Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Parkiet - kto pyta nie błądzi: rady, pomysły, problemy, materiały itd.


hwafel

Recommended Posts

Może się źle wyraziłem, może słowo faktura jest nieodpowiednie. Parkiet był polerowany i wtedy był gładki jak dupka niemowlaka. Malowany 3 krotnie. Podkład nie wiem jaki, potem lakier z oznaczeniami KIILTO DIAMANT półmat, a na to Aqua-Seal 2K-PU.

Teraz czuję taką delikatną chropowatość (to nie są bombelki powietrza), nie jest to powierzchnia taka jaka mam w mieszkaniu na mozaice gdzie czuć gładkość i wiadomo, że było to pociągnęte lakierem. Na ostatnia warstwę zużyli 10 litrów lakieru, powierzcnia to około 96m2, więc niby OK.

Może tak ma być ?. Jak to sprawdzić?

 

 

filipek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

Niech mi ktoś powie czy dotykając parkiet pomalowany lakierem ekologicznym

powinno się czuć delikatną fakturę drewna. Mam wrażenie, że tego lakieru jest za mało.

Podłoga dąb, ostatnia warstwa to lakier Aqua-Seal 2K-PU mat, pod tym jakiś półmat na podkładzie. Wydaje mi się, że nie było matowienia przed ostatnią warstwą.

 

pozdrawiam

filipek

dokladnie opisz co i jak..jaki podklad ile wartw i ile nawierzchniowego..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

który z nich ??

 

http://www.nina-parkiety.pl/index.php?id=12

 

moze byc woda nakladana bez matowienia..ktos ci pomieszal systemy..pewnie dlatego aby wyciagnąć sloje..jesli powstaly mu sloje powinien je zmatowic raczej co ile co jaki czzas lakierował mozesz wstawic zdj??..2kpu jest bardzo gestym lakierem..i moze byc 2x to bdb jakosci lakier dwuskladnikowy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.kiilto.pl/attachments/4/7/white_papers/DIAMANT.pdf

 

kurde nawet producent KIILTO zaleca podklady pod niego a nie zastwosowanie tego na podkladzie nic nie rozumiem..moze mu zostalo i dogadał sie z toba..ze tego 1 warstwe poloży?..

 

ja na tym parkiecie jak na razie nic zdroznego nie widze jak kladl lakier po 48 godzinach powinien zmatowic..ale po dwoch warstwach..2skladnikowej wody to na powstałe włoski nic nie da matuje sie tylko aby poprawic łaczenie(adhezję) lakierów..i wykluczyc ewentualne paproszki..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.kiilto.pl/attachments/4/7/white_papers/DIAMANT.pdf

 

kurde nawet producent KIILTO zaleca podklady pod niego a nie zastwosowanie tego na podkladzie nic nie rozumiem..moze mu zostalo i dogadał sie z toba..ze tego 1 warstwe poloży?..

 

ja na tym parkiecie jak na razie nic zdroznego nie widze jak kladl lakier po 48 godzinach powinien zmatowic..ale po dwoch warstwach..2skladnikowej wody to na powstałe włoski nic nie da matuje sie tylko aby poprawic łaczenie(adhezję) lakierów..i wykluczyc ewentualne paproszki..

 

Podkład był (tylko nie wiem jaki), druga warstwa KIILTO i trzecia Aqua.

Wszystko jest OK, tylko chodziło mi o tą delikatną chropowatość.

Z Twojego postu i postu Zonzi, wnioskuję, że ten typ tak ma.

 

filipek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.kiilto.pl/attachments/4/7/white_papers/DIAMANT.pdf

 

kurde nawet producent KIILTO zaleca podklady pod niego a nie zastwosowanie tego na podkladzie nic nie rozumiem..moze mu zostalo i dogadał sie z toba..ze tego 1 warstwe poloży?..

 

ja na tym parkiecie jak na razie nic zdroznego nie widze jak kladl lakier po 48 godzinach powinien zmatowic..ale po dwoch warstwach..2skladnikowej wody to na powstałe włoski nic nie da matuje sie tylko aby poprawic łaczenie(adhezję) lakierów..i wykluczyc ewentualne paproszki..

 

Podkład był (tylko nie wiem jaki), druga warstwa KIILTO i trzecia Aqua.

Wszystko jest OK, tylko chodziło mi o tą delikatną chropowatość.

Z Twojego postu i postu Zonzi, wnioskuję, że ten typ tak ma.

 

filipek

 

Po prostu ubierz skarpetki żony z rajstop i posuwając stopy po powierzchni sprawdź chropowatość/szorstkość. Jeżeli skarpetki będą się zawieszały to poprawka - przy okazji zaznacz miejsca. Takie szorstkie miejsca szybciej się przybrudzają i często kłaczki z mopa zostają w tych miejscach. Jeżeli jednak takich miejsc nie ma to wszystko jest w porządku. lakiery wodne mają to do siebie, że wnikają nieco głębiej w strukturę drewna nasączając ją -podnosząc wilgotność nawet do ponad 24% ale tylko na warstwie do 3-4mm. pokrywanie lakierami wodnymi w krótkich odstępach czasu 4-6 godzin powoduje, że w strefie granicznej przyrostu rocznego przez wgniecenie (podczas szlifu) twardych cewek drewna późnego do miękkich cewek drewna wczesnego -cewki drewna późnego podnoszą się podczas lakierowania -szczególnie mocno - lakierami wodorozcieńczalnymi.

Przy zastosowaniu lakieru podkładowego syntetycznego dwu-komponentowego poliuretanowego i zachowania długich przerw minimum 12 godzin między warstwami lakieru a po pierwszej warstwie wykonano dokładne matowienie i pokryto warstwą żelu tiksotropowego otrzymałbyś wygląd podłogi jak paneli z laminatu!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy możecie podrzucić mi linki po parkietów przemysłowych ale układanych fikuśnie, może jodełka, kwadraty itp rozumiem że taki parkiet jest tańszy niż klasyczny?

ani paneli , ani płytek nie chcę, ale ceny parkietów zabijają

szukam czegoś jasnego, w miarę jednolitego i raczej w barwach szaro-zimnych niż pomarańczowo-ciepłych

temat pewnie rzeka, ale mam kuchnię w L'kę otwartą i czy parkiet na całości sprawdzi się, czy jednak zdobić pas płytek przy szafkach, czy przy parkiecie przemysłowym podłogówka w miarę się sprawdzi, bo przy "normalnym" parkiecie to wiem że nienajlepszy pomysł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parkiet przemysłowy jest owszem tańszy, ale robocizna dużo droższa (zwłaszcza jak chcesz układać wzory ,czy rozrywać oddzielne klepeczki).

Za robociznę zwykłego parkietu (wraz z materiałem) parkieciarz powiedział mi 85zł/m2, a za ułożenie przmysłówki (plastry rozrywane, nie kładzione w całości)

120zł/m2 (z materiałem)

Co myslicie o tych cenach?

Jak jest z parkietem jesionowym. Czytałam na forum ,ze twardy ,a dzisiaj w Castoramie baaardzo łatwo dało się go głęboko zarysowac. Trochę mnie to przeraziło, bo mam 2 maluchów (które nadodatek mają obiecanego pieska jak tylko się przeprowadzimy do domu).

 

Który parkiet po ułożeniu wyglada ładniej jesion biały czy zwykłe? Nie wiem na co się zdecydować.

Za ten jasniutki 22mm, klepka 36cm na nie pamiętam ile 95/m2 I klasa

Za zwykły o tych samych rozmairach 77zł/m2 I klasa.

Dobre te ceny?

 

Jaki lakier najlepiej dać na jesion, aby go mocno utwardzić i jednocześnie nie zmieniać koloru. chciałabym jasne ,nie zółte podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy możecie podrzucić mi linki po parkietów przemysłowych ale układanych fikuśnie, może jodełka, kwadraty itp rozumiem że taki parkiet jest tańszy niż klasyczny?

ani paneli , ani płytek nie chcę, ale ceny parkietów zabijają

szukam czegoś jasnego, w miarę jednolitego i raczej w barwach szaro-zimnych niż pomarańczowo-ciepłych

temat pewnie rzeka, ale mam kuchnię w L'kę otwartą i czy parkiet na całości sprawdzi się, czy jednak zdobić pas płytek przy szafkach, czy przy parkiecie przemysłowym podłogówka w miarę się sprawdzi, bo przy "normalnym" parkiecie to wiem że nienajlepszy pomysł

popatrzeć na ceny czy kształty możesz choćby na alledrogo

http://www.allegro.pl/item651367768_mozaika_parkietowa_dab_kl_ii_standard_parkiet.html

http://www.allegro.pl/item651366547_mozaika_parkietowa_dab_kl_iii_standard_parkiet.html

http://www.allegro.pl/item657248322_mozaika_parkietowa_dab_kl_i_standard_parkiet.html

 

albo tu:

http://www.osiewicz.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=2&menu=7&strona=1

http://taniparkiet.otwarte24.pl/Mozaika

nie żebym namawiał do kupowania parkietu przez internet:)

co do barw to się nie wypowiadam

 

 

:roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parkiet przemysłowy jest owszem tańszy, ale robocizna dużo droższa (zwłaszcza jak chcesz układać wzory ,czy rozrywać oddzielne klepeczki).

Za robociznę zwykłego parkietu (wraz z materiałem) parkieciarz powiedział mi 85zł/m2, a za ułożenie przmysłówki (plastry rozrywane, nie kładzione w całości)

120zł/m2 (z materiałem)

Co myslicie o tych cenach?

Jak jest z parkietem jesionowym. Czytałam na forum ,ze twardy ,a dzisiaj w Castoramie baaardzo łatwo dało się go głęboko zarysowac. Trochę mnie to przeraziło, bo mam 2 maluchów (które nadodatek mają obiecanego pieska jak tylko się przeprowadzimy do domu).

 

Który parkiet po ułożeniu wyglada ładniej jesion biały czy zwykłe? Nie wiem na co się zdecydować.

Za ten jasniutki 22mm, klepka 36cm na nie pamiętam ile 95/m2 I klasa

 

Jesion pod wpływem UV promienie emitowane przez słońce żółknie. Na to jest jak na razie jedyna rada za 460zł/5 L za lakier z absorberem promieni UV firma loba. 5 litrów lakieru wystarczy na dwie warstwy na 25m2. powinno się położyć trzy warstwy lakieru nawierzchniowego i lakier podkładowy.

Nie ma lakierów, które utwardzają drewno. drewno można utwardzić w sposób sztuczny poprzez jego modyfikację. Np polimeryzowanie, acetylenowanie itp. Sosna po takim zabiegu potrafi być twardsza od dębu.

Za zwykły o tych samych rozmairach 77zł/m2 I klasa.

Dobre te ceny?

Co to znaczy twardy? Twój paznokieć jest twardszy od jesionu czy dębu. Poza tym paznokciem zarysowałaś używając jego krawędzi. Spróbuj zrobić to samo z plaską stroną paznokcia. Siła 1kg przełożona na tak małą powierzchnię jaką jest krawęź (0,5mm) paznokcia daje na wstępie 15-20 kg nacisku na drewno. Spróbuj wcisnąć igłę w drewno jesionowe-wejdzie czyli jest miękkie a zrób to z nogą od krzesła nie da się czyli jest twarde, czyż nie. Dlatego nie należy sprawdzać twardości posadzki drewnianej na szpilkach bo efekt będzie żałosny.

 

Jaki lakier najlepiej dać na jesion, aby go mocno utwardzić i jednocześnie nie zmieniać koloru. chciałabym jasne ,nie zółte podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu ubierz skarpetki żony z rajstop i posuwając stopy po powierzchni sprawdź chropowatość/szorstkość. Jeżeli skarpetki będą się zawieszały to poprawka - przy okazji zaznacz miejsca. Takie szorstkie miejsca szybciej się przybrudzają i często kłaczki z mopa zostają w tych miejscach. Jeżeli jednak takich miejsc nie ma to wszystko jest w porządku. lakiery wodne mają to do siebie, że wnikają nieco głębiej w strukturę drewna nasączając ją -podnosząc wilgotność nawet do ponad 24% ale tylko na warstwie do 3-4mm. pokrywanie lakierami wodnymi w krótkich odstępach czasu 4-6 godzin powoduje, że w strefie granicznej przyrostu rocznego przez wgniecenie (podczas szlifu) twardych cewek drewna późnego do miękkich cewek drewna wczesnego -cewki drewna późnego podnoszą się podczas lakierowania -szczególnie mocno - lakierami wodorozcieńczalnymi.

Przy zastosowaniu lakieru podkładowego syntetycznego dwu-komponentowego poliuretanowego i zachowania długich przerw minimum 12 godzin między warstwami lakieru a po pierwszej warstwie wykonano dokładne matowienie i pokryto warstwą żelu tiksotropowego otrzymałbyś wygląd podłogi jak paneli z laminatu!?

 

Dzięki za wyjaśnienie na poziomie molekularnym :).

Przeprowadziłem test skarpetkowy. Nic się nie haczy (zbieram tylko kurz). Znalazłem dwa miejsca, gołym okiem widać, że przykleił się jakiś papruch.

 

pozdr

filipek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni fachowcy. Znalazłam i przeczytałam to forum poniewaz mam wiele wątpliwości do ułożenia mojego parkietu. Wzór wersalski, 60 m, 3 pokoje i przedpokój razem.

Klepki dąb szer 7cm, długośc 14 i 35 cm. Klej bona strong , lakier prima i bona traffic 2 razy .

Dylatacja nie ma 1 cm jak pisano na forum, miejscami od 0 do 5 mm

Slady po maszynie.

Małe sęczki w I kl. czy być powinny bo twierdzono że ich nie będzie.

Przy równym podłożu powierzchnia podłogi nie jest równa, 2mm szczelina na łacie 2m w kilku miejscach.

Fotki tej dylatacji i parkietu gotowego posiadam. Proszę o opinię ekspertów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie kładzenia podłóg.Dąb rustical dł51cm szer7,8 grub1,6cm.Wykonawca użył kleju Artelit jednoskładnikowego,do wykończenia zaś olej Eukula.Drewno przed położeniem było 3 tygodnie w pomieszczeniu,po przyklejeniu odczekał 3 tyg.,potem cyklinowanie,wypełnianie ubytków i 1 raz olejowanie packą metalową,potem polerka białym padem.Po miesiącu przetarłam podłogę na wilgotno z dodatkiem emulsji Eukula,którą dostałam od wykonawcy.

Obejrzałam podłogę dokładnie i...jest b.dużo nie wypełnionych ubytków,podłoga jest matowa a na styku deseczek/przy dłuższej krawędzi są uwypuklenia-tak jakby wyszedł klej/.Wykonawca twierdzi,że to jest łódeczkowanie .Wyjaśnię,że dom ma 10 lat,fundament jest zaizolowany dwukrotnie masą bitumiczną,ściany stawiane na podwójnej papie z posypką,pod podłogami podwójna papa i 10cm styropian.Przed klejeniem wilgotność podłoża była 1,8%,drewna 9% powietrza 40%-w trakcie układania.Ostatnio było u nas b.dużo opadów deszczu.W ubiegłym tyg. wilgotność pow. była 80%.Mam jeszcze do położenia 60m kw.-nie wiem co robić?Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu tej zagadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni fachowcy. Znalazłam i przeczytałam to forum poniewaz mam wiele wątpliwości do ułożenia mojego parkietu. Wzór wersalski, 60 m, 3 pokoje i przedpokój razem.

Klepki dąb szer 7cm, długośc 14 i 35 cm. Klej bona strong , lakier prima i bona traffic 2 razy .

Dylatacja nie ma 1 cm jak pisano na forum, miejscami od 0 do 5 mm

Slady po maszynie.

Małe sęczki w I kl. czy być powinny bo twierdzono że ich nie będzie.

Przy równym podłożu powierzchnia podłogi nie jest równa, 2mm szczelina na łacie 2m w kilku miejscach.

Fotki tej dylatacji i parkietu gotowego posiadam. Proszę o opinię ekspertów.

 

Małe do 2mm zdrowe sęczki (nie czarne) igiełkowe dopuszczalne. Jeżeli obiecano beż sęczków powinny być przebrane przed zamontowaniem i umieszczone te klepki w mniej eksponowanych miejscach. Podłoże zapewne nie było idealnie równe na zero-to się nie zdarza praktycznie. Twoje 2mm/2mb łaty kontrolnej na powierzchni posadzki jest bardzo dobrym wynikiem.

Gorzej z dylatacjami. Te muszą być wykonane i to natychmiast minimum 10 mm wokół posadzki przy powierzchni nie przekraczającej 20m2. Jeżeli cięcia są skośne to i więcej. Musiałbym zobaczyć zdjęcie - wklej jeśli możesz. Parkiet jako materiał budowlany musi być wykonany zgodnie z normami europejskimi, które obowiązują w naszym kraju jest to norma PN EN 13228. Przyślij na priv. szkic pomieszczeń lub plan z parkietem powiem jakie powinny być dylatacje i gdzie usytuowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...