Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Parkiet - kto pyta nie błądzi: rady, pomysły, problemy, materiały itd.


hwafel

Recommended Posts

beda u mnie fachowcy lakierowac lakierem UNO Berger Seidle

 

Czy na czas lakierowania wylaczyc CO ze 24 godziny wczesniej ? gdzies tak wyczytalem ,ze ograniczy taki manewr ruch powietrza w pomieszczeniach i pomoze w dobrym rozplynieciu sie lakieru na parkiecie debowym . do jakiej temperatury minimalnej mozna dopuscic ? chociaz dzisiaj i najblizsze dni maja byc cieple

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

beda u mnie fachowcy lakierowac lakierem UNO Berger Seidle

 

Czy na czas lakierowania wylaczyc CO ze 24 godziny wczesniej ? gdzies tak wyczytalem ,ze ograniczy taki manewr ruch powietrza w pomieszczeniach i pomoze w dobrym rozplynieciu sie lakieru na parkiecie debowym . do jakiej temperatury minimalnej mozna dopuscic ? chociaz dzisiaj i najblizsze dni maja byc cieple

Lakier UNO jest twardym, lakierem poliuretanowym wymagającym zachowania określonych warunków aplikacji. Powyższe warunki określone są w karcie technicznej produktu, którą Twoi fachowcy powinni posiadać. Praktycznie mikroklimat pomieszczeń w trakcie lakierowania to 18 - 20 oC przy zachowaniu 50 - 60% RH.

PAMIĘTAJ o tym, że lakierujesz podłogę w pomieszczeniu, nie jego powietrze.

Powyższe warunki mikroklimatu pomieszczeń odnoszą się do jego niezmienności w dłuższym okresie czasu, i przenoszą się na temperaturę podłogi i wilgotność powietrza nad nią. Wszelkie zmiany mikroklimatu w krótkim czasie niekorzystnie wpływają na aplikację lakieków poliuretanowych. Lakiery poliuretanowe absorbując wilgoć w trakcie wiązania i muszą mieć jej odpowiedni zapas w powietrzu, o który trudno jest w okresie grzewczym. Ważne jest osłonięcie grzejników w trakie ogrzewania pomieszczeń przed lakierowaniem, aby ograniczyć ich promieniowanie cieplne, podnoszące miejscowo temperaturę podłogi nawet o kilka stopni z relatywnym zmiejszeniem wilgotności nad podłogą. Sprawdż termin przydatności. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w ubiegłym tygodniu tez robiono lakierem UNO - na czas przygotowań do połozenia drugiej warstwy i na czas samego lakierowania ogrzewanie bylo ustawione na 17 st C wilgotnosc byla ok 55 % i jest SUPER

 

zostalo mi troche UNO półmat z data produkcji 09.09 odstapie w dobrej cenie

 

 

 

 

 

beda u mnie fachowcy lakierowac lakierem UNO Berger Seidle

 

Czy na czas lakierowania wylaczyc CO ze 24 godziny wczesniej ? gdzies tak wyczytalem ,ze ograniczy taki manewr ruch powietrza w pomieszczeniach i pomoze w dobrym rozplynieciu sie lakieru na parkiecie debowym . do jakiej temperatury minimalnej mozna dopuscic ? chociaz dzisiaj i najblizsze dni maja byc cieple

Lakier UNO jest twardym, lakierem poliuretanowym wymagającym zachowania określonych warunków aplikacji. Powyższe warunki określone są w karcie technicznej produktu, którą Twoi fachowcy powinni posiadać. Praktycznie mikroklimat pomieszczeń w trakcie lakierowania to 18 - 20 oC przy zachowaniu 50 - 60% RH.

PAMIĘTAJ o tym, że lakierujesz podłogę w pomieszczeniu, nie jego powietrze.

Powyższe warunki mikroklimatu pomieszczeń odnoszą się do jego niezmienności w dłuższym okresie czasu, i przenoszą się na temperaturę podłogi i wilgotność powietrza nad nią. Wszelkie zmiany mikroklimatu w krótkim czasie niekorzystnie wpływają na aplikację lakieków poliuretanowych. Lakiery poliuretanowe absorbując wilgoć w trakcie wiązania i muszą mieć jej odpowiedni zapas w powietrzu, o który trudno jest w okresie grzewczym. Ważne jest osłonięcie grzejników w trakie ogrzewania pomieszczeń przed lakierowaniem, aby ograniczyć ich promieniowanie cieplne, podnoszące miejscowo temperaturę podłogi nawet o kilka stopni z relatywnym zmiejszeniem wilgotności nad podłogą. Sprawdż termin przydatności. Pozdrawiam.

:D :D :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A czy jak nie zastosuje tego podkladu, to drewno mi nie sciemnieje?

wg mnie drewno i tak ściemnieje (zwłaszcza przy lakierach rozpuszczalnikowych) - podkład tu niewiele pomoże, a raczej wręcz przeciwnie - jak dasz podkład to od razu barwa drewna się skontrastuje. Podkład daje warstwę szczepną pomiędzy drewnem, a warstwą lakieru dodatkowo zwłaszcza przy lakierach wodnych zapobiega sklejaniu kantów.

 

podkład rozpuszcalnikowy nie zapiega sklejaniu bocznemu. Co najwyżej go ogranicza.

Oleje i lakiery na bazie olejów syntetycznych nie sklejają bocznie, również grunty tiksotropowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak dam chyba ten podklad, zeby byl taki sam efekt na podlodze jak i na schodach, gdyz na trepach ze schodow dalem.

 

Ile czasu trzeba odczekac od polozenia deski parkietowej debowej do szlifowania/cyklinowania?

 

Ile kosztuje szlifowanie nowej deski, szpachlowanie i polerowanie?

 

Ile kleju Maximus PU501 potrzeba (tak z doswiadczenia) na 15m2 rownej wylewki?

 

Czy wylewke nalezy koniecznie gruntowac (Maximus GP)? Wylewka ma z 20 lat i jest w dobrym stanie, nie kruszy sie.

Jezeli tak, to czy to ma byc tylko zagruntowanie, czyli rozrobienie gruntu z rozpuszczalnikiem 2:1 czy to ma byc izolacja przeciwwilgociowa (najpierw grunt z 30% rozpuszczalnika i pozniej sam grunt)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak dam chyba ten podklad, zeby byl taki sam efekt na podlodze jak i na schodach, gdyz na trepach ze schodow dalem.

 

Ile czasu trzeba odczekac od polozenia deski parkietowej debowej do szlifowania/cyklinowania?

 

Ile kosztuje szlifowanie nowej deski, szpachlowanie i polerowanie?

 

Ile kleju Maximus PU501 potrzeba (tak z doswiadczenia) na 15m2 rownej wylewki?

 

Czy wylewke nalezy koniecznie gruntowac (Maximus GP)? Wylewka ma z 20 lat i jest w dobrym stanie, nie kruszy sie.

Jezeli tak, to czy to ma byc tylko zagruntowanie, czyli rozrobienie gruntu z rozpuszczalnikiem 2:1 czy to ma byc izolacja przeciwwilgociowa (najpierw grunt z 30% rozpuszczalnika i pozniej sam grunt)?

Jako amator - zakładam, podjąłeś nie lada wyzwanie - montaż desek dębowych na 20-toletniej posadzce.

Zrób to przede wszystkim bezpiecznie, prawidłowa estetyka powierzchni podłogi po pewnym czasie od jej ułożenia będzie raczej dziełem przypadku.

1. sprawdż wilgotność desek, powinna zawierać się w przedziale 7 - 11%, najlepiej 8 - 9%. Przy innej wilgotności nie układaj.

1. oczyść powierzchnię posadzki po jej uprzednim przeszlifowaniu.

2. zagruntuj posadzkę (nasyć skutecznie jej strukturę) rozcieńczając grunt odpowiednio do jej chłonności. Zastosowanie gruntu poliuretanowego znacznie wzmocni posadzkę i jednocześnie ograniczy migrację wilgoci.

3.Najlepiej tego samego dnia ułóż podłogę, przygotowując klej zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zachowaj staranność w przyklejaniu każdej deski. Zużycie kleju powyżej 2 kg na 1 m2.

4.Cyklinuj tuż po stwardnieniu kleju (kilka dni). Czekanie z cyklinowaniem bez umiejętnego wyklimatyzowania drewna, w okresie grzewczym narobi Ci więcej szkód niż da pożytku. (klimatyzowanie podłóg ma istotny wpływ na jakość powierzchni podłogi przez cały czas jej użytkowania, jednak temat jest tak szeroki, że wykracza poza zakres tego postu. Dlatego proponuję bezpiecznie kosztem póżniejszej estetyki powierzchni podłogi).

5. cyklinowanie z uszczelnieniemi polerowaniem to cena 20 -30 zlza 1 m2 i będzie zależna od jakości Twojego wykonania oraz jakości firmy podejmującej się wykonania tych czynności. Popatrz na inne odpowiedzi, może coś pominąłem. Życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parkixxxxawa

 

Jestem amatorem :D ,ale bede ukladal z tesciem co ukladal juz w salonie sam 15 lat temu i jest slicznie. Dwa lata temu u drugiej corki i tez jest super, wiec mysle, ze nie powinnismy miec problemu.

Co do gruntowania, to zastanawiam sie calyc zas nad tym specjalnym gruntem z maximusa, bo jest strasznie drogi, a fachowiec u ojca go kladl w jednym pokoju i parkiet klepka sie troszke wyludeczkowal. Natomiast w innych pokojach zagruntowal zwyklym unigruntem i zarowno z deska parkietowa jak i z klepka nic sie nie dzieje.

 

Co to znaczy bezpiecznie ulozyć i czy wedlug Ciebie koncowy efekt bedzie dzielem przypadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parkixxxxawa

 

Jestem amatorem :D ,ale bede ukladal z tesciem co ukladal juz w salonie sam 15 lat temu i jest slicznie. Dwa lata temu u drugiej corki i tez jest super, wiec mysle, ze nie powinnismy miec problemu.

Co do gruntowania, to zastanawiam sie calyc zas nad tym specjalnym gruntem z maximusa, bo jest strasznie drogi, a fachowiec u ojca go kladl w jednym pokoju i parkiet klepka sie troszke wyludeczkowal. Natomiast w innych pokojach zagruntowal zwyklym unigruntem i zarowno z deska parkietowa jak i z klepka nic sie nie dzieje.

 

Co to znaczy bezpiecznie ulozyć i czy wedlug Ciebie koncowy efekt bedzie dzielem przypadku?

Grunt musi być w systemie klejowym. Nie oszczędzaj, bo póżniej tego nie poprawisz.

Ten rodzaj gruntu wzmacnia posadzkę i jednocześnie uszczelnia.

Dziełem przypadku może być prawidłowa estetyka powierzchni podłogi po pewnym czasie (BRAK łódeczkowania , krawędziowania czy szczelin). Inaczej mówiąc z takimi, życzę Ci najdrobniejszymi wadami powierzchni podłogi możesz się po pewnym czasie spotkać. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaryzykuje.

 

Trepy na schody robilismy z tesiem samemu od samego poczatku, czyli od sciencia debu. Leza na betonowych schodach (tez 20-to letnich) i wygladaja slicznie i nic sie z nimi nie dzieje.

Na fachowca mnie nie stac, a i tak nie mam gwarancji, ze trafie na Fachowca a nie na "fachowca".

 

A czy ten grunt mam dawac jako izolacja przeciwwilgociowa, czy jako sam grunt, bo w tych 2 przypadkach producent pisze o roznych proporcjach gruntu i rozpuszczalnika?

 

Dzieki za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaryzykuje.

 

Trepy na schody robilismy z tesiem samemu od samego poczatku, czyli od sciencia debu. Leza na betonowych schodach (tez 20-to letnich) i wygladaja slicznie i nic sie z nimi nie dzieje.

Na fachowca mnie nie stac, a i tak nie mam gwarancji, ze trafie na Fachowca a nie na "fachowca".

 

A czy ten grunt mam dawac jako izolacja przeciwwilgociowa, czy jako sam grunt, bo w tych 2 przypadkach producent pisze o roznych proporcjach gruntu i rozpuszczalnika?

 

Dzieki za porady.

 

Grunt służy jak nazwa wskazuje do gruntowania, a więc do nasycania struktury betonu posadzki.Nie wskazane jest aby na powierzchni posadzki pozostała jego nadmierna ilość. Odpowiednie rozcieńczanie umozliwia lepszą penetrację betonu bez pozostawania preparatu na powierzchni.Odpowiednio głębokie zagruntowanie posadzki poza jej wzmocnieniem tworzy blokadę dla migracji wilgoci.Posadzki wykonywane przed 20-toma latami są na ogół słabe i porowate.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posadzki wykonywane przed 20-toma latami są na ogół słabe i porowate

 

Na ogol moze tak, ale nie znasz mojego tescia. :wink: Wylewki sa mocne - sam je robil. Np. sciany mamy powiedzmy "zazbrojone" (od law leca do stropu co jakis czas belki zelbetowe) i dlatego nasz dom nie peka tak jak sasiadow (szkody gornicze) tylko nieznacznie przechylil sie.

 

Dzieki za wszystkie porady. W poniedzialek zabieramy sie do roboty. Jak wyjdzie to sie okaze, dam znac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może teraz zablondynię, ale ten temat nie daje mi spokoju

 

mam problem z instalacja c.o. i najprawdopodobniej gdzieś pod podłoga mam wyciek wody z instalacj i:roll:

mam finishparkiet klejony do podłoża

pytanie : gdyby trzeba było dostac się pod podłogę to czy trzeba skuć całą podłogę, czy tylko jej fragment i czy da się to zrobić na kawałku bez naruszania podłogi dookoła? jak takie sytuacje wyglądaja w praktyce?

z góry dziękuję za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile zostawic dylatacji na styku parkietu z progiem drzwi i czym ta szczeline wypelnic, aby bylo ladnie? Moze korkiem?

Jeśli deszczułiki biegną prostopadle do linii progu to zrób dokładnie na styk.Przy układzie równoległym może być korek grubości 2 -5 mm w zależności od sposobu mocowania podłogi , gatunku drewna i szerokości deszczułek.Pozdrawiam.i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może teraz zablondynię, ale ten temat nie daje mi spokoju

 

mam problem z instalacja c.o. i najprawdopodobniej gdzieś pod podłoga mam wyciek wody z instalacj i:roll:

mam finishparkiet klejony do podłoża

pytanie : gdyby trzeba było dostac się pod podłogę to czy trzeba skuć całą podłogę, czy tylko jej fragment i czy da się to zrobić na kawałku bez naruszania podłogi dookoła? jak takie sytuacje wyglądaja w praktyce?

z góry dziękuję za odpowiedzi

Jeżeli uda się ustalić miejsce gdzie jest wyciek. Są takie przyrządy i firmy, które na wyposażeniu mają taki sprzęt. Po wskazaniu miejsca nalezy natychmiast rozpocząc prace zwiazane z usunięciem w tym miejscu parkietu. Jest to możliwe ale to może zrobić wybitny fachowiec parkieciarz i do tego pedant.

A teraz: jak długo masz ten niby wyciek i po czym stwierdzasz, że jest lub może być to wyciek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może teraz zablondynię, ale ten temat nie daje mi spokoju

 

mam problem z instalacja c.o. i najprawdopodobniej gdzieś pod podłoga mam wyciek wody z instalacj i:roll:

mam finishparkiet klejony do podłoża

pytanie : gdyby trzeba było dostac się pod podłogę to czy trzeba skuć całą podłogę, czy tylko jej fragment i czy da się to zrobić na kawałku bez naruszania podłogi dookoła? jak takie sytuacje wyglądaja w praktyce?

z góry dziękuję za odpowiedzi

Czy wiesz jak idą rury? (Zdjęcia rur, kabli itp to bardzo dobra rzecz-taka rada dla tych co budują)

Sam budowałem swój dom i u mnie rury Co idą przy ścianach, tak że w razie czego nie trzeba rujnować całej podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może teraz zablondynię, ale ten temat nie daje mi spokoju

 

mam problem z instalacja c.o. i najprawdopodobniej gdzieś pod podłoga mam wyciek wody z instalacj i:roll:

mam finishparkiet klejony do podłoża

pytanie : gdyby trzeba było dostac się pod podłogę to czy trzeba skuć całą podłogę, czy tylko jej fragment i czy da się to zrobić na kawałku bez naruszania podłogi dookoła? jak takie sytuacje wyglądaja w praktyce?

z góry dziękuję za odpowiedzi

Jeżeli uda się ustalić miejsce gdzie jest wyciek. Są takie przyrządy i firmy, które na wyposażeniu mają taki sprzęt. Po wskazaniu miejsca nalezy natychmiast rozpocząc prace zwiazane z usunięciem w tym miejscu parkietu. Jest to możliwe ale to może zrobić wybitny fachowiec parkieciarz i do tego pedant.

A teraz: jak długo masz ten niby wyciek i po czym stwierdzasz, że jest lub może być to wyciek?

 

no to mnie nie pocieszyłeś :wink: wybitny parkieciarz :lol:

po czym stwierdzam? nie mam 100% pewności, że tp jest to, nie mam też widocznych gołym okiem oznak, że cos się dzieje pod podłogą - mam piec gazowy, który po 24godz po dopuszczeniu wody do instalacji ma zerowe ciśnienie, woda ewidentnie gdzies ucieka, pytanie tylko gdzie

 

zdjęć nie mam, bo to mieszkanie, które wybudował deweloper, mam tylko plany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może teraz zablondynię, ale ten temat nie daje mi spokoju

 

mam problem z instalacja c.o. i najprawdopodobniej gdzieś pod podłoga mam wyciek wody z instalacj i:roll:

mam finishparkiet klejony do podłoża

pytanie : gdyby trzeba było dostac się pod podłogę to czy trzeba skuć całą podłogę, czy tylko jej fragment i czy da się to zrobić na kawałku bez naruszania podłogi dookoła? jak takie sytuacje wyglądaja w praktyce?

z góry dziękuję za odpowiedzi

Jeżeli uda się ustalić miejsce gdzie jest wyciek. Są takie przyrządy i firmy, które na wyposażeniu mają taki sprzęt. Po wskazaniu miejsca nalezy natychmiast rozpocząc prace zwiazane z usunięciem w tym miejscu parkietu. Jest to możliwe ale to może zrobić wybitny fachowiec parkieciarz i do tego pedant.

A teraz: jak długo masz ten niby wyciek i po czym stwierdzasz, że jest lub może być to wyciek?

 

no to mnie nie pocieszyłeś :wink: wybitny parkieciarz :lol:

po czym stwierdzam? nie mam 100% pewności, że tp jest to, nie mam też widocznych gołym okiem oznak, że cos się dzieje pod podłogą - mam piec gazowy, który po 24godz po dopuszczeniu wody do instalacji ma zerowe ciśnienie, woda ewidentnie gdzies ucieka, pytanie tylko gdzie

 

zdjęć nie mam, bo to mieszkanie, które wybudował deweloper, mam tylko plany

Jeśli jest to nowe mieszkanie, to jest to sprawa dla dewelopera w ramach gwarancji czy rękojmii. Im szybciej to zgłosisz tym lepiej. Skutki zaniechania mogą być opłakane. Poza tym zacznij od pieca, często zawór bezpieczeństwa robi takie zamieszanie, ponadto sprawdż w skrzynkach z kolektorami ewentualne wycieki. Jeżeli to nie da Ci odpowiedzi udaj się po pomoc do zakładów wodociągowych, które posiadają odpowiedni sprzęt do lokalizacji wycieków wody. Zgadzam się, że doświadczony parkieciarz może zlokalizować w przybliżeniu wyciek, ale będzie to oceniał na podstawie miejscowego zawilgocenia podłogi, lub podłogi wraz z posadzką.Zanim woda w jakimś stopniu nasyci podłogę to pod posadzką i zrobi spustoszenie, kwalifikujące podłogę do wymiany. Nie licz na pocieszenia. Zacznij działać, nie czekaj. Pozdrawiam i czekam na informację po ustaleniu tej przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...