Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

czyli normalnie -codziennie

to robi wrażenie

 

tylko nie mów że listonosz jak twoja żona odbiera pocztę do południa też się załapię na prysznic:rolleyes:

 

spokojnie :) wg zuzycia chyba nikt wiecej sie nie domywa :D

ale bateria termostatyczna i odpowiednio zkryzowane zawory ciepłej wody ~ 1,6L/min goracej wody + zmieszanej z zimna daje spore oczszednosci nietylko na energii ale rowniez na wodzie (podczas prysznica 10 - 15 min)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak znajdę czas to "wrzucę" choć jest na fotkach (wiem, że dla postronnej osoby może być ciężko).

Ale aż taki do liczenia to ja nie jestem, żeby prognozować wydajność energetyczną posadzki w funkcji czasu wedle głębokości kabli:) Szczerze nie wiem jak są głęboko - kable i czujniki są na siatkach i dopiero empirycznie będę określał kiedy i jak dostarczana energia przekłada się na realną temp. posadzki czy też ścian.

 

 

masz racje ale te zyski, o ktorych piszesz, beda mialy taka wlasnie droge do przebycia, zanim dotrą do czujnika temperatury:-)

 

…o ile do niego dotrą w ogole :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłby dużo lepszy gdyby nie (pieprzone listwy startowe krecone do wysunietych bloczków porotcherm i niedoklade uszczelnienie = przedmuchy).

Ale do kabli nic niemam dogrzewaja elegancko.

 

Ja w jednym miejscu chyba coś takiego miałem,. nawierciłem kilka otworów z wewnątrz i wtrysnąłem pianę. I po kłopocie

 

PS Zresztą mury były stawiane bez zaprawy na piankę właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzien dzisiejszy posiadacze wodnej podlogowki i PCI NIE MAJA zadnej alternatywy, poniewaz nie ma nic co bedzie grzalo im taniej kWh, to tak dla uscislenia.

Druga sprawa jak bym szukal alternatywy po dwoch latach to bym kabli nie montowal, choc alternatyw mam wiele, od grzalki w WM zaczynajac do wiatraka na posesji koncząc, tyle ze zadna z tych opcji mnie nie interesuje, bo jestem swiadomym posiadaczem kabli... Ty masz piec wiec zamienisz na PCi i ok twoj dom twoja decyzja.

 

Skany rachunkow za en. el. za 2010 i 2011 udostepnialem na forum w tym watku, wiec wiec nie pisz ze nie pokazuja!

Czy prad nie ma ceny ustabilizowanej do innych zrodel energii? Czy skoki ceny sa wieksze niz innych nosnikow? Uzasadnij, poprzyj dowodami, bo pisasac tylko po to zeby pisac to nie sztuka. Ocen ostatnie 5-10 lat.

Wybila godzina 13 ogrzewanie zalaczylo sie w wiatrolapi, czujnik posadzki, tam ma byc cieplo w nogi i w lazience, reszta ani drgnie, sypialnia tez sie nie zalaczyla mimo ze lazienka jest obok. Przyklad z praktyki, a nie teoretyzowanie jak kablowi Hater'zy,

Temp w salonie 22,7 w sypialni 22 w lazience 21,4 - nie poszcie ze WM wszystko wymiesza, ze macie wszedzie identyczna temperature, nie piszcie ze jeden sterownik ogarnie w szystko idealnie, on to ogranie ale akceptowalnie, a to czy ktos to akceptuje to juz jego indywidualna sprawa

 

Lobo jak to posiadacze wodnej podłogówki nie mają alternatywy? Ci co mają PCI nie mają ja mam Kospela więc mam wiele. Co do utrzymywania się stosunku prądu do innych nośników - wróżenie co będzie za 10 lat na podstawie tego co było 10 lat temu a jest dziś niekoniecznie musi mieć sens.

 

No i Twoje NCO. Ja nie mam wszędzie jednakowej temperatury. W łazienkach mam 24 bo lubię ciepło, w sypialni mam 21 bo lubię zimniej, w pokoju dzieci mam 22-23 BEZ STEROWNIKÓW W POKOJACH. Jak to możliwe? Ano każdy pokój ma przecież swoje zapotrzebowanie na ciepło zależne w zasadzie tylko i wyłacznie od temperatury zenętrznej o ile nie ma zysków słonecznych i bytowe są niewielkie. Tak mam w calej części wschodnio-północno-zachodniej domu gdzie te pomieszczenia się znajdują. Po co mam mieć tam sterowniki skoro mam takie temperatury jakie chce mieć? Po co skoro mogę ustawić sobie temperatury większe lub mniejsze gdybym chciał, regulując tylko i wyłącznie przepływem wody na rozdzielaczu?

 

Zastanawia mnie też jak to jest z tą Twoją temperaturą w salonie. Skoro kable grzały ci w nocy i nagrzały salon do temperatury 22,7 stopnia i załóżmy o 6 rano przestały grzać bo czujnik temperatury wyłaczył grzanie i o 8 rano wstało słoneczko i zaczęło naparzać Ci w salon a podłoga była właśnie nagrzana to co temperatura Ci nie rośnie? Czy w jakiś cudowny sposób sterownik w salonie umie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu jak słońce świeci za monco? ;-)))

 

U mnie jak już pisałem wcześniej, tylko i wyłącznie w części dziennej teraz mam problem bo przegrzewa mi się salon. Rozwiąż to jednym czujnikiem w salonie i zamykaniem zaworó na podłogówce czyli będę miał w salonie NCO. Dziś rano było 23 stopnie, jak wyszło słońce to ok godz 13 było ponad 25. Jak to możliwe że u mnie urosło 2 stopnie a u Ciebie ile? U mnie to urosło bo podłogówka była grzana do 6 rano i po wyłączeniu ogrzewania jeszcze pewnie dochodziła teperatura do wyższych warstw i bezwładność spowodowała podniesienie temperatury. Ty mając wylewkę z kilkoma tonami betonu musisz mieć to samo. Kable po wyłączeniu nie grzeją ale beton nagrzany mocniej w dolnych warstwach będzie się nagrzewał w górę i oddawał to ciepło z opóźnieniem. Ten mechanizm będzie mniejszy przy długim czasie grzania mniejszą temperaturą ale zawsze będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lobo bitter ma rację

kwestia rozplanowania załatwia temat

ja to nawet zlałem krzywą i tylko ewentualnie temp zadaną reguluję.

alternatywę ja przy pompie też mam

kotlownia jest przygotowana pod piec [2-2,5 tyś starczy]

głupotą było u mnie robienie kominka

8 tyś , graci salon .

drugi raz dolożyłbymtaki zwykły piec do mojej pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lobo bitter ma rację

lobo bitter nie ma racji ...;)

ja cały czas aż do usranej śmierci będę powtarzał że kable to nie rurki z wodą ...:cool:

jeżeli jakieś pomieszczenie miało potrzebę doładowania to się uzupełniło ale tylko o minimalną ilość niezbędną do utrzymania zadanej temperatury, żadne słoneczko w okresie grzewczym nie jest w stanie zbyt mocno podnieść temperatury przegród w pomieszczeniu a co najwyżej nieco temp. powietrza która dość szybko wyrówna się do tej jaką mają przegrody jeżeli to słoneczko przestanie świecić...

jeżeli będzie to wystarczająca ilość energii na utrzymanie zadanej temperatury w następnym cyklu ładowania to najzwyczajniej zostanie "przestrzelone" w tym pomieszczeniu albo zostanie doładowane w znacznie mniejszym stopniu ...

jeżeli chcecie porównywać obydwa systemy to do swoich podłogówek wodnych zainstalujcie sterowniki z siłownikami a każde pomieszczenie zasilcie taką temperaturą wody aby utrzymać stałą moc grzewczą płyty ...

w praktyce nie wykonalne więc wasze spostrzeżenia mają się nijak do naszych ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chcecie porównywać obydwa systemy to do swoich podłogówek wodnych zainstalujcie sterowniki z siłownikami a każde pomieszczenie zasilcie taką temperaturą wody aby utrzymać stałą moc grzewczą płyty ...

w praktyce nie wykonalne więc wasze spostrzeżenia mają się nijak do naszych ...;)

 

Niekoniecznie, temp moze byc jednakowa a jedynie trzeba prawidłowo zaprojektowac rozstawy i dT dla poszczegolnych pomieszczen, siłowniki i regulatory zrobią resztę.

Instalacje i regulacje sprawdzone w praktyce, a więc wykonalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lobo bitter nie ma racji ...;)

ja cały czas aż do usranej śmierci będę powtarzał że kable to nie rurki z wodą ...:cool:

 

Jasiek teoria teorią a praktyka praktyką. Ja nie widzę, żadnej różnicy pomiędzy ciepłem dostarczonym do podłogi kablem a rurką. W praktyce jak pisałem mam temperatury jakie chcę nie regulując nic. Na początku grzebałem to prawda ale aby się nauczyć co i jak. Dziś nie muszę. Jedyny problem z pokojem jaki był to jak pisałem nie wiedziałęm, że miałem zdławiony przepływ. W salonie będę instalował sterownik i ustawię go na 22 stopni i jestem pewien, że będzie zaje.... dodatkowo jak napalę w kominku wyłaczy mi się tylko salon z kuchnią i jadalnią a nie cały dom gdybym ten czujnik podpiął do pieca jak miałem wcześniej.

 

Jeżeli w praktyce jest jak mówi LOBO, że daje się wyregulować temperaturę pomieszczenia korzystający tylko i wyącznie ze steronika on/of bez sterowania pogodowego to pewnie kable na dziś wypadną nieco lepiej bo nic nie trzeba się uczyć instalujesz i masz. Jedyną wadą co dalej będę powtarzał to brak alternatywy bo dalej nie uważam za alternatywę wkładanie grzałki do WM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiu twoje rozwiązanie zapewne się sprawdza

uwierz jednak że u mnie bez kombinowania wszystko się sprawdza

podejrzewam że u mnie to jest kwestia dość małego zapotrzebowania , otwartej jak u bittera części dziennej .

hydraulik do mnie dzwonił z pytaniem czy podjechać wysterować pętle-szczerze mu powiedziałem że nie ma potrzeby.

u mnie głupotą było robienie kominka-graci i brudzi

jedynie na wojne jest zapas.

lepiej było wstawic piec zwykły i tym samym brykietem palic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Lobo jak to posiadacze wodnej podłogówki nie mają alternatywy? Ci co mają PCI nie mają ja mam Kospela więc mam wiele.

 

2. Zastanawia mnie też jak to jest z tą Twoją temperaturą w salonie. Skoro kable grzały ci w nocy i nagrzały salon do temperatury 22,7 stopnia i załóżmy o 6 rano przestały grzać bo czujnik temperatury wyłaczył grzanie i o 8 rano wstało słoneczko i zaczęło naparzać Ci w salon a podłoga była właśnie nagrzana to co temperatura Ci nie rośnie? Czy w jakiś cudowny sposób sterownik w salonie umie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu jak słońce świeci za monco? ;-)))

 

U mnie jak już pisałem wcześniej, tylko i wyłącznie w części dziennej teraz mam problem bo przegrzewa mi się salon. Rozwiąż to jednym czujnikiem w salonie i zamykaniem zaworó na podłogówce czyli będę miał w salonie NCO. Dziś rano było 23 stopnie, jak wyszło słońce to ok godz 13 było ponad 25. Jak to możliwe że u mnie urosło 2 stopnie a u Ciebie ile? U mnie to urosło bo podłogówka była grzana do 6 rano i po wyłączeniu ogrzewania jeszcze pewnie dochodziła teperatura do wyższych warstw i bezwładność spowodowała podniesienie temperatury. Ty mając wylewkę z kilkoma tonami betonu musisz mieć to samo. Kable po wyłączeniu nie grzeją ale beton nagrzany mocniej w dolnych warstwach będzie się nagrzewał w górę i oddawał to ciepło z opóźnieniem...

Ad.1. AMEN (pisalem ze Ty wlasnie masz, a PCI nie)

 

Ad.2. Po pierwsze kable jesli grzeja powietrze to do 21.7 bo to jest 21,5+0,5 histerezy, chyba ze je czujnik podlgowy wylaczy wczesniej a on jest nastawiony na 24,5 albo 25, nie pamietam ile jest w salonie, a nawet jesli wylaczy nim temp powietrza osiagnie 21,5 to nie szkodzi bo to znak ze wylewka jest rozgrzana i dalej ogrzewa pomieszczenie i do tych 21,5 spokojnie dojdzie bo dom nie wychoadza sie szybko. Wiec nie ma opcji rozgrzania wylewki nawet na dole do wiecej niz 25. Druga opcja to min temp wylewk ktora jest ustalona na 21, wiec nawet jakby ze wzgledu na slonce ogrzewanie sie nie zalaczalo xx dni a temp spodu wylewki spadla ponizej 21 to ogrzewanie sie zalaczy, ale to jest skrajny przypadek i jak wystapi to raczej w kwietniu

Zastanawiasz sie dlaczego u Ciebie wczoraj temp w salonie byla kolo 25, a u mnie 22,7 o godz 13, a max kolo 16 to byl 23,4? Dla mnie odpowiedz jest prosta bo u mnie ani gram en nie zostal wtloczony w wylewke a u ciebie co sie dzialo w nocy i w godzinach 13-15? Zakladam ze ladowalo bo innej opcji (na dzien dzisiejszy) nie masz, ok wymiana w salonie bedie w czasie grzania mniejsza jak to pisal mpoplaw, ale o ile? I tak nagrzejesz wylewke, szczegolnie jej dolna czesc i tak, a u mnie bedzie stygla. Wiem ze w najblizszy pochmurny dzien, a nastapi to chyba juz dzisiaj wylewka w salonie pochlonie wiecej kWh, ale co z tego, dzieki temu wlasnie w te. Dni sloneczne nie mialem w salonie 25*C i to jest dla mnie wazne. Zobacz u mnie pol domu przez ostatnie dwa dninie chodzilo, wiec czemu dziwi Cie ze nie mialem 25*C

 

Po edit: 21,5+0,2 histereza, a nie 0,5 - cyferowka;-)

Edytowane przez Lobo_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lobo pytasz się jak to jest przy 2 taryfach

ja mam jedną

kaganiec mam między 9a 18

 

dziś przy -16 w nocy dom mi do 8 rano stracił 1 stopien

w słonce dojdzie do 23-24 także poranek przy 22-23 jest akceptowalny.

ja na początku miesiąca nie mogłem opanować tematu na dobę szło 3kwh okna w dzien przy słoncu dosłownie uchylone przez kilka godzin[szpachlowania wdomu]

a temp szła do góry z dnia na dzien

wieczorem absolutnie nie ma problenmu z temp.

[że za mało] rano też zresztą

u mnie to peknie dostosowuje pogodówka z krzywą i temp zadaną

a także to że inwerter płynnie moduluje moc.

ale przyznam się że największą słabością powietrznej moim zdaniem wykorzyst. 2 taryf.

ja docelowo będę miał 2 taryfy a przy mrozach i dnii robocze będę miał pompę ustawioną 24h na dobę

sobota i niedziela nadgoni z powodzeniem do pon-wtorku

 

a możecie przybliżyć temat różnych rodzajów kabli

mogę się mylić ale kiedyś w muratorze czytałem wypowiedzi fachowców że oni jednak polecają jakieś droższe kable które podlegają podobnemu procesowi samoregulacji jak wodne

lobo jak ja codziennie podglądam temp zadaną i powrotu po nocnej przerwie to dochodzę do wniosku że to jest głowna zaleta wody-podłogówka samoczynnie i BARDZO płynnie dostosowuje się do potrzeb pogody i przede wszystkim do temp w domu

Edytowane przez malux20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do osob posiadajacych systemy wodne, II taryfy i jeden sterownik na caly dom, albo sterownik pogodowy. Jak u Was zalacza sie ogrzewanie kiedy sa np. Dwa dni bardzo sloneczne z temp w okolicy 0, a w nocy jest siarczysty mroz?

 

No i nabrali wody w usta, albo mieszaja przy rotometrach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do osob posiadajacych systemy wodne, II taryfy i jeden sterownik na caly dom, albo sterownik pogodowy. Jak u Was zalacza sie ogrzewanie kiedy sa np. Dwa dni bardzo sloneczne z temp w okolicy 0, a w nocy jest siarczysty mroz?

 

Siarczysty mróz przy dobrych przegrodach i sporej bezwładności niewiele zmieni. Południowe pomieszczenia zależnie od domu albo mały wpływ i przyjemnie cieplej (byle nie w sypialni), albo niewiele. U mnie nie ma większego znaczenia a jedynie robi się troszkę cieplej i miło od słoneczka. Żeby było jasne - grzeję tylko w II taryfie.

 

Duży wpływ na to odczucie i zmiany temperatur w pomieszczeniu ma bezwładność ścian, sufitu i trochę wykończenie podłogi oraz zastosowane kolory tam gdzie pada słońce. W kanadyjczyku w wykładziną na podłodze i ciemnymi elementami szybko może być aż za ciepło i sucho. Użytkowałem kilka lat takie rozwiązanie. Teraz użytkuję strop monolityczny, ściany -silkę i jastrych 10cm z terakotą od południa i jest bardzo stabilnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do osob posiadajacych systemy wodne, II taryfy i jeden sterownik na caly dom, albo sterownik pogodowy. Jak u Was zalacza sie ogrzewanie kiedy sa np. Dwa dni bardzo sloneczne z temp w okolicy 0, a w nocy jest siarczysty mroz?

 

U mnie II taryfy, buforek z grzałkami i wodna podłogówka. Od października do początku marca sterowanie tylko pogodówką spisywało się znakomicie. Obecnie jest często przegrzany przez słońce salon z anexem (42m2). Słońce podbija temp do 24stopni - w zasadzie od początku marca wyłączam rano pompę podłogówki i właczam ja po południu-dzięki temu podbija tylko do 24st. Myślę nad termostatem w salonie i podpięciem do niego siłowników które by zamykały pętle salonu. Co o tym sadzicie?

 

PS. Obecne średnie zużycie prądu tylko w II taryfie w marcu 36kWh/dobę/105m2 CO+CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nabrali wody w usta, albo mieszaja przy rotometrach

 

Ja ma dwa czujniki. Jeden w podłodze ustawiony na 25 w taniej i 23 w drogiej taryfie. Drugi pokojowy w pomieszczeniu od strony północnej ustawiony na 22 w taniej i 21,4 w drogiej taryfie. Ogrzewanie załącza się gdy przy spełnionych warunkach przez dwa czujniki. W południe w taniej taryfie przy nasłonecznieniu pompa włącza się jeżeli podłoga ma poniżej 25* (przeważnie ma ok 23* i przez 2 godziny taniej taryfy podgrzeje się max o 1* jeśli nie grzeje CWU) a w pomieszczenie od północy temp. poniżej 22. Poza tania taryfą pompa nie załączy się jeżeli podłoga ma pow 23* i pow. 21,5* w północnym pomieszczeniu. W tym sezonie jeszcze nie było takiego słońca aby miało taki wpływ na temp od strony północnej aby pompa się nie załączyła. W takim przypadku temperatura w pomieszczeniach od południa waha się w przedziale 23-24* w trakcie gdy słońce świeci, po zachodzie szybko wyrównuje się do poziomu 22*. Gdy miałem tylko czujnik wewnętrzny w pomieszczeniu od południa przy słonecznym dniu pompa nie załączała się w dzień w taniej taryfie. Niestety tuż po zachodzie pomieszczenia ochładzały się i pompa musiała dogrzewać w drogiej. Obecnie mam w stałą temp w ciągu całego dnia po za dniami słonecznymi gdzie chwilowo temp podnosi się o 1-2* w pomieszczeniach południowych. Wymagało to trochę kombinacji ale teraz pompa grzeje wtedy kiedy ma grzać i maksymalnie wykorzystać tania taryfę. Podłoga o temp 23* nie przegrzewa pomieszczeń ponieważ one w słońcu mają więcej. A po zachodzie pomieszczenia nie mają nagłego spadku temperatury bo podłoga ma co najmniej 23*. Przetestowane przez całą zimę,sprawdza się.

Przeszklenia od południa ok 14m2 i zachodu 11m2.

 

Marzec- śr 21,9kWh/d ,CO+CWU - 89% tania taryfa

Edytowane przez mar1173
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja powiem tak...

w mojej chałupie wszystkie przeszklenia są od wschodu i zachodu, od południa jest ślepa ściana ...

można by rzec że mnie problem przegrzewania nie dotyczy ale ...

poza okresem grzewczym mam ogromne uzyski z tych okien bo w lecie jazda zaczyna się od 6:00 rano i kończy po 19:00 ale jakoś nie udało mi się zanotować większego niż 2* skoku temperatury w ciągu letniego słonecznego dnia gdzie cały dom jest dosłownie bombardowany energią słoneczną a na domiar złego ma kiepską akumulację bo jest z klocków styropianowych...

tak więc wytłumaczcie mi jak chłopu na roli jakim cudem wam się chałupy przegrzewają w zimie gdzie wszędzie same straty a ja potrzebuję tygodnia upałów aby średnia temperatura w domu wzrosła o te 2-3*...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...