Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Śledzę tematy ogrzewania prądem od dłuższego czasu, w zasadzie gdybym nie czytał to pewnie nadal szukałbym działki z gazem, a tak kupiłem bez i dalej czytam o prądzie :)

Obmyśliłem pewne rozwiązanie, choć raczej jest to zlepek forumowych rozwiązań z moją interpretacją, a plan jest taki:

 

Dom z poddaszem użytkowym 140m2 + garaż nie ogrzewany:

ściany, podłoga, 30cm styro, rekuperator + GWC, eliminacja wszelkich mostków etc - ot b.dobry domek pod elektrykę,

 

Ogrzewanie:

łazienki - maty grzejne + "farelka" na czas kąpieli

kuchnia - maty grzejne

reszta - konwektory

 

Taki dom przy -5 (zakładam średnią temp w zimie) traciłby max 1 st C/6h, temp w środku 21-22 st C, wahania jednego, dwóch stopni jak najbardziej dopuszczalne

 

Sposób ogrzewania w drugiej taryfie:

 

Obwody ogrzewania włączane zegarem w G12 (22-6, 13-15)

maty + konwektory uruchamiane własnym termostatem jeśli temperatura spadnie poniżej 22 st C (tylko w G12),

Reku wyłączane, lub na najniższym biegu w godz. 6-13, 15-22 - w nocy powiedzmy średni bieg a między 13-15 pełne wietrzenie

Aby w nocy nie było za gorąco ogrzewanie mogłoby się włączać dopiero o 3-ciej rano i przez 3h podnieść temp do 22 st C

 

Jeśli to miałoby sens, mamy pełną automatykę, w dzień i rankiem ciepło, a w nocy chłodno - czyli tak jak lubię :)

a do tego jeśli napalimy w kominku ogrzewanie po prostu się nie włączy, np w weekend

 

Czy takie rozwiązanie w ogóle ma sens,

Proszę o krytykę

 

 

Pzdr

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak wątek o Legalett jest dość specyficzny.By the way ,drogi Avatar, czy koszty funkcjonowania Legalett są jedyną rzeczą o jakiej pisałeś na tym forum przy okazji tej całej złożonej operacji pt budowa domu?

 

Wydaje się, że udzielałem się tylko na wspomnianym wątku. Oczywiście kontaktowałem się w związku z innymi tematami, ale prywatnie z forumowiczami, a nie na forum.

Od początku fascynowałem się współczynnikami, zapotrzebowaniem na ciepło, domami pasywnymi itd, i można powiedzieć, że dążyłem do doskonałości. Dlatego po tym jak już postawiłem mój domek chciałem się podzielić informacją o kosztach i sposobie dojścia do tego, ocieplenie, reku, ogrzewanie. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że takie same wyniki mogłem osiągnąć z całkiem innym systemem grzewczym. To zrozumiałe, ale skoro już mam ten to o tym wspominam. Nie reklamuje, nie namawiam, tylko piszę jak jest. Zapraszałem już kilka razy do mnie do domu. Proszę przyjechać i zobaczyć, porozmawiać z żywym człowiekiem a nie handlowcem czy anonimowym forumowiczem. Wtedy Pan zobaczy jak jest naprawdę i zdecyduje na podstawie jakichś faktów, a nie domysłów, plotek, czy haseł marketingowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witam,

Obmyśliłem pewne rozwiązanie, choć raczej jest to zlepek forumowych rozwiązań z moją interpretacją, a plan jest taki:

 

Dom z poddaszem użytkowym 140m2 + garaż nie ogrzewany:

ściany, podłoga, 30cm styro, rekuperator + GWC, eliminacja wszelkich mostków etc - ot b.dobry domek pod elektrykę,

 

Ogrzewanie:

łazienki - maty grzejne + "farelka" na czas kąpieli

kuchnia - maty grzejne

reszta - konwektory

 

Taki dom przy -5 (zakładam średnią temp w zimie) traciłby max 1 st C/6h, temp w środku 21-22 st C, wahania jednego, dwóch stopni jak najbardziej dopuszczalne

 

Sposób ogrzewania w drugiej taryfie:

 

Obwody ogrzewania włączane zegarem w G12 (22-6, 13-15)

maty + konwektory uruchamiane własnym termostatem jeśli temperatura spadnie poniżej 22 st C (tylko w G12),

Reku wyłączane, lub na najniższym biegu w godz. 6-13, 15-22 - w nocy powiedzmy średni bieg a między 13-15 pełne wietrzenie

Aby w nocy nie było za gorąco ogrzewanie mogłoby się włączać dopiero o 3-ciej rano i przez 3h podnieść temp do 22 st C

 

Jeśli to miałoby sens, mamy pełną automatykę, w dzień i rankiem ciepło, a w nocy chłodno - czyli tak jak lubię :)

a do tego jeśli napalimy w kominku ogrzewanie po prostu się nie włączy, np w weekend

 

Czy takie rozwiązanie w ogóle ma sens,

Proszę o krytykę

 

 

Pzdr

Robert

Wg mnie teoretycznie ma sens...ale jeśli w praktyce nie wyjdzie to co zrobisz dalej ?

 

Ja zakładam,że moja II taryfa przy wodnej podłogówce i cwu z bojlera wyjdzie w praktyce...jeśli nie to mam alternatywę w postaci PCi a Ty ? Zaryzykujesz ?

Do odważnych Świat należy ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Arturo72: Jak zasilasz tą instalację podłogową wodną prądem?

Zamierzam :)

Poprzez kociołek Elterm,cwu myślałem przez bojler Nordic 2400 ale wpadła mi do głowy PCI tylko do cwu za ok.6tys.zł...

Parterówka 118m.kw,płyta fundamentowa,BK24+20cm,strop lany i 20cm styro,okna w warstwie ocieplenia,oczywiście reku,kominek z DGP(mam w głowie podłączenie do reku)

Wszystko w II taryfie,3 osoby na pokładzie ;)

 

Jeśli koncepcja nie wyjdzie lub będzie mocno obciążała budżet to w pogotowiu będzie DZ pod płytą fundamentową dla PCi w postaci kolektora spiralnego ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Przy tak dobrze ocieplonych chalupkach prad elektryczny, nie wychodzi drogo....

A jeśli może być jeszcze taniej to czemu nie ?Jak ceny PCi będą na poziomie 6-8ys.zł to nie widzę przeszkód montażu ich pod podłogówkę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A jak nie bede mial systemu wodnego, tylko kabelki w wylewce?

No to będziesz skazany na prąd ;) No chyba,że wylejesz nową wylewkę :)

Prędzej czy później PCi albo stanieją albo będą dotacje,także warto zostawić alternatywę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Uwierz w styropian etc....

j-j pokazał jak za 570 zł. ogrzać chałupę o pow. ok. 100 m.kw.

Wzrost cen energii elektrycznej o 10 % rocznie (mało prawdopodobny) to kolejne 57 zł. wydatków rocznie...............

Ogrzewanie swoją drogą,można przyoszczędzić ale cwu też trzeba grzać ,styro nie pomoże a tutaj wychodzi ok.1-1,2 tys.zł rocznie.I to mnie trochę boli,dlatego mam w głowie PCi do cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prostaś, poprzedni sezon grzewczy to 440 zł a nie 570 :).

Ale że w styro trzeba wierzyć to zdecydowanie!

A co do cwu to podam że cały rok od zeszłego września do sierpnia tego roku (cały rok) kosztował mnie za wszystko: grzanie domu, cwu i wszystkie pozostałe potrzeby jak gotowanie, pranie itp czyli cały prąd (wszystkie potrzeby)- 2206 zł czyli ok. 20 zł/m2*rok

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli może być jeszcze taniej to czemu nie ?Jak ceny PCi będą na poziomie 6-8ys.zł to nie widzę przeszkód montażu ich pod podłogówkę ;)

 

Powiem ci Arturo72 że nie za bardzo cię rozumiem. Będziesz miał DZ do pompy i chcesz kupić pompę do samej CWU za 6 tyś? Może to nie poziom 6-8tyś ale 10.

http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html

Taką ma HenoK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Powiem ci Arturo72 że nie za bardzo cię rozumiem. Będziesz miał DZ do pompy i chcesz kupić pompę do samej CWU za 6 tyś? Może to nie poziom 6-8tyś ale 10.

http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html

Taką ma HenoK

Nie tak szybko ;)

Cena pompy 8kW brutto to 13tys.zł +do tego zasobnik,osprzęt 5-7tys.zł i robi nam się ok.20tys.zł.PCi do cwu mam z zasobnikiem 300l za 6tys.zł.

Jest różnica ? Za tą różnicę mam gotowy kominek z DGP+rekuperator gratis :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy dom = niespodzianki

 

Ja już 2 razy wołałem hydraulika, raz bez elektrycznej sprężyny się nie obyło...

 

Bądź dzielny, napalisz w kominku.

 

Nie no z ciepłem nie ma problemu. Do jutra pewnie temp. spadnie o jakiś jeden st. A CWU podepnę bezpośrednio pod prąd. Jeden dzień mnie chyba nie zrujnuje;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...