Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Parkiet - kto pyta nie błądzi: rady, pomysły, problemy, materiały itd.


hwafel

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Muszę Cię zmartwić. Będzie trochę dodatkowych kosztów, jak zwykle dzięki Panom posadzkarzom.

Grunt epoxyd i klej dwuskładnik. Może Prosfas. Plusem tego będzie związanie wilgoci i dużo lepsze zachowanie się parkietu w przyszłości.

Osobiście w razie jakichkolwiek podejrzeń daję bez pytania i zbędnych tłumaczeń wzmocnienie podłoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i mam problem-ogólnie nie jest źle, preso mess 1,5-2,1MPa ale jest jedno miejsce które ma0,7-0,8MPa (3mx2,5m). I jestem w kropce- gruntować do bólu, czy mata flizelinowa czy odpuścic wogole parkiet?co radzicie panowie?

prosze o rady bo dzis mialem odbierac parkiet...załamka

Przy takich parametrach wytrzymałościowych podkładu nie musisz stosować fizeliny, wystarczy tak jak pisze kornik1 zagruntować powierzchnię podkładu, jakkolwiek zastanawiałbym się nad zastosowaniem Profasu.

Proponuję grunty epoksydowe, poliuretanowe lub rozpuszczalnikowe wkomponowane w cały system klejowy.

Podczas gruntowania zwróć uwagę na chłonność wylewki i tam gdzie nie chłonie zbieraj nadmiar gruntu natomiast miejsca chłonne są na ogół porowate czyli słabsze i tam nasycaj do oporu.

Po takiej "operacji" uzyskasz jednorodność podkładu w zakresie wytrzymałości.

Odnośnie Twojego "mam problem" to chciałoby się mieć tylko takie problemy, rzadko spotyka się podkłady betonowe o wytrzymałościach powyżej 1,5 MPa, częściej jest dużo poniżej 1 MPa.

Spokojności w tym temacie życzę i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziękuję za odpowiedz. Dziś gruntowałem pierwszy raz poliuretanem, dodatkowo rozcieńczonym żeby głębiej spenetrował to miejsce. jutro kolejna warstwa i tak do bólu aż przestanie "pić". Później znowu presso mess. dam znać jak pomiar.Jeśli poprawi powyżej 1,5MPa będzie super, jeśli nie będę się martwił.

 

za to dziś pojechałem odebrać parkiet i go nie odebrałem... cóż taki dzień. Pomierzyłem wilgotność drewna i było na poziomie 4,5-6,9%. Tak mi kolega doradził że za suchy parkiet i producent mami dostarczyć w przyszłym tygodniu właściwy. Dobrze zrobiłem żądając wymiany na parkiet o wilgotności 9+/-2%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziękuję za odpowiedz. Dziś gruntowałem pierwszy raz poliuretanem, dodatkowo rozcieńczonym żeby głębiej spenetrował to miejsce. jutro kolejna warstwa i tak do bólu aż przestanie "pić". Później znowu presso mess. dam znać jak pomiar.Jeśli poprawi powyżej 1,5MPa będzie super, jeśli nie będę się martwił.

 

za to dziś pojechałem odebrać parkiet i go nie odebrałem... cóż taki dzień. Pomierzyłem wilgotność drewna i było na poziomie 4,5-6,9%. Tak mi kolega doradził że za suchy parkiet i producent mami dostarczyć w przyszłym tygodniu właściwy. Dobrze zrobiłem żądając wymiany na parkiet o wilgotności 9+/-2%?

Wzmacniając podkład gruntuje się skutecznie jego powierzchnię tylko jeden raz. Kolejne gruntowanie już nie spenetruje struktury betonu a pozostanie na powierzchni wylewki osłabiając przyczepność kleju.

Co do wilgotności drewna postąpiłeś właściwie, przy czym szukaj parkietu o wilgotności od 8% do 9% sporadycznie niektóre deszczułki 7% lub 10% - taka jest najlepsza dla pomieszczeń mieszkalnych. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie mogłem za jednym razem gruntować tyle ile beton "pije". Trudno- dziś powtórze, jak będzie się grunt wchłaniał to ok a jak nie to zbiorę i przesypię delikatnie piaskiem kwarcowym choć myślę że on jest na tyle słaby w tym regionie że jeszcze bez problemu powsiąka. I wtedy znowu badania.

A jakie zdanie macie Panowie na temat parkietu dębowego Dąbex gotowego?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak będzie się grunt wchłaniał to ok, a jak nie to zbiorę i przesypię delikatnie piaskiem kwarcowym

Piaskiem tak, ale żeby nie zebrać za dużo gruntu, bo piasek słabo będzie się trzymał. Tutaj z wyczuciem.

A jakie zdanie macie Panowie na temat parkietu dębowego Dąbex gotowego?

pozdrawiam

Osobiście uważam, że jest to jeden z najlepszych producentów na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i mam problem-ogólnie nie jest źle, preso mess 1,5-2,1MPa ale jest jedno miejsce które ma0,7-0,8MPa (3mx2,5m). I jestem w kropce- gruntować do bólu, czy mata flizelinowa czy odpuścic wogole parkiet?co radzicie panowie?

prosze o rady bo dzis mialem odbierac parkiet...załamka

 

kto mierzył i ile punktów. Które klocki odpadały? Jak szybko było przekręcane pokrętło? Szybkość obracania to o,o5N/ms to daje około 20cm/min. jaka jest wilgotnosc podłoza?

Edytowane przez jarekkur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mierzył mój kolega ktory pracuje w labo i zajmuje się badaniem klejów do parkietów między innymi. Punktów było 12 punktów, 9 wyszło ok, jedynie w tym "słabszym" miejscu były 3 i wszystkie 3 wyszły słabo. Wszędzie odpadały krótkie klocki, a w miejscu tym słabym dwa razy odpadły krótkie klocki a raz długi. Prędkość- nie wiem nie mierzyłem, ale on tego bada dużo więc chyba wie jak.

Wczoraj skończyłem gruntowanie, dziś przykleiłem znowu i za tydzień kolejne odrywanie.

bardziej mnie martwi ten "przesuszony parkiet z "Dąbexu". Mają wymienić mam nadzieję że następny będzie już ok.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mierzył mój kolega ktory pracuje w labo i zajmuje się badaniem klejów do parkietów między innymi. Punktów było 12 punktów, 9 wyszło ok, jedynie w tym "słabszym" miejscu były 3 i wszystkie 3 wyszły słabo. Wszędzie odpadały krótkie klocki, a w miejscu tym słabym dwa razy odpadły krótkie klocki a raz długi. Prędkość- nie wiem nie mierzyłem, ale on tego bada dużo więc chyba wie jak.

Wczoraj skończyłem gruntowanie, dziś przykleiłem znowu i za tydzień kolejne odrywanie.

bardziej mnie martwi ten "przesuszony parkiet z "Dąbexu". Mają wymienić mam nadzieję że następny będzie już ok.

pozdrawiam

Będzie ok. Pomiary zrobione z odpowiednią ilością próbek. To dobrze. Takie miejsca się zdarzają. Nawiasem mówiąc ii tak masz b. dobre podłoże. C-18N/mm2 do 22N/mm2. Jeżeli chcesz wzmocnić słabą cześć podłoża musi być chłonne. Sprawdź grubość warstwy podłoża na oderwanych próbkach i porównaj te ze słabego podłoża z tymi z mocnego. Przy około 2N/mm2 powinno wisieć 2-5mm warstwy podłoża. Na słabym podłożu pozostało na próbce może 0,5mm. Sprawdz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może dziwne moje pytanie ale czy jak montowaliście może Państwo z Dąbexu trafiliście na parkiet z wilgotnością 8-9%?

dziś mierzyłem koledze który też kupuje z Dąbexu przez jakiegoś dystrybutora i podobnie jak u mnie miał średnią 5,6-7,1%...

dodam że przyrząd skalibrowany, sprawdzony na próbce wzorcowej.

zaczynam już wątpić powoli czy jak dostanę mój będzie miał prawidłową wartość..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może dziwne moje pytanie ale czy jak montowaliście może Państwo z Dąbexu trafiliście na parkiet z wilgotnością 8-9%?

dziś mierzyłem koledze który też kupuje z Dąbexu przez jakiegoś dystrybutora i podobnie jak u mnie miał średnią 5,6-7,1%...

dodam że przyrząd skalibrowany, sprawdzony na próbce wzorcowej.

zaczynam już wątpić powoli czy jak dostanę mój będzie miał prawidłową wartość..

Obecna gospodarka rynkowa narzuca pewne, nie zawsze najlepsze od strony jakości rozwiązania. Znaczna większość firm produkuje elementy stolarki wewnętrznej ze świeżego drewna (niesezonowanego) i w dodatku suszy je w wysokim gradiencie wilgotności, co pozwala na skrócenie czasu suszenia o około 30%. Efekt jest taki, że drewno ma wilgotność zbliżoną do dolnej granicy powyższego gradientu, bliską wilgotności konstytutywnej czyli około 5%. Ponadto niewiele firm stosuje właściwy proces kondycjonowania wraz z odprężaniem. Efekt jest taki jak widzisz drewno jest za suche a w trakcie nabierania wilgotności będzie się naprężać z różnymi dla podłogi skutkami.

Znam produkty Firmy Dąbex z bardzo dobrej strony i sądzę że jest przypadek jednostkowy, który nie zaważy na ich dobrej opinii.

Ja korzystając z produktów obcej firmy sprawdzam wilgotność oraz jakość wysuszenia drewna, Tobie proponuję przynajmniej sprawdzać wilgotność i szukać drewna o wilgotności 8-9%. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...