Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nie jasiu

przy wodnej jakoś to plynnie się reguluje

te przegrzanie to calkiem miłe jest w odbioru

jak mi w dzien podskoczy 0 1-2 stopnie to się nie czuje bardzo

dla mnie 16m2 okien od poludnia nie jest absolutnie problemem.

fajnie też jest rano od wschodu w sypialni-3m2 do wieczora w sypialni nie czuc efektu slonca z rana

od zachodu mam witryne 4,5 m2 z niskim parapetem ulubione miejsce mojego kota w nowym domu.

jasiu może u mnie efekt lagodzi silikat z ceramiką.

aha na początku maja słonce przestaje mi wchodzić do domu od południa a zaczyna wchodzić na całego pod koniec sierpnia-ale to efekt okapów

jasiu no twoje sciany nie pomagają ci z tym przegrzaniem no ale u ciebie to minimalny problem z powodu poludniowej ściany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te 23,4 -to pewnie daje daje w domu taki efekt jak np slonce marcowo-kwietniowe na stoku narciarskim?

 

Nie mam porownania bo ja ze sportow zimowych to tylko kulig uprawiam;-) no ale jest to jeszcze akceptowalne, jedno co zauwazylem to ze jak sa 3-4 dni sloneczne, to ten pierwszy odczuwa sie najmniej przyjemnie, potem jak wylewka zmniejszy temp jest lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
no u mnie trochę jest klopot z łazienką od pólnocy

przy zasilaniu 23-24 jest kłopot z uzyskaniem czegoś więcej niż 21-23 ale to od zera na termometrze.

niby mam grzałke w drabinie ale podgrzewałbym caly obieg

no tu wychodzi zaleta kabla waszego

Chciałem zapodać kable pod kafle w łazience(400zł) ale w ostatniej chwili zrezygnowałem,za to łazienkę mam od południa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie masz moce i co ile ukladane w posadzce?

 

Moce i rozstawy bym zostawił ale wylewkę zrobiłbym mniejsza lub wyzej kable (aktualnie wylewka 11cm, posadowienie kabli -8cm)

Mogłoby być [grubość 8cm, umiejscowienie kabli -4cm]

 

Powierzchnia podana to tylko ta gdzie sa kable (pow. wg projektu 120m2 - parter)

moce_rozstawy.JPG

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do osob posiadajacych systemy wodne, II taryfy i jeden sterownik na caly dom, albo sterownik pogodowy. Jak u Was zalacza sie ogrzewanie kiedy sa np. Dwa dni bardzo sloneczne z temp w okolicy 0, a w nocy jest siarczysty mroz?

 

Wróciłem z delegacji więc odpowiadam teraz dopiero. U mnie piec w nocy grzeje mocniej bo tak mu wskazuje sterowanie pogodowe. Jest to niby niedogodność ale właściwie efektem ubocznym jest tylko to, że w pokojach jest deczko cieplej (23-24 stopnie) ale zdziwiłem się bo zupełnie tego nie odczuwam. Tak sobie myślę, że producenci pieca mogli by zrobić jedną tylko rzecz, która załatwiła by ten problem (może to opatentuję? ;-) ustawić temperaturę wody w piecy na podstawie nie obecnej temperatury na zewnątrz a np średniej z ostatniej doby. To kompletnie wyeliminowało by ten problem.

 

U mnie II taryfy, buforek z grzałkami i wodna podłogówka. Od października do początku marca sterowanie tylko pogodówką spisywało się znakomicie. Obecnie jest często przegrzany przez słońce salon z anexem (42m2). Słońce podbija temp do 24stopni - w zasadzie od początku marca wyłączam rano pompę podłogówki i właczam ja po południu-dzięki temu podbija tylko do 24st. Myślę nad termostatem w salonie i podpięciem do niego siłowników które by zamykały pętle salonu. Co o tym sadzicie?

 

PS. Obecne średnie zużycie prądu tylko w II taryfie w marcu 36kWh/dobę/105m2 CO+CWU.

 

Ja tak zrobię i będzie ok.

 

a ja powiem tak...

w mojej chałupie wszystkie przeszklenia są od wschodu i zachodu, od południa jest ślepa ściana ...

można by rzec że mnie problem przegrzewania nie dotyczy ale ...

poza okresem grzewczym mam ogromne uzyski z tych okien bo w lecie jazda zaczyna się od 6:00 rano i kończy po 19:00 ale jakoś nie udało mi się zanotować większego niż 2* skoku temperatury w ciągu letniego słonecznego dnia gdzie cały dom jest dosłownie bombardowany energią słoneczną a na domiar złego ma kiepską akumulację bo jest z klocków styropianowych...

tak więc wytłumaczcie mi jak chłopu na roli jakim cudem wam się chałupy przegrzewają w zimie gdzie wszędzie same straty a ja potrzebuję tygodnia upałów aby średnia temperatura w domu wzrosła o te 2-3*...

 

Jasiu wytłumaczę Ci to tak. We wtorek (a mamy sobotę) wyłaczyłem kompetnie ogrzewanie w części dziennej domu bo byłem ciekaw co się stanie. I wiesz co? Dziś rano mam temperaturę 22 stopnie! w nocy są mrozy do ok minus kilkunastu stopni, w dzień ledwo co na plusie albo minus. Ta część domu ogrzewa się tylko słońcem, zyskami bytowymi od 1,5 osoby (mnie nie było a starsza córka zamknięta non stop w swoim pokoju ;-P ) oraz jakąś częścią ciepła, która doleci z łazienki przez drzwi oraz korytarza za ścianą choć sądzę, że te ostatnie to jest szczątkowy wpływ. Czekam dalej i dopóki słońce będzie świecić nie włączam ogrzewania. Podam dziś ile będzie po południu. I żeby nie było nie mam idealnych warunków do ogrzewania domu słońcem bo co prawda okna idelanie od wschodu do zachodu to jednak podłoga bardzo jasny gres i słońce nie ma jak jej nagrzać. Gdyby zrobić dom z przeszkleniem tylko wschodnio-południowo-zachodnim a północną część schować w skarpie jak to jest w projektach domów ziemianek (nie pamiętam nazwy) to dom spokojnie można grzać samym słońcem i świeczką ;-) Niestety u nas słońca całą zimę nie było i tu jest pies pogrzebany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moce i rozstawy bym zostawił ale wylewkę zrobiłbym mniejsza lub wyzej kable (aktualnie wylewka 11cm, posadowienie kabli -8cm)

Mogłoby być [grubość 8cm, umiejscowienie kabli -4cm]

 

Powierzchnia podana to tylko ta gdzie sa kable (pow. wg projektu 120m2 - parter)

dzięki, a kable masz 10W/m2 gęsciej czy 15W/m2 rzadziej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moce i rozstawy bym zostawił ale wylewkę zrobiłbym mniejsza lub wyzej kable (aktualnie wylewka 11cm, posadowienie kabli -8cm)

Mogłoby być [grubość 8cm, umiejscowienie kabli -4cm]

 

Powierzchnia podana to tylko ta gdzie sa kable (pow. wg projektu 120m2 - parter)

Ile razy masz przewymiarowaną moc kabli w stosunku do obliczeniowego obciążenia cieplnego pomieszczeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogólnie to wiesz.. wiadomo że tania taryfa to 10h a doba ma 24h i żeby 2,4 wyszło to nie problem policzyć ;)

ale często jest tak że teoria z praktyką w parze nie idą.. bo jak ktoś grzeje 8h tylko to już inaczej wyjdzie a jak 6 to też i to nie w stronę przewymiarowania..

tyle że to oznacza że ma za dużo mocy w kablach albo zapotrzebowanie źle obliczone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiu wytłumaczę Ci to tak. We wtorek (a mamy sobotę) wyłaczyłem kompetnie ogrzewanie w części dziennej domu bo byłem ciekaw co się stanie. I wiesz co? Dziś rano mam temperaturę 22 stopnie! w nocy są mrozy do ok minus kilkunastu stopni, w dzień ledwo co na plusie albo minus. Ta część domu ogrzewa się tylko słońcem, zyskami bytowymi od 1,5 osoby (mnie nie było a starsza córka zamknięta non stop w swoim pokoju ;-P ) oraz jakąś częścią ciepła, która doleci z łazienki przez drzwi oraz korytarza za ścianą choć sądzę, że te ostatnie to jest szczątkowy wpływ. Czekam dalej i dopóki słońce będzie świecić nie włączam ogrzewania. Podam dziś ile będzie po południu.

 

No i mamy 24,5 stopnia ... bez włączonego ogrzewania. Niestety pomiar nierzetelny bo doszło pieczenie ciasta (jakaś godzinka może dwie) i smażenie schabowych. Otworzyłem drzwi do wiatrołapu ... nic nie pomogło. Właśnie przed chwilą otworzyłem drzwi na taras ;-)

 

Jak to jest, że Lobo nie przegrzewa się część dzienna od słońca? U mnie się przegrzewa od słońca i zrobienia obiadu ;-) Może stosunek powierzchni okien do powierzchni pomieszczenia? Lobo ma większy dom. U mnie 13 m2 okien "grzeje" ok 40m2 pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od rozwiązań.

 

Ja mam dach poza dom wysunięty razem z rynną ponad 1m, wysokość dolnej krawędzi rynny jest po to nisko żeby wyglądało łanie i żeby słonko niepotrzebnie nie zaglądało od południa do środka. W kuchni mam płytę indukcyjną, która w eksploatacji jest praktycznie w tej samej cenie co kuchenka gazowa i nie generuje ciepła poza garnek itp. Tam gdzie mam duże przeszklenia do podłogi mam taras i słonko nie zagląda lub są od zachodu. Temperatura waha się obecnie w słoneczne dni poniżej 1 stopnia. Mury z silki, strop monolityczny, salon w gresie. Wszystko zależy od rozwiązań...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest, że Lobo nie przegrzewa się część dzienna od słońca? U mnie się przegrzewa od słońca i zrobienia obiadu ;-) Może stosunek powierzchni okien do powierzchni pomieszczenia? Lobo ma większy dom. U mnie 13 m2 okien "grzeje" ok 40m2 pomieszczenia.

 

U mnie 15m2 na jakies 65-70m2 bo i korytarz po czesci sie na to zalapie, wiecej niz 23,4 jeszcze nie zanotowalem, u mnie wysokosc pomieszczen 2,7-2,75 nie pamietam juz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...