Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Parkiet - kto pyta nie błądzi: rady, pomysły, problemy, materiały itd.


hwafel

Recommended Posts

Drewno doussie to jedno z najlepszych materiałów podłogowych. Jeśli Ci odpowiada jego wygląd, to sprawdż jakość produktu /dokładność wymiarową oraz wilgotność/ i się nie zastanawiaj. Pozdrawiam.

a w jaki sposób sprawdzic wilgotność? parkiet zapakowany to rozumiem, ze wyjąć z kilku paczek po listwie i zbadać wilgotność - czy tak? a gdzie dostane iernik wilgotności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a w jaki sposób sprawdzic wilgotność? parkiet zapakowany to rozumiem, ze wyjąć z kilku paczek po listwie i zbadać wilgotność - czy tak? a gdzie dostane iernik wilgotności?

Dokładnie tak - wyjąć po deszczułce z kilku paczek i sprawdzić ich wilgotność., która powinna zawierać się w przedziale 8-9% z wyjątkami 7% lub 10-11%. Szanujący się sprzedawca powinien zapewnić możliwość pomiaru wilgotności oferowanego produktu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak - wyjąć po deszczułce z kilku paczek i sprawdzić ich wilgotność., która powinna zawierać się w przedziale 8-9% z wyjątkami 7% lub 10-11%. Szanujący się sprzedawca powinien zapewnić możliwość pomiaru wilgotności oferowanego produktu. Pozdrawiam.

dzięki za odpowiedź.

Mam jeszcze pytanie czy tego typu parkiet mozna kłaść na elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedź.

Mam jeszcze pytanie czy tego typu parkiet mozna kłaść na elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe ze względu na swoją niską bezwładność jest najtrudniejszym dla okładzin podłogowych z drewna. Jeśli już to cienkie, niewielkie elementy najlepiej z mikrofazką - maskującą pracę drewna. Lepszym rozwiązaniem będą deski warstwowe z okładziną licową z drewna doussie. Tak czy inaczej elektryczne ogrzewanie podłogowe komplikuje temat szczególnie gdy dotyczy to drewna litego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektryczne ogrzewanie podłogowe ze względu na swoją niską bezwładność jest najtrudniejszym dla okładzin podłogowych z drewna. Jeśli już to cienkie, niewielkie elementy najlepiej z mikrofazką - maskującą pracę drewna. Lepszym rozwiązaniem będą deski warstwowe z okładziną licową z drewna doussie. Tak czy inaczej elektryczne ogrzewanie podłogowe komplikuje temat szczególnie gdy dotyczy to drewna litego.

dzięki za odpowiedź.

wychodzi na to, że lepszym rozwiązaniem będzie deska - co polecasz z desek warstwowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno jest izolatorem ciepła. (Domy z bali) Teoretycznie można ale i ogrzewanie traci na sprawności i drewno dostaje po .... Głupieje. Pół roku prażone a kolejne pół roku za oknem upał i 70% wilgotności. Są realia klimatu w którym mieszkamy i nie naginajmy odwiecznych praw bo one na modzie nie ulegają. W domach ściany są izolatorami . Mają za zadanie utrzymywać ciepło. Widzieliście grzejnik na zewnątrz budynku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno jest izolatorem ciepła. (Domy z bali) Teoretycznie można ale i ogrzewanie traci na sprawności i drewno dostaje po .... Głupieje. Pół roku prażone a kolejne pół roku za oknem upał i 70% wilgotności. Są realia klimatu w którym mieszkamy i nie naginajmy odwiecznych praw bo one na modzie nie ulegają. W domach ściany są izolatorami . Mają za zadanie utrzymywać ciepło. Widzieliście grzejnik na zewnątrz budynku?

nie rozumiem co chciałeś wyrazić swoim postem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich użytkowników.

Niedługo zarzynam wykańczanie mieszkania. Na podłodze chciałbym położyć dębowy parkiet - długość 500 mm - łącznie 34 m2. Nie wiem, jakiej grubości parkiet wybrać. Parkieciarz sugeruje 15mm, ponieważ nie trzeba będzie równać do glazury. Doradźcie również jaki użyć klej i lakier. Wiem że chcę lakier matowy. Oby były dobrej jakości, ale nie super drogie. Pozdrawiam i czekam na rady. Z góry wielkie dzięki.

 

Po pierwsze masz juz glazure wyprowadzona na wys okolo 15-16 mm??..ponieważ przed wyborem posadzek i ukladaniem glazury bywa sztywno (potem zas bywa przeroznie zaleznie od poziomu jakiego sie musi fliziarz trzymac)..czasem mimo, ze kafelki maja 10 mm kafelkarz zrobi poziom na wysok okolo 20mm..i tak i tak ukladamy parkiet po kafelkach..wiec moim zdaniem warto zaczekac..na efekt poziomu(wysokosci) kafelkarza..

Po drugie jaki wzor chcesz ulozyc, ze akurat chcialbys wlasciwie najdluzsza z deszczolek dotepnych w parkiecie..?jesli jodelke moze byc jednoskladnik..rozpuszczalnikowy badz jednoskladnik o ograniczonej emisji (vide loba -wakol za parkiet mlawa)

jesli..parkieciarz tak sugeruje..to jak mniemam kafelki juz sa..wiec bralbym 15-16stke (gr.).lita wszakze pod warunkiem ze maja minimum 8-9mm warstwe uzytkowa drewna..co do kleju..hmm jak wyzej wspomnialem zalezy od wzoru..jesli to ma byc popularna niestety cegielka...to na twoim miejscu przy 34m/kw nie oszczedzalbym i wziolbym dwuskladnik..z porzadna gruntówka..jesli to salon na parterze niepodpiwniczonym to juz bezwzglednie..dosyc tani w tej klasie bedzie lg 640(grunt) i klej lk241...(jesli budynek nie wyniesiony warto sie zastanowic nad odcieciem wigoci )

Co do lakierów dosyc tani, a zostal produktem roku 2009..jest hartz -lack apu-2..jesli mat to jedwabisty mat w tejze marce jest najbardziej matową odmianą tegoz lakieru..jako podklad nc egzotenground..system sprawdzony przeze mnie..dosyc mocno i bdb sie zachowuje..jak moj poprzednik pisze mozna oczywiscie..zastosowac..kazda przez niego polecana marke..wszystko zalezy ..jaka uzyskasz cene..te dwie marki ktore podalem sa dobre a naprawde..nie grzesza..drozyzna..choc przy twoim metrazu..skorzystalbym z porad twego parkieciarza bo calosciowa roznica..to bedzie w porywach na calej chemii 1000zł nie wiecej..a to twoj parkieciarz bierze za twoja inwestycje pelna odpowiedzialnosc pozdrawiam.":)

Edytowane przez ghost34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarkett tani nie jest, choc proponowany Dąbex też do tanich ie należy. W moim przypaku tarket jest o 20zl droższy na 1m2, ale za to mam dechy o dlugości 2,5m czego Dabex nie robi.

Najdroższy jest chyba Kahrs.

poszedl priv z namiarem na firme..wysla ci probki jesli chcesz ja polecam.. :")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fredi wim dlatego napislalem slc rinaldi jak sie pierwotnie nazywala i byla niezla..i ktora stosowalem..z powodzeniem przed lat kilka..potem coraz nizej i nizej..

 

witam,

 

Ghost,

na czym polega tak naprawdę problem z tą jakością SLC? Gorzej się to zachowuje przy lakierowaniu, czy gorzej się użytkuje (rysuje sie)?

 

Wykonawca przykleił mi już parkiet (dół - dwuksładnikowy klej SLC L38 do jesionu 22x730x90, góra SLC S11 jednoskładnikowy do jesionu 22x70x40).

Teraz mam lakierowac:

podkład Silo Pur Basic i Aqua Pur HPX.

 

Ewentualnie mogę wybrać Bergera Aqua Seal 2KPU. Tu jednak panowie wykonawcy twierdzą, że robi się "morka" i trochę się boję, że jak coś spaprają to będą się do tej morki odwoływać.

Niestety pokazali już co potrafią kładąc parkiet niżej niż terakota (po cyklinowaniu będzie dosyć zauważalny schodek pomiędzy jesionem a terakotą).

 

Prace lada chwila, w dodatku żona nasłuchała się od sąsiadów rewelacji o wyższości lakierów chemicznych nad wodnymi ("wodne się wycierają po roku, w mieszkaniu"). Spędziłem więc wczoraj noc na forum, żeby znaleźć uzasadnienie dla wodnego. Muszę jednak przyznać, ze sprzecznych opinii jest wiele.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

Ghost,

na czym polega tak naprawdę problem z tą jakością SLC? Gorzej się to zachowuje przy lakierowaniu, czy gorzej się użytkuje (rysuje sie)?

 

Wykonawca przykleił mi już parkiet (dół - dwuksładnikowy klej SLC L38 do jesionu 22x730x90, góra SLC S11 jednoskładnikowy do jesionu 22x70x40).

Teraz mam lakierowac:

podkład Silo Pur Basic i Aqua Pur HPX.

 

Ewentualnie mogę wybrać Bergera Aqua Seal 2KPU. Tu jednak panowie wykonawcy twierdzą, że robi się "morka" i trochę się boję, że jak coś spaprają to będą się do tej morki odwoływać.

Niestety pokazali już co potrafią kładąc parkiet niżej niż terakota (po cyklinowaniu będzie dosyć zauważalny schodek pomiędzy jesionem a terakotą).

 

Prace lada chwila, w dodatku żona nasłuchała się od sąsiadów rewelacji o wyższości lakierów chemicznych nad wodnymi ("wodne się wycierają po roku, w mieszkaniu"). Spędziłem więc wczoraj noc na forum, żeby znaleźć uzasadnienie dla wodnego. Muszę jednak przyznać, ze sprzecznych opinii jest wiele.

 

pozdrawiam

W 2001 roku położyłem podkład wodny i nawierzchniowy 3 razy też wodorozcieńczalny poliuretanowy (nie akrylowy!). Trzyma do dzisiaj. Podłoga jest pielęgnowana. Zyje na niej 2+2. I tak jest z lakierami wodorozcieńczlnymi. Lakiery rozpuszczalnikowe są out. Nie inwestuje się w nie. Nie szuka nowych rozwiązań. Zabiera się im coraz to inny związek chemiczny. Lakiery rozpuszczalnikowe były mocne przed 15-20 latami. Wszystkie samochody mają od 10 lat lakiery wodorozcieńczalne. Niektóre z nich w technologii nano. Dzisiaj lakiery syntetyczne jedynie mają wysoko wrzące rozpuszczalniki. Dlatego te droższe nie śmierdzą podczas lakierowania tak jak te tanie. Szkodliwe dla zdrowia opary ulatniaja się za to bardzo wolno i bardzo długo. Rzecz polegała na chorobach zawodowych lakierujących syntetykami. Dzisiaj jest mniej z tego powodu chorób zawodowych ale więcej chorób nie wiadomego pochodzenia szczególnie u małych dzieci, bawiących się na podłodze. Kasłanie bez powodu, częste katary zaczerwienione oczy etc. Do mieszkania tylko zdrowe rzeczy i trwałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2001 roku położyłem podkład wodny i nawierzchniowy 3 razy też wodorozcieńczalny poliuretanowy (nie akrylowy!). Trzyma do dzisiaj. Podłoga jest pielęgnowana.

 

Jarek, dzieki za konkret! Dla szukających info, mogę dopisać poniższe:

Rozmawiałem dzis z wykonawcą (oczywiście, może mu zależeć na kładzeniu SLC, który sprzedaje w swoim sklepie). Wg niego SLC sprawdza się od paru lat i ponoć reklamacji nie ma. Oczywiście jak każdy lakier, także ten nie da rady piaskowi na podeszwach. Z tego względu facet zaproponował mi, że na dole domku jednorodzinnego mogą zrobić dodatkową, trzecią warstwę lakieru.

 

Mam jeszcze dylemat co do 2KPU. Wg mojego wykonawcy, Berger daje oryginalne wałki dosyć grube, co powoduje nakładanie grubej warstwy lakieru. Stąd ponoć ten efekt "morki", który może się pojawić. Wg niego SLC, nakładane cienszymi warstawami, jest gładsze i lepiej wygląda.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...