Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Parkiet - kto pyta nie błądzi: rady, pomysły, problemy, materiały itd.


hwafel

Recommended Posts

Równa pod parkiet znaczy mniej więcej tyle -jeśli przyłożymy poziomicę dwumetrową pod poziomicą nie powinno być więcej prześwitu niż 2mm(oczywiście wtedy kiedy poziomica wskazuje poziom:P)

 

Dół (wgłębienie) zagruntować i wylać wylewka pod parkiet od 1-10mm(jeśli jest wieksza nierówność są wylewki pod parkiet np do 30mm) np. Thomsitem DX brzegi wyszlifować na gładko kamieniem i będzie ok parkieciarze ropbia takie rzeczy -unikać wylewek na bazie anhydrytów(gipsów) brać wylewke pod parkiet profesjonalną o wytrzymałości minimum 25mega/pascali.

Takie wylewki może i kosztuja 80-120zł za 25kg worek ale są do użytku po trzech godzinach a wilgotność 2% osiągają ( w zależności od gr warstwy wylanej) od 24-72 godzin.

Jeśli masz jakieś wgłębienie pewnie jeden dwa worki wystarczą a nie bedzie cie dołek w parkiecie denerwował (czy tez tego świadomość).

Parkiet nie służy do wyrównywania podłoża jakie podłoże taki parkiet...a równanie klejem który i tak się kurczy czy podkładanie nie jest nic warte

 

Święte słowa. Nic dodać nic ująć. Trzeba to gdzieś przykleić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sloneczko

Oooo, dzięki

 

A jak myślisz, nie lepiej modrzewia zaolejować?

 

W takich sprawach hehe nie myślę co klient sobie życzy w domu to ma...jak najbardziej można tyle że lakier więcej zniesie rozpuszczalnikowy troszkę utwardzi ...i tak miekkie drewno jakim jest modrzew..na oleju możesz naprawiać podłogę punktowo np. wyszlifować ryskę do żywego drewna (jęsli ci sie w przyszłości zrobi) zaolejowac tylko ten kawałek i nie będzie śladu przy lakierze nie ma takiego luksusu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

Mam do polozenia parkiet debowy (w podwojna jodelke). Niestety, nie moge osiagnac wilgotnosci wylewki na poziomie 2%... Teraz jest 2,6%, ale zdecydowalam sie klasc parkiet... MUSZE! Trudno. Taka mam sytuacje...

Moje pytanie brzmi: co radzisz? Jaki klej zastosowac, jaka technike ukladania, zeby mozliwie zminimalizowac ryzyka z tym zwiazane? Czego moge sie spodziewac po ulozeniu parkietu na takiej wylewce?

 

Pozdrawiam, G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie ...są przecież odcinacze wilgoci..np pu280 z firmy loba-wakol nakładasz wałkiem 1x po godiznie 2x czekasz godzinke znowu i układasz klejem pu210..

 

Lub też ..ecoprim pu1k 1x wałkiem na drugi dzien 1x wałkiem i klej z castoramu mapei--nazwy nie pamietam zdaje sie nazywa sie 2skladnikowy klej do parkietu (tak poprostu)..marka mapei w castoramie..to buildfix..te dwa systemy masz na odciecie..bez trucia de facto i bez piasku kwarcowego wylewek i innych tego typu .,rzeczy czyli najtańsze..i w miare optymalne dla ciebie..cenowo, skala trudności aplikacji jest żadna..,zapachowo- (nie trujesz sie epoksydem są to produkty już mocno ekologiczne jak na te gałąź chemii..która to poszła w jakies 2 ostatnie lata bardzo mocno do przodu)...

I jeszcze jedno bo wziołem się za to lekko od końca...jaka to wylewka???

czy nie masz pękniętej jej gdziekowliek jak z równością ..podwójna jodełka moze byc wchy not..jak ci sie podoba prosze bardzo..

 

Daj znać na co się zdecydowałes rozważ koszty ...moge ci je obliczyc podaj metraż..jak rozumiem robic to bedziesz sam??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ghost34, dziekuje Ci za szybka reakcje!

Pokrótce uzupelniam informacje o mojej sytuacji:

pan parkieciarz polecil mi klej ANSEKOL5-10-15-20 i do tego grunt ANSEKOL5-10-15-20.

Co sadzisz o tej propozycji? Czy jednak optujesz za rozwiazaniami, ktore zaproponowales? A moze masz w zanadrzu jeszcze lepsze opcje? Finansowo moge wejsc praktycznie we wszystko, zeby osiagnac cel, czyli ladny parkiet, bez problemow i byle rozwiazanie to nie opoznialo czasowo samego kladzenia parkietu. Fachowcow mam umowionych na przyszly poniedzialek.

Wylewki mam rowne, jak stol, bez zadnych "fal Dunaju" i pekniec.

Mam do polozenia 110m2 na parterze i 156m2 na pietrze (juz polozony parkiet na kleju wodnym). Na pietrze wilgotnosc byla rzedu 2,2%-2,0%.

Na parterze jednak jest jedna, duza powierzchnia (90m2) i podejrzewam, ze parkiet bedzie inaczej "pracowac", niz na pietrze, gdzie sa pojedyncze pokoje.

W kazdym razie, prosze Cie jeszcze o komentarz do tego, co napisalam.

 

Pozdrawiam, G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co ten koleś zrobił jak dla mnie jest rzeźnią..nie parkieciarstwem..ciekawi mnie ile ma lat...

 

Jeśli patrzysz tylko na cenę ..mogłbym powtarzam mógłbym ale jakies 7-10lat temu zrozumiec teraz absolutnie nie..

 

Podaj jeszcze proszę ..wymiar klepki..jej grubość szerokość i długość...

 

Anser..5-10-15-20 tani klej którego zawartośc substancji stałych..wynosi około 46%..wiem to z pierwszej reki.( przerobiłem na 800metrach w ogóle nie warto sobie tym tyłka zawracać..ale było "tanio").ciekwe po jakim czasie zacznie ci łódkować parkiet..jakie warunki panuja u cibie na budowie..miał ilgotnośc 2,2% i ułozył 22mm na dyspersji ja pierdziele jest koleś odwazny albo.nie bede tego nazywał po imieniu z fachowościa ma to nie wiele wspólnego..z cena owszem..odp jaka klepka..i najlepiej jeszcze podaj wilgotnośc tejze klepki jak ułozył na dyspersji ( a zło sie juz stało najprawdopodobniej)..to musisz czekac jakies 5-6 tygodni do wycyklinowania.idę o zakład że te klepki pieknie połódkują(co to ma wspólnego z szybkoscia nie wiem jak zrobi predzej ma reklamacje z twojej strony na bank).ten klej ma znikoma wartość przejmowania pracy...i stopniowo ogrzewać plus wietrzyc mieszkanie..

 

Teraz podsumowujac ..rozmiar klepek, ich wilgotność..podać proszę zdylatował chociaz pomieszczenia???pomiedzy soba??

 

W laboratorium ansera tez bywałem ...i z pania laboratka spedziłem..pare godzin na próbach ich klejów..swietnie im sie 5-10-15-20 sprzedaje a jakze..na wschodzie i wsród tzw. starej szkoły parkieciarskiej..

 

Jaka dyspersja to była ma nadzieje że np. nie parkieciarz firmy dragon???

 

 

Zdecydowanie optuje za swymi rozwiazaniami....podałem ci najtansze i najbardziej ekologiczne jakie znam a "Parkieciarz" atakuje mnie nic nie wartymi smierdziuchami..aby nie było że mam cokolwiek do polskich producentów bo tak nie jest to syntetyk ( w twoim przypadku..nie dawałbym wogóle zadnego syntetyka..SKP1 z lakmy jest dobrym klejem)..o firmie novol nie wspomne...anser ma do przyjecia produkt ale dwuskładnikowy czydty poliuretan tzw 15 minutówke (nie ta eko)..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cięzkie modlitwy i wołanie o pomste do nieba wymagaja tacy fachowcy jak ci którzy się Tobie przytrafili.

Budowa marzenie piekna praca piekny zarobek.

Tym gosciom juz nic nie płac. Stracisz również materiał a napewno bedziesz potrzebował te pieniadze dla innych którzy to poprawią na pietrze jako pierwsze. Tam to nie tylko łódkowanie ale równię odspojenie parkietu od podłoża grozi. I to pewnie jeszcze tej zimy.

Jezeli to byli fachowcy to wszystko pewnie jest spisane do protokółów. Te parametry o które prosi ghost34. Jestem równiez ciekawy co to za kompendium wiedzy z zakresy fizyki budowlanej i chemii budowlanej u tych ludzi?.

Podłoze 2,2% na to klej wodny w ilości 1000-1300g/m2. Na kilogram kleju anser daje około 25-30% wody. Na każdy m2 przypada dodatkowo 25-400g wody która musi zosta w wiekszości wchłonieta prze podłoze. Wilgotnośc podłoza rośnie do około 3,3%. Częśc wilgoci z kleju idzie w drewno które od spodu podnosi w ciagu kilku godzin swoja pierwotną wilgotnoś z 8-9% do 14-15%. Pod kleje dyspersyjne podłoże powinno mie 1,5-1,8% wilgotności. Na pietrze klej straci swoje właściwości i zacznie butwiec zanim się dobrze zadomowi na podłożu.

Na parterze ja proponuje mimo wszystko żywicę epoksydową naniesioną dwa razy 0,5kg/m2 jak do tej pory niezawodna.

Ważne jest ułozenie parteru. Czy pod stropem są piwnice garaze czy moze lezy na gruncie rodzimym?

Jaka jest grubosc wylewki? Czy jest pływajaca? Czy moze bezposrednio na stropie bez styropianu? Jak gruba jest wylewka? Kiedy wylana? To bardzo ważne pytania abysmy z ghostem mogli ci pomóc. Jaki gatunek drewna jest na pietrze? Jego wilgotnosc?

Wymiary pomieszczeń? Sprawdzic dylatacje wokół ścian powinny miec około 18mm wkoło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wczoraj parkieciarze polakierowal merbau pierwszy raz lakierem Bona Trafic i na niektórych deskach pojawiły się jaśniejsze paski w poprzek deski-co to może być?Podkład Bona Prime.

 

 

http://images49.fotosik.pl/28/4765239a84a730ccm.jpg' alt='4765239a84a730ccm.jpg'>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam kilka pytań do hwafel

 

- już niedługo będę kładła w swoim domu ok150m2 parkietu dębowego - to pewniak i do tego jakieś 42 m2 chyba desek dębowych ale nie na legarach tylko klejonych do betonu. piszę chyba, bo jeszcze nie jestem do końca zdecydowana czy to ma być dąb, czy może jakies inne egzotyczne drewno, bo podobaja mi się troche ciemniejsze podłogi niż polakierowany dąb, a mąż nie chce się zgodzić na kolorowy lakier. Twierdzi, że jak się będzie lakier ścierał to będą powstawały plany innego koloru. Czy masz może jakieś doświadczenia z kolorowymi lakierami? Nie chodzi mi o kompletną zmianę koloru, ale o ton lub dwa ciemniejsze od naturalnego dębu. Wiem, że dąb sam w sobie jest śliczny, ale ... Obeznie w mieszkaniu mam juz 11 lat parkiet dębowy ułożony w podwójna jodełkę i taki kolor by mi odpowiadał. Ale w domu osiągnę go dopiero po 11 latach :-?

 

- Kolejne pytanie dotyczy wymiarów klepki, w mieszkaniu mam 25x6, ale przyznam, że zaintrygowały mnie wymary podane na Waszej stronie 60x10, Czy masz może jakies zdjęcia jak wygląda taki parkiet? Chociaż z drugiej strony pisałeś, że im klepka mniejsza tym stabilniejsza.

 

- I ostatnie pytanie dotyczy już ceny za m2 wszystkich klas parkietu dębowego. Czy można u Was kupić parkiet czy sprzedajecie tylko z usługą? I jaki jest koszt transpotru za 1 km? Czy można u Was kupic również despi parkietowe dębowe?

 

Na to ostatnie pytanie prosze odpowiedx na priva,

z góry dziękuję za odpowiedzi

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wczoraj parkieciarze polakierowal merbau pierwszy raz lakierem Bona Trafic i na niektórych deskach pojawiły się jaśniejsze paski w poprzek deski-co to może być?Podkład Bona Prime.

 

 

<a href=http://images49.fotosik.pl/28/4765239a84a730ccm.jpg' alt='4765239a84a730ccm.jpg'>

 

 

Morito...motyw polega na tym ..że wina jest tego który kupił materiał te paski są od mokrych listew którymi był przełożony ten merbau..w suszarni..stad paski..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wczoraj parkieciarze polakierowal merbau pierwszy raz lakierem Bona Trafic i na niektórych deskach pojawiły się jaśniejsze paski w poprzek deski-co to może być?Podkład Bona Prime.

 

 

<a href=http://images49.fotosik.pl/28/4765239a84a730ccm.jpg' alt='4765239a84a730ccm.jpg'>

 

nie jest to wina parkieciarzy. Jest to wina złego magazynowania fryzów parkietowych na wilgotnych podkładkach drewnianych.

Nie lakierowa dalej bo to wyrzucony pieniądz. Wezwac sprzedawcę parkietu.

Problem polega na tym, że tych śladów nie widac na surowym parkiecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza sie ale to spokojnie z biegiem czasu sie stonuje..czene sa od suszarni biale od..magazynowania..ale to przyciemnieje..razem..lekko widoczne bedzie ale nie..razaco..od sprzedacy mozna zarzadac zadoścuczynienia..w jakiejs tam kwocie..

 

I oto właśnie chodzi! To dyskwalifikuje ten materiał nawet w bardzo tolerancyjnych normach europejskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ghost34, jarekkur,

 

jeszcze raz dziekuje Wam za szybka reakcje w mojej sprawie!

K'woli uzupelnienia: mam parkiet dab szary I-gatunek, wymiary klepki:50cm-dlugosc, 8cm-szerokosc, 2,2cm - grubosc, 8%-wilgotnosc (parkiet pakowany w folie termorozkurczalna... czy jakos tak...).

Na pietrze wilgotnosc w wiekszosci pomieszczen, to 2,0%, w jednym pomieszczeniu (polnocnym), to 2,2%.

W tej chwili parkiet jest polozony, ale nie cyklinowany ani nie lakierowany. Polozony zostal 4-tygodnie temu. Chce czekac jeszcze dwa tygodnie, przed polozeniem lakieru.

Przy scianach zostaly kliny - 2cm., wybijane lub popuszczane w w niektorych miejscach przez majstra.

Lakier, to Maximus - D.

 

Wymiary pomieszczen na pietrze, to:

1) 42m2 - pokoj (ze schodami, czyli osobna powierzchnia, nie polaczona z reszta),

2) 24m2 - hol,

3) 17,2m2 - pokoj,

4) 27,8m2 - pokoj,

5) 37,1m2 - pokoj,

6) 13,4m2 - pokoj.

 

Na dole chyba pojade zywica epoksydowa!

W tym roku i tak sie nie wprowadzam. Potem czeka mnie jeszcze malowanie, tapetowanie, kuchnie juz mam zamowiona na wymiar. Czekam do wiosny. Zobacze, czy mi parkiet nie odpadnie.

Musze przyznac, ze jak na razie, to jestem lekko przybita... :cry:

 

Pozdrawiam, G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K'woli uzupelnienia: mam parkiet dab szary I-gatunek, wymiary klepki:50cm-dlugosc, 8cm-szerokosc, 2,2cm - grubosc, 8%-wilgotnosc (parkiet pakowany w folie termorozkurczalna... czy jakos tak...).

 

No to lipa kto przy zdrowych zmysłach..kładzie taką lagę na dyspersji..przy takiej wilgotności...nie bede tego nazywał po imieniu jest..taka dyspersja lcr z mapei czy sx z ver-meistera..ale..nie na podkładzie o takiej wilgotności...jak sie nie wrowadzasz to nie daj mu tego cyklinować do wiosny..powyciagaj kliny..dobrze ze przynajmniej 20mm dylatacji jest po obrysie..

 

Ile ma lat tenże człek??Który to "zrobił" mniej wiecej..

 

Zrezygnuj z tego "parkieciarza"..to jakis ogrodnik raczej..czy cóś..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Chcę położyć płyty pod panele. Jak je sie kładzie, na co zwrócić uwagę i czy jest w tym jakaś trudność? Z góry dziękuję.

 

Ponieważ, tu na forum pod panelami kryje się panel drewniany jak i panel laminowany, proszę uściślij to pojęcie "panel" w Twoim przypadku.

Sprawa druga to moje pytanie czego oczekujesz od tych płyt? Jakie to mają byc płyty, OSB, paździerzowe, gipsowo-cementowe czy eskrudowany styropian?

A może po prostu chodzi o maty pod posadzkę z laminatu lub deski trójwarstwowej. Jeżeli tak, to jakie Twoje wymagania muszą spełnic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...