Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym


KLUSKA26

Recommended Posts

Witam,

Chcialabym adoptowac poddasze nieużytkowe w drewnianym domku jednorodzinnym. W projekcie domu jest jedynie wspomniane poddasze, nie ma natomiast informacji na temat wielkosci itd. Prosze o pomoc:

1) czy w celu adaptacji potrzebny jest kolejny projekt? czy moze wystarczy zaadoptowac i pozniej zglosic?

2) czy poddasze uzytkowe powinno spelniac jakies dodatkowe wymogi nosnosci w stosunku do nieuzytkowego?

3) czy roboty moze budowlane moge zlecic ekipie zajmujacej sie standardowym budownictwem murowanym czy raczej cieslom zajmujacym sie typowo budownictwem drewnianym?

zielona jestem zupelnie :oops:

A gory dziekuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpowiem na pytania, ajedynie sie dołączę. Mamy projekt parterówki z nieuzykowym poddaszem. Projekt był indywidualny a architekt "zapomniał", ze w przyszlości bedziemy chcieli to poddasze zaadaptować i dostalismy pozwolenie w wersji z niezuytkowym poddaszem. Architekt twierdzi, ze nie poniesiemy zadnych urzędowych kosztów związanych z zaadaptowaniem tego poddasza. Czy ma rację, czy mydli nam oczy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

witam

Urzędnicy rzadko przejmują się istniejącymi budynkami jednorodzinnymi. Z przebudową nie powinno być problemów. Jeśli prace budowlane będą polegały na np. aranżacji wnętrza to nie wymagają pozwolenia na budowę a jedynie zgłoszenia robót. Jeśli natomiast chce Pani „podnieść” dach, tak by wysokość pomieszczenia była wyższa, potrzebne jest pozwolenie na budowę/przebudowę. Z pozwoleniem wiąże się zatrudnienie kierownika budowy z uprawnieniami oraz wykonanie projektu budowlanego. Ważne informacje na temat obiektów budowlanych można znaleźć w

ROZPORZĄDZENIU MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 12 kwietnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

(Dz. U. Nr 75, poz. 690)

i

ROZPORZĄDZENIU MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 7 kwietnia 2004 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

(Dz. U. Nr 109, poz. 1156).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W zasadzie jest tak, że wszystko co wpływa na wygląd elewacji, konstrukcję lub funkcję obiektu wymaga pozwolenia na budowę z małymi wyjątkami (polecam Dziennik Ustaw z 2007 r. Nr. 191 poz. 1373, Dziennik Ustaw z 2007 r. Nr 99 poz. 665 USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane). Jednak wiadomo, że nikt z byle głupotą nie biega do Urzędu i nie ubiega się o decyzję pozwolenia na budowę. Z oknami jest tak, że wszystko zależy od pomysłowości urzędników w Urzędzie Miejskim. Według mnie zmiana stolarki wymaga tylko zgłoszenia robót bez uzyskania pozwolenia na budowę(tak jest z oknami w budynkach wielorodzinnych). Jeśli tego typu roboty będą wymagać pozwolenia na budowę, a zostały tylko zgłoszone, to urząd i tak wyda odpowiednią decyzję bez konsekwencji prawnych czy finansowych dla inwestora. Wówczas zgłoszenie robót jest traktowane jak zgłoszenie pozwolenia na budowę. W niepewnych sytuacjach zawsze radzę dzwonić do Urzędu Miejskiego wydziału architektury i urbanistyki i pytać o takie sprawy, urzędnicy na podstawie kodeksu postępowania administracyjnego mają obowiązek udzielić pełnych informacji na tematy ich dotyczące. W Pana sytuacji wymiana pokrycia dachu wymaga pozwolenia na budowę, tak więc może można do tego „podpiąć” też wymianę okien. Prawdopodobnie można ubiegać się o rozszerzenie wcześniejszej decyzji o wymianę stolarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki cyan za odpowiedź, ale chyba nie całkiem mój przypadek opisałeś.

Moje prace będą polegały na:

1 Zdjęciu obecnego pokrycia dachu (stara betonowa dachówka), zdjęciu starych łat.

2. Ewentualnej wymianie uszkodzonych części konstukcji dachu (więźby)

3. Założeniu okien połaciowych (dachowych)

4. Założeniu kontrłat i łat i przymocowaniu nowego pokrycia dachu (blachodachówka)

Okien dachowych w tej chwili nie ma a ich montaż nie spowoduje żadnych zmian w dotychczasowej konstrukcji więźby (wejdą między krokwie).

Prosłbym o interpretację przepisów w takim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój przypadek ewidentnie podlega pod pozwolenie na budowe, które otrzymuje się składajac wniosek wraz z projektem budowlanym. W projekcie tym musiały być zaprojektowane okna połaciowe czyli pozwolenie też je obejmuje. Jeśli na projekcje nie było okien, a chcesz je teraz wykonać musisz zgłosić zmianę do Urzędu Miejskiego najprawdopodobniej aneksem do projektu i "zgłoszeniem" tej zmiany. Prawdopodobnie Urząd nie wniesie uwag i nawet nie odpisze. Wtedy po upływie miesiąca od zgłoszenia możesz zamontować okna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 years później...

Adaptacja strychu? Zobacz nasz film - adaptujemy strych na mieszkanie. Na filmie zobaczycie montaż okien dachowych Fakro - zespolonych, podwójnych - po to by otworzyć poddasze na piękny widok!

 

 

Zobacz inne filmu murator.tv - Telewizji Budowlanej Muratora - to telewizja poradnikowa dla Was

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...