Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W domu temp. jest zmienna. Kiedy nas nie ma i nocą jest 19 a gdy jesteśmy to 21. W łazience to ok. 22-23 popołudniem. Czasami żona wyłącza któryś z pokoi z ogrzewania jak wie że nie ma takiej potrzeby. Szanowna małżonka pracuje w systemie zmianowym więc przestawia sobie jak jej pasuje, sterowanie jest tak proste jak włączanie telewizora czy zmywarki. Teraz siedzę i się uczę (lub udaję że to robię:) to sobie podkręciłem na 22. Generalnie odradzam podłogówkę bo ciężko nią sterować. Wczoraj niespodziewanie przyjechała rodzinka 2+4 i w salonie było za ciepło, chodziliśmy na koszulkach (bezwładność) a pokoje gdzie są termostaty w promiennikach zachowały właściwą temperaturę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jasiek,kszhu,Lobo, to sa wyrocznie...R&K jakoś przestał podawać zużycie,także odpadł jako wyrocznia ;)

 

k...wa ! jaka wyrocznia!? ja , lobo i kurt mimo różnych domów mamy w 95-98% zbieżne zużycie - dodatkowa różnica jest w lokalizacji domów (pomorze, wlkp i podkarpacie), jasiek ma 2x tyle co my ... i nikt tym się nie podnieca .... tylko Ci co nie maja kabli

 

jasiu, Ty tak ale znakomita wiekszosc forumowiczow jest leworęczna :-)

 

Arturo dobrze prawi, czego znakomitym potwierdzeniem jest m.in. to, że R$K zaprzestał podawania, ile spalił.

 

Hipka - TY i Arturo jestescie najwieszymi trolami anty OZC .. a Artur dodatkowo anty Kablowy - od zawsze wiedziałem że dom będzie grzany prądem! z domu i rachunków jestem zadowolony - decyzja była dobrze przemyślana, nie była pochopna , w pełni świadoma, 2x też tak bym budował

 

znakomita większość inwestorów płaci 50k za przeciętną instalację CO z PC ...;)

 

.... bo tak jak jasiek pisze nie chcialem wydawać dziesiatek tys zł na rurki, pompy i całą resztę która prędzej czy później będzie wymagała naprawy lub wymiany

 

jakoś wcale się nie dziwię że R&K nie podaje...

i wcale nie chodzi tutaj o duże zużycie ...:no:

 

jakoś Artur i Hipka widzą tylko to co chcą widzieć i do tego dorabiają sobie cała ideologię ..... są osoby które do mnie piszą i im podaje zużycie, bo wiem że też chcą grzać kablami i taka wiedza im jest potrzebna ... ale nie mam zamiaru karmić troli

 

 

i udało się bez OZC? n i e m o ż l i w e!

 

dopisz jeszcze, że w domu zakładałeś wyższą temperaturę niż R$K (20stC) i profesorre, który mieć będzie co najmniej rześko (19stC), to otworzysz puszkę Pandory.

 

******

 

moi mili, przyklad Karola pokazuje, że trzeba być realistą i mieć trochę oleju w głowie a nie kupować złudzenia w postaci obliczeń OZC, których sprawdzalność jest taka sama, jak prognozy pogody na tvn, czyli na poziomie 9x%, tyle tylko, zdaniem jej autorów, bo co jest za oknem (oczywiście w ciepłym montażu), sami widzicie.

 

to nie złudzenia .... gdy inwestor buduje 1x, do tego wybiera kable .... chce wiedzieć mniej więcej co i jak ... mój dom już był wybudowany, styropian pod domem i na ścianach położony ... dopiero wtedy było liczone OZC , bardziej jako utwierdzenie w wyborze i podpowiedz co gdzie i jak zaizolować w domu w strefach ogrzewanych i nieogrzewanych których mam na poddaszu 4 i garaż jako 5

 

kiedyś z jaskiem rozmawialiśmy .... 2x budując żadnego OZC nie potrzebujemy ... wiemy co i jak zrobic i 2x też byłyby kable i wiadomo byłoby w ciemno że dom będzie 2-3l , ale ..... pisałem to nie raz i powtórzę kolejny - że OZC i tak bym wykonał , dziś z innych względów niż wtedy ... wg mnie niezbyt duży koszt i duża liczba ważnych informacji wartę są po prostu tego!

 

ostatnie 2 tyg (31.03-13.04) zuzycie na CO 19,35 kWh/doba taniej, temp. 21,5-22*

 

u mnie 19,54 , temperatura niezmiennie 21*, słońca nadal mało ... za mało ....

 

 

 

a tak w ogóle to chce mi się http://www.gadu-gadu.pl/images/emots/rzygi.gifjak tu ostatnio zaglądam

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
k...wa ! jaka wyrocznia!?

Ano taka,że OZC jest tylko do orientacyjnego wyliczenia zużycia,Twój przykład jest potwierdzający,na początku miało być ok.3000kWh a skończyło się ok.6000kWh czyli 100% różnicy bez cwu.

Nie tak dawno asolt wypominał błąd w wyliczeniach bitter-a...ale była długa zima,niskie temperatury w domu i takie tam ;)

 

A 1zł/kWh nie daleko ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
no iiii...?

pilnuj swojego portfela a cudze zostaw ich właścicielom ...:yes:

No jasne:

A ja sie martwiłem że moj dom ma zapotrzebowaniena cieplo 9400kwh wg. obliczeń asolta.... troche do z tuninguje i mysle ze troche bedzie mniej ;)

Ile wychodzi to w PLN zakładając pomyłkę asolta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano taka,że OZC jest tylko do orientacyjnego wyliczenia zużycia,Twój przykład jest potwierdzający,na początku miało być ok.3000kWh a skończyło się ok.6000kWh czyli 100% różnicy bez cwu.

Nie tak dawno asolt wypominał błąd w wyliczeniach bitter-a...ale była długa zima,niskie temperatury w domu i takie tam ;)

 

A 1zł/kWh nie daleko ;)

 

qrwa chlopie .... nikt o zdrowych zmyslach nie grzeje w I tar ktora kosztuje 0,70 PLN

99,99 % ludzi majacych mozg na swoim miejscu i potrafi go wykorzystac, chcac ogrzewac dom elek. pakuje sie tylko i wyłącznie w II tar ktora kosztuje 0,29 PLN i do Twoich wyliczen (1 PLN) to jest bardzo bardzo daleko 300%.

 

milej niedzieli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
qrwa chlopie .... nikt o zdrowych zmyslach nie grzeje w I tar ktora kosztuje 0,70 PLN

99,99 % ludzi majacych mozg na swoim miejscu i potrafi go wykorzystac, chcac ogrzewac dom elek. pakuje sie tylko i wyłącznie w II tar ktora kosztuje 0,29 PLN i do Twoich wyliczen (1 PLN) to jest bardzo bardzo daleko 300%.

 

milej niedzieli

Ja wiem,ze co poniektórzy nawet za chwilę będą bo bardzo chcą zarabiać na kWh,sprzedając ją elektrowni,kWh w II taryfie u niektórych operatorów kosztuje już 0,45zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
jaka pomyłkę asolt'a ???? o czym TY mowisz! bo wg mnie Andrzej w niczym się nie pomylił !!!

Nie chodzi mi o typową pomyłkę w obliczeniach bo to program liczy ale o sytuacje,których przewidzieć nie sposób,typu dłużej zimno,wyższe temperatury w domu względem wyliczonych itp dlatego OZC nie jest miarodajnym wykładnikiem zużycia energii na ogrzewanie.

Powiedział bym nawet,że wyniki z OZC nawet wyliczone dobrze będą sporo zaniżone w porównaniu do rzeczywistego zużycia i to dużo.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o typową pomyłkę w obliczeniach bo to program liczy ale o sytuacje,których przewidzieć nie sposób,typu dłużej zimno,wyższe temperatury w domu względem wyliczonych itp dlatego OZC nie jest miarodajnym wykładnikiem zużycia energii na ogrzewanie.

Powiedział bym nawet,że wyniki z OZC nawet wyliczone dobrze będą sporo zaniżone w porównaniu do rzeczywistego zużycia i to dużo.

 

Ale bredzisz. Rozumiem, ze jak dostajesz OZC to jestes na tyle ograniczony zeby jego obliczenia wziasc za pewnik bez wzgedu na to ile zima trwala i jaka byla srednia temp?

 

OZC jest wiecej niz miarodajne i masz dokladnie opisane dla jakich warunkow konkretengo wyniku sie spodziewac.

 

Jakbys je mial, bo bys sobie wprowadzil dane z danej zimy i zobaczyl jaki pokazuje wynik, bo po to to jest, zeby dla konretnych zalozen zobaczyc co sie dzieje z rachunkiem !!!

 

Kazdy, kto chociaz raz to sumiennie ilczyc mogl sobie wrzucic dowolne parametry U przegrody, sprawnosci wentylacji czy innej zakladanej temp. grzewczej, ale Ty widze tego nie rozumiesz.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jak nie masz kalkulatora w domu to jest w komputerze. kliknij START potem Akcesoria i kalkulator.

 

u nas kw w II taryfie 0,30gr.

Gdzie jest tak tanio z VAT-em i przesyłem ?

Z pomyłką typu "dłuższa zima" będzie tego ze 12000kWh+ jakieś 3000kWh za cwu daje 15000kWh*0,3=4500zł

Ale weź pod uwagę,że średnia cena kWh w systemie dwutaryfowym to ok.0,45zł i teraz ty pomnóż sobie bo nie chcę Cię dołować ;)

Rozumiem, ze jak dostajesz OZC to jestes na tyle ograniczony zeby jego obliczenia wziasc za pewnik bez wzgedu na to ile zima trwala i jaka byla srednia temp?

OZC jest wiecej niz miarodajne i masz dokladnie opisane dla jakich warunkow konkretengo wyniku sie spodziewac.

Pozdrawiam

Są ludziska co wynik z OZC biorą za pewnik a potem zdziwko i modlitwa do liwko(przy wodnej,bo przy kablach do jaśka) ;)

Nie biorą pod uwagę zimy,błędów technologicznych itp.

Jeśli ktoś jezscze samemu buduje to pal licho,dużych błędów może uniknać ale jak ktoś zleca wszystko ekipom to cianko to widzę.

 

W moim przypadku byłem przekonany,że temperatura w domu 21st.C przy podłogówce będzie ok,ale po kilku tygodniach stwierdziliśmy,że przy takiej temperaturze jest za zimno i będzie min.22st.C i tutaj automatycznie wynik z OZC zmienia się diametralnie.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiewnik jest na rurze pionu kanalizacyjnego pod sufitem zakończony kratką. Koszt tego nawiewnika to ok. 25 - 35zł.

Ogólnie to trzeba tak planować aby miski ustępowe były jedna nad drugą, wystarczy wtedy jedna rura kanalizacyjna zakończona właśnie nawiewnikiem.

W WC na dole mam bojler w którym podgrzewam wodę (programator) do umywalki, do sąsiedniej umywalki za ścianą w pom. technicznym i do poborów w łazience na górze. Najdalsze urządzenie poborowe jest oddalone o ok. 5-6m a prysznic o ok. 2,0 m stąd nie potrzeba pompki cyrkulacyjnej. W kuchni nieco oddalonej mam osobny podgrzewacz przepływowy o mocy 4,4 KW, na zimnej wodzie, wystarcza do mycia pod bieżącą wodą i szybko jest ciepła woda. Załącza się już przy odpowiednim, stosunkowo niewielkim poborze kwestia wyczucia. Najważniejsze że żona mówi że jest ok bo to ona z niego korzysta:] aha no i jest on maleńki, mieści się pod zlewem i nie zabiera wiele miejsca, mniej niż odpływ ze zlewu, więc jest miejsce na całkiem spory kosz na śmieci i inne takie.

 

mamy prawie tak samo rozplanowane wnętrze .też mam łazienki w jednym pionie i pomieszczenie techniczne za ścianą tyle że bojler umiejscawiam właśnie w tym pomieszczeniu technicznym.kuchnie mam też trochę oddaloną ale myślałem żeby pod zlewem dać mały bojlerek 10-15l i wpiąć do ciepłej wody z dużego ,byłby w ten sposób takim buforkiem dla ciepłej wody i przy poborze jest natychmiast ciepła woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano taka,że OZC jest tylko do orientacyjnego wyliczenia zużycia,Twój przykład jest potwierdzający,na początku miało być ok.3000kWh a skończyło się ok.6000kWh czyli 100% różnicy bez cwu.

Nie tak dawno asolt wypominał błąd w wyliczeniach bitter-a...ale była długa zima,niskie temperatury w domu i takie tam ;)

 

A 1zł/kWh nie daleko ;)

 

Pamietam czasy, jak wielu w tym tez Ty zarzucalo niektorym, ze biora firmy na montaz PC, ktore nie wykonuja OZC pod dana robote.

 

Jak mi sie to nie pokrywa z tym co piszesz tutaj.

 

Poza tym Ty wg czego dobierales grubosc izolacji i moc pompy?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Są ludziska co wynik z OZC biorą za pewnik i to dlatego chcą kłaść kable.

Nie biorą pod uwagę zimy,błędów technologicznych itp.

Jeśli ktoś jezscze samemu buduje to pal licho,dużych błędów może uniknać ale jak ktoś zleca wszystko ekipom to cianko to widzę.

 

W moim przypadku byłem przekonany,że temperatura w domu 21st.C przy podłogówce będzie ok,ale po kilku tygodniach stwierdziliśmy,że przy takiej temperaturze jest za zimno i będzie min.22st.C i tutaj automatycznie wynik z OZC zmienia się diametralnie.

 

Arturo, bardzo sie o innych martwisz, bardzo, nie boj sie niektorzy jednak na lekcjach matematyki uwazali.

To, ze Tobie przy 21 jest zimno to nie jest wina OZC :p Mogles sobie jeszcze grubsza plyte i wylewke dac, wtedy by CI i 22 nie starczylo jak dlugo nie grzejesz.

 

Czyli jak potrzeba 22 to jest wina OZC ze ma wyniki po 20? Skoro tak sie do budowy przygotowales, to nie przewidziales, ze w domu z tak potezna akumulacja 21 bedzie za malo?

 

Te 22 to jest lepiej glownie dlatego, ze bedzie troche dluzej i wyzej grzal, czyli przerwy miedzy grzaniem mniejsze, dluzej bedzie cos promieniowac, ale taki spec jak Ty powinien chyba do wiedziec;(

Edytowane przez miloszenko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Pamietam czasy, jak wielu w tym tez Ty zarzucalo niektorym, ze biora firmy na montaz PC, ktore nie wykonuja OZC pod dana robote.

 

Jak mi sie to nie pokrywa z tym co piszesz tutaj.

 

Poza tym Ty wg czego dobierales grubosc izolacji i moc pompy?

 

Pozdrawiam

A widzisz,OZC jest jak najbardziej dobre dla wyliczeń obciążenia cieplnego ale nie zużycia(zapotrzebowania)

Arturo, bardzo si eo innych martwisz, bardzo, nie boj sie niektorzy jednak na lekcjach matematyki uwazali.

To, ze Tobie przy 21 jest zimno to nie jest wina OZC :p Mogles sobie jeszcze grubsza plyte i wylewke dac, wtedy by CI i 22 nie starczylo jak dlugo nie grzejesz.

 

Czyli jak potrzeba 22 to jest wina OZC ze ma wyniki po 20? Skoro tak sie do budowy przygotowales, to nie przewidziales, ze w domu z tak potezna akumulacja 21 bedzie za malo?

 

Te 22 to jest lepiej glownie dlatego, ze bedzie troche dluzej i wyzej grzal, czyli przerwy miedzy grzaniem mniejsze, dluzej bedzie cos promieniowac, ale taki spec jak Ty powinien chyba do wiedziec;(

Nie wiem skąd takie mylne wnioski wysuwasz.

W domu odczyt termometru będzie identyczny niezależnie czy to będzie płyta 70cm czy wylewka 7cm.22st.C to 22st.C a nie 21st.C

Po prostu wyliczenia z OZC robione dla 21st.C będą za niskie przy utrzymywaniu 22st.C i tyle.

Nie mieszakałem nigdy w domu z podłogówką a wiekszość tutaj twierdzi,że 21st.C jest dla nich ok,kszhu twierdzi,że nawet 19st.C jest spoko.Dla nas jest to za zimno,po prostu.

W zimie w mieszkaniu utrzymujemy 24-25st.C przy kaloryferach.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja pociągnę wiosenne czarnowidztwo Arturo i prorokuję ;) że wraz z systematycznym spadkiem cen na urządzenia zwane pompy ciepła drastycznie zdrożeje serwis tychże urządzeń oraz wszyscy liczący się producenci zaprogramują techniczne zużycie po 8 latach ekspolatacji .teraz weź sobie Arturo średnią cenę i pomnóż bo nie chcę cię dołować ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...