Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Łańcuch do pilarki spalinowej.


Recommended Posts

Po szybkim zapozaniu się z wątpliwościami z tematu:

1. kółko napedzające (prowadzące), prowadnica i piła łańcuchowa zawsze muszą mieć taką samą podziałkę.

Podziałka to odległość między środkami trzech kolejnych nitów podzielona przez 2 i wyrażona najczęściej w calach np 0,325, 3/8.

Ten drugi jest nazwijmy to w skali większy od 0,325. Przy doborze łańcucha musimy też określić grubośc ogniwa prowadzącego, która musi być dobrana do szerokości rowak prowadnicy (1,5 lub 1,6 mm).

2. Zmiana długości piły łańcuchowej (łańcucha) a tym samym ilości zębów tnących ma znaczenie tylko przy średnicy przecinanego drewna.

3. Piła łańcuchowa nie może być luźna. Łańcuch powinien być tak napięty aby przylegał na całej długości prpowadnic i jednocześnie dawał się łatwo przesuwać.

4. Problemy z przerzynką wynikać mogą między innymi z niewłaściwej wysokości ogranicznika głębokości (jak to zauważył już jeden z forumowiczów) lub z wydaje się, że z NIEWŁAŚCIWEJ TECHNIKI OSTRZENIA PIŁY ŁAŃCUCHOWEJ.

W momencie gdy naostrzymy zęby złym kątem w efekcie dojdzie do jej bardzo szybkiego zurzycia (i leci wtedy mąka a nie wiór).

W zależności od typu łańcucha kąt ostrzenia wynosi od 25 do 30 stopni (to jest kąt między pilnikiem a prowadnicą). Dodatkowo należy pamiętać, że ręka, która trzyma rączkę pilnika powinna być pochylona około 10 stopni w dół. Pamiętajmy jednak aby podczas ostrzenia nie uszkodzić ogniw łączących piły łańcuchowej.

Dobrze zastosować prowadniki do ostrzenia piły łańcuchowej.

Zapraszam też na http://www.atj-sc.pl do działu porady, gdzie sukcesywnie zamieszczane są informacje na temat obsługi i eksploatacji pił spalinowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przed chwila wróciłem z liroya i tam oglądałem prowadnice mieli niestety mały wybór, ale z tego co tam zauważyłem to prowadnica firmy MAKITA 3/8 i 0,325 1,5mm o długości 40cm, to są dokładnie te same prowadnice maja te same numery fabryczne i są przystosowane do tych dwóch łańcuchów wiec mając prowadnice 3/8 1.5mm spokojnie można do niej założyć łańcuch 0,325.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwila wróciłem z liroya i tam oglądałem prowadnice mieli niestety mały wybór, ale z tego co tam zauważyłem to prowadnica firmy MAKITA 3/8 i 0,325 1,5mm o długości 40cm, to są dokładnie te same prowadnice maja te same numery fabryczne i są przystosowane do tych dwóch łańcuchów wiec mając prowadnice 3/8 1.5mm spokojnie można do niej założyć łańcuch 0,325.

 

na prowadnice można ale na kółko prowadzące już chyba nie bo ma inny kształt "zębów" niż 0,325

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od męża strażaka:

Uwagi dotyczą pilarek spalinowych:

1. Oprócz rozmiaru łańcucha musisz wiedzieć czy pilnik który kupiłeś nadaje się rozmiarowo do tego łańcucha.

2. Od profesjonalnej obsługi pilarek są profesjonalne firmy zajmujące się tym a nie hipermarkety z ich masowym asortymentem - po wizycie w markecie niewątpliwie można dojść do wniosku, że lepiej nie ostrzyć - tylko kupić nowy - ale tak działa market. Do profesjonalnego serwisu nosi się tylko po konserwację i tanie wielko rozmiarowe oleje i przyjemne małe buteleczki (w sam raz odmierzone do mieszania).

3. Łańcuch nie ma prawa być luźny - to jest bardzo niebezpieczne - ma luźno się przesuwać dwoma palcami (przy wyłączonym hamulcu oczywiście) i to ma być ustawione praktycznie tylko przed momentem kiedy nie będzie się ruszał lekko. On się sam nie zacieśni - raczej rozluźni.

4. Ciąć na pełnym gazie i przecinać ciężarem piły, kiedy się nie da tak łatwo to sygnał, że trzeba naostrzyć.

5. Łańcuch musi być smarowany - ilość podawanego oleju też się reguluje - sprawdzić najpierw przed cięciem, czy zostawi piła ścieżkę oleju po dodaniu gazu, przeczyścić jeśli nie zostawia i zawsze go dolewać. Bez niego bardzo szybko załatwicie łańcuch i będzie wydobywał się dym.

6. Nie ma zbyt twardego drewna w naszych warunkach - są mało ostre łańcuchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od męża strażaka:

2. Od profesjonalnej obsługi pilarek są profesjonalne firmy zajmujące się tym a nie hipermarkety z ich masowym asortymentem - po wizycie w markecie niewątpliwie można dojść do wniosku, że lepiej nie ostrzyć - tylko kupić nowy - ale tak działa market. Do profesjonalnego serwisu nosi się tylko po konserwację i tanie wielko rozmiarowe oleje i przyjemne małe buteleczki (w sam raz odmierzone do mieszania).

 

Dwa autoryzowane serwisy na H... Po wizycie w obydwóch łańcuchy niby ostre, po chwili cięcia wcale nie twardego i grubego drewna znowu stępione. Po dokładniejszym przyjrzeniu się drugi łańcuch maił "przypalone" ostrza. Co za tym idzie: ostrze mocno rozgrzane traci swoje właściwości (chyba są hartowane, albo cos takiego) - tak mi sie wydaje. Nie mam zwyczaju ciąć w piasku ani w ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie warto żeby ktoś to robił za nas - tylko zakupić odpowiednich rozmiarów pilnik (dobiorą w profesjonalnym sklepie) i sprawdzić piłę czy dobrze podaje olej - bo ten ma też chłodzić. Łańcuch nie ostry też będzie się przepalał.

Pilnik ma specjalne znaczki dzięki którym wiadomo jak ostrzyć.

Nasza Solo pracuje doskonale - ostrzona (2-3 przeciągnięcia pilnika) co 3-4 pełne baki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś się dowiedziałem że tylko zamiana łańcucha na kancika może poprawić jakość cięcia. I jeżeli ktoś posiada zwykły łańcuch na pilnik 4mm to niestety ale takie problemy z cieciem będą występowały, te łańcuchy są przystosowane tylko do przycinki drobnych gałęzi, a nie do ciecia np. drewna na klocki. Dlatego właśnie tak szybko się tępią. I nie chcąc mieć problemów z cieciem w serwisie polecono mi zamianę prowadnicy i łańcucha na kańciaka. I jak już zjadę do końca swoje łańcuchy na pewno dokupię szerszą prowadnice a i odpowiedni łańcuch.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem łańcuchów Oregona i Stihla i tak jedne jak i drugie wg mnie są świetne.

Zawsze ostrze sam i nie uważam żeby nadzwyczajnie się tępił. mam łańcuch ten najcieńszy (325?) zauważyłem że gwałtowne tępienie łańcucha występuje wtedy gdy tnę pień przy samej ziemi i w rozpadlinach pnia jest ziemia. Nikt nie opisuje w jaki sposób ostrzy łańcuch. Ja na pilnik fi 4 mm zakładam ramkę na której zaznaczone są kąty pod jakim należy ustawić pilnik względem prowadnicy. Ruch pilnika tylko w jedną stronę (od wewnętrznej strony zęba na zewnątrz) i na każdy

ząbek czy tępy czy nie po tyle samo ruchów. Tnę całe drzewa na kawałki piłę mam 10 lat od zawsze ostrzę sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam Wszystkich na forum.!! Powiedzcie mi co sądzicie o takiej pilarce : Partner 422 .Oczywiście do użytku domowego, lecz będę cioł ,,Akację itp. " Za wszystkie odpowiedzi z góry dzięki. Dane techniczne

Silnik

Pojemność skokowa 42 cmł

Moc 1.8 kW / 2.5 KM

Maksymalna zalecana prędkość obr. silnika 18 m/s

Pojemność zbiornika paliwa 0.40l

Pojemność zbiornika oleju 0.20l

Urządzenie tnące

Podziałka piły łańcuchowej .325 / 3/8"

Zalecana długość prowadnicy 40 cm / 16"

Wymiary

Ciężar bez urządzenia tnącego 4.7 kg

:roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Dzięki za odpowiedzi. Może ma ktoś jeszcze jakieś rady to proszę pisać. :wink:

 

Parametry szału nie robią, ale za tą cenę nie można się spodziewać żadnych rewelacji. Z tego co mi wiadomo to nawet drwale kupują tą pilarkę do lasu. Nie wiem tylko ile ona wytrzymuje ;-) Konserwatyści zawsze radzą poszukać promocji Stihl lub Husqvarna (marka robi swoje). Przy odrobinie szczęścia można za rozsądną cenę kupić całkiem sensowną maszynę tych firm.

Zamiast nowego Partnera proponuję poszukać używaną Husqvarnę 254 (z fachowcem, który się na tym dobrze zna). Ten model jest niezniszczalny i pomimo tego, że używany to i tak lepszy od nowych wynalazków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
  • 1 year później...
po prostu ktoś ci rozchartował zęby. napewno komuś zależało na czasie i by zrobić to szybko przypalił zęby. szczerze mówiąc nie polecam nikomu ostrzenia na ostrzarce- (używam tylko wtedy gdy trafię na kamień gwóźdz itp) by nie zjechać całego pilnika na raz. a co do łańcuchów, to standartowe łańcuchy są prawie takie same- różnią się kształtem ostrza tnącego i kątem ostrzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...