Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To mam na myśli.Do 1 opcji przekonuje mnie możliwość ewentualnego podpięcia pompy ciepła w póżniejszym czasie(popłynąłem na samym prądzie:eek:)mam furtkę...Tylko nie wiem jakby to zadziałało u nikogo nie widziałem takiego układu z podłogówką (z grzejnikami tak ale ciężko porównać bo to inny dom i itd.)

NR 2 mam małą kotłownię chętnie przy" czystym "grzaniu wpakuję tam pralkę a bufor raczej pasuje do kotła ala Piczman.

NR3 to też mi chodzi po głowie dobry przykład i chyba pozytywny:)to MARCIN CETERA .Tu mały niuans jakby co to pompa ciepła odpada.

NR4 Kiedyś tak grzałem w kamienicy(konwektorki sterowane czasowo i było całkiem nieżle) tylko dom to nie ten metraż ,chociaż kto wie?

pozdrawiam i czekam na jeszcze:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nr3. czy pozytywny to sie okaże na wiosnę. Jak dobrze wykombinujesz to wcale nie będziesz za PCi tęsknił. Na pewno wielkim plusem tego rozwiązania jest prostota i praktycznie bezobsługowość. Ja często wyjeżdżam i jak bym miał zostawić żonie jeszcze ogrzewanie na głowie to po powrocie bym na stole pozew rozwodowy zobaczył;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mam podobny dylemat, na dzień dzisiejszy mam 2 typy albo rozwiązanie 1 albo 4. Pierwsze o tyle lepsze jak ktoś już pisał że w razie czego, np skoku cen energii elektrycznej kupuje PC i po sprawie, można też próbować podłączyć kominek do takiej instalacji; minus taki że trzeba zrobić od razu podłogówkę - dodatkowy koszt. Rozwiązanie 4 o tyle dobre że inwestycyjnie relatywnie jest tanie, łatwe w montażu; no ale jak pojawią sie problemy z energią (skok cen) to już za bardzo nie ma możliwości manewru bez zrobienia większego remontu. Czy wiecie ile kosztuje taki piecyk elektryczny kospela ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wiecie ile kosztuje taki piecyk elektryczny kospela ?

 

Wiemy od 2300zl do ok 2600zl,ale na pradzie trzeba rozwazyc dylemat ,,akumulacyjnie, czy bezposrednio?'' gdyz to ma wiekszy wplyw na koszty niz ,,kable czy woda?''

Pytanie powinno byc:

Grzac pradem w taryfie nocnej czy ogolnej?

 

Taryfa nocna to akumulacja, a akumulacja to np gruba posadzka, a to trzeba zaplanowac wczesniej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaletą ogrzewania elektrycznego jest niski koszt inwestycyjny oraz precyzyjne sterowanie. Jesli zamierzamy robić c.o. pędzone piecem elektrycznym to pozbywamy się dwóch najwazniejszych (jedynych) zalet tego rodzaju ogrzewania. Mamy i drogo w inwestycji i drogo w eksploatacji. Wtedy lepiej od razu PC lub inne tanie źródło ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o mnie to raczej akumulacja ,nocna taryfa,jestem przed budową więc mogę jeszcze kombinować(grubość wylewki obecność kominów lub raczej ich brak)

Na tą chwilę bardzo podoba mi się efekt "ciepłej"podłogi i parę innych zalet tego rozwiązania powszechnie znanych.Dlatego ranking jest między kablami a wodną.Jeśli podłogówkę zrobię "tymi ręcami"to chyba nie wyjdzie mnie drogo a i podłaczenie kospela tez nie jest skomplikowane ,raczej to prosty układ.I jeszcze jedno bezobsługowość wydaje mi się że za to można trochę dopłacic .....

A propo wylewki ile powinna mieć taka akumulacyjna?;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie nie zgodzę. Np. kolega Jastrząb ma PCi z tego co wpisał w tym pliku https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Aldetql4KVOQdFFqVXROUDBJZGtJNnF6OXRvMDVNNVE&hl=en#gid=0 (ostatnia osoba) wynika że przy podobnej kubaturze jak ja ma praktycznie takie samo zużycie en. el. Bo z tego co jest napisane CWU nie ma z PCi dlatego brutalna rzeczywistość jak dotknie mnie to i wielu posiadaczy PCi, bo nie zauwałyłem żeby ktokolwiek miał zużycie 2x mniejsze niż ja, nie wspomne już o 3x mniejszym. Wiec tak jak wcześniej pisałem domy z PCi z natury maja większe zapotrzebowanie na ciepło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale ja nie widzę w tym jakiegoś problemu. Domy ogrzewane prądem muszą mieć duże obostrzenia a przy pompie nie ma takich więc można nimi ogrzewać nawet kościoły i tragedii w rachunkach nie będzie.

Chyba nie zrozumiałeś mojego postu. ja ogrzewam prądem poprzez kable grzejne, jastrząb ma PCi, mamy zblizone kubatury i zblizone zuzycie, tyle że wg sporej grupy ludzi, jak cena pradu drastycznie wzrośnie to ja będę miał problem a On nie. Tak samo jest z tym że mój sąsiad grzeje olejakiem a ja prądem, kWh z oleju kosztuje 39gr, ale to nie ważne bo ludzie (rodzina itd) i tak twierdzą że to ja bedę płacił więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domy ogrzewane prądem muszą mieć duże obostrzenia a przy pompie nie ma takich .

 

Wiesz, albo budowanie albo zabawa. Jakbym budował dom z myśla ze może jednak cos się sp...li tak że nie bedzie mnie na niego stać to od razu zrobiłbym sobie kotłownie z jakimś kopciuchem. Wybudowanie domu 3 litrowego (a w takim ma sens ogrzewanie elektryczne) nie jest zadnym problemem ani technicznym, ani finansowym. A zrobienie sobie ogrzewania na prąd bez mozliwości podłączenia czegokolwiek innego to problem tylko i wyłącznie mentalno - emocjonalny. Wielokrotnie podowałem przykład moich sasiadów którzy tankują zbiorniki LPG po 6 tys zł/sezon i jest no normalka. A mój prąd za 2,5 zł sezon powoduje u bliźnich współczucie i chęć niesienia pomocy bo "prąd Panie to takie drogie jest"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...A zrobienie sobie ogrzewania na prąd bez mozliwości podłączenia czegokolwiek innego to problem tylko i wyłącznie mentalno - emocjonalny.

Wyjałeś mi to z ust, nic dodać nic ująć

Ja nie widzę nic nadzwyczajnego w moim domu, poza tym że mam średnio 10-15zm więcej niż właściciele PCi i kazałem dokładnie układać izolację i to sprawdziłem ale to chyba normalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie zrozumiałeś mojego postu. ja ogrzewam prądem poprzez kable grzejne, jastrząb ma PCi, mamy zblizone kubatury i zblizone zuzycie, tyle że wg sporej grupy ludzi, jak cena pradu drastycznie wzrośnie to ja będę miał problem a On nie. Tak samo jest z tym że mój sąsiad grzeje olejakiem a ja prądem, kWh z oleju kosztuje 39gr, ale to nie ważne bo ludzie (rodzina itd) i tak twierdzą że to ja bedę płacił więcej.

 

A pytanie czy on ma podobnie ocieplony domek? jeśli parametry ocieplenia są zbliżone to trochę dziwie sie że on ma zbliżone zużycie energii, chyba że ma skopaną instalację i COP zamiast 2-3 ma ok 1-1,5 ;)

albo inaczej ty zużywasz więcej energii elekt ale dużo w nocnej taryfie, w przeliczeniu na pln-y wychodzi podobny rachunek, czy tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pytanie czy on ma podobnie ocieplony domek? jeśli parametry ocieplenia są zbliżone to trochę dziwie sie że on ma zbliżone zużycie energii, chyba że ma skopaną instalację i COP zamiast 2-3 ma ok 1-1,5 ;)

albo inaczej ty zużywasz więcej energii elekt ale dużo w nocnej taryfie, w przeliczeniu na pln-y wychodzi podobny rachunek, czy tak ?

Oczywiście że ma mniej ocieplenia. Co do COP sie nie wypowiadam bo nie wiem. Ten przykład był po to żeby pokazać, że co z tego ze ludzie mają PCi i teoretycznie przy COP 3, 3x mniej en. el. potrzebują, skoro ich zapotrzebowanie jest conajmniej 2x wieksze. Dlatego tak jak napisałem podwyżki ceny pradu w podobnym stopniu dotkną tych z PCi. I nie pomoga im wiatraki, bo maja jeden odbiornik a ja mam ogrzewanie podzielone na dziewięć odbiorników przez co szybciej dostosuje wiatrak do moich potrzeb niż oni.

 

powód edycji:

nie uwzględniam taryfy i ceny prądu, tylko ilość zużytej en. el.

Edytowane przez Lobo_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak u mnie za listopad wyszło średnio 18,5kWh/dobę za grudzień wyjdzie max. 30kWh/ dobę jak to odniose do powierzchni 150m^2 daje odpowiedzni 0,12 dla listopada i 0,2 dla grudnia. Ile wychodzi posiadaczom PCi? 3x mniej? 2x mniej? a może raptem kilkanaście procent? Fakt mam kominek ale są i właściciele PCi którzy również posiadają kominek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, napisz nam tu ile procent według ciebie domów da się zbudować 3-litrowych a nawet 5-litrowych?

Jeszcze raz koniecznie trzeba to napisać że nie każdy dom należy ogrzewać prądem za to PC nie ma problemu.

Jeżeli jest to około 100m2, zwarta bryła to rzeczywiście można prądem ale w innym przypadku zaczyna to być już loteria i czasami jazda bez trzymanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...