Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Parkiet - kto pyta nie błądzi: rady, pomysły, problemy, materiały itd.


hwafel

Recommended Posts

jarekkur, dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Jak chodzę po tych deskach to czuję, że one "pracują", więc zastanawiam się jak położyć lakier aby nie pękał na połączeniach desek, albo żeby na połączeniach desek nie tworzyła się jednolita warstwa tylko, żeby każda deska była jakby pomalowana niezależnie. Mam nadzieję, że zrozumiecie o co chodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pytanie odnośnie egzotyków. Można prosić o TOP5 odnośnie walorów technicznych jako materiał na parkiet i schody?

Takie samo pytanie odnośnie naszych krajowych gatunków i jak się mają później te wyróżnione egzotyki do krajowych.

Jatobę wybrałam(niby super twarda i stabilna), a później czytam że coś z nią nie tak więc może uda mi się tutaj ustabilizować wiedzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o to na wątku o lakierach, ale zdaje się że on już nie żyje...

 

Mam pytanie odnośnie lakierów Deva. Wykonawca proponuje lakier tego producenta (niestety w tej chwili nie wiem konkretnie które) w trzech warstwach: 2x podkład blachą + nawierzchniowy wałkiem.

Co wy byście polecali na parkiet jesionowy? Czy podkład (jaki) + Quick będzie dobry dla tego typu parkietu?

Dla mnie priorytetem jest by podłoga nie zmieniła koloru i była jak najtwardsza.

Czy może jednak lepiej przeforsować coś innego?

Poradzi ktoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Prośba o poradę do fachowców - praktyków.

Niedługo będą mi układać parkiet dębowy na płycie osb. Istnieje możliwość, że przy odkształceniach parkietu mocny, twardy klej spowoduje oderwanie wierzchniej warstwy z płyty. Bezpieczniejszy byłby klej elastyczny - MS-P lub silanowy. Są one jednak droższe i trochę mniej popularne w handlu. Może jakiś tańszy klej by się również sprawdził. Szczegóły techniczne:

-osb 22mm pióro-wpust na legarach sosnowych 5x20cm co 30cm, na starym stropie żelbetowym - nie ugina się;(wiem że niezdrowo, ale ma mniej dudnić)

-parkiet dąb 3 gat . 22x60x300 mm, wzór "kwadrat"(w szachownicę);

-nie będzie nawilżaczy powietrza itp. teraz jest 45% wilgotności(około - ruski higrometr), 21st.C;

-pokój 4,7x6,3m planowany lakier Bona Traffic (miałem chęć na RL 202, ale chyba dam warstwę Traffica więcej).

Czy dać droższy klej, czy ze względu na "okoliczności łagodzące" poliuretanowy dwuskładnik, a może jeszcze coś tańszego?

Pozdrawiam!

Edytowane przez T.B.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Prośba o poradę do fachowców - praktyków.

Niedługo będą mi układać parkiet dębowy na płycie osb. Istnieje możliwość, że przy odkształceniach parkietu mocny, twardy klej spowoduje oderwanie wierzchniej warstwy z płyty. Bezpieczniejszy byłby klej elastyczny - MS-P lub silanowy. Są one jednak droższe i trochę mniej popularne w handlu. Może jakiś tańszy klej by się również sprawdził. Szczegóły techniczne:

-osb 22mm pióro-wpust na legarach sosnowych 5x20cm co 30cm, na starym stropie żelbetowym - nie ugina się;(wiem że niezdrowo, ale ma mniej dudnić)

-parkiet dąb 3 gat . 22x60x300 mm, wzór "kwadrat"(w szachownicę);

-nie będzie nawilżaczy powietrza itp. teraz jest 45% wilgotności(około - ruski higrometr), 21st.C;

-pokój 4,7x6,3m planowany lakier Bona Traffic (miałem chęć na RL 202, ale chyba dam warstwę Traffica więcej).

Czy dać droższy klej, czy ze względu na "okoliczności łagodzące" poliuretanowy dwuskładnik, a może jeszcze coś tańszego?

Pozdrawiam!

 

Kleje sztywne poliuretanowe wytrzymują minimum 3,5N/mm2 ścinanie. Jest to dużo. Masz obawy, daj klej poliuretanowy jednoskładnikowy. Jego elastycznośc wystarczy.

Przy tych klejach szybciej pokazują się szczeliny-nie trzymają parkietu w miejscu. W twoim przypadku po zeszlifowaniu płyty OSB poprzestałbym na kleju rozpuszczalnikowym, jest tani. Plyta OSB i parkiet to najlepsze rozwiązanie i najmocniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam położoną mozaikę przemysłową, zaolejowaną loba dwuskładnik, czy wystarczy raz zaolejować? za jaki czas można powtórnie nanieść olej? czy może za 2 miesiące przy okazji listew zaolejować powtórnie? czy można teraz tą podłogę polerować? bo na świeżo to ma takie jakby suche place, plamy tam gdzie ten olej wsiąkł szybciej. czy poradzę sobie sama z olejowaniem, bo mam już dość kolejnych ekip...zmęczenie materiału:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kleje sztywne poliuretanowe wytrzymują minimum 3,5N/mm2 ścinanie. Jest to dużo. Masz obawy, daj klej poliuretanowy jednoskładnikowy. Jego elastycznośc wystarczy.

Przy tych klejach szybciej pokazują się szczeliny-nie trzymają parkietu w miejscu. W twoim przypadku po zeszlifowaniu płyty OSB poprzestałbym na kleju rozpuszczalnikowym, jest tani. Plyta OSB i parkiet to najlepsze rozwiązanie i najmocniejsze.

Dzięki za odpowiedź.

Rozpuszczalnikowy ma chyba twardszą spoinę ( może słabszą) niż dwuskładnik PU?

Jak rozumiem elastyczność maleje w kolejności: silanowe, PU 1k, PU 2k, syntetyki, dyspersje. Czyli klej dwuskładnikowy byłby trochę droższy od syntetyku, znacznie mniej śmierdzący i średnio elastyczny?

Jeszcze jedno: nigdzie nie mogę znaleźć przykładowych wymalowań parkietu różnymi podkładami. Bona robi chyba z 6 podkładowych, nie wszystkie są w handlu. W sklepach próbki parkietu mają tylko opisane: wodny/rozpuszczalnikowy. Lubię ciepłą barwę drewna i wyraźny rysunek, ale spotkałem się z efektem zbyt mocnego rysunku. Daję to przykre złudzenie, że podłoga jest 30cm wyżej - aż oczy bolą. Raz widziałem to na jesionie pod rozpuszczalnikowym, a raz na drobnej sześciokątnej mozajce-dąb/Capon/Domalux. U mnie stara mozaika pod taką chemią "leży spokojnie".

Czy są gdzieś dostępne zdjęcia parkietu pod różnymi podkładami?

Mój parkieciarz chyba nie ma resztek lakierów, aby zrobić próbki. Podobno niektórzy lakierują od razu nawierzchniowym - niektóre podkłady ponoć "stawiają słoje" i zdarza się przy szlifowaniu miejscami zebrać podkład, a wtedy łaciato wychodzi. Ale widziałem dąb bezpośrednio pod Boną Traffic i to zdecydowanie nie dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam położoną mozaikę przemysłową, zaolejowaną loba dwuskładnik, czy wystarczy raz zaolejować? za jaki czas można powtórnie nanieść olej? czy może za 2 miesiące przy okazji listew zaolejować powtórnie? czy można teraz tą podłogę polerować? bo na świeżo to ma takie jakby suche place, plamy tam gdzie ten olej wsiąkł szybciej. czy poradzę sobie sama z olejowaniem, bo mam już dość kolejnych ekip...zmęczenie materiału:)

 

 

Jesli to jak podejrzewam wiąz to trzeba zaolejowac dwa razy mozna po dowolnm czasie ale trzeba wetrzec mechanicznie wiec polerka nie sadze aby sobie Pani dała radę sama..

Plamy gdzie olej wsiakl szybciej ..nio to nie brzmi zbyt dobrze nie powinno tak byc... ktos kto to czynił powinien wlasciwie to zatrzec i nie powinno byc plam

Jesli chodzi o miejsca gdzie drewno bardzej wpiło i masz miejsca suchsze..to wlasnie ma zalatwic druga warstwa oleju..lecz zatarta mechanicznie..

Pielegnacja (gruntowna)powinna sie odbywac za pomoca srodkow loba -parkiett-oil badz parkiet oil de luxe (drugi srodek lepszy ale klienta trzeba przeszkolic aby sobie krzwdy nie zrobił)..w okresach zroznicowanych poprzez stopien zuzycia posadzki:)

Pielegnacja codzienna zamiatanie, odkurzanie, myjemy roztworem wody z loba cleaner 50ml srodka na 5 litrow cieplej wody na wilgotno nie na mokro!..

Nie uzwac zadnch srodkow w ktorych jest chocb szczatkowa nazwa WAX.....to czest błąd w pielegnacjach impacta..

Pozdrawiam.

Edytowane przez ghost34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T.B.

 

Poproś ekipę aby ci zrobiła "sample " na posadzce..po ułożeniu róznmi wersjami chemii wted bedziesz wiedział wszystko

Wyszlifuje to bez problemu:)

Jesli drewno ktore chcesz ukladac ..jest jakims gatunkiem europejskim w parkiecie nie w desce smialo na osb mozesz po zeszlifowaniu parafiny uzyc jakiegos rozpuszczalnika ..jesli to egzotyk raczej dwuskladniki moim zdaniem najlepsze wiazanie i trzymanie maja te z domieszka epoksdu nie czste poliuretany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli to jak podejrzewam wiąz to trzeba zaolejowac dwa razy mozna po dowolnm czasie ale trzeba wetrzec mechanicznie wiec polerka nie sadze aby sobie Pani dała radę sama..

Plamy gdzie olej wsiakl szybciej ..nio to nie brzmi zbyt dobrze nie powinno tak byc... ktos kto to czynił powinien wlasciwie to zatrzec i nie powinno byc plam

Jesli chodzi o miejsca gdzie drewno bardzej wpiło i masz miejsca suchsze..to wlasnie ma zalatwic druga warstwa oleju..lecz zatarta mechanicznie..

Pielegnacja (gruntowna)powinna sie odbywac za pomoca srodkow loba -parkiett-oil badz parkiet oil de luxe (drugi srodek lepszy ale klienta trzeba przeszkolic aby sobie krzwdy nie zrobił)..w okresach zroznicowanych poprzez stopien zuzycia posadzki:)

Pielegnacja codzienna zamiatanie, odkurzanie, myjemy roztworem wody z loba cleaner 50ml srodka na 5 litrow cieplej wody na wilgotno nie na mokro!..

Nie uzwac zadnch srodkow w ktorych jest chocb szczatkowa nazwa WAX.....to czest błąd w pielegnacjach impacta..

Pozdrawiam.

 

wiąz, wiąz, dobrze podejrzewasz:) te plamy to takie suchsze miejsca, widoczne pod światło, ewidentnie miejsca gdzie drewno miało "większe potrzeby". ten kto mi to układał powiedział że drugi raz zaolejuje jak przyjdzie do listew, czyli za dwa miechy, ale o zacieraniu mechanicznym nic nie nadmieniał. no to ja nadmienię:)

uprzejmie dziękuję. silne uczucia jednak łączą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T.B.

 

Poproś ekipę aby ci zrobiła "sample " na posadzce..po ułożeniu róznmi wersjami chemii wted bedziesz wiedział wszystko

Wyszlifuje to bez problemu:)

Jesli drewno ktore chcesz ukladac ..jest jakims gatunkiem europejskim w parkiecie nie w desce smialo na osb mozesz po zeszlifowaniu parafiny uzyc jakiegos rozpuszczalnika ..jesli to egzotyk raczej dwuskladniki moim zdaniem najlepsze wiazanie i trzymanie maja te z domieszka epoksdu nie czste poliuretany

Przytaczam moje porzednie pytanie:

Niedługo będą mi układać parkiet dębowy na płycie osb. Istnieje możliwość, że przy odkształceniach parkietu mocny, twardy klej spowoduje oderwanie wierzchniej warstwy z płyty. Bezpieczniejszy byłby klej elastyczny - MS-P lub silanowy. Są one jednak droższe i trochę mniej popularne w handlu. Może jakiś tańszy klej by się również sprawdził. Szczegóły techniczne:

-osb 22mm pióro-wpust na legarach sosnowych 5x20cm co 30cm, na starym stropie żelbetowym - nie ugina się;(wiem że niezdrowo, ale ma mniej dudnić)

-parkiet dąb 3 gat . 22x60x300 mm, wzór "kwadrat"(w szachownicę);

-nie będzie nawilżaczy powietrza itp. teraz jest 45% wilgotności(około - ruski higrometr), 21st.C;

-pokój 4,7x6,3m planowany lakier Bona Traffic (miałem chęć na RL 202, ale chyba dam warstwę Traffica więcej).

Czy dać droższy klej, czy ze względu na "okoliczności łagodzące" poliuretanowy dwuskładnik, a może jeszcze coś tańszego?

 

Ze względu na drobny parkiet i osb trzymać będzie nawet rozpuszczalnik.

Wydaje mi się, że warto dopłacić do dwuskładnika ze względu na mniejszy smród i trochę elastyczniejszą spoinę - czy się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przytaczam moje porzednie pytanie:

Niedługo będą mi układać parkiet dębowy na płycie osb. Istnieje możliwość, że przy odkształceniach parkietu mocny, twardy klej spowoduje oderwanie wierzchniej warstwy z płyty. Bezpieczniejszy byłby klej elastyczny - MS-P lub silanowy. Są one jednak droższe i trochę mniej popularne w handlu. Może jakiś tańszy klej by się również sprawdził. Szczegóły techniczne:

-osb 22mm pióro-wpust na legarach sosnowych 5x20cm co 30cm, na starym stropie żelbetowym - nie ugina się;(wiem że niezdrowo, ale ma mniej dudnić)

-parkiet dąb 3 gat . 22x60x300 mm, wzór "kwadrat"(w szachownicę);

-nie będzie nawilżaczy powietrza itp. teraz jest 45% wilgotności(około - ruski higrometr), 21st.C;

-pokój 4,7x6,3m planowany lakier Bona Traffic (miałem chęć na RL 202, ale chyba dam warstwę Traffica więcej).

Czy dać droższy klej, czy ze względu na "okoliczności łagodzące" poliuretanowy dwuskładnik, a może jeszcze coś tańszego?

 

Ze względu na drobny parkiet i osb trzymać będzie nawet rozpuszczalnik.

Wydaje mi się, że warto dopłacić do dwuskładnika ze względu na mniejszy smród i trochę elastyczniejszą spoinę - czy się mylę?

 

mylisz się. PU 2K jest zasadniczo klejem sztywnym i wcale nie jest mocniejszy. Po prostu nie musi. Jest klej firmy Wakol syntetyczny, który nie śmierdzi. Ale jak chcesz wydać więcej to oczywiście kleje poliuretanowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Potrzebuję pomocy/porady jak doprowadzić zwykły dąb krotoszyński do takiego koloru jak na zdjęciu z linka: http://www.parkett.pl/podlogi/solidfloor/lifestyle/solidfloor_ottawa,1000,1,0.html? Czy w ogóle jest taka możliwość? Jeśli jest to co powinnam zrobić?

 

Dzięki

Taki kolor otrzymasz po olejowaniu dębu olejem penetrującym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, moze to juz bylo poruszane, ale ciezko znalezc...

 

wiec parkiet debowy, ktory ma ok 50 lat, jesienia go wycyklinowalem ( pierwszy raz) i pomalowany ze 3 razy.

 

W domku (docieplony) centralne na gaz oraz kominek w salonie gdzie jest polozony ow parkiet.

 

Od kilku tygodni powstaly szczeliny (pekniecia) miedzy klepkami.

Wiem juz, ze to przez nieodpowiednia wilgotnosc w pomieszczeniu (temp. ok 24stC), nie wiedzialem o tym.

 

Teraz kilka pytań:

1. czy jest mozliwe zeby po tylu latach parkiet dalej "pracowal", wczesniej byl przykryty dywanem?

2. szczeliny maja nawet ok 8 mm, czy jest jakis odpowiedni wypalniacz w tak duze szczeliny, jaki na mniejsze?

3. czy jezeli szczeliny zostana wypelnione, parkiet poza sezonem grzewczym nie bedzie sie wybrzuszal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, moze to juz bylo poruszane, ale ciezko znalezc...

 

wiec parkiet debowy, ktory ma ok 50 lat, jesienia go wycyklinowalem ( pierwszy raz) i pomalowany ze 3 razy.

 

W domku (docieplony) centralne na gaz oraz kominek w salonie gdzie jest polozony ow parkiet.

 

Od kilku tygodni powstaly szczeliny (pekniecia) miedzy klepkami.

Wiem juz, ze to przez nieodpowiednia wilgotnosc w pomieszczeniu (temp. ok 24stC), nie wiedzialem o tym.

 

Teraz kilka pytań:

1. czy jest mozliwe zeby po tylu latach parkiet dalej "pracowal", wczesniej byl przykryty dywanem?

2. szczeliny maja nawet ok 8 mm, czy jest jakis odpowiedni wypalniacz w tak duze szczeliny, jaki na mniejsze?

3. czy jezeli szczeliny zostana wypelnione, parkiet poza sezonem grzewczym nie bedzie sie wybrzuszal?

Renowacje podłóg drewnianych jest w znacznie trudniejsze niż wykończenie nowej podłogi.

Przed przystąpieniem do pracy należy przygotować podłogę pod względem wilgotności i zamocowania do podkładu.

To co się u Ciebie stało jest możliwe i zupełnie naturalne.

Wszelkie naprawy w obecnej chwili są niewskazane.

Podłoga w okresie letnim dojdzie do stanu po cyklinowaniu.

Po kilku latach użytkowania podłogi zamiast jednej czy kilku dużych szczelin będzie mnóstwo małych, takich jakie były przed renowacją.

Podłoga powróci do stanu przed jej cyklinowaniem i lakierowaniem i tak pozostanie.

Bezpieczniej byłoby podłogę wycyklinować i zaolejować, szczeliny byłyby bez zmian.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...