Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Parkiet - kto pyta nie błądzi: rady, pomysły, problemy, materiały itd.


hwafel

Recommended Posts

To jeszcze ja....

 

Ok. 2 miesiące temy skończyliśmy remont. Cyklinowaliśmy również podłogę (parkiet dębowy), lakierowana była 3V3 z tego co pamiętam, półmat.

 

Podłoga po tam krótkim czasie użytkowania wygląda masakrycznie, lakier zupełnie się zmatowił i wszędzie jest pełno rys.

 

Zdaję sobie sprawę, że może to być wina ekipy, z której ogólnie nie jesteśmy zadowoleni. Ale chciałabym wiedzieć co mogli zrobić nie tak?

 

po pierwsze użyli słabego lakieru ale za to taniego. jeżeli go jeszcze nie daj Bóg rozcieńczyli aby jeszcze taniej było. To masz tego efekt. Ile położyli warstw? Czy dali wam jakieś wskazówki na piśmie jak się z taką podłogą obchodzić jak o nią zadbać? Skąd te rysy? Chodzicie w butach. Krzesła bez filców i pozostałe meble pewnie również?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

Proszę o informację czy klej Bona 850 nadaje się do długiej jesionowej deski parkietowej.Jest to klej silanowy jednoskładkowy. Ogólnie wszyscy zalecają do takiej deski kleje dwuskładnikowe np. UZIN , SIKA.

Dobór kleju należy określać rodzajem desek (wielkość, gatunek) oraz jakością podkładu betonowego. Klej silanowy Bony w wielu przypadkach jest lepszy od sztywnych klejów dwuskładnikowych. Nie mniej przed wyborem kleju konieczne są pomiary i fachowa ocena jakości podkładu betonowego. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację.

Kleje dwuskładnikowe określane są umownie mianem twardo-elastycznych . W rozmowach z ludźmi zajmującymi się parkietami należy stwierdzic że kleje dwuskładnikowe są klejami trudniejszymi.Jako amator szukam dobrej rady dotyczącej doboru właściwego kleju. W tym przypadku padło na Bonę 850.

Czy to dobry wybór. Mam nadzieję że klej ten zapewni optymalne trzymanie parkietu na suchych wylewkach maszynowych wykonanych w 2008r. desce o wymiarach 22x90x850 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację.

Kleje dwuskładnikowe określane są umownie mianem twardo-elastycznych . W rozmowach z ludźmi zajmującymi się parkietami należy stwierdzic że kleje dwuskładnikowe są klejami trudniejszymi.Jako amator szukam dobrej rady dotyczącej doboru właściwego kleju. W tym przypadku padło na Bonę 850.

Czy to dobry wybór. Mam nadzieję że klej ten zapewni optymalne trzymanie parkietu na suchych wylewkach maszynowych wykonanych w 2008r. desce o wymiarach 22x90x850 cm.

Klej silanowy Bony to bardzo dobry wybór, jednak pamiętaj że kleisz do posadzki, która wg. Ciebie dobrze wygląda i nazywa się "maszynową". Z doświadczenia wiem, że pozory mylą. W tej sytuacji proponuję dokładnie sprawdzić jakość podkładu, tym bardziej, że kleisz deski. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parkiet mozaika nie wydaje żądnych głuchych dźwięków sami się dziwimy że tak jest - cykliniarz też był zdziwiony - parkiet był położony gdzieś koło 65 roku odnowiony z 15 lat temu my go wycyklinowaliśmy bo był brud pomiędzy klepkami - myśleliśmy że cykliniarz szpachlując wszystko zniweluje

 

http://img840.imageshack.us/img840/2774/mg1479.jpg

http://img816.imageshack.us/img816/6584/mg1476.jpg

 

najgorzej jak już pisaliśmy wygląda przedpokój który to ma takie klepki (jak na zdjęciach - miękkie drewno) a w pokojach jest dąb wygląda lepiej ale dziury też występują

 

widać na zdjęciach szpachle więc dziwimy się czemu są dziury obok :/

 

a czy pomogło by np teraz przejechanie delikatnie papierkiem i pomalowaniem lakierem (może trzeba dać kitu w te szczeliny) tylko czy latem go parkiet wypchnie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parkiet mozaika nie wydaje żądnych głuchych dźwięków sami się dziwimy że tak jest - cykliniarz też był zdziwiony - parkiet był położony gdzieś koło 65 roku odnowiony z 15 lat temu my go wycyklinowaliśmy bo był brud pomiędzy klepkami - myśleliśmy że cykliniarz szpachlując wszystko zniweluje

 

http://img840.imageshack.us/img840/2774/mg1479.jpg

http://img816.imageshack.us/img816/6584/mg1476.jpg

 

najgorzej jak już pisaliśmy wygląda przedpokój który to ma takie klepki (jak na zdjęciach - miękkie drewno) a w pokojach jest dąb wygląda lepiej ale dziury też występują

 

widać na zdjęciach szpachle więc dziwimy się czemu są dziury obok :/

 

a czy pomogło by np teraz przejechanie delikatnie papierkiem i pomalowaniem lakierem (może trzeba dać kitu w te szczeliny) tylko czy latem go parkiet wypchnie???

 

Należy zmatowić powierzchnię. Rozrobić rzadką masę szpachlową. Wyszpachlować całość blacha lakierniczą. Zostawić do następnego dnia aby porządnie wyschło. Następnie dokładnie zmatowić tak aby nie było plam po szpachlowaniu i połyskujących miejsc na powierzchni. Odkurzyć dokładnie, lekko wilgotnym mopem zetrzeć podłogę i po pół godzinie lakierować. Ot proste, tylko kto to zrobi? Poza tym to też kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze użyli słabego lakieru ale za to taniego. jeżeli go jeszcze nie daj Bóg rozcieńczyli aby jeszcze taniej było. To masz tego efekt. Ile położyli warstw? Czy dali wam jakieś wskazówki na piśmie jak się z taką podłogą obchodzić jak o nią zadbać? Skąd te rysy? Chodzicie w butach. Krzesła bez filców i pozostałe meble pewnie również?

 

Twierdzą, że położyli 3 warstwy, ale ja się obawiam, że jest inaczej. Meble i krzesła z filcem, nie chodzimy w butach.

 

Rysy powstają prawie od wszystkiego, mam wrażenie. W domu są zwierzęta, pies i kot, ewentualnie może rysować pies, kot ma regularnie obcinane pazury.

 

Niestety nie dostaliśmy żadnych wskazówek dotyczących użytkowania podłogi.

 

Jestem załamana, bo podłoga w pokoju, który był jak do tej pory najintensywniej używany, zupełnie już zmatowiała i na pewno nie wygląda na nową ;-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Proszę o informację czy klej Bona 850 nadaje się do długiej jesionowej deski parkietowej.Jest to klej silanowy jednoskładkowy. Ogólnie wszyscy zalecają do takiej deski kleje dwuskładnikowe np. UZIN , SIKA.

 

To wcale nie znaczy, że wszyscy mają rację. Zbyt często jest odwrotnie, szczególnie przy niedbale lub nieumiejętnie sprawdzonym podłożu. Pamiętaj, ze wybór kleju zależy od stanu podłoża i tego co ma na nim być klejone. Kleje PU 2k są klejami sztywnymi. Kleje MS-P są klejami elastycznymi nadającymi się na słabsze podłoża. Zapytaj producenta parkietu czy desek jakiej wytrzymałości na ściskanie wymaga się od podłoża?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wina spada na zimno akie zadziałało na nie utwardzony jeszcze klej. Wilgotne powietrze które wtargnęło do srodka na całe 0,5 godziny spowodowało, że temperatura spadła nagle ponizej punktu rosy i para wodna się skropliła wnikając w drewno. Wilgotnosc drewna się podniosła wywołujac jego pęcznienie. Efekt zrozumiały. Zdemontować klepki na tym obszarze i na nowo wykleić. Klej zeskrobac z podłoza i klepek. Czekać z cyklinowaniem 2-3 tygodni.

 

Nie ma takiego kleju i podłoża, które utrzyma pęcznienie drewna. Drewnianymi klinami polewanymi wodą rozsadzano skały. Jarek poznaliśmy się ale bez wahania postawię swojego czuja przeciw Twojej CM-ce i protokołom. (Mierzę, żeby klient widział ale wynik pomiaru znam jak tylko wejdę i wiem czy mokro czy klimat dla drewna) Drewna muszę dotknąć i palce mi mówią co jest. Mickewicz pisał: ,, Dziewczyna czuje i to przemawia do mnie bardziej niż mędrca szkiełko i oko" ( czy jakoś podobnie) I coś w tym jest. Może doświadczenie Taty, pewnie i moje ponad 20 lat w zawodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Pod koniec października położono w końcu w pokojach parkiet. Było to po miesiącu opóźnienia -obawialiśmy się, że w sezonie grzewczym mogą być problemy, ale firma zapewniała, że będzie OK. Parkiet: dąb 1 klasa, klepka w jodełkę.

 

Po miesiącu zauważyliśmy, że w jednym z rogów jest odparzenie (chyba tak to się mówi) na powierzchni ok. 1,5 x 1 m (1,5 m2). Objawy: odgłos głuchy, jakby klepki były odklejone od podłoża, odczucie mini ugięcia w zakresie pewnie 1 milimetra oraz pojawiające się szczelinki przy niektórych klepkach.

 

Co robić? Firma mówi, że wszystko jest w normie (ileś tam procent klepek może nie trzymać się podłoża) i że ważne, że cały parkiet od góry trzyma się dobrze. Natomiast my wolelibyśmy "dmuchać na zimne" i coś z tym zrobić, żeby nie pogorszyło się w przyszłości i klepki nie rozeszły się całkiem.

Obecnie porządnie nawilżamy pokoje i myślimy jak podkleić te klepki? Czy podlać jakimś klejem od brzegów tego odparzenia (jest to w rogu) i przez kilka mini otworków? Jaki to miałby być klej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanka do wtajemniczonych.

Czy parkiet można kłaść na przełomie stycznia - lutego. Dom ogrzewany jest dopiero od kilku dni i nie wiem czy do tego czasu temperatura będzie już ustabilizowana. Dodam, że posadzki są od czerwca.

I czy ktoś z okolic Pułtuska mógłby wykonać mi pomiar wilgotności posadzki? Jeżeli tak to ile by ta przyjemność mnie kosztowała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiego kleju i podłoża, które utrzyma pęcznienie drewna. Drewnianymi klinami polewanymi wodą rozsadzano skały. Jarek poznaliśmy się ale bez wahania postawię swojego czuja przeciw Twojej CM-ce i protokołom. (Mierzę, żeby klient widział ale wynik pomiaru znam jak tylko wejdę i wiem czy mokro czy klimat dla drewna) Drewna muszę dotknąć i palce mi mówią co jest. Mickewicz pisał: ,, Dziewczyna czuje i to przemawia do mnie bardziej niż mędrca szkiełko i oko" ( czy jakoś podobnie) I coś w tym jest. Może doświadczenie Taty, pewnie i moje ponad 20 lat w zawodzie.

FREDI piszesz o zachowaniach drewna, nie znając jego właściwości. Proponuję zajrzeć do książki T. Perkitnego pt. Badania ciśnienia pęcznienia drewna. Po jej lekturze zmienisz zdanie nt. zachowań drewna. Jeśli piszesz o rozsadzaniu skał przy użyciu klinów drewnianych to zapoznaj się z techniką tej czynności a przekonasz się, że nie jest to tak jak Ci się wydaje. Mickiewicz wielkim poetą był, ale drewnem się raczej nie zajmował. Technicznej lektury życzę i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanka do wtajemniczonych.

Czy parkiet można kłaść na przełomie stycznia - lutego. Dom ogrzewany jest dopiero od kilku dni i nie wiem czy do tego czasu temperatura będzie już ustabilizowana. Dodam, że posadzki są od czerwca.

I czy ktoś z okolic Pułtuska mógłby wykonać mi pomiar wilgotności posadzki? Jeżeli tak to ile by ta przyjemność mnie kosztowała?

Prześlij na mój adres 0,5 kg bryłkę betonu podkładu wykutej z zacienionego miejsca w odległości 0,5 metra od ściany. Po wykuciu bryłkę szczelnie zapakuj w folię. Pomiar masz gratis. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Pod koniec października położono w końcu w pokojach parkiet. Było to po miesiącu opóźnienia -obawialiśmy się, że w sezonie grzewczym mogą być problemy, ale firma zapewniała, że będzie OK. Parkiet: dąb 1 klasa, klepka w jodełkę.

 

Po miesiącu zauważyliśmy, że w jednym z rogów jest odparzenie (chyba tak to się mówi) na powierzchni ok. 1,5 x 1 m (1,5 m2). Objawy: odgłos głuchy, jakby klepki były odklejone od podłoża, odczucie mini ugięcia w zakresie pewnie 1 milimetra oraz pojawiające się szczelinki przy niektórych klepkach.

 

Co robić? Firma mówi, że wszystko jest w normie (ileś tam procent klepek może nie trzymać się podłoża) i że ważne, że cały parkiet od góry trzyma się dobrze. Natomiast my wolelibyśmy "dmuchać na zimne" i coś z tym zrobić, żeby nie pogorszyło się w przyszłości i klepki nie rozeszły się całkiem.

Obecnie porządnie nawilżamy pokoje i myślimy jak podkleić te klepki? Czy podlać jakimś klejem od brzegów tego odparzenia (jest to w rogu) i przez kilka mini otworków? Jaki to miałby być klej?

Przyczyną może być nadmiar wilgoci pozostawionej w podkładzie betonowym w narożach pomieszczenia. Jest to częsty przypadek. Proponuję poczekać z wszelkimi naprawami do zakończenia okresu grzewczego. Czas obnaży wszelkie niedoskonałości i pozwoli na skuteczną naprawę. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FREDI piszesz o zachowaniach drewna, nie znając jego właściwości. Proponuję zajrzeć do książki T. Perkitnego pt. Badania ciśnienia pęcznienia drewna. Po jej lekturze zmienisz zdanie nt. zachowań drewna. Jeśli piszesz o rozsadzaniu skał przy użyciu klinów drewnianych to zapoznaj się z techniką tej czynności a przekonasz się, że nie jest to tak jak Ci się wydaje. Mickiewicz wielkim poetą był, ale drewnem się raczej nie zajmował. Technicznej lektury życzę i pozdrawiam.

Wolę jednak Mickiewicza od Perkitnego. Przypomniało mi się ,, Dziewczyna czuje a gawiedź wierzy głęboko i to przemawia do mnie bardziej niżli mędrca szkiełko i oko"

Jak dawni mistrzowie parkiety w pałacach zakładali nie czytając Perkitnego? A wzory z mieszaniny gatunków drewna leżą jak wierny pies do dziś.

Zaobserwowałem pewną taką prawidłowość. Fachowcy i ,,naukowcy". Fachowcy robią swoje a ,,naukowcy" wmawiają klientom że parkiet który zakładali i szlak go trafił to ich wina i ,, naukowo" to udowodniają.

Wszedł kolejny post. Co Ci po pomiarze w grudniu jak parkiet ma być zakładany na przełomie stycznia i lutego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyną może być nadmiar wilgoci pozostawionej w podkładzie betonowym w narożach pomieszczenia. Jest to częsty przypadek. Proponuję poczekać z wszelkimi naprawami do zakończenia okresu grzewczego. Czas obnaży wszelkie niedoskonałości i pozwoli na skuteczną naprawę. Pozdrawiam.

 

Tu się zgadzam. Poczekać aż te szczelinki nie będą rosnąć i rozebrać luźny parkiet i ponownie go wkleić tak by każda klepka trafiła w miejsce gdzie poprzednio leżała. Przypuszczam, że trzeba poprawić dyletacje bo gdzieś zaparło, ze podniosło. Może się udać bez cyklinowania ale klepki muszą trafić identycznie tam gdzie leżały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę jednak Mickiewicza od Perkitnego. Przypomniało mi się ,, Dziewczyna czuje a gawiedź wierzy głęboko i to przemawia do mnie bardziej niżli mędrca szkiełko i oko"

Jak dawni mistrzowie parkiety w pałacach zakładali nie czytając Perkitnego? A wzory z mieszaniny gatunków drewna leżą jak wierny pies do dziś.

Zaobserwowałem pewną taką prawidłowość. Fachowcy i ,,naukowcy". Fachowcy robią swoje a ,,naukowcy" wmawiają klientom że parkiet który zakładali i szlak go trafił to ich wina i ,, naukowo" to udowodniają.

Wszedł kolejny post. Co Ci po pomiarze w grudniu jak parkiet ma być zakładany na przełomie stycznia i lutego?

Jeśli "fachowiec" nie zna i nie rozumie podstawowych właściwości materiału, który bierze do ręki, to jemu się tylko wydaje że jest fachowcem. Można robić wiele rzeczy na oko, tylko po co jeśli przy niewielkim nakładzie wiedzy można zrobić to solidnie. Tu nie trzeba być naukowcem, wystarczy mieć ugruntowaną wiedzę fachową. Odnośnie rozsadzania skał drewnianymi klinami, to użyję tu porównania, iż słyszałeś dźwięk dzwonów z tym że nie wiesz w którym kościele dzwonią. Tylko pseudofachowcy używają argumentu, że drewno ma tak potężną siłę i podłoga musiała wysadzić, a tak naprawdę czegoś nie wiedzieli i dlatego coś spieprzyli. A niewidzialna siła działa.

Co do pomiaru, to dlatego się mierzy wilgotność z pewnym wyprzedzeniem aby mieć czas na ewentualne wysuszenie, które trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Natomiast beton w budynku mieszkalnym po wysuszeniu już nie chłonie wilgoci w ilości zagrażającej podłodze z drewna. Jak teraz jest sucho to za dwa lub trzy miesiące będzie podobnie a biorąc pod uwagę okres zimowy to może być tylko lepiej. Jeśli masz swoje fachowe argumenty uzasadniające Twoje - inne zdanie w tym temacie, to proszę przedstaw je. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...