Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dzięki, a kable masz 10W/m2 gęsciej czy 15W/m2 rzadziej?

 

Kable mam 17W/mb, tylko łazienka ma 10W/mb i kable są gęściej.

 

 

Ile razy masz przewymiarowaną moc kabli w stosunku do obliczeniowego obciążenia cieplnego pomieszczeń?

 

liczac zapotrzebowanie (praktycznie) mam ~ 50-60 kWh/dobe czyli majac ponad 12 kW w kablach mam przewymiarowane jakies 4 razy.

Ale nie jest to dla mnie zaden problem grzeje tak jak pisalem 4:00 - 6:00, 13:00 - 15:00 i 21:00 - 22:00 niektóre pomieszczenia naładują sie szybciej.

Gdyby ładowały dokładnie 5 godzin pochloneloby z 60 kWh, a wg podlicznika (sprawnego kl 1s. bądź jak kto woli B) chłoną 50 - 55 kWh/dobe.

Wylewkę mam 11 cm jak do tego dołoze grubość kleju i kafli to mam ~ 13 cm - niejestem w stanie tego przegrzać (wszystkiego pilnuje oczywiście zegar spięty ze stycznikiem 3F i pracuje tylko w II tar.)

 

Czujnik podłogowy zanurzony w kleju pod kaflami wskazuje 23*C i wyłącza ogrzewanie podłogi (kable na głębokości -8 + grubość posadzki 3 = 11cm niżej).

Za wszystkie kable wraz z termostatami (7 obwodów) dałem niewiele ponad 3kPLN). Jaki byłby sens brać mniejsze moce.

Szybkość narastania temperatury po właczeniu to ok 1*C/godz. (mierzone tuż pod kaflami) temp stygnięcia w zalezności od temp zew ~ 0,2 - 0,3 / godzine

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zamówić większy przydział mocy w ZE i płacić jeśli się z niej nigdy nie skorzysta?

 

Niewiem jak u Was ale ja mam przyłącze 20 kW zapłaciłem za to raz i w taryfie G niema żadnych innych opłat zwiazanych z ilościa mocy (co innego taryfa C)

I mozna spać spokojnie i niemyslec czy czasem nie idzie zmywarka pralka czy bojler, a moze ktos zaraz wlaczy czajnik 2kW albo wrzuci pizze do piekarnika :) 150PLN za każdy dodatkowy kW i spokój do końca życia :)

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zamówić większy przydział mocy w ZE i płacić jeśli się z niej nigdy nie skorzysta?

 

Można dobrać x3 lub x3,5 i będzie ok, a przydział można zwiększać potem jak będzie taka potrzeba. Często zabezpieczenia są znacznie większe i nie ma problemu. Ważne żeby elektryk rozłożył obciążenie równomiernie i nie tylko ogrzewania ale i reszty urządzeń w domu.

 

Plusem "przewymiarowania" jest to że od 13 do 15 dużo można "podciągnąć do góry" i sinusoida temperatur będzie mniejsza w odcinkach 7-godzinnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od rozwiązań.

 

Ja mam dach poza dom wysunięty razem z rynną ponad 1m, wysokość dolnej krawędzi rynny jest po to nisko żeby wyglądało łanie i żeby słonko niepotrzebnie nie zaglądało od południa do środka. W kuchni mam płytę indukcyjną, która w eksploatacji jest praktycznie w tej samej cenie co kuchenka gazowa i nie generuje ciepła poza garnek itp. Tam gdzie mam duże przeszklenia do podłogi mam taras i słonko nie zagląda lub są od zachodu. Temperatura waha się obecnie w słoneczne dni poniżej 1 stopnia. Mury z silki, strop monolityczny, salon w gresie. Wszystko zależy od rozwiązań...

 

No to nie ma za bardzo czym się chwalić bo okap zasłaniający okna w zimie to moim zdaniem złe rozwiązanie. Ja mam okap wysunięty 80cm i latem słońce operuje maks metr od ściany ale teraz zimą wpada do domu dość daleko. Przegrzewanie domu słońcem zimą to tylko i wyłącznie zaleta. Można rozszczelnić okno i schłodzić błyskawicznie dom a ogrzewanie jest za darmo.

 

U mnie 15m2 na jakies 65-70m2 bo i korytarz po czesci sie na to zalapie, wiecej niz 23,4 jeszcze nie zanotowalem, u mnie wysokosc pomieszczen 2,7-2,75 nie pamietam juz

 

To pewnie to ma znaczenie. Masz prawie dwa razy gorszy stosunek powierzchni okien do metrażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie ma za bardzo czym się chwalić bo okap zasłaniający okna w zimie to moim zdaniem złe rozwiązanie. Ja mam okap wysunięty 80cm i latem słońce operuje maks metr od ściany ale teraz zimą wpada do domu dość daleko. Przegrzewanie domu słońcem zimą to tylko i wyłącznie zaleta. Można rozszczelnić okno i schłodzić błyskawicznie dom a ogrzewanie jest za darmo.

 

nie do końca rozumiesz bitter - u mnie okap ma 1m!! i ani teraz a tym bardziej w zimie nie przeszkadza to dogrzewaniu pomieszczeń - bo słońce operuje znacznie niżej niż w lecie - w środku lata ani gram słońca nie zagląda mi przez drzwi tarasowe od południa

 

 

To pewnie to ma znaczenie. Masz prawie dwa razy gorszy stosunek powierzchni okien do metrażu.

 

na pewno ma !! jakieś ... ale czy takie wielkie? u mnie w przedsionku 8m2 temperatura obecnie ma 22,50

w kuchni 22,25 - bo sie gotuje

a w salonie 22.00

gdzie salon z kuchnia i korytarzem to sporo m2 w porównaniu do przedsionka ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie ma za bardzo czym się chwalić bo okap zasłaniający okna w zimie to moim zdaniem złe rozwiązanie.

 

Bez przesady - ten "okap" ponad 1m i nisko daje brak słońca w lecie w pomieszczeniach od południa. Zimą słonko oczywiście zagląda, bo jest tak nisko że daszek musiałby mieć chyba kilka metrów... :) ... tak jak R&K napisał/a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w godz. 13-15 (u mnie 14-16) chcesz dostarczyć większość albo i całą dobową "porcję" energii to sinusoida całodobowa będzie o wiele większa od 7-mio godzinnych co oznacza o wiele mniej komfortowe zmiany. Ma to uzasadnienie tylko w bardzo mało energochłonnym domku.

Chyba się zagalopowałeś i źle mnie zrozumiałeś. Trochę podciągnąć nie oznacza zaraz większości. Jak chcesz trochę wrzucić na ząb to chyba nie śniadanie i obiad dwudaniowy z deserem na raz. Jeżeli sterowanie nie będzie spaprane to nie ma mowy żeby dogrzało ponad 50% zapotrzebowania dobowego - dogrzeje najwyżej tyle ile uciekło przez ostatnie 7 godzin pierwszej taryfy. Powinno utrzymywać zadaną temperaturę w II taryfie i dogrzewać za każdym razem po okresach 7-godzinnych różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Malux20 - popieram piece.

Grzejemy matami elektrycznymi i korzystamy ze zwykłego pieca kaflowego, który ma przód w salonie, tył w sypialni; poza piecem na drewno i ewentualnie węgiel, wszystko jest na prąd. Domek parterowy z 40-tki ytonga, pow. 160 mKw (w tym garaż 34 mKw w mrozy grzany grzejnikiem), 2 elektryczne przepływowe podgrzewacze wody, płyta ceramiczna, 1 pralka, 1 telewizor. Taryfa G12w: w 2012 r. średniomiesięczny koszt zużycia prądu 256 zł brutto.

A oto dowód na piec.

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/ga/gd/av3d/TrshCSkUcIDGzJ5y8B.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Malux20 - popieram piece.

Grzejemy matami elektrycznymi i korzystamy ze zwykłego pieca kaflowego, który ma przód w salonie, tył w sypialni; poza piecem na drewno i ewentualnie węgiel, wszystko jest na prąd. Domek parterowy z 40-tki ytonga, pow. 160 mKw (w tym garaż 34 mKw w mrozy grzany grzejnikiem), 2 elektryczne przepływowe podgrzewacze wody, płyta ceramiczna, 1 pralka, 1 telewizor. Taryfa G12w: w 2012 r. średniomiesięczny koszt zużycia prądu 256 zł brutto.

A oto dowód na piec.

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/ga/gd/av3d/TrshCSkUcIDGzJ5y8B.jpg

 

ale gablota :p

 

napisz jeszcze, ile tam wrzuciliscie poszczegolnych paliw, będzie jakieś porównanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palimy teraz tylko drewnem (węglem jest za gorący), a potrafi być gorący, że nie można dotknąć się do niego, właściwie jest ciepły 2 dni, zauważcie, że jest tzw. dochówka (kawiorka), tam: pieczemy ziemniaki, jabłka, podgrzewamy obiadek "z wczoraj". Acha, fachowcy, którzy budowali ten piec powiedzieli (i chyba tak jest), że w komin idzie tylko 160 st.C, bo ma mnóstwo kanałów. Ten zwis to pogrzebacz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...