.

Jest takie stare porzekadło: człowiek wyżej dupy nie podskoczy!

Dane wprowadzasz poprawnie do programu a tu chyc wyskakuje złośliwy chochlik w postaci zimy.

Do tej pory mogłeś chwalić się zgodnością na poziomie 10-20% i dla domów 5 i wyżej litrowych pewnie tak jest, ale domy pasywne , dwu trzy litrowe to już inna bajka, czego właśnie dom R&K jest niezłym przykładem.

Przypomnę obstawiałeś 3300!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko ze się obiło, te 18 a dokładniej 18,9 kWh/m2*a to była nadinterpretacja Konrada na co zwróciłem Mu uwagę, nie mozna podawać jako oficjalne wyniki obliczeń ozc dla 0,4 wymiany a tylko dla normowej, druga kwestia to powierzchnia domu, zawsze liczę po podłogach w przypadku skosów zniekształca to wsp na m2, całosciowe wyniki są prawidłowe.

Było 3300 kwh na sezon i choćbyś zzieleniał ze złości to nie zrobisz z tego 4600 czy 5000!

Nie próbuj też wybielać współczynnika 0,4. Sam przecież niedawno zarzekałeś się, że tak niski wpisujesz tylko po badaniach szczelności.

Tak jak pisałem wcześniej domy pasywne czy dwu, trzylitrowe to nie Twoja liga!

Edytowane przez orko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było 3300 i choćbyś zzieleniał ze złości to nie zrobisz z tego 4600 czy 5000!

Nie próbuj też wybielać współczynnika 0,4. Sam przecież niedawno zarzekałeś się, że tak niski wpisujesz tylko po badaniach szczelności.

Tak jak pisałem wcześniej domy pasywne czy dwu, trzylitrowe to nie Twoja liga!

 

Jezeli nie rozrózniasz wsp. wymiany od wsp n50 to nie mamy o czym dyskutować, to są dwie rózne rzeczy, proszę doszkolic się w zakresie metodologii wykonywania obliczen ozc, audytów energetycznych i swiadectw. Pozostaje tylko poprosic Konrada o rzetelne przedstawienie problemu (który wg Ciebie również klamie jak najęty)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie czytam i nie mogę wyjść z podziwu jak można dzielić włos na czworo..

takie pie..lenie o szopenie..

albo inaczej - pier..licie HIPolicie ;)

 

nie znam się za bardzo ale przecież nawet dla mnie jest oczywiste że takie obliczenia są to szacunkowe PRZED wybudowaniem..

to samo tyczy się wspominanego przeze mnie wcześniej kwitu do starostwa.. wcześniej projektant pytał czy mam jakieś sugestie ile ma wyjść bo niektórzy chcą jakąś wartość bo dopłaty można łyknąć jak jest poniżej 40 kWh/m2*rok..

a pomiędzy obliczeniami jak OZC czy to drugie a rzeczywistym zużyciem jest stan pośredni który nazywa się BUDOWA

na której to budowie występują takie osobniki jak BUDOWLAŃCY oraz INWESTOR

i taki oto osobnik zwany budowlańcem najczęściej jak tylko nie widzi majster (a czasem i jak widzi) a na pewno jak inwestor nie widzi to czasem wełny nie dopchnie we wszystkie szpary, którymi potem ciepło ucieka.. podziurawi folię która nie powinna mieć dziur, przewierci jakiś kanał i dziurki nie zatka itp.

drugi osobnik zwany INWESTOREM nie zawsze ma czas żeby zjechać budowlańca.. kierownik budowy był tani więc używany jest do pieczątkowania dziennika, inspektora nadzoru nie ma bo to fanaberia a jak przychodzi do ocieplania itp. to budżet się nie zamyka i troszkę przyoszczędzimy, a majster mówi że "będzie pan zadowolony" jak w kabarecie..

i potem kilowaty uciekają

i potem pytania - miało być tak pięknie a wyszło jak zwykle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... na płycie to bym zrobił 3x takie cykle... wiesz jakie tam będą naprężenia nawet jak płyta zbrojona?? śmiem stwierdzić że kafelki będą strzelać że szok !!

Przy płycie fundamentowej nawet trudno byłoby takie temperatury uzyskać (przy normalnej eksploatacji temperatury zasilania nie przekraczają 35 st. C).

Odpowiadałem noname2, który ma podłogówkę z wylewką chyba 10cm.

Przy płycie fundamentowej, na której posadowione są ściany konstrukcyjne i ścianki działowe takie temperatury byłyby dla nich niebezpieczne.

Przy szerokości płyty 15m i podgrzaniu jej do 40 st. C (45 st. C na zasilaniu, 40 st. C na powrocie), podczas gdy w pomieszczeniu byłoby nie więcej jak 30 st.C mogłoby spowodować pęknięcia ścianek działowych i ścian konstrukcyjnych (różnice wymiaru płyty i ściany o ok. 1,5mm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wcześniej projektant pytał czy mam jakieś sugestie ile ma wyjść bo niektórzy chcą jakąś wartość bo dopłaty można łyknąć jak jest poniżej 40 kWh/m2*rok..
Jak takiemu projektantowi powierzasz obliczenia, to potem dziwisz się, że masz współczynnik sprawności dla wody 0,49 ;).

W tymi dopłatami przy zużyciem poniżej 40kWh/m2 rocznie, to nie tak łatwo.

Podejrzewam, że projekt tego fachofca nie przeszedł by nawet pierwszego etapu weryfikacji.

Tu możesz sobie poczytać o wymogach : http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/doplaty-do-kredytow/doplaty-do--kredytow-na-domy-energooszczedne/wytyczne-do-programu-prioryrttp/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak takiemu projektantowi powierzasz obliczenia, to potem dziwisz się, że masz współczynnik sprawności dla wody 0,49 ;).

W tymi dopłatami przy zużyciem poniżej 40kWh/m2 rocznie, to nie tak łatwo.

Podejrzewam, że projekt tego fachofca nie przeszedł by nawet pierwszego etapu weryfikacji.

Tu możesz sobie poczytać o wymogach : http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/doplaty-do-kredytow/doplaty-do--kredytow-na-domy-energooszczedne/wytyczne-do-programu-prioryrttp/

 

co za różnica, czy 0,49, 3300kWh vs 4600kWh albo 1,5mm?

 

Wszyscy jedziecie na tym samym wózku:)

 

kbab przy was błyszczy i miażdży was wiedzą praktyczną

Edytowane przez Hippek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w obronie hipki

można podawać uzytkową od 1,20cm h

w obronie asolta - nie odpowiada za to co ludzie robią z jego oblicz.

 

każdy z nas się cieszy z domu

konrad może podwójnie ma prawo się cieszyć

ma piękny i porządnie wybudowany dom

natomiast podawanie m2 ogrzewanych podłóg to trochę czary mary

Edytowane przez malux20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeden wielki śmietnik - od kilku stron jeden na drugiego

 

dlatego ja już to prawie nie zagladam .....

 

Poczekajmy jednak na koniec zimy.

Widzisz nie próbuję udowodnić, że wykonałeś obliczenia błędnie.

Jest takie stare porzekadło: człowiek wyżej dupy nie podskoczy!

Dane wprowadzasz poprawnie do programu a tu chyc wyskakuje złośliwy chochlik w postaci zimy.

Do tej pory mogłeś chwalić się zgodnością na poziomie 10-20% i dla domów 5 i wyżej litrowych pewnie tak jest, ale domy pasywne , dwu trzy litrowe to już inna bajka, czego właśnie dom R&K jest niezłym przykładem.

Przypomnę obstawiałeś 3300!

 

to nie Andrzej obstawiał tylko ja prosilem o wyliczenia dla tak niskiej wymiany powietrza - tak by było gdybym wszytsko zrobil perfect jak w zalozeniach - ale nie zrobilem !!!! do tego to 1 sezon, bledy wykonawcze oraz nie wszystsko zrobione i niektorze rzeczy zrobione nieco inaczej / gorzej

 

jesli chcecie kogos obwiniac to tylko MNIE ! to ja chwialilem sie 3300 - napisalem o tym w watku o OZC

 

na poczatku "jaralem sie" tym 3300 i 18,9 kwh/ 1m2 nie zwracajac uwagi na kubature i wszytsko to co wyzej napisalem ...

 

uwazam ze wszyscy powinni liczyc OZC normatywnie i do tego sie odnosic - ja tego nie wiedzialem rok czy 1,5 temu .... stad to zamieszkanie

 

co do m2 juz dawno bylo to walkowane - uzgodnione ze podajemy m2 uzytkowe i kubature

 

mimo bledow wykonawczych / rozjazdow z zalozeniami i niedokonczonej w 100% inwestycji zmieszcze sie w 4600 lub nieznacznie je przekrocze !

ale uwazam ze praca i wylicznia Andrzeja sa PRAWIDLOWE i nikt nie ma prawa na moim przykladzie podwazac jego kompetencji

 

jesli ktos tego nie rozumie to ma problem

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie,tym bardziej,że nadinterpretacja Konrada wyglądała tak:

 

Zapewne to sam inwestor sobie to wyliczył a asolt tylko wydrukował lub pod groźbą karalną,szantażowany przystawił nawet swoją pieczatkę ;)

 

tu jest niuansik na który być może zwracała uwagę hipka

bardzo duża powierzchnia przy stosunkowo małej kubaturze

ja nie wiem jaką teraz ma stopkę konrad

ale przyszli budujący mogli wyciągnąć mylne wnioski na podstawie starej

tylko że te nasze dywagację kręcą się w okolicach około 500zł więcej za prąd-pół tony wegla np

 

CHODZIŁO mi o stosunek 173m2 do zdaję się 415m3 kubatury

konrad ja nie umię wklejać tu projektu wklej proszę z opisem swoje rzuty

Edytowane przez malux20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu jest niuansik na który być może zwracała uwagę hipka

bardzo duża powierzchnia przy stosunkowo małej kubaturze

ja nie wiem jaką teraz ma stopkę konrad

ale przyszli budujący mogli wyciągnąć mylne wnioski na podstawie starej

tylko że te nasze dywagację kręcą się w okolicach około 500zł więcej za prąd-pół tony wegla np

 

CHODZIŁO mi o stosunek 173m2 do zdaję się 415m3 kubatury

konrad ja nie umię wklejać tu projektu wklej proszę z opisem swoje rzuty

 

Konrad juz sie wczesniej wypowiedział, szczególowy opis czego nie zrobił i jak poprawił stopke jest w jego DB.

Po co wałkować to samo, ile razy można to tłumaczyć, wypowiedział sie przed chwilą Marcin ale moderator jak się rozpedził w cięciu postów to tak powycinał ze cięzko załapać o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad juz sie wczesniej wypowiedział, szczególowy opis czego nie zrobił i jak poprawił stopke jest w jego DB.

Po co wałkować to samo, ile razy można to tłumaczyć, wypowiedział sie przed chwilą Marcin ale moderator jak się rozpedził w cięciu postów to tak powycinał ze cięzko załapać o co chodzi.

 

moj dom ma 146 m2 powierzchni uzytkowej - jesli dobrze pamietam

ale 173 m2 powierzchni grzewczej - w tym np skosy pozniej 1,2 czy 1,5 - zalezy jak to liczy i przedsionek ok 9 m2 ktory do pow uzytkowej sie nie wlicza a jest ogrzewany , kubatura ok 420m3

 

kiedys mialem wpisane w stopce 146 m2 uzytkowej - to ktos sie zapytal / zarzucil mi jak to sie ma do wyliczen z OZC bo tam jest 173 .... wiec zmienilem na prosbe/ za sugestią pytających ... jak widać niepotrzebnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moj dom ma 146 m2 powierzchni uzytkowej - jesli dobrze pamietam

ale 173 m2 powierzchni grzewczej - w tym np skosy pozniej 1,2 czy 1,5 - zalezy jak to liczy i przedsionek ok 9 m2 ktory do pow uzytkowej sie nie wlicza a jest ogrzewany , kubatura ok 420m3

 

Widzisz, ja mam 133m2 (użytkowe) a kubatura identyczna. Moim zdaniem właśnie powinno się podawać kubaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...