Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Policzyłem dla takich przypadków

40W/m2 inwestycja 18tyś, PC 28,5- prąd 100% tania taryfa, PC 75/25- czas zwrotu 12lat

78W/m2 inwestycja 9tyś, PC bez zmian-prąd 100% tania, PC 75/25- czas zwrotu 14 lat

W rzeczywistości tak jak pisałem dla samej CWU jest to zwrot 15 lat i na chłopski rozum można to zrozumieć a gdzie CO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko

Nic nie bierze w łeb.

Marcin łopatologicznie wytłumaczył Ci (o ile dane w pierwszej tabeli są dokładne, Marcinie znałeś powierzchnie ścian zewn. projektu Liwko ?), że gdybyś swój dom ocieplił do standardu domu 4,5 litrowego i zakupił kable grzewcze, to skumulowane koszty inwestycyjno-eksploatacyjne byłyby niższe przez 36 lat niż Twoja inwestycja w pompę ciepła.

 

Jest to najlepszy sposób porównywania kosztów PC - prąd, bo dla tego samego domu.

 

Mój dom i Twój to inna bajka.

A koszta eksploatacji, jak na razie, nie różnią na tyle, by ekonomicznie uzasadniać instalowanie PC do CO.

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze bardzo to są wyliczenia dla twoich danych

40W/m2 inwestycja 18tyś, PC 28,5- prąd 100% tania taryfa, PC 75/25- czas zwrotu 12lat

78W/m2 inwestycja 9tyś, PC bez zmian-prąd 100% tania, PC 75/25- czas zwrotu 14 lat

http://lh5.ggpht.com/_s4gu-iIsLjo/TRh53pVKEzI/AAAAAAAAIm0/wgDWqjbIf5M/arkusz1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jakiś błąd w tym arkuszu bo zacznij przy tych samych założeniach wpisywać coraz mniejsze zapotrzebowanie mojego domu a wyjdzie że czas zwrotu zacznie się skracać zamiast wydłużać. Dziwne to bo powinno być odwrotnie.

No chyba normalne że jesli twój dom przy tych samych kosztach inwestycji bedzie mniej zuzywał to się szybciej zwróci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ProStaś, my oboje doszliśmy do porozumienia że różnica w inwestycji to tylko około 10tyś więc na samym CWU czas zwrotu to około 15 lat w moim przypadku, nie rozumiesz że coś jest nie tak liczone? Marcinowi PC do CWU się nie opłaca a tobie już tak, więc zakładając że masz dom Marcina i potrzeby na CWU takie jak masz więc kupując PC do CWU różnica się robi tylko 3,5tyś. Rozumiesz że źle coś jest liczone czy nie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie czy ta stopa dyskontowa masz aż taki wpływ na wynik,że np: już po 12 roku grzanie prądem wynoszące 2294 zmienia skumulowany wynik tylko o 1020?

 

Wg mnie 40 KWh/mkw x 133m kw=5320 plus CWU 2621 = 7941KWh x 0,25 daje 1985,25PLN

78KWh/mkw x 133 mkw= 10374 plus CWU 2621=12995 KWh przy COP 3,5 daje 3713 KWh po 0,33 PLN=1225 PLN i tak pewnie będzie.

Różnica wynosi 760 PLN rocznie a inwestycyjna różna o 10 000 PLN. Prąd ostatnie kilka lat drożeje systematycznie podobnie jak dystrybucja i to nie o 1,2%...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ProStaś, my oboje doszliśmy do porozumienia że różnica w inwestycji to tylko około 10tyś więc na samym CWU czas zwrotu to około 15 lat w moim przypadku, nie rozumiesz że coś jest nie tak liczone? Marcinowi PC do CWU się nie opłaca a tobie już tak, więc zakładając że masz dom Marcina i potrzeby na CWU takie jak masz więc kupując PC do CWU różnica się robi tylko 3,5tyś. Rozumiesz że źle coś jest liczone czy nie?

Po pierwsze nie wciskaj mi na siłe tej PC do CWU.

Wpisałem dane takie jakie chciałeś a Tobie dalej źle.

Odnieś sie do moich ostanich wyliczeń gdzie wstawiłem twoje dane, takie jakie chciałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wciskam tobie tylko na przykładzie ProStasia tak by było.

Co do tej stopy dyskontowej to faktycznie jest do d... Oprocentowanie lokat rzeczywiście jest takie ale realny zysk po odliczeniu inflacji to około 3%, do tego faktycznie prąd drożeje szybciej niż 1,2% rocznie ale załóżmy 2%. Ja jeszcze coś jedno zrobiłem w tym pliku, otóż mam roczne zużycie około 5000kWh a w drugim zakładam 4500 co nie jest trudne z czym się zgodzicie i bliżej będzie do tych 78W/m2. Więc za rachunek rocznie zapłacę 1563,75. Żeby dojść do tej kwoty z takim zapotrzebowaniem muszę zwiększyć ilość CWU do 240l co wcale u mnie nie jest nierealne bo do mycia i kąpieli lejemy tylko ciepła bez mieszania.

W tym momencie wyjdzie 17 lat ale ja dalej twierdzę że ta różnica u nas to 10tyś a nie 14. Poza tym ja przy moim projekcie na same lepsze okna wydałbym tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie czy ta stopa dyskontowa masz aż taki wpływ na wynik,że np: już po 12 roku grzanie prądem wynoszące 2294 zmienia skumulowany wynik tylko o 1020?

 

Wg mnie 40 KWh/mkw x 133m kw=5320 plus CWU 2621 = 7941KWh x 0,25 daje 1985,25PLN

78KWh/mkw x 133 mkw= 10374 plus CWU 2621=12995 KWh przy COP 3,5 daje 3713 KWh po 0,33 PLN=1225 PLN i tak pewnie będzie.

Różnica wynosi 760 PLN rocznie a inwestycyjna różna o 10 000 PLN. Prąd ostatnie kilka lat drożeje systematycznie podobnie jak dystrybucja i to nie o 1,2%...

więc załóż 5% wzrost cen prądu. Nadal daje to 19lat.

Pytam się ile jeszce razy bedziecie kazali zmieniać (podciągać) dane? Do momentu aż w końcu wyjdzie że PCi zwraca sie po 5-ciu latach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując. Sam osobiście nigdy nie twierdziłem że pompę należy stosować w domu 4-litrowym i już nie chodzi o to czy się zwróci czy nie bo za CO i tak się płaci bardzo akceptowalne rachunki. Z CWU jest inna sprawa bo zależy od zapotrzebowania. Czasami lepiej zrobić tak jak ProStaś i kupić PC do CWU a czasami nie. Jednak przy dzisiejszej technologii bardzo mało domów można wybudować 4-litrowych bez ponoszenia znacznych nakładów i w tym momencie PC jest rozwiązaniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, skoro tak sie upierasz z tymi oknami, to ja wrócę do pytania na które nie miałem odpowiedzi. Dlaczego teraz koszty systemu grzewczego podajesz na 28000 a wczesniej podawałeś jak sie nie mylę 37000? I jak to mozliwe że GZ wyszło u ciebie 3kPLN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...