Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

kiedyś rk pisał że jak koszty zaczną go męczyć to np przebije się przez ściane założy jakąś kwasówkę i kozę wstawi.

czyli jakoś realnie podchodzi do życia

zresztą niewielu z nas trzyma 20 stop z ozc

słonca w tym roku tragicznie malo i to moim zdaniem jest ważniejsze w takich domach jak jego niż temp[no może przesadzam]

artur a czemu wełna to tragedia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

decydują się na system grzewczy nie pozostawiający żadnej alternatywy do zredukowania ewentualnego błędu w wyliczeniach czy błędu technologicznego.

biorę nagrzewnice kanałową i pakuję ją na centralnym kanale nawiewowym do chałupy, do tej nagrzewnicy doczepiam jakąkolwiek niewielką PC i bujam ...:p

to tak do tego braku alternatywy ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

biorę nagrzewnice kanałową i pakuję ją na centralnym kanale nawiewowym do chałupy, do tej nagrzewnicy doczepiam jakąkolwiek niewielką PC i bujam ...:p

to tak do tego braku alternatywy ...;)

 

jasiu, Ty tak ale znakomita wiekszosc forumowiczow jest leworęczna :-)

 

Arturo dobrze prawi, czego znakomitym potwierdzeniem jest m.in. to, że R$K zaprzestał podawania, ile spalił.

Edytowane przez Hippek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o całokształt,że nie można traktować wyliczeń Twoich czy kogokolwiek innego jako jednoznacznie wyznaczających zużycie energii na ogrzewanie zawsze i wszędzie.Poza dłuższą zimą(co za inwestor uwierzył w ocieplenie klimatu ? ) są jeszcze inne czynniki typu błąd technologiczny przy budowie domu.Że damy 25 czy 40cm styropianu to nie znaczy,że te 25 czy 40 cm styropianu będzie dobrze położone i zapewni nam praktycznie teoretycznie wyliczoną wartość.

 

Zgadzam się w 100% z przedmówcą. Moim zdaniem po wyliczeniu OZC inwestor powinien się zastanowić czy przy zwiększeniu o 50% (a takie błędy mogą się pojawić w praktyce) zużycia energii, wybrany system jest dalej opłacalny.

 

Bo wełna przepuszcza powietrze,zimne także,choćby nie wiem jaka była w niej lambda.

 

Nie dramatyzował bym tak z wełną. Prawda, że dziś nie położył bym drugi raz wełny. Kilka wad

 

- pierwsza wspomniana przez Arturo, nie można zamknąć konwekcji powietrza w wełnie bo musi odprowadzona być wilgoć, choć pewnie polepszy parametry folia paroprzepuszczalna, ja jej nie mam więc może dlatego mam większe zużycie od planowanego

- układa się ją tragicznie, ciężko i paskudna robota

- niestety dobra wełna nie jest tania

- szczelność pomiędzy kolejnymi płatami pozostawia wiele do życzenia. Nie da się nawet bardzo dokładnie ujładając wełnę zapewnić szczelności pomiędzy jednym kawałkiem wełny a drugim ułożonym obok

 

Jedyną zaletą wełny jest sosunek jej ceny w stosunku do granulatów czy natrysków pianą oraz to, że mam pełen dostęp do kanałów wentylacji i kabli elektrycznych. Jeżeli chciałbym zmodyfikować ogrzewanie i np wykorzystać ciepło kominka czego nie zrobiłem wcześniej to mogę odkryć wełnę, włożyć dodatkowe kanały, kable itp i przykryć to z powrotem.

 

Mimo wszystko chyba lepiej jednak zrobić strop z pianki albo granulatu który się zbija, scali samoczynnie po wtryśnięciu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

biorę nagrzewnice kanałową i pakuję ją na centralnym kanale nawiewowym do chałupy, do tej nagrzewnicy doczepiam jakąkolwiek niewielką PC i bujam ...:p

to tak do tego braku alternatywy ...;)

 

Jasiu że niby jak. Przed reku nagrzewnice, czy bez reku? Bo jak przed reku no to reku chyba nie zniesie za wysokich temperatur. Jaka musi być powierzchnia wymiennika PCi? Da radę ją zmieścić w nawiewnicy kanałowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiu, Ty tak ale znakomita wiekszosc forumowiczow jest leworęczna :-)

 

Arturo dobrze prawi, czego znakomitym potwierdzeniem jest m.in. to, że R$K zaprzestał podawania, ile spalił.

 

znakomita większość inwestorów płaci 50k za przeciętną instalację CO z PC ...;)

 

jakoś wcale się nie dziwię że R&K nie podaje...

i wcale nie chodzi tutaj o duże zużycie ...:no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

biorę nagrzewnice kanałową i pakuję ją na centralnym kanale nawiewowym do chałupy, do tej nagrzewnicy doczepiam jakąkolwiek niewielką PC i bujam ...:p

to tak do tego braku alternatywy ...;)

 

A nie prościej rozebrać jednostkę wewnętrzną klimatyzatora i włożyć do skrzynki z we/wy na centralny kanał nawiewowy? Oczywiście mówimy o kanale za reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiu że niby jak. Przed reku nagrzewnice, czy bez reku? Bo jak przed reku no to reku chyba nie zniesie za wysokich temperatur. Jaka musi być powierzchnia wymiennika PCi? Da radę ją zmieścić w nawiewnicy kanałowej?

weź sobie taką nagrzewnicę co używają do GGWC i wsadź zaraz za centralą od strony nawiewu do chałupy podepnij sobie do niej co dusza pragnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej rozebrać jednostkę wewnętrzną klimatyzatora i włożyć do skrzynki z we/wy na centralny kanał nawiewowy? Oczywiście mówimy o kanale za reku.

najprościej to ten klimatyzator założyć a nie go rozbierać ...

jak komuś nie przeszkadza szum i powiew to czemu nie ...

kilka setek się pewnie zaoszczędzi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, przyszedł czas na moje wyznania, dawno nic nie pisałem bo nie mam czasu. Ale to obywatelski obowiązek.

Dom już odebrany, zamieszkany od października, wygrzewany od 20.09.2012. Na dziś zużycie energii na ogrzewanie i CWU to 6550 kwh, mam podlicznik na te obwody i codziennie spisuje stan i temp. na zewnątrz. W przeliczeniu na złotówki to jest 4220 zł za 6,5 m-ca. Jestem zadowolony bo tak zakładałem. Wynik taki nie jest rewelacyjny ale mnie cieszy ponieważ zależało mi na systemie prostym, tanim, bezobsługowym i nie mam gazu w okolicy. W salonie mam płytki kamienne stąd konieczne jest ogrzewanie podłogowe - system Devi z panelem dotykowym. Podobnie jest w łazienkach i w kuchni. W pokojach mam deskę barlinecką i grzejniki Campa. Aha, co ważne świadomie zrezygnowaliśmy z wanny! mamy duży wygodny prysznic i dostawianą wanienkę dla dzieciaków.

Polecam szczególnie tym co są na etapie decyzji o budowaniu: swój dom projektowałem wraz z żoną przez 3 lata, to jest najważniejsza część budowy. Dom musi być zaprojektowany pod Was. Stąd u nas rekuperator, ponieważ oboje lubimy świeże powietrze. Wysypiam się zaje..ście i nie jestem zmęczony w ciągu dnia. Nie mamy żadnych kominów i cudownie się wówczas projektuje domek :)

Co do ogrzewania podłogowego mamy matę pod płytkami, 1,5 cm od góry posadzki a bezwładność wynosi 1 godz do momentu jak się poczuje ciepło w stopy. W pokojach są promienniki dobrej klasy sterowanie indywidualnie i centralnie a ich bezwładność to 15 min. Po tym czasie w pokojach temperatura wzrasta o ok. 3st. - genialne urządzenie. Polecam szczerze te promienniki (francuskie Campa, u nas rzadkie choć można dostać podobne, koszt ok 1000zł/szt) są dużo lepsze niż podłogówka, tylko jak ktoś chce kamień lub gres to w zasadzie nie ma wyjścia.

Skorzystałem z rady któregoś z szanownych panów i zastosowałem nawiewnik kanalizacyjny - nic nie czuć, nie budujcie wywiewników, szkoda kasy.

Koszt budowy małego domku w dobrym standardzie wraz z ogrodem i umeblowaniem to 3500 zł/m2. Pomorskie, nad morzem.

Jakbym jeszcze raz budował to większą uwagę bym przywiązał do fundamentów, są one niestety wspólne dla domu i garażu i ociepliłem je niedostatecznie co widać na urządzeniu pomiaru temp. powierzchniowej.

 

Pozdrawiam i dziękuje Państwu za to i inne fora gdzie można się więcej dowiedzieć niż na wykładach z fizyki budowli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorzystałem z rady któregoś z szanownych panów i zastosowałem nawiewnik kanalizacyjny - nic nie czuć, nie budujcie wywiewników, szkoda kasy.

fajnie jak napisze zadowolony użytkownik.

napisz jeszcze gdzie dokładnie jest zamontowany ten nawiewnik kanalizacyjny.

i czy ten mały bojler masz wpięty pod ciepłą wodę z dużego bojlera czy jest osobno wpięty pod zimną i jak ogólnie się takie rozwiązanie sprawuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiewnik jest na rurze pionu kanalizacyjnego pod sufitem zakończony kratką. Koszt tego nawiewnika to ok. 25 - 35zł.

Ogólnie to trzeba tak planować aby miski ustępowe były jedna nad drugą, wystarczy wtedy jedna rura kanalizacyjna zakończona właśnie nawiewnikiem.

W WC na dole mam bojler w którym podgrzewam wodę (programator) do umywalki, do sąsiedniej umywalki za ścianą w pom. technicznym i do poborów w łazience na górze. Najdalsze urządzenie poborowe jest oddalone o ok. 5-6m a prysznic o ok. 2,0 m stąd nie potrzeba pompki cyrkulacyjnej. W kuchni nieco oddalonej mam osobny podgrzewacz przepływowy o mocy 4,4 KW, na zimnej wodzie, wystarcza do mycia pod bieżącą wodą i szybko jest ciepła woda. Załącza się już przy odpowiednim, stosunkowo niewielkim poborze kwestia wyczucia. Najważniejsze że żona mówi że jest ok bo to ona z niego korzysta:] aha no i jest on maleńki, mieści się pod zlewem i nie zabiera wiele miejsca, mniej niż odpływ ze zlewu, więc jest miejsce na całkiem spory kosz na śmieci i inne takie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, przyszedł czas na moje wyznania, dawno nic nie pisałem bo nie mam czasu. Ale to obywatelski obowiązek.

Dom już odebrany, zamieszkany od października, wygrzewany od 20.09.2012. Na dziś zużycie energii na ogrzewanie i CWU to 6550 kwh, mam podlicznik na te obwody i codziennie spisuje stan i temp. na zewnątrz. W przeliczeniu na złotówki to jest 4220 zł za 6,5 m-ca. Jestem zadowolony bo tak zakładałem.

 

i udało się bez OZC? n i e m o ż l i w e!

 

dopisz jeszcze, że w domu zakładałeś wyższą temperaturę niż R$K (20stC) i profesorre, który mieć będzie co najmniej rześko (19stC), to otworzysz puszkę Pandory.

 

******

 

moi mili, przyklad Karola pokazuje, że trzeba być realistą i mieć trochę oleju w głowie a nie kupować złudzenia w postaci obliczeń OZC, których sprawdzalność jest taka sama, jak prognozy pogody na tvn, czyli na poziomie 9x%, tyle tylko, zdaniem jej autorów, bo co jest za oknem (oczywiście w ciepłym montażu), sami widzicie.

Edytowane przez Hippek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...