Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Liwko, nie spij!

Zawsze mowiles ze lejesz hekto litry wody, z drugiej strony piszesz ze na cwu zuzywasz 1000kWh i to norma, ale jak kablarz napisze 3000kWh to juz jest afera. Wiec jesli my uzywamy prysznic a kapiel w wannie bierze syn i zuzywamt na poziomie 2000kWh to co Cie tak dziwi?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

wcześniej nie wiedzialem czy to duzo czy malo ... 1000 kWh czy 3 000 kWh ... mieszkałem w bloku i lałem ... pełna wannę prawie codziennie , w pozosale dni prysznic ... teraz sytuacja sie odwrocila - korzystam codizennie z prysznica , w domu w wannie jeszcze sie nie kompalem , zona i syn czesto ...

zuzycie na poziomie 2000 kwh przy prysznicu i rodzinie 2+2 uwazam za normalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu chodzi o tradycyjny zasypowy kocioł na węgiel i drewno, a nie o automatyczny. W tradycyjnym ciężko z góry wymierzyć potrzebną dawkę do zasypania na potrzeby podgrzania samego bojlera CWU.

taa akurat,

W automatycznym to co innego, kocioł sam dobiera potrzebne ilości.

W tej tabelce nie uwzględnili automatycznego kotła na węgiel typu groszek.

A podtrzymanie, bądź energia na start to co?

 

Do pieca tradycyjnego chyba pracę palacza doliczyli :D, albo im się po prostu pozycje w tabelce po...myliły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

liwko przyznaj się że wziołeś przykład i zmniejszyłeś ciśnienie winstalacji -dlatego 1000kwh.

ja odnośnie prądu samego

kolega o którym dość dużo wiem[przejechanie rocznie razem rowerami ponad 5 tys km daje duzo czasu do rozmów]

ogrzewa przepływowy-nerwy go biora przy rachunkach

100zł na miesiac minimum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc mam 6030PLN na starcie na rachunki za CWU, zakładając że obaj kupiliśmy za gotówkę.Przy moim zużyciu to jakieś 10 lat. No ale Ty przez te 10 lat. zakładając że jednak będę płacił więcej 1000PLN/rok, a ty 350zł to i tak 650zł rocznie mam w kieszeni więc dopiero po 10 latach wyjdzie na zero. Ale to tylko teoria, bo zakup był za kredyt i przez 10lat wszystko się może stać z twoją PCi jak i moim bojlerem. Mimo tego wolę mieć tą świadomość że jak się zepsuje wczesniej niż za 10lat to nie będzie to PCi, tylko bojler. Zakładając jeszcze że PCi chodzi tylko w II taryfie, a tak nie zawsze jak jak kiedys mówiłeś.

 

Mój przykład:

 

Koszt montażu PC+DZ+CWU=20000zł z tego 1/4 to 5000zł

Koszt bojlera to ok 1000zł

PC zużywa ok 150 kWh miesięcznie x0,345 = 51,75 zł x 12 mies = 621zł

Przyjmując COP ok. 2,8 za czysty prąd wyszło by 621x 2,8 =1738,8zł

 

po 10 latach

 

5000 + 10x621=11210zł przy PC

1000+ 10x1738,8 =18388 zł przy czystym prądzie

 

Różnica -7171 zł

 

Po 15 latach

 

5000 + 15x621=14315 zł

1000 + 15x1738,8=27082 zł

 

Różnica 12767 zł.

 

Zakładając grzanie w II taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O konkretne wyliczenia, lubię to:)

Jaka pompa dająca średnioroczny rzeczywisty COP=2,8, wraz z założeniem dolnego źródła, wymiennikiem ciepła kilkusetlitrowym i pozostałymi materiałami kosztuje 20 000zł?

 

DZ - 4000zł

PC + napełnienie DZ + montaż do wykonanej wcześniej kotłowni - 12800zł brutto (8%)- producent pompy Ecopower

Kotłownia + Wymiennik CWU ok 3500zł

Kilkanaście dni pracy własnej

Wykonanie 2011/12

Edytowane przez mar1173
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój przykład:

 

Koszt montażu PC+DZ+CWU=20000zł z tego 1/4 to 5000zł

Koszt bojlera to ok 1000zł

PC zużywa ok 150 kWh miesięcznie x0,345 = 51,75 zł x 12 mies = 621zł

Przyjmując COP ok. 2,8 za czysty prąd wyszło by 621x 2,8 =1738,8zł

 

po 10 latach

 

5000 + 10x621=11210zł przy PC

1000+ 10x1738,8 =18388 zł przy czystym pradzie.

To 5000kWh czy Wy czasami juz na glowe nie upadliscie. Tylko dlatego ze zamontowaliscie PCi teraz trawnik ciepla woda podlewacie chyba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeklejam dane dot. PCi P-W:

 

Poniżej dane za ostatni rok + historyczne do porównania:

04.03.2011 - stan podlicznika: 4570kWh

04.03.2012 - stan podlicznika: 8841kWh (+4271kWh / 366 dni - 1623PLN -

CO w sezonie + CWU cały rok)

04.03.2013 - stan podlicznika: 12978kWh (+4137kWh / 365 dni - 1654PLN -

CO w sezonie + CWU cały rok)

Dodatkowe koszty: przegląd pompy 200pln przed sezonem grzewczym

Dodatkowe źródła ciepła: kominek z dystrybucją gorącego powietrza,

spalone ok. 250-300kg brykietu dębowego.

 

Grzane było: 140mkw - parter 78m2 + poddasze (po podłodze 70m2, użytkowo

ok. 60m2). Wysokość pomieszczeń na parterze - 2,6m, na poddaszu 2,55m,

ścianka kolankowa 0,75m, nachylenie dachu 40st.

 

Pompa ciepła Altherma 8,4kW, ogrzewanie podłogowe w całym domu.

Temperatura zasilania podłogówki 27 - 38st określana przez krzywą pogodową.

Temperatura pomieszczeń - 20-21st.

 

Ocieplenie - ściany 16cm E/S/W i 20cm N (styro z felcem, klejone pianą

na ramkę); dach 30-36cm (Toprock); podłoga na gruncie 12cm (na zakładkę).

Okna - 1,1 Veka 2szyb - większość od południa i zachodu.

Dachowe - 2x

Balkony - brak

Położenie chatki: wschodnia WLKP.

 

 

Dalej określa koszt instalacji na jakies 25 tys.

Edytowane przez kurt76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZ - 4000zł

PC + napełnienie DZ + montaż do wykonanej wcześniej kotłowni - 12800zł brutto (8%)- producent pompy Ecopower

Kotłownia + Wymiennik CWU ok 3500zł

Kilkanaście dni pracy własnej

Wykonanie 2011/12

Rozumiem, że własnej pracy kilkunasto dniowej nie liczysz.

Pewnie na innych wątkach chętnie liczysz groszkowcom godzinę tygodniowo:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To 5000kWh czy Wy czasami juz na glowe nie upadliscie. Tylko dlatego ze zamontowaliscie PCi teraz trawnik ciepla woda podlewacie chyba?

 

W tym ok 20 % to straty na zbiorniku i instalacji i cyrkulacji.

 

Dla mnie takie rozwiązanie było najkorzystniejsze bo zdawałem sobie sprawę jaki będę miał koszt CWU. Niestety komfort kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O konkretne wyliczenia, lubię to:)

Jaka pompa dająca średnioroczny rzeczywisty COP=2,8, wraz z założeniem dolnego źródła, wymiennikiem ciepła kilkusetlitrowym i pozostałymi materiałami kosztuje 20 000zł?

 

Każda na forum kosztuje grosze:)

Pyxis nawet ma na gotowo za 27 kilo. Zdaje się 7 tysi przepłacił:lol2:

Wystarczy zadzwonić do kilku firm, poprosić o wycenę i się zaczyna od 50 do 70 tysięcy:bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1000PLN to mało? to na dzień dzisiejszy ok 3000kWh/rok. Ty napisałeś że na CWU zużywasz 1000kWh, uwzględniając COP=3 to 3000kWh. Więc w czym problem???

 

Oj Marcinku, nie denerwuj się, złość piękności szkodzi :)

W tabelce podano że ogrzanie 1m3 wody pompą ciepła to 34zł, a ja mniej za miesiąc płacę. To jak to jest? Latem zużywam między 60-90kWh na CWU, zimą nie wiem, ale pewnie więcej. Przyjąłem średnio 1000kWh na CWU (jeżeli więcej, to znaczy że nie mam takiego durszlaka o jakim często tu pisano:D).

Ta tabelka to bzdury, ale jak ci z nią lepiej to proszę bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tabelka jest na tyle poprawna na ile przyjęte do jej opracowania założenia

założeń nie znamy to i ciężko coś więcej rzec... ale patrząc na wyliczenia innych to liczono to kosmicznie :)

mnie dla pieca elektr wyszło jak pisałem ok 12 zł netto, tyle co w tabeli dla gazu a podobno gaz tańszy jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda na forum kosztuje grosze:)

Pyxis nawet ma na gotowo za 27 kilo. Zdaje się 7 tysi przepłacił:lol2:

Wystarczy zadzwonić do kilku firm, poprosić o wycenę i się zaczyna od 50 do 70 tysięcy:bash:

 

Ceny o których piszesz to pewnie z całą instalacją CO i pewnie z CWU.

Ja podałem bez instalacji CO i CWU poza kotłownią i tylko ceny materiałów i koparki.

 

Gdybym wynajął hydraulika wziął by za to nie więcej jak 2-3 tys zł.

Natomiast firma w sumie ok 30tys. Tak że moja praca wyszła ok. 10 tys.

Dla mnie dużo ale dla firmy która ma na utrzymaniu ludzi, sprzęt i opłaty to kokosów nie ma.

 

Do tego doliczyć trzeba podłogówkę i instalacje wod-kan. U mnie to ok 5-6 tys same materiały. Hydraulik wziął by ok 4 tys zł.

To jak widać przy odrobinie własnego zaangażowania można taką kompletną instalację wykonać za ok 25 tys zł samemu lub za ok 33 tys przez hydraulika.

 

A przez telefon to można sobie pizzę lub taksówkę zamówić.

 

 

Jak już coś piszecie to piszcie konkrety poparte faktami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze zle licze a ile Tobie wyjdzie podgrzewajac 8m3 CWU 10-55C przez 12miesiecy.

8m3 zadne wielkie halo dla 4 osobowej rodziny... na potrzeby domowe.. i.e nie trawnika

Pytam powaznie... bo moze sie kopsnolem :)

Nie wiem ile 8m3, ale wiem ze pierwszy rok na cwu wyszedl ponizej 2000kWh, ostatni nie wiem bo szlak trafil podlicznik wkladany do gniazdka, ale juz zakupilem taki na szyne DIN i jak tylko go zamontuje na nowo zaczne podawac

Oj Marcinku, nie denerwuj się, złość piękności szkodzi :)

W tabelce podano że ogrzanie 1m3 wody pompą ciepła to 34zł, a ja mniej za miesiąc płacę. To jak to jest? Latem zużywam między 60-90kWh na CWU, zimą nie wiem, ale pewnie więcej. Przyjąłem średnio 1000kWh na CWU (jeżeli więcej, to znaczy że nie mam takiego durszlaka o jakim często tu pisano:D).

Ta tabelka to bzdury, ale jak ci z nią lepiej to proszę bardzo.

A pokaz mi gdzie ja sie odnosze do tej tabelki?

Odnosze sie do tego co Ty podajesz, a ze sam masz problemy z wiarygodnoscia swoich danych to juz nie moj problem.

Zobaczymy co czas pokaze u maluxa, ma dobrze ocieplony dom, ale zaklada spore zuzycie na cwu, nie pamietam czy ma opcje oceny ile zuzywa na co a ile na cwu, bo na jego przykladzie fajnie bedzie mozna przeanalizowac czy nie lepeij bylo by dac 5kpln na kable + bojler i moze w porownaniu do tego co wydal na PCi mialoby to sens liczac na 10/15/20 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...