Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Parkiet - kto pyta nie błądzi: rady, pomysły, problemy, materiały itd.


hwafel

Recommended Posts

Witam,

 

może ktoś podpowie rozwiązanie...

 

mamy układany parkiet dębowy pod katem 45 stopni (klepka 7x25)

1. jak duża powinna być dylatacja przy takim ułożeniu? Trochę mnie niepokoją dość duże szpary przy ścianach, ale parkieciarz zapewnia że wszystko się schowa

2. jak rozwiązać kwestię drzwi balkonowych tzn. okno jest osadzone tak, że dotyka ramą podłogi. W związku z tym nie ma miejsca aby klepkę wsunąć pod okno np. Parkieciarz twierdzi, że musi zostawić dylatację, ale w jakiś sposób ja zamaskować? Proponuje jakąś listwę maskującą co mnie nie bardzo pasuje, bo w całym domu będą listwy białe na 8cm to co mam dać pod ten balkon? Czy nie można z tej dylatacji zrezygnować, albo wypełnić czymś? W tej chwili ma ok. 15mm.

 

Będę wdzięczna za radę :-)

Szczelina przyścienna powinna mieć szerokość około 12 - 15mm.

Jeżeli nie można wykorzystać wycięcia w dolnej części ościeżnicy drzwi balkonowych to należy pozostawić szczelinę i zamaskować ją kątownikiem metalowym lub ćwierćwałkiem.

W przypadku gdy jesteśmy pewni właściwej izolacji termicznej i przeciwwilgociowej pod ościeżnicą, to wówczas mniejszą - 5mm szczelinę możemy wypełnić wkładką z korka. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam!

Wykanczamy z żona mieszkanie. Zdecydowaliśmy się na debowy parkiet przemysłowy. Dzisiaj w firmie posługiwał żona usłyszała, ze na parkiecie mogą wystąpić "przeblyszczenia", podobno nie jest to skaza i dotyczy rownież parkietów gat I. Czy słyszał ktoś z Państwa o przeblyszczeniach? Będę wdzięczny za jakieś informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczelina przyścienna powinna mieć szerokość około 12 - 15mm.

Jeżeli nie można wykorzystać wycięcia w dolnej części ościeżnicy drzwi balkonowych to należy pozostawić szczelinę i zamaskować ją kątownikiem metalowym lub ćwierćwałkiem.

W przypadku gdy jesteśmy pewni właściwej izolacji termicznej i przeciwwilgociowej pod ościeżnicą, to wówczas mniejszą - 5mm szczelinę możemy wypełnić wkładką z korka. Pozdrawiam.

 

Dziękuję za informację. Czyli jednym słowem muszę pogodzić się z jakąś dodatkową listwą :-( bo co do izolacjii okien to trudno powiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałam, po przeszukaniu forum , że na parkiet jesionowy najlepsze będą lakiery Loba z inhibitorem UV. Mnie głównie chodzi o to,żeby podłoga nie zżółkła po jakimś czasie. Tylko cena tych lakierów trochę wysoka, a my mamy sporo podłogi do lakierowania. Dodam,że w salonie podłoga będzie bardzo narażona na działanie słońca, natomiast schody ( również jesionowe) nie będą miały bezpośredniego dostępu okna.

Czy ktoś może nam zaproponować inny lakier, chodzi nam o tańszy od Loby, który będzie chronił jesion przed zmianą koloru?

Ktoś pisał,że ma u siebie HartLack, ale krótki okres ,więc w sumie nic nie wiadomo jak na dłuższą metę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wykanczamy z żona mieszkanie. Zdecydowaliśmy się na debowy parkiet przemysłowy. Dzisiaj w firmie posługiwał żona usłyszała, ze na parkiecie mogą wystąpić "przeblyszczenia", podobno nie jest to skaza i dotyczy rownież parkietów gat I. Czy słyszał ktoś z Państwa o przeblyszczeniach? Będę wdzięczny za jakieś informacje.

Myślę, że chodzi o promienie rdzeniowe określane mianem błyszcza.

Od strony optycznej - to kwestaia indywidualna, natomiast od strony technicznej nie jest to wada, wręcz przeciwnie.

Błyszcz mówi o dobrym układzie słoi i wyższej gęstości drewna co przekłada się na jego twardość.

Pełne opcje lakierów wodnych w znacznym stopniu niwelują efekt optyczny, lakiery chemiczne i oleje działają odwrotnie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałam, po przeszukaniu forum , że na parkiet jesionowy najlepsze będą lakiery Loba z inhibitorem UV. Mnie głównie chodzi o to,żeby podłoga nie zżółkła po jakimś czasie. Tylko cena tych lakierów trochę wysoka, a my mamy sporo podłogi do lakierowania. Dodam,że w salonie podłoga będzie bardzo narażona na działanie słońca, natomiast schody ( również jesionowe) nie będą miały bezpośredniego dostępu okna.

Czy ktoś może nam zaproponować inny lakier, chodzi nam o tańszy od Loby, który będzie chronił jesion przed zmianą koloru?

Ktoś pisał,że ma u siebie HartLack, ale krótki okres ,więc w sumie nic nie wiadomo jak na dłuższą metę.

Jasne drewno jesionowe bez względu na rodzaj lakieru po pewnym, dłuższym lub krótszym, czasie nabierze barwy słomkowej i to jest naturalne.

Problem jest wówczas gdy kiepski lakier zżółknie bo wówczas wygląda to nienaturalnie. Moim zdaniem produkty LOBA to najwyższa półka co nie znaczy że jest ona przeznaczona tylko dla tej firmy. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam kilka sprzecznych opinii więc proszę Was o radę. Czy te szczeliny, które widać na zdjęciach to efekt kurczenia się deski dębowej (położona ok. 3 tyg. temu, mieszkanie ogrzewane więc suche) czy też wadliwe wykonanie przez parkieciarza?

Wiem, że deska kurcząc się może powodować pęknięcia ale są one chyba dłuższe i raczej jednolite - widziałem takie w innych mieszkaniach. Tutaj natomiast wg mnie jest to niestaranne zaszpachlowanie przez wykonawcę. Bo jeśli miałyby powstać szczeliny między deskami to raczej jednorodne a tu wygląda jakby zabrakło drobin pozostałych po cyklinowaniu. Co o tym sądzicie?

 

(te białe paski to papierowe taśmy wzdłuż opisywanych szpar)

 

http://img231.imageshack.us/img231/8452/003aoy.th.jpg

http://img62.imageshack.us/img62/4135/002gvk.th.jpg

http://img259.imageshack.us/img259/8264/001kib.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mamy położony od sierpnia parkiet dwuwarstwowy (z Dąbexu) parat dos orzech amerykański lakierowany. Synek bardzo lubi się po nim ślizgać i porobił na nim gdzieniegdzie takie cieniusieńkie paski, które wyglądają jakby były przetarte gumą.

 

Czy istnieje jakiś środek żeby tego się pozbyć?

Edytowane przez Synthia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest twoje zdane..ni cholery nie wiadomo czy to nie zaszpachlowane czy zeschniecie sie jesli to po 3ech tyg to najpewniej zeschniecie sie ..poniewaz okolo takigo czasu dab potrzebuje przy malej wilgotnosci na zeschniecie sie i na dodatek b.malo sie ssechl..jesli sie ssechl...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:( Nikt mi nie pomoże? Czy jest jakiś środek żeby pozbyć się tych smug na parkiecie. Oczywiście pomijając drastyczne środki czyli cyklinownie.

 

opierając si ę na zdjęciach wygląda mi na 1. rozciągnięty lakier w szczelinach, który się tam dostał w trakcie lakierowanie. Szczeliny te jednak nie mogą być większe niż 0,5mm, ponieważ lakier byłby popękany.

2. może być tak, że szpachla się pozapadała w trakcie lakierowania.

3. na pewno szczeliny powstały w trakcie użytkowania, ponieważ nie sądzę aby parkieciarz w ten sposób ułożył parkiet.

4. 3 tygodnie, a jak jest szerokość szczelin? Jeżeli jest to 0,5mm, to u was jest wyjątkowo sucho. poprawić klimat, bo się rozchorujecie i to poważnie. Utrzymywać wilgotność minimum 40% i 20C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opierając si ę na zdjęciach wygląda mi na 1. rozciągnięty lakier w szczelinach, który się tam dostał w trakcie lakierowanie. Szczeliny te jednak nie mogą być większe niż 0,5mm, ponieważ lakier byłby popękany.

2. może być tak, że szpachla się pozapadała w trakcie lakierowania.

3. na pewno szczeliny powstały w trakcie użytkowania, ponieważ nie sądzę aby parkieciarz w ten sposób ułożył parkiet.

4. 3 tygodnie, a jak jest szerokość szczelin? Jeżeli jest to 0,5mm, to u was jest wyjątkowo sucho. poprawić klimat, bo się rozchorujecie i to poważnie. Utrzymywać wilgotność minimum 40% i 20C

 

Jarekkur ale chyba pomyliłeś posta z odpowiedzią. Ale skoro się już pomyliłeś to może coś poradzisz?

 

Mój problem to przetarty parkiet, który wygląda tak i jestem załamana bo nie wiem co mam z tym zrobić. Podłoga orzech amerykański (dąbex), klepka 2 warstwowa lakierowana, konserwacja preparatem Parkett care (Lobo). I mam to tylko w salonie ( jest tych kresek więcej różnej wielkości) w innych pokojach, dodam że nie chodzimy w żadnych butach ani ciapach.

[ATTACH=CONFIG]89136[/ATTACH]

Edytowane przez Synthia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamówioną litą deskę jesionową Hajnówka, wersja jesion wzorzysty, 500-2000. Planowałam pociągnąć ją białym olejem. Dzisiaj dostałam telefon od parkieciarzy, że podobno Hajnówka zaczęła oferować deskę olejowaną maszynowo i zapraszają do obejrzenia próbek celem decyzji, czy zmienić zamówienie.

 

Z tego, co widze na stronie Hajnówki, deski są zabezpieczone olejowoskiem; osobiście planowałam sam olej.

 

Czy ktoś znający temat może doradzić, jak się mają takie zaolejowane maszynowo deski do olejowania ręcznego surowych desek? Warto iść w "gotowca"? Jakoś wewnętrznie nie mam do tego przekonania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mogę okazyjnie kupić i nie wiem co wybrać na podłogę do pomieszczeń dzieciaków: tiger wood, amoreira (iroko), matoa( kasai ). Które jest najtwardsze ?

Jest też końcówka doussie ale ma dużo żółtych kreseczek ( chyba ślady minerałów ), czy takie wąskie żólto-białe przebarwienia daje się jakoś usunąć/zneutralizować w procesie cyklinowania/lakierowania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...