Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Parkiet - kto pyta nie błądzi: rady, pomysły, problemy, materiały itd.


hwafel

Recommended Posts

no długosc klepki a to jest próba rysika na narbardziej docisnientym rysiku i nie wiem czy jest oki czy słaba ????[ATTACH]110530[/ATTACH]

 

Rysik używasz do sprawdzenia twardości powierzchni podłoza, a nie drewna. Stopień 1 to nacisk najsłabszy do mieszkań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 3 weeks później...
  • 2 months później...

Napisze jeszcze tutaj:

Parkieciarze skończyli lakierować parkiet. Niestety w miejscu styku parkietu z płytkami nie wygląda to najlepiej. Wygląda to tak, jakby 15 centymetrony fragment przy płytkach na długości 8 metrów pomalowali pędzlem, miesiąc po położeniu całej reszty, farbą z innej partii. Niby kolor ten sam, ale widac smugi, odcień jest inny, widać też wyraźnie, że miejscami lakieru jest znacznie więcej - po prostu warstwa nie jest jednolita. Smugi występują w najgorszym możliwym, bardzo widocznym miejscu. Łącznie polakierowali 120m2 podłogi, większośc lakierem bezbarwnym - co wyszło ok. Problem dotyczy około 25m2 ciemnej podłogi w salonie - a właściwie tego nieszczęsnego pasa styku z płytkami (między parkietem i płytkami jeszcze korek). Twierdzą, że nie chcą tego ruszać bo wyjdzie jeszcze gorzej, natomiast są świadomi, że wyszło to nienajlepiej. Lakier to Maximus Noce Old, parkiet - grab ułożony w cegiełkę. Czy naprawdę nic nie można zrobić? Czy możemy to tylko albo zaakceptować, albo wymienic podłoge w salonie? Problem mam też taki, że panowie nie uważają, że to ich błąd, uważają, że "zdarza się" bo taki lakier.. i o zejsciu z ceny nie ma mowy. Proszę o opinię w tej sprawie. Szczerze mówiąc w grę wchodzi nawet wymiana całej podłogi w salonie, ale chciałabym się upewnić, że praca wykonana jest niewłaściwie, że swobodnie mogę za wykonanie parkietu w salonie nie zapłacić a nawet domagać się zwrotu pieniędzy za zniszczony parkiet. Niestety nie posiadam sprzętu foto który oddałby na zdjęciach skalę problemu, więc nie dam rady zamieścić sensownych zdjęć. Z góry dzięuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mie sie ze roznica moze wynikac nie z lakieru jeno reczna obrobka na laczeniu i inaczej przyjeło drewno poniewaz inaczej jest zatarte..i to jest normalne prosze o jakies zdjecia..grab..tez piekny wybór..bardziej pracuje niz buczyna..

nie kopiuj watkow please..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Proszę o radę.:)

 

Mam do ułożenia ok. 50 m2 parkietu egzotycznego Merbau (również w łazience). Wielkość klepek: 9 cm/120 cm (grubość chyba 2,5 cm albo coś koło tego). Parkiet będzie olejowany.

Jaki klej będzie najlepszy do takich deseczek? Chcę aby praca z nim była dość przyjemna, ponieważ parkiet będzie klejony przez osobę nie wykonującą tego na co dzień. Inna ważna sprawa.. z mieszkania, w którym będzie zakładany parkiet nie chcę się na czas zakładania wyprowadzać. Jeśli kleje są bardziej lub mniej śmierdzące, to proszę o informacje o jakimś przyjaznym dla człowieka.

Przy okazji może doradzicie jakiś dobry olej..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Proszę o radę.:)

 

Mam do ułożenia ok. 50 m2 parkietu egzotycznego Merbau (również w łazience). Wielkość klepek: 9 cm/120 cm (grubość chyba 2,5 cm albo coś koło tego). Parkiet będzie olejowany.

Jaki klej będzie najlepszy do takich deseczek? Chcę aby praca z nim była dość przyjemna, ponieważ parkiet będzie klejony przez osobę nie wykonującą tego na co dzień. Inna ważna sprawa.. z mieszkania, w którym będzie zakładany parkiet nie chcę się na czas zakładania wyprowadzać. Jeśli kleje są bardziej lub mniej śmierdzące, to proszę o informacje o jakimś przyjaznym dla człowieka.

Przy okazji może doradzicie jakiś dobry olej..?

 

 

Podnoszę, bo może ktoś jednak zechce pomóc.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

jako inwestor proszę o pomoc w sprawie łuszczącego się parkietu- wygląda okropnie i nie wiem co mam zrobić

szczegółowo temat opisałam tutaj

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?207211-%C5%82uszcz%C4%85cy-si%C4%99-parkiet-pomocy&p=5525043#post5525043

będę wdzięczna za wszelkie odpowiedzi i rady co w takiej sytuacji mam zrobić

pozdrawiam

Małgorzata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tutaj - bo tu fachowcy od drewnianych podłóg :)

 

Mam położone parkiety, lakier jakiś wodny ( jeśli ważne jaki-do popytam męża), matowy.

Przed wprowadzeniem umyłam go kilkakrotnie wodą z płynem do mycia naczyń. Ale teraz w trakcie mieszkania mam wrażenie,że podłoga wręcz przyciąga brud i kurz i codziennie muszę ją przecierać:( Płytki podłogowe potraktowałam wodą z octem, ale do parkietów boję się używać takiej mieszanki.

 

W poprzednim domu miałam jakiś bardzo stary parkiet - mozaikę, którą myłam bardziej dla zasady niż z powodu brudu - brud jakby się jej nie czepiał, a jak ją dwa razy do roku przepastowałam sidoluksem do drewna to już byłam mega zadowolona.

 

Panowie fachowcy - czym pielęgnować parkiet, czy jakieś pasty, pronta i inne cuda mu nie zaszkodzą ? A woda z octem ? Z płynem - jakim? A pastowanie - można?

 

Nie chciałabym go zepsuć, jest taki piękny :)

Edytowane przez gahan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wodnego lakieru sie nie pastuje zadnm sidoluxem ani pronto nic co ma zawartosc woskow w sobie..woski zmiekczaja powloke lakiernicza..na codzien loba , bona cleaner..do pilegnacji okresowej lakieru loba parkiet-care. ale trzeba najpierw zapyttac wykonawcy czy juz nie nalozył jakiego srodka pilegnacyjnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wodnego lakieru sie nie pastuje zadnm sidoluxem ani pronto nic co ma zawartosc woskow w sobie..woski zmiekczaja powloke lakiernicza..na codzien loba , bona cleaner..do pilegnacji okresowej lakieru loba parkiet-care. ale trzeba najpierw zapyttac wykonawcy czy juz nie nalozył jakiego srodka pilegnacyjnego.

 

o dzięki :) na pewno nic nie było nakładane po lakierowaniu; zmywam tylko wodą z odrobiną płynu i jeszcze nic nie stosowałam do pielęgnacji.

Czy te wymienione przez ciebie specyfiki można dostać w każdym sklepie parkieciarskim ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

moje pytanie może się okazać głupie, ale gdzie mam pytać, jak nie tu ;D

 

do tej pory miałam do czynienia jedynie z panelami, ale w nowym mieszkaniu chciałabym drewno. z tym, że trochę przerażają mnie ceny, chociaż może to dlatego, że nie do końca wiem gdzie szukać.

 

generalnie nie podoba mi się taki typowy parkiet, w jodełkę czy cokolwiek innego. żadne małe lamelki. tylko typowe szerokie deski. jakieś jasne - jesion lub dąb bielony może. i do tego coś 'gotowego' do położenia - żadnego układania i lakierowania/olejowania potem. nie znam się zupełnie na żadnych parametrach, własciwościach etc - ja wiem tylko jak chcę, by wyglądała moja podłoga.

 

czytałam i o podłogach trójwarstwowych i o panelach fornirowanych i o finishdesce i o barlinku. i pogubiłam się.

 

poradźcie, proszę, gdzie i czego powinnam szukac, żeby się nie zrujnować..? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

witam,

 

od dawna czytam forum muratora no i postanowiłam zapytać was o radę.

W grudniu bedę kładła na podłodze na poddaszu deski sosnowe o szerokości 15 cm - na legarach.

Moje pytanie dotyczy już warstwy nawierzchniowej. chciałabym uzyskać efekt bielonej, bardzo jasnej podłogi - uparłam się na olej.

 

Proszę, poradźcie mi jaki olej najlepiej nadaje się na sosnę, ile razy mam olejować (zamierzam robić to sama z mężem) aby uzyskać efekt białej przecieranej dechy.

 

dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dzien dobry. Mam pytanie o wylewke pod parkiet (jak pisalem w innym watku: klejony do podloza dab 20x130x300-1500 na parterze i 16x90x300 na pietrach). Jestem w trakcie robienia wylewek (robi je znany na forum Janzar). Na parterze na chudziaku jest papa, potem styropian i na to folia, a na pietrach styropian i folia. Wg wykonawcy bedzie to wylewka mocne B15 na kruszywie 0-4 (na moje oko standard we Wroclawiu, czyli z przewaga 0-1.5, ponoc ciezko o lepszy w okolicy), z plastyfikatorem i wloknami polipropylenowymi. Wykonana bedzie miksokretem i zacierana mechanicznie. Zastrzeglem, ze ma byc pod deski debowe klejone.

 

Biorac pod uwage obecne warunki pogodowe jak pielegnowac posadzke? Wykonawca odradza folie, natomiast pole,a tekture/karton. Grzac nie bede jeszcze co najmniej przez najblizsze 3-4 tygodnie (najpierw wejda tynkarze na poprawki, a potem trzeba po przerwie pomalowac, zeby wstawic grzejniki). Najwyzej lokalnie wstawiac bede jakis grzejnik olejowy na czas prac (nie mam 15 grzejnikow, zeby grzac jednoczesnie wszystkie pomieszczenia liczac razem z przedpokojami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje pytanie może się okazać głupie, ale gdzie mam pytać, jak nie tu ;D

 

do tej pory miałam do czynienia jedynie z panelami, ale w nowym mieszkaniu chciałabym drewno. z tym, że trochę przerażają mnie ceny, chociaż może to dlatego, że nie do końca wiem gdzie szukać.

 

generalnie nie podoba mi się taki typowy parkiet, w jodełkę czy cokolwiek innego. żadne małe lamelki. tylko typowe szerokie deski. jakieś jasne - jesion lub dąb bielony może. i do tego coś 'gotowego' do położenia - żadnego układania i lakierowania/olejowania potem. nie znam się zupełnie na żadnych parametrach, własciwościach etc - ja wiem tylko jak chcę, by wyglądała moja podłoga.

 

czytałam i o podłogach trójwarstwowych i o panelach fornirowanych i o finishdesce i o barlinku. i pogubiłam się.

 

poradźcie, proszę, gdzie i czego powinnam szukac, żeby się nie zrujnować..? :)

 

Drewno to dobry wybór, uważam, że warto zainwestować w taką podłogę.

Położenie podłogi z litych desek to rzeczywiście duży koszt. Są różne alternatywy, a czym się różnią? Panele fornirowane mają właściwie taką samą konstrukcję jak panele laminowane, z tym, ze warstwę laminatu zastępuje cienka warstwa z forniru. Ich cena moim zdaniem nie jest zbyt korzystna... Natomiast panele warstwowe są wykonane w całości z nieprzetworzonego drewna (iglastego na spodzie i szlachetnego na wierzchu), zaletą tego rozwiązania jest to, że podłoga oddycha. A w dodatku jeśli zdecydujemy się na montaż klejowy to mamy możliwość cyklinowania tej podłogi (na pewno taką możliwość daje deska barlinecka, co do innych to nie mam 100% pewności... - może ktoś rozwieje te wątpliwości?). Zarówno finishdeska, jak i deska barlinecka to rodzaj drewnianej podłogi warstwowej. Moim zdaniem Barlinek ma bardzo dobry stosunek ceny do jakości, ale warto się zapoznać także z innymi ofertami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg roznych tutejszych madrych glow parkieciarskich wylewka powinna byc klasy C20 F4, z cementu CEM I i kruszywa 0-8mm, w najgorszym wypadku 0-4 (50% piasek plukany 0-2 i reszta zwir 2-4mm). Do tego odpowiednia pielegnacja w postaci przykrycia od razu folia na 10-14 dni.

 

Ci moi uzywaja CEM II, kruszywo niby 0-4, ale tego 2-4 to chyba pare procent jest, a nie pozwalaja przykrywac folia. Jednoczesnie beton ma konsystencje bardzo sucha i (choc poradniki zalecaja, by bylo jak najmniej powietrza w betonie, zeby nie byl nasiakliwy) wydaje mi sie, ze napowietrzona (masa nie jest mazia, tylko ledwo pokrytym cementem piaskiem, zdjecie nizej). Twierdza, ze parkieciarze sie ksiazek naczytali, a ich beton przechodzil testy w roznych instytutach i zaden parkieciarz sie przez 20 lat nie skarzyl i oni dadza mi papier i gwarancje, ze jest dobry. Co wiecej ta poprawia po innych wylewkarzach.

 

Nie znam sie, ale mnie nie przekonuja. Niestety przepytywalem 20 wylewkarzy i zaden nie robi zgodnie z wytycznymi. Niech ktos rozwieje moje watpliwosci, bo sie troche martwie.

%255BUNSET%255D.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg roznych tutejszych madrych glow parkieciarskich wylewka powinna byc klasy C20 F4, z cementu CEM I i kruszywa 0-8mm, w najgorszym wypadku 0-4 (50% piasek plukany 0-2 i reszta zwir 2-4mm). Do tego odpowiednia pielegnacja w postaci przykrycia od razu folia na 10-14 dni.

 

Ci moi uzywaja CEM II, kruszywo niby 0-4, ale tego 2-4 to chyba pare procent jest, a nie pozwalaja przykrywac folia. Jednoczesnie beton ma konsystencje bardzo sucha i (choc poradniki zalecaja, by bylo jak najmniej powietrza w betonie, zeby nie byl nasiakliwy) wydaje mi sie, ze napowietrzona (masa nie jest mazia, tylko ledwo pokrytym cementem piaskiem, zdjecie nizej). Twierdza, ze parkieciarze sie ksiazek naczytali, a ich beton przechodzil testy w roznych instytutach i zaden parkieciarz sie przez 20 lat nie skarzyl i oni dadza mi papier i gwarancje, ze jest dobry. Co wiecej ta poprawia po innych wylewkarzach.

 

Nie znam sie, ale mnie nie przekonuja. Niestety przepytywalem 20 wylewkarzy i zaden nie robi zgodnie z wytycznymi. Niech ktos rozwieje moje watpliwosci, bo sie troche martwie.

%255BUNSET%255D.jpg

 

pod deski ma być C-25 F5, jezeli tego nie potrafią zrobić to prawdopodobnie ich B15 stare oznaczenie, równuież się nie sprawdzi. Jezeli uważają, że będzie odpowiedni pod deski to proszę ich zapytać jaka gwarantują wytrzymałość na zrywanie i ścinanie powierzchni. Powierzchnia w przypadku klejenia drewna jest najważniejsza.

POWIEM TOBIE, ŻE ŚCINANIE MUSI MIEĆ WYTRZYMAŁOŚC MINIMUM 2,0N/MM2 A ZRYWANIE 1,5N/MM2. nIE PODAŁ TOBIE W JAKIM STOSUNKU JEST U NIEGO W/C.

Spisz umowę i powiedz, że płacisz zaliczkę np. 25% reszta po badaniach. Znam wylewkarzy, którzy od 20 lat robią i nikt nie narzekał. Nie narzekał na wylewkarzy, bo parkieciarza obwiniano, że nie sprawdził dokładnie podłoża!!! Od 4 lat prowadzę z wylewkarzami spory na temat ich podłozy. Zapytaj też jaką osiągnie wilgotność równoważną ich wylewka w warunkach mieszkaniowych 20C i 55%RH, to bardzo ważne. To co na zdjęciu, jest bardzo porowate. Czy było wibrowane, zacierane. Przykryć folią na 7-10 dni. Wylewka potrzebuje ochrony przed zbyt szybkim pozbywaniem się wody. Woda potrzebna jest do hydratacji. podczas hydratacji występuje podwyższona temperatura wylewk,i co przyspiesza odparowywanie wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...