Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Parkiet - kto pyta nie błądzi: rady, pomysły, problemy, materiały itd.


hwafel

Recommended Posts

Nie dam rady przeczytać całego wątku, a nowego nie będę zakładać. jeśli ktoś znajdzie chwilę, aby sie podzielić doświadczeniem, będę wdzięczna. Półtora roku temu miałam położony parkiet dębowy, który w sezonie grzewczym mi wysycha :( Na kaloryferach wiszą nawilżacze, a nawet już przeniosłam suszarkę z ciuchami i stoi w salonie, aby powietrze było wilgotniejsze :-? Brzydko wygląda, a niewiele daje. Co robić? Są jakieś środki, czy kupić jakiś nawilżacz na prąd i postawić na podłodze? Nie wiem...

 

Podstawą każdej rozsądnej porady są parametry mikroklimatu Twoich pomieszczeń, co ma przeniesienie na zachowania podłogi. Podaj temperaturę a co najważniejsze wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Pozdrawiam.

 

Temp. to 20 stopni, a wilgotności nie znam :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jako Firma korzystam z normy PN-EN 13647 ; 2004 oraz z Warunków technicznych wykonania i odbioru robót parkieciarskich wydanych przez Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy z 13.06.2009r. Powierzchnia czy proporcje szerokości do długości Twojego pomieszczenia nie są objęte szczególnymi rygorami odnośnie dylatacji. Dla spokojności ducha /wilgotność drewna w dolnym progu normy/ weż pod uwagę poradę Frediego 07, obyś nie przesadził z nawilżaniem. Dylatacja korkowa pozwala na rozprężenie drewna ok. 1mm i ma to znaczenie i zastosowanie przy łączeniu z płytkami itp. Trudno jest zrozumieć argumentację Twojego parkieciarza w temacie dylatacji. Pozdrawiam.

 

Jeszce raz dzięki za porady. Ja też nie do końca rozumiem jego argumentację. Też ciężko mi sobie wyobrazić to, że parkiet wjeżdża kilka cm pod ścianę.

Zapytam jeszcze podchwytliwie, czy Ty położyłbyś tak parkiet - prostopadle do 7m ściany i dał na niego gwarancję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Posadzka jest bardzo mocna, przynajmniej tak twierdziło dwóch różnych parkieciarzy, izolacja też OK, sam robiłem - nie jest to wszak papa, ale podwójna gruba folia. Wilgotność - 2%. Klej to WAKOL jednoskładnikowy - niestety nie pamiętam symbolu, pamiętam , że jest z technologią VOC Control, cokolwiek to znaczy i można nim kleić klepki do 600mm długości. Wilgotność drewna to koło 7%.

Myślę, że parkieciarz na pytanie o pokój 6,5 x 8 odpowie, że trzeba dać dylatację z korka przez salon. Tak mi proponował, gdybym się decydował na ułożenie poprzecznie do dłuższej ściany.

Czy ewentualne podkucie tynku przy podłodze, żeby zwiększyć dylatację przyścienną do ok. 4cm byłoby sensowne, żeby zabezpieczyć się przed nadmiernym rozszerzaniem drewna latem?

 

czy tamze jest gdzie ma byc ta rzeczona dylatacja jest tez zdylatowana wylewka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz wylewke 6,5 na 8 m/kw nie zdylatowana w ogole i nie popekana??? :o ile jest tej wylewki jaka jest jeje grubosc? czy ona sie sypie czy jest zwarta?

 

Nie ja mam wylewkę 6,7 x 4,5m.

6,5 x 8m podałem jako pytanie co by było gdyby pokój tak wygląądał

Wylewka jest mocna, zwarta żadnych pęknięć nie ma, grubość to średnio 6 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kupuje..jakos...to miksokret?...ale sa na swiecie rzeczy co sie fizjologom nie snily co dopiero parkieciarzom hehe pozdro

Posadzka z miksokreta.

A co powinna być jakaś dylatacja? Te istniejące między pomieszczeniami na górze parkieciarze pozszywali..

A co Ty sądzisz o dylatacji przy ułożeniu prostopadle do dłuższej ściany - musi być czy nie?

Czemu tak jest, że człowiek wybiera bardzo drogie rozwiązania, a później musi się martwić jak to zastosować w domu... - to nie tyczy tylko parkietu. Wziąłbym panele i miałbym problem z głowy i kupę kasy w kieszeni... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako Firma korzystam z normy PN-EN 13647 ; 2004 oraz z Warunków technicznych wykonania i odbioru robót parkieciarskich wydanych przez Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy z 13.06.2009r. Powierzchnia czy proporcje szerokości do długości Twojego pomieszczenia nie są objęte szczególnymi rygorami odnośnie dylatacji. Dla spokojności ducha /wilgotność drewna w dolnym progu normy/ weż pod uwagę poradę Frediego 07, obyś nie przesadził z nawilżaniem. Dylatacja korkowa pozwala na rozprężenie drewna ok. 1mm i ma to znaczenie i zastosowanie przy łączeniu z płytkami itp. Trudno jest zrozumieć argumentację Twojego parkieciarza w temacie dylatacji. Pozdrawiam.

 

Jeszce raz dzięki za porady. Ja też nie do końca rozumiem jego argumentację. Też ciężko mi sobie wyobrazić to, że parkiet wjeżdża kilka cm pod ścianę.

Zapytam jeszcze podchwytliwie, czy Ty położyłbyś tak parkiet - prostopadle do 7m ściany i dał na niego gwarancję?

Bardzo często wykonuję powierzchnię podłóg powyżej 50m2 niekiedy salony mają powierzchnię ponad 100m2, czy sale gimnastyczne o powierzchni kilkuset m2. Na każdą pracę musi być gwarancja. Na samą myśl o dylatacji w salonie klient by mi podziękował.

Dylatacje pozorne powinny być wykonane w posadzce betonowej co 4 m, jeśli ich nie ma posadzka popęka samoistnie. Powyższe dylatacje są istotne podczas wiązania betonu posadzki ze względu na jego skurcz. Natomiast po wyschnięciu posadzki i po jej sklamrowaniu powyższe dylatacje nie mają żadnego znaczenia dla montażu podłóg z drewna. Uważam, że Twój majster miał wiele problemów przy montażu podłóg a nie rozumiejąc podstawowych zależności idzie po najmniejsze linii oporu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dam rady przeczytać całego wątku, a nowego nie będę zakładać. jeśli ktoś znajdzie chwilę, aby sie podzielić doświadczeniem, będę wdzięczna. Półtora roku temu miałam położony parkiet dębowy, który w sezonie grzewczym mi wysycha :( Na kaloryferach wiszą nawilżacze, a nawet już przeniosłam suszarkę z ciuchami i stoi w salonie, aby powietrze było wilgotniejsze :-? Brzydko wygląda, a niewiele daje. Co robić? Są jakieś środki, czy kupić jakiś nawilżacz na prąd i postawić na podłodze? Nie wiem...

 

Podstawą każdej rozsądnej porady są parametry mikroklimatu Twoich pomieszczeń, co ma przeniesienie na zachowania podłogi. Podaj temperaturę a co najważniejsze wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Pozdrawiam.

 

Temp. to 20 stopni, a wilgotności nie znam :roll:

 

Zakup HIGROMETR /cena ok. 30zł/. Prawidłowa wilgotność przy tej temperaturze wynosi 50%. Niższa wilgotność w dłuższym czasie to odpowiedni większe szczeliny. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dziękuję za wszystkie porady.

Podłoga jest dzisiaj układana tak jak chcę, bez dylatacji. W protokole zaznaczymy, że była proponowana dylatacja, ale się nie zgodziłem.

Pozostaje mi czekać do lata i mam nadzieję, że podłoga nie wyleci w kosmos od zbytnich naprężeń :lol:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W protokole powinno się określać parametry i ich zgodność z zasadami sztuki budowlanej i odpowiednimi normami. Dylatacje wewnętrzne mają zastosowanie przy podłogach pływających czyli wszelkiego rodzaju panelach i dotyczą większych niż u Ciebie powierzchni. W Twoim przypadku wymóg klauzuli odnośnie dylatacji wewnętrznej warunkującej sposób ułożenia, nie ma technicznego uzasadnienia. W protokole istotny jest zapis o wynikach pomiaru wilgotności posadzki i sposobie jego wykonania, podobnie z pomiarem wilgotności drewna . Ponadto istotne są uwagi dotyczące izolacji hydrotermicznych oraz parametry mikroklimatu pomieszczenia- przed, w trakcie oraz w czasie aklimatyzacji podłogi.

W całości zmagań interesuje mnie sposób wykonania pomiaru wilgotności posadzki?????????????? Podłogi wyskakują w powietrze przeważnie za przyczyną wilgotnego podłoża czy otoczenia lub za suchego parkietu z trudnego drewna. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W protokole powinno się określać parametry i ich zgodność z zasadami sztuki budowlanej i odpowiednimi normami. Dylatacje wewnętrzne mają zastosowanie przy podłogach pływających czyli wszelkiego rodzaju panelach i dotyczą większych niż u Ciebie powierzchni. W Twoim przypadku wymóg klauzuli odnośnie dylatacji wewnętrznej warunkującej sposób ułożenia, nie ma technicznego uzasadnienia. W protokole istotny jest zapis o wynikach pomiaru wilgotności posadzki i sposobie jego wykonania, podobnie z pomiarem wilgotności drewna . Ponadto istotne są uwagi dotyczące izolacji hydrotermicznych oraz parametry mikroklimatu pomieszczenia- przed, w trakcie oraz w czasie aklimatyzacji podłogi.

W całości zmagań interesuje mnie sposób wykonania pomiaru wilgotności posadzki?????????????? Pozdrawiam.

Jeśli chodzi o pomiar wilgotności to był wykonany metodą CM. Próbka pobrana była ze środka wylewki, zważona. Wynik to 2%.

Poz tym wylewka była lana w lipcu tamtego roku. Dom jest ogrzewany od listopada. Wydaje mi się, że jest to wystarczający okres do wyschnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako Firma korzystam z normy PN-EN 13647 ; 2004 oraz z Warunków technicznych wykonania i odbioru robót parkieciarskich wydanych przez Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy z 13.06.2009r. Powierzchnia czy proporcje szerokości do długości Twojego pomieszczenia nie są objęte szczególnymi rygorami odnośnie dylatacji. Dla spokojności ducha /wilgotność drewna w dolnym progu normy/ weż pod uwagę poradę Frediego 07, obyś nie przesadził z nawilżaniem. Dylatacja korkowa pozwala na rozprężenie drewna ok. 1mm i ma to znaczenie i zastosowanie przy łączeniu z płytkami itp. Trudno jest zrozumieć argumentację Twojego parkieciarza w temacie dylatacji. Pozdrawiam.

 

Jeszce raz dzięki za porady. Ja też nie do końca rozumiem jego argumentację. Też ciężko mi sobie wyobrazić to, że parkiet wjeżdża kilka cm pod ścianę.

Zapytam jeszcze podchwytliwie, czy Ty położyłbyś tak parkiet - prostopadle do 7m ściany i dał na niego gwarancję?

 

oczywiście parkieciarz będzie miał rację.

Stosuję normę DIN 18356 na której oparte są wszystkie dbiory OSP czy SPP tudzież ITB.

Przygotuj mi odpowiedzi na pytania.

Jaki gruby jest podkład cementowy?

Kiedy był wylewany?

Czy jest na nim "mleczko cementowe" lub "twardziel"?

Czy były robione testy na wytrzymałość podkładu?

Rysikowa, młotkowa, klejowa, i na chłonność wody?

Jaką ma wytrzymałość na ściskanie w MPa lub N/mm2?

Czym mierzono wilgotność podkładu i w ilu miejscach?

Jaki użyto cement do wykonania podkładu CEM I; CEM II czy może CEM III podaj o ile możliwe jego dokładną nazwę?

Te pytania są piekielnie ważne!

Klej ma wytrzymałość 2N/mm2 na ścinanie czy zrywanie?

Ten klej zawiera rozpuszczalniki wysokowrzące, czyli ulatniające się tygodniami w bardzo niskim stężeniu dlatego ich nie czuć. Jednak wnikając w drewno mogą spowodować jego pęcznienie. Z tego powodu należy po ułożeniu odczekać kilka tygodni 2-3 zanim zaczniesz szlifować i lakierować.

Na deski szerokości 150mm musisz przewidzieć około 1,5 do 1,8kg kleju ma m2. Deski muszą być dociśnięte i zaklinowane po klejeniu.

Zaden klej nie zatrzyma pęcznienia drewna tym bardziej, że podkład jest najsłabszym ogniwem w tym zestawie. Na pewno nie uczyni tego klej o wartości 2N/mm2 na ścinanie.

Przed wczoraj wróciłem z Torunia gdzie parkiet na powierzchni 32m2 przesunąłł się do ścian. Tam gdzie były ścianki z regipsu to je wyłamało no i na konieć oderwał się od podłoża przy ścianach z cegły. Mimo kleju powędrował i robi to często jeżeli parkieciarz nie ma pojęcia o podstawowych zagadnieniach z kilku dziedzin nauk ścisłych.

W Polsce istnieje dziwna zasada robienia wylewek, które często nie nadają się pod klejone wykładziny dywanowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbka powinna być pobrana z dolnej części posadzki, ale jeśli była wylewana w lipcu ubiegłego roku a pomieszczenie było ogrzewane w czasie zimy to wilgotność posadzki powinna być w normie. Pozdrawiam.

Nie do końca to prawda. dzisiejsze wylewki z cementów wieloskładnikowych CEM II i jeszcze tańszych hutniczych CEM III niszczą egzystencje parkieciarzy. pomiar musi być wykonany przez fachowca w fachowy sposób CM-ka jeżeli nie posiada DNS G-812 czy 815. CM-ka pomiar wykonuje sie w ciagu 15 minut z wykuwaniem w rękawicach gumowych i folii. Mierzy się próbkę wyjeta z dołu przy samej izolacji z folii lub styropianie musi to być 50 gramów.

 

Dzisiaj na ekspertyzie parkieciarz i przedstawiciel producenta klejów mierzyli podkład na którym wstały deski dąb termicznie modyfikowany. Otrzymali wynik 1,1CM%. Pomiar trwał około 34minuty z wykuwaniem. Otwór który wykuli 4cm średnicy i nie dotarli do styropianu (folii).

Ja zrobiłem pomiar w 18minut z wykuwaniem do folii na styropianie i 50gramów otwór około 7-8cm średnicy. Wynik 2,75CM%. Czy to coś mówi??? W innym miejscu wykonałem ich CM-ką po sprawdzeniu jej przydatnosći ampułką wody. Wynik 2,7CM%

Pomiar DNS G-815 dotykowy kalibrowany do wago-suszarki wykazał wynik 2,00 masy %.

Oczywiście panowie parkieciarze jak się okazało nie mierzyli przed układaniem desek podkładu CM-ką tylko GANN-em. Pokazało im, że można kłaść.

To był drugi przypadek tych panów w ciagu 4 miesięcy. Razem jest to kilkadziesiąt tysięcy złotych strat, które na szczęście pokrywa ubezpieczenie.

W tym i innych przypadkach sprawy się komplikują o lipną jakość podkładów cementowych w polskim budownictwie. problem złożony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotuj mi odpowiedzi na pytania.

Jaki gruby jest podkład cementowy? ok. 6cm

 

Kiedy był wylewany? lipiec 2009

Czy jest na nim "mleczko cementowe" lub "twardziel"? Nie potrafię tego spradzić

Czy były robione testy na wytrzymałość podkładu? Był robiony test rysikiem

Rysikowa, młotkowa, klejowa, i na chłonność wody?

Jaką ma wytrzymałość na ściskanie w MPa lub N/mm2? Nie mam pojęcia - jak niby mam to sprawdzić?

Czym mierzono wilgotność podkładu i w ilu miejscach? Tak, w jednym.

Jaki użyto cement do wykonania podkładu CEM I; CEM II czy może CEM III podaj o ile możliwe jego dokładną nazwę? CEM II Górażdże

Te pytania są piekielnie ważne!

Klej ma wytrzymałość 2N/mm2 na ścinanie czy zrywanie?

Ten klej zawiera rozpuszczalniki wysokowrzące, czyli ulatniające się tygodniami w bardzo niskim stężeniu dlatego ich nie czuć. Jednak wnikając w drewno mogą spowodować jego pęcznienie. Z tego powodu należy po ułożeniu odczekać kilka tygodni 2-3 zanim zaczniesz szlifować i lakierować.

Na deski szerokości 150mm musisz przewidzieć około 1,5 do 1,8kg kleju ma m2. Moje klepki mają 70mm szerokości

Deski muszą być dociśnięte i zaklinowane po klejeniu. Są zaklinowane

Zaden klej nie zatrzyma pęcznienia drewna tym bardziej, że podkład jest najsłabszym ogniwem w tym zestawie. Na pewno nie uczyni tego klej o wartości 2N/mm2 na ścinanie.

Przed wczoraj wróciłem z Torunia gdzie parkiet na powierzchni 32m2 przesunąłł się do ścian. Tam gdzie były ścianki z regipsu to je wyłamało no i na konieć oderwał się od podłoża przy ścianach z cegły. U mnie będzie miał 3,5 cm dylatacji z każdej strony, czy możliwe żeby przesunął się aż tyle?

Mimo kleju powędrował i robi to często jeżeli parkieciarz nie ma pojęcia o podstawowych zagadnieniach z kilku dziedzin nauk ścisłych.

W Polsce istnieje dziwna zasada robienia wylewek, które często nie nadają się pod klejone wykładziny dywanowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...