Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Parkiet - kto pyta nie błądzi: rady, pomysły, problemy, materiały itd.


hwafel

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

LAKIERY CHEMIA DO PARKIETU

 

Witam !

Ja zdecydowałem się na chemie Uzin:

grunt 414 Turbo,

klej MK92S,

Lakier podkładowy Pallmann X 340,

Lakier nawierzchniowy Pallmann Nano.

Raczej drogawa impreza ale nie chce niczego spiep... tym bardziej ze batalia z osuszaniem mnie wiele kosztowala wiec nie ma co juz oszczedzac.

W poniedziałk albo we wtorek zaczynamy prace z kolegą.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LAKIERY CHEMIA DO PARKIETU

 

Witam !

Ja zdecydowałem się na chemie Uzin:

grunt 414 Turbo,

klej MK92S,

Lakier podkładowy Pallmann X 340,

Lakier nawierzchniowy Pallmann Nano.

Raczej drogawa impreza ale nie chce niczego spiep... tym bardziej ze batalia z osuszaniem mnie wiele kosztowala wiec nie ma co juz oszczedzac.

W poniedziałk albo we wtorek zaczynamy prace z kolegą.

Pozdr.

Chemia z najwyższej półki zobowiązuje. Zachowaj odstęp czasowy między położeniem a wykończeniem podłogi /kilka tygodni/ .

Lakiery grupy "nano" dają pełny efekt optyczny po odpowiednim przygotowaniu powierzchni drewna / szlifowanie, uszczelnienie podłogi oraz jej wypolerowanie przed lakierowaniem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko odnośnie stosowania "chemii" do barwienia parkietu.

60 letni dąb. Chciałbym w jednym z pomieszczeń znacznie go przyciemnić - ot taka obecnie "trendy" egzotyka mi się marzy. Czy jest to osiągalne? Znajomi którzy stosowali bejce - czy to alko czy wodne - kończyli zabawę na etapie ponownego cyklinowania w wyniku nierównomiernego rozłożenia koloru.

 

A może są sposoby żeby nie ingerując zbytnio nieco przyciemnić (rustykalny, ciemny zamiast czerwonego?) taki dąb bez utraty faktury i barwy drewna dębowego?

 

Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Egzotyka na podłodze już od dłuzszego czasu nie jest trendy. Co więcej, jest passe ;) Nawet włoskie wróble, o tym ćwierkały na targach w Mediolanie. ;)Teraz to tylko dąb, ewentualnie jesion i to w naturalnych kolorach. Więc nie niszcz tak pięknej podłogi, za którą polscy dizajnierzy oddaliby połowę swojego życia...;) Gdybyś chciał kupić taką podłoge, zaplaciłbyś około 400-500 zł za m2. Edytowane przez Aleksandryta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolorantow jest dosyc duzo...pro -color loba, zar firmy m2..te ladnie wychodza..pod lakier..ale 60letni dab moze byc problematyczny do bejcowania..jest zwarty..i moze byc wytrawiony przez chemosile parkietolaki i inne uretolity..czasem sie udaje czasem nie..nowe posadzki debowe barwi sie bez problemu..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko odnośnie stosowania "chemii" do barwienia parkietu.

60 letni dąb. Chciałbym w jednym z pomieszczeń znacznie go przyciemnić - ot taka obecnie "trendy" egzotyka mi się marzy. Czy jest to osiągalne? Znajomi którzy stosowali bejce - czy to alko czy wodne - kończyli zabawę na etapie ponownego cyklinowania w wyniku nierównomiernego rozłożenia koloru.

 

A może są sposoby żeby nie ingerując zbytnio nieco przyciemnić (rustykalny, ciemny zamiast czerwonego?) taki dąb bez utraty faktury i barwy drewna dębowego?

 

Z góry dzięki za pomoc

Zastosować olej o kolorze dębu wędzonego. To wszystko dwa w jednym. Masz piękny stary dąb wyglądający na 150 letni i piękne wyraźne słoje pod olejem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosować olej o kolorze dębu wędzonego. To wszystko dwa w jednym. Masz piękny stary dąb wyglądający na 150 letni i piękne wyraźne słoje pod olejem.

Jarek dąb po 60 ciu latach już będzie cimny z przebarwieniami i zwykły prosty i tani olej da mu ciemny kolor . Carlls 90 Bony tani , trwały i naturalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi!

Aleksandryta - cieszy mnie takie info - a tak to jest jak człowiek siedzi w biurze, zarabia i nawet nie wie co się na świecie dzieje ;(

 

ghost34 - wykończenie z połyskiem, wiec środek z alledrogo odpada, ale za to bardzo mnie zainteresowałeś tymi środkami, czy są one warte ceny, czy stosowanie ich na lakier nie bezie przerostem formy nad treścią?

 

fredi)7 - Carlls 90 Bony - tani? i czy jako impregnat na zewnątrz możne być bezpiecznie stosowany w pomieszczeniach? po jakim czasie można nakładać lakier na ten olej? przyznam ze remont wykonuje w delikatnym pospiechu przed wprowadzeniem sie na nowe lokum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek dąb po 60 ciu latach już będzie cimny z przebarwieniami i zwykły prosty i tani olej da mu ciemny kolor . Carlls 90 Bony tani , trwały i naturalny.

 

Oczywiście masz rację, ale nie wiesz jak ciemny ma być ten dąb robiony na "stary"? Małe próby i wszystko wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi!

Aleksandryta - cieszy mnie takie info - a tak to jest jak człowiek siedzi w biurze, zarabia i nawet nie wie co się na świecie dzieje ;(

 

ghost34 - wykończenie z połyskiem, wiec środek z alledrogo odpada, ale za to bardzo mnie zainteresowałeś tymi środkami, czy są one warte ceny, czy stosowanie ich na lakier nie bezie przerostem formy nad treścią?

 

fredi)7 - Carlls 90 Bony - tani? i czy jako impregnat na zewnątrz możne być bezpiecznie stosowany w pomieszczeniach? po jakim czasie można nakładać lakier na ten olej? przyznam ze remont wykonuje w delikatnym pospiechu przed wprowadzeniem sie na nowe lokum ;)

Carll,s 90 jest naturalnym trwałym olejem do podłóg drewnianych, nie można go stosować na zewnątrz i lakierować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę znawców parkietu o poradę w sprawie chemii do desek dębowych szer. 16cm, gurbość 22mm i długość od 50cm do 240cm. połozone na ok. 75m2 ( w tym hol i kuchnia). Deski mają być bielone bejcą (BONA PARQUET DECOR lub Bejca ZAR), a następnie lakierowane pólmatem. Podłoże: beton b20 (04.2009) plus wylewka samopoziomująca, cementowa Schönox XM (początek lipca 2010).

Propozycja parkieciarza z tego co udało mi się wyczytać w wątku mocno trąci myszką: klej dwuskładnikowy SLIM, UKI Primer (podkład?), potem bejca (?), Capon EX i Domalux Super Gold.

Jaką Panowie wybraliby chemię? Szczególnie, żeby lakier przetrwał parę lat.

I jeszcze jedno pytanie, czy można uniknąć ciemnienia desek dębowych, ponieważ podoba mi się kolor surowego dębu. jeżeli to możliwe, to może nawet zrezygnowałabym z tego bielenia. Bardzo dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę znawców parkietu o poradę w sprawie chemii do desek dębowych szer. 16cm, gurbość 22mm i długość od 50cm do 240cm. połozone na ok. 75m2 ( w tym hol i kuchnia). Deski mają być bielone bejcą (BONA PARQUET DECOR lub Bejca ZAR), a następnie lakierowane pólmatem. Podłoże: beton b20 (04.2009) plus wylewka samopoziomująca, cementowa Schönox XM (początek lipca 2010).

Propozycja parkieciarza z tego co udało mi się wyczytać w wątku mocno trąci myszką: klej dwuskładnikowy SLIM, UKI Primer (podkład?), potem bejca (?), Capon EX i Domalux Super Gold.

Jaką Panowie wybraliby chemię? Szczególnie, żeby lakier przetrwał parę lat.

I jeszcze jedno pytanie, czy można uniknąć ciemnienia desek dębowych, ponieważ podoba mi się kolor surowego dębu. jeżeli to możliwe, to może nawet zrezygnowałabym z tego bielenia. Bardzo dziękuję za pomoc.

Istnieje kilka możliwości wykończenia powierzchni podłogi poprzez jej polakierowanie.

Jedną z opcji będzie stosunkowo trwała powłoka wykonana lakierem chemicznym poliuretanowym /podkład capon + 3 x domalux super lub hartzlack/, jednak trudno mówić o naturalnym wyglądzie drewna w kontekście grubej warstwy w plastyku na ogół w połysku. Ponadto każde tworzywo sztuczne z biegiem czasu ulega utlenieniu, tworząc sztuczną poświatę o intensywności wprost proporcjonalnej do grubości powłoki lakieru. Dodatkowo wysoka szczelność tych lakierów niekorzystnie wpływa na zachowania drewna, szczególnie w nowych budynkach. Podsumowując trwałość kosztem wyglądu.

Inną opcją będzie powłoka z lakierów wodorozcieńczalnych. Tworzą one cieńszą a tym samym delikatniejszą warstwę ochronną. W tej grupie najlepiej prezentują się lakiery grupy NANO tworząc subtelną a zarazem dosyć trwałą osłonę dla drewna. Lakiery powyższe w przeciwieństwie do lakierów chemicznych nie przyciemniają drewna, ponadto przy cieńszej, mniej dominującej warstwie jej starzenie jest mało zauważalne. Tu trwałość jest wynikiem dbałości o podłogę.

Firmy LOBA, BONA, PALLMANN, ITALPROJEKT, MUREXIN, PROFIPARKIET posiadają w swoich ofertach lakiery profesjonalne z grupy wodorozcieńczalnych. Wybór pozostaw swojemu majstrowi, niech stosuje lakiery marki, którą zna. Natomiast jeśli te marki są mu obce, należy mienić opcję lub..... Pozdrawiam.

Edytowane przez Parkiet
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę znawców parkietu o poradę w sprawie chemii do desek dębowych szer. 16cm, gurbość 22mm i długość od 50cm do 240cm. połozone na ok. 75m2 ( w tym hol i kuchnia). Deski mają być bielone bejcą (BONA PARQUET DECOR lub Bejca ZAR), a następnie lakierowane pólmatem. Podłoże: beton b20 (04.2009) plus wylewka samopoziomująca, cementowa Schönox XM (początek lipca 2010).

Propozycja parkieciarza z tego co udało mi się wyczytać w wątku mocno trąci myszką: klej dwuskładnikowy SLIM, UKI Primer (podkład?), potem bejca (?), Capon EX i Domalux Super Gold.

Jaką Panowie wybraliby chemię? Szczególnie, żeby lakier przetrwał parę lat.

I jeszcze jedno pytanie, czy można uniknąć ciemnienia desek dębowych, ponieważ podoba mi się kolor surowego dębu. jeżeli to możliwe, to może nawet zrezygnowałabym z tego bielenia. Bardzo dziękuję za pomoc.

Caponu i Domaluxu nawet wrogowi bym nie zaproponował. Ostatni rok produkcji i muszą odejść . Za Gierka to jeszcze bardziej truły ale miały jakąś wytrzymałość, teraz to już ostatni szajs. Naturalny kolor drewna dają wodorozcieńczalne lakiery poliuretanowe nowej generacji z filtrami UV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę znawców parkietu o poradę w sprawie chemii do desek dębowych szer. 16cm, gurbość 22mm i długość od 50cm do 240cm. połozone na ok. 75m2 ( w tym hol i kuchnia). Deski mają być bielone bejcą (BONA PARQUET DECOR lub Bejca ZAR), a następnie lakierowane pólmatem. Podłoże: beton b20 (04.2009) plus wylewka samopoziomująca, cementowa Schönox XM (początek lipca 2010).

Propozycja parkieciarza z tego co udało mi się wyczytać w wątku mocno trąci myszką: klej dwuskładnikowy SLIM, UKI Primer (podkład?), potem bejca (?), Capon EX i Domalux Super Gold.

Jaką Panowie wybraliby chemię? Szczególnie, żeby lakier przetrwał parę lat.

I jeszcze jedno pytanie, czy można uniknąć ciemnienia desek dębowych, ponieważ podoba mi się kolor surowego dębu. jeżeli to możliwe, to może nawet zrezygnowałabym z tego bielenia. Bardzo dziękuję za pomoc.

Jedyne rozwiązanie dla zachowania jasnego koloru dębu to loba WS 2k supra lub duo z inhibitorem promieni UV. Do każdego pojemnika 5l dodaje się osobno ów inhibitor/filter UV. Lakiery te zgodnie z wymaganiami sądów niemieckich muszą wykazać trwałość przez 12,5 lat. oczywiście przy zachowaniu zaleceń pielęgnacyjnych producenta lakieru. Inhibitory te są wyjątkowo trwałe w stosowaniu ich przy jasnych drewnach europejskich. Należy pokryć drewno 3 warstwami lakieru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...