Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Parkiet - kto pyta nie błądzi: rady, pomysły, problemy, materiały itd.


hwafel

Recommended Posts

witam.mam kilka pytań do znawców tematu pt.parkiet.mam zamiar położyć deske dąb II klasy wym.10-12 na 120 gr.22. nie mam jeszcze ogrzewania prawdopodobnie będzie ono w listopadzie.wylewka była wylewana w kwietniu.

-czy jak ułoży parkieciarz parkiet to może on poleżeć z miesiąc bez ogrzewania

(będzie kominek mogę przepalać)

-parkieciarz nie mierzył wilgotności wylewki po oględzinach powiedział że można kłaść (trochę mnie to zdziwiło ale facet ma kilkunastoletnie doświadczenie i jest z polecenia)

-może ma ktoś jakiś namiar na materiał w rozsądnych cenach w okolicach w-wy

( czy cena 140 zł za m netto w drugiej klasie dębu to dobra cena wymiar j.w)

-

 

Dzisiaj miałem telefon dzwoniła rozżalona Pani abym jej pomógł jako rzeczoznawca. mianowicie położono u niej deski na czuja nikt nie mierzył nikt o nic nie pytał. Dzisiaj leżą wywalone do góry brzuchem na około 1/4 powierzchni i nie ma winnych. Parkieciarz zwala na tego od wylewek ten nie wie czego od niego chcą i zwala na parkieciarza. Wina po prostu parkieciarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pytanie do specjalistów od parkietów.

Mam problem z parkietem. Na piętrze mam położony jesion (długość klepki około 35cm). Drewno zamawiane w DLH, wilgotnośc klepek zmierzona przed położeniem była dobra. Parkietu mam położone około 90m2. W piatek było 2 razy lakierowane. Cała chemia potrzebna do położenia parkietu (kleje,lakiery itp.) jest firmy SLC. Wylewka mierzona przed połozeniem parkietu też była dobra,ale na granicy więć dla pewności Pan położył jeszcze jedną warstwę jakiegoś odcięcia. Dzisiaj chcieli lakierować dalsze warstwy a tu przykra niespodzianka. W jednym pokoju (pokój około 20m2) około 6m2 skrzypi.

Najpierw podejrzewli ,że to wina kleju ,bo na ten fragment dokupili nowe opakowanie (zabrakło z wcześniejszych zakupów). Pan zaczął je odrywać i wygląda na to ,ze klej jest dobry bo klepki odchodzą z cienką warstwą wylewki. Od położenia do lakierowania minęło ponad 2 tygodnie. W piątek ten fragment podłogi nie skrzypiał, bo przecież by zauważyli i nie lakierowali.

Jaka może być przyczyna?

 

Przyczyna prawdopodobnie leży w tym, że panowie nie przeszlifowali i to porządnie naskórka (twardzieli) na jastrychu. Taki naskórek ma grubosc około 0,2-0,5mm. Wszystko trzymało sie tylko tego naskórka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sure to jest podłoga na piętrze. Jest tam tylko 5 cm styropianu,ale to wystarczy. Płyta była lana grubo ponad pół roku przed wylaniem wylewek.

Na parterze jest papa, potem folia i na to 4x5cm styropianu (kładziony na mijankę i wszystkie łączenia uszczelnione). Dom spełnia parametry domu pasywnego,budowany przez doskonałego specjalistę w budowie takich domów. Nie ma mostków termicznych (minimum), nieszczelności i innych fuszerek.

Zresztą parkieciarz przed klejeniem parkietu położył odcięcie wilgoci mimo ,że CM wskazywała 1,7%.

 

Jeżeli strop był lany na pół roku przed wylewkami to mamy do czynienia z tak zwanym wtórnym uderzeniem wilgoci ze stropu. Jest to znane zjawisko w bydownictwie. Strop lany grubosci 18-20cm schnie do trzech lat a nawet dłuzej w niesprzyjajacych warunkach. Widocznie gdzieś nastapiła nieszczelnosć i przedostała sie wilgoc ze stropu do jastrychu lub izolacja tak młodego jastrychu była nie doskonała-niewystarczająca. Poza tym na jastrychu prawdopodobnie był twardy naskórek, który również utrudnia odparowywanie wody z wylewki (jastrychu). O tym, że był tam ten cienki naskórek świadczy oderwanie się klepek z klejem i cienką warstwą wylewki. Panowie powinni porządnie zeszlifować jastrych przed klejeniem parkietu i ewentualnie zagruntować. W tym przypadku winny jest napływ wtórny wilgoci zapewne ze stropu a także nie zeszlifowanie jastrychu, co spowodowało dość szybkie odspojenie się klepek od podłoża.

Czy pod jastrychem (wylewką) a na styrodurze jest folia budowlana 0,4mm załozona na zakładkę i sklejona oraz wywinieta na ściany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sure to jest podłoga na piętrze. Jest tam tylko 5 cm styropianu,ale to wystarczy. Płyta była lana grubo ponad pół roku przed wylaniem wylewek.

Na parterze jest papa, potem folia i na to 4x5cm styropianu (kładziony na mijankę i wszystkie łączenia uszczelnione). Dom spełnia parametry domu pasywnego,budowany przez doskonałego specjalistę w budowie takich domów. Nie ma mostków termicznych (minimum), nieszczelności i innych fuszerek.

Zresztą parkieciarz przed klejeniem parkietu położył odcięcie wilgoci mimo ,że CM wskazywała 1,7%.

Prawidłowo położone odcięcie czyli bariera przeciw wilgoci powinna zadziałać do 6% na nie ogrzewanym jastrychu a do 3,5-4,0% na ogrzewanym.

Jakich materiałów użyli do tej bariery p.wilgoci?

I jeszcze jedno z jakiego cementu była robiona wylewka? To może być ważnedla wyjaśnienia problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkich szczegółów dotyczących materiałów dowiem sie jutro.

To jest podłoga na piętrze i nie ma tam folii pod styropianem.

Na parterze jest papa,folia wywinięta na ścianę i dopiero warstwy styropianu. Tam jeszcze nie został położony parkiet.

Jeżeli chodzi o zabezpieczenie przed wilgocią domu,w trakcie budowy, to nie mam watpliwości ,ze jest zrobione dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkich szczegółów dotyczących materiałów dowiem sie jutro.

To jest podłoga na piętrze i nie ma tam folii pod styropianem.

Na parterze jest papa,folia wywinięta na ścianę i dopiero warstwy styropianu. Tam jeszcze nie został położony parkiet.

Jeżeli chodzi o zabezpieczenie przed wilgocią domu,w trakcie budowy, to nie mam watpliwości ,ze jest zrobione dobrze

Folia powinna być również na styrodurze pod wylewką. Chroni ona przed wodą zarobową, która opada do warstw niższych wylewki a następnie wychodzi do góry i w otoczenie oczywiście jeżeli są ku temu sprzyjające warunki czytaj odpowiednio niska wilgotność powietrza w pomieszczeniu i odpowiednie wietrzenie jak równioeż wolna od różnych przedmiotów powierzchnia wylewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do fachowców.

 

Została odnowiona 7 letnia podłoga z desek bukowych.

Przedstawię kolejne etapy prac:

najpierw znajomy który dawniej się zajmował układaniem parkietu wycyklinował i pomalował jedną warstwą - jak to zobaczyłem to mu podziękowałem (góry i doliny po cyklinowaniu)

zamówiłem "fachowca" przyjechał i podjął się poprawienia tych 2 pokoi oraz postanowiłem że jak już jest "fachowiec" to odnowi jeszcze dodatkowo mały 3m2 kawałek wchodząc do kuchni który wcześniej był nie ruszany.

 

Podłoga 7lat temu była malowana bodajże "etura 503" teraz "fachowiec" wycyklinował wszystko ponownie, położył podkład kapon super, zaczekał ok godziny i położył pierwszą warstwę lakieru Dulux do intensywnie eksploatowanych powierzchni półmat, skończył ok 19tej, następny dzień rano przyjechał ok 7 rano, polerką przejechał wszystko, odkurzył i położył 2 warstwę lakieru.

To miało wyć wszystko. Cały dzień schło bo zewnątrz pogoda była deszczowa. Następnego dnia widzę że jest dużo miejsc gdzie lakier "wsiąkł" dzwonie do "fachowca" a no że jednak trzeba będzie położyć następną warstwę, przyjechał na wieczór znów przepolerował odkurzył i pomalował .

Dzisiaj jest 3 dzień od ostatniego malowania a podłoga w 80% wygląda jak na fotkach.

Proszę o opinie fachowca co jest tego przyczyną tych plam? Sprawdziłem daty ważności na lakierach i wszystko jest ok, przeczytałem również że podkład kapon powinien schnąć ok 4godzin a "fachowiec" kład pierwszą warstwę lakieru po ok godzinie. Za 2 dni ma być u mnie po resztę kasy jeśli to jego wina to co mu mam powiedzieć? (za robotę 25zł/m2, materiały ja kupowałem) nadmienie że na tym małym kawałku którego nie musiał poprawiać też są takie plamy.

 

http://images45.fotosik.pl/203/2034668f72bb904cm.jpg

 

http://images40.fotosik.pl/198/d196878cab6ebddem.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki może być przeciętny koszt materiałów do układania parkietów: kleje, lakiery itp (np. na mkw)?

wybacz, ale to trochę jakby spytać jaki jest przeciętny koszt wykończenia domu, niestety nie da się odpowiedzieć w rozsądnym przybliżeniu, bo klej może kosztować kilka zł za m, albo kilkadziesiąt, lakier w jednym przypadku kupisz za 150 zeta 5L a w drugim nie starczy ci to nawet na 1L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki może być przeciętny koszt materiałów do układania parkietów: kleje, lakiery itp (np. na mkw)?

wybacz, ale to trochę jakby spytać jaki jest przeciętny koszt wykończenia domu, niestety nie da się odpowiedzieć w rozsądnym przybliżeniu, bo klej może kosztować kilka zł za m, albo kilkadziesiąt, lakier w jednym przypadku kupisz za 150 zeta 5L a w drugim nie starczy ci to nawet na 1L.

 

No to może trzy wersje: oszczędna, przeciętna i wypasiona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wszystko nasze polskie (dąb, czereśnia, jawor), na wylewce z mixokreta. Co do lakieru, to jednak lepiej jakby to nie był wodny.

taniocha - to będzie proste więc może i ja dam radę:

1. Szpachla 1 zł/m Domalux Capon Szpachla

2. Podkładowy lakier: Capon 1,5 zł/m

3. Lakier Domalux - 3zł/m za warstwę - jak pozostaniesz przy dwu dostaniesz 6zł/m

4. Klej ANSERCOLL 5-10-15-20 - jakieś 8 zł/m

 

razem 16,50 zł/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wszystko nasze polskie (dąb, czereśnia, jawor), na wylewce z mixokreta. Co do lakieru, to jednak lepiej jakby to nie był wodny.

taniocha - to będzie proste więc może i ja dam radę:

1. Szpachla 1 zł/m Domalux Capon Szpachla

2. Podkładowy lakier: Capon 1,5 zł/m

3. Lakier Domalux - 3zł/m za warstwę - jak pozostaniesz przy dwu dostaniesz 6zł/m

4. Klej ANSERCOLL 5-10-15-20 - jakieś 8 zł/m

 

razem 16,50 zł/m2

 

A jednak Domalux...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie cen chemii - wklejam wycenę wg której robię podłogę:

http://rudeludzie.blox.pl/resource/cennik.jpg

 

tekstu nie wkleiłem, bo by sie rozjechało :)

 

Czyli u mnie cena wyniesie 58.85pln/m2.

 

Do masterów deski: Czy ceny nie są przesadzone? Czy chemia będzie wystarczająca?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do fachowców.

 

Została odnowiona 7 letnia podłoga z desek bukowych.

Przedstawię kolejne etapy prac:

najpierw znajomy który dawniej się zajmował układaniem parkietu wycyklinował i pomalował jedną warstwą - jak to zobaczyłem to mu podziękowałem (góry i doliny po cyklinowaniu)

zamówiłem "fachowca" przyjechał i podjął się poprawienia tych 2 pokoi oraz postanowiłem że jak już jest "fachowiec" to odnowi jeszcze dodatkowo mały 3m2 kawałek wchodząc do kuchni który wcześniej był nie ruszany.

 

Podłoga 7lat temu była malowana bodajże "etura 503" teraz "fachowiec" wycyklinował wszystko ponownie, położył podkład kapon super, zaczekał ok godziny i położył pierwszą warstwę lakieru Dulux do intensywnie eksploatowanych powierzchni półmat, skończył ok 19tej, następny dzień rano przyjechał ok 7 rano, polerką przejechał wszystko, odkurzył i położył 2 warstwę lakieru.

To miało wyć wszystko. Cały dzień schło bo zewnątrz pogoda była deszczowa. Następnego dnia widzę że jest dużo miejsc gdzie lakier "wsiąkł" dzwonie do "fachowca" a no że jednak trzeba będzie położyć następną warstwę, przyjechał na wieczór znów przepolerował odkurzył i pomalował .

Dzisiaj jest 3 dzień od ostatniego malowania a podłoga w 80% wygląda jak na fotkach.

Proszę o opinie fachowca co jest tego przyczyną tych plam? Sprawdziłem daty ważności na lakierach i wszystko jest ok, przeczytałem również że podkład kapon powinien schnąć ok 4godzin a "fachowiec" kład pierwszą warstwę lakieru po ok godzinie. Za 2 dni ma być u mnie po resztę kasy jeśli to jego wina to co mu mam powiedzieć? (za robotę 25zł/m2, materiały ja kupowałem) nadmienie że na tym małym kawałku którego nie musiał poprawiać też są takie plamy.

 

http://images45.fotosik.pl/203/2034668f72bb904cm.jpg

 

http://images40.fotosik.pl/198/d196878cab6ebddem.jpg

 

too jest buczyna wiec uzywamy chemii podkladowej jak do egzotów...np nc egzotengroun z hartz-lacka czy specjal z bergera, czy w koncu easy prime z loby..caponu sie nie stosuje na podklady juz od co najmniej paru lat toz to tylko celuloza rozpuszczona w nitro to nic nie daje to samo ze szpachlowaniem przez :fachowców" caponem w 3 miesiace w odkurzaczu...do tego widze dolki po szlifierce katowej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do fachowców.

 

Została odnowiona 7 letnia podłoga z desek bukowych.

Przedstawię kolejne etapy prac:

najpierw znajomy który dawniej się zajmował układaniem parkietu wycyklinował i pomalował jedną warstwą - jak to zobaczyłem to mu podziękowałem (góry i doliny po cyklinowaniu)

zamówiłem "fachowca" przyjechał i podjął się poprawienia tych 2 pokoi oraz postanowiłem że jak już jest "fachowiec" to odnowi jeszcze dodatkowo mały 3m2 kawałek wchodząc do kuchni który wcześniej był nie ruszany.

 

Podłoga 7lat temu była malowana bodajże "etura 503" teraz "fachowiec" wycyklinował wszystko ponownie, położył podkład kapon super, zaczekał ok godziny i położył pierwszą warstwę lakieru Dulux do intensywnie eksploatowanych powierzchni półmat, skończył ok 19tej, następny dzień rano przyjechał ok 7 rano, polerką przejechał wszystko, odkurzył i położył 2 warstwę lakieru.

To miało wyć wszystko. Cały dzień schło bo zewnątrz pogoda była deszczowa. Następnego dnia widzę że jest dużo miejsc gdzie lakier "wsiąkł" dzwonie do "fachowca" a no że jednak trzeba będzie położyć następną warstwę, przyjechał na wieczór znów przepolerował odkurzył i pomalował .

Dzisiaj jest 3 dzień od ostatniego malowania a podłoga w 80% wygląda jak na fotkach.

Proszę o opinie fachowca co jest tego przyczyną tych plam? Sprawdziłem daty ważności na lakierach i wszystko jest ok, przeczytałem również że podkład kapon powinien schnąć ok 4godzin a "fachowiec" kład pierwszą warstwę lakieru po ok godzinie. Za 2 dni ma być u mnie po resztę kasy jeśli to jego wina to co mu mam powiedzieć? (za robotę 25zł/m2, materiały ja kupowałem) nadmienie że na tym małym kawałku którego nie musiał poprawiać też są takie plamy.

 

http://images45.fotosik.pl/203/2034668f72bb904cm.jpg

 

http://images40.fotosik.pl/198/d196878cab6ebddem.jpg

 

Jestem pełen podziwu dla takiego partactwa. Żadnych pieniędzy. Przy ścianach źle obrobione boki. Za mało lakieru. Dulux pisze, że z litra polakierujesz 25 metrów to i masz tak ci polakierował. Buk pije jak jak oszalały jest wyjatkowo higroskopijny i bez porządnego podkładu typu exotengrund wyglada jak wygląda. Całość do ponownej roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wszystko nasze polskie (dąb, czereśnia, jawor), na wylewce z mixokreta. Co do lakieru, to jednak lepiej jakby to nie był wodny.

taniocha - to będzie proste więc może i ja dam radę:

1. Szpachla 1 zł/m Domalux Capon Szpachla

2. Podkładowy lakier: Capon 1,5 zł/m

3. Lakier Domalux - 3zł/m za warstwę - jak pozostaniesz przy dwu dostaniesz 6zł/m

4. Klej ANSERCOLL 5-10-15-20 - jakieś 8 zł/m

 

razem 16,50 zł/m2

Brawo .ajk. Na tym jedzie większość "fachowców" a ja zarabiam na ekspertyzach. Skopiowałem sobie aby wiedzieć, że takie ceny też są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...