Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Parkiet - kto pyta nie błądzi: rady, pomysły, problemy, materiały itd.


hwafel

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Powietrze wydychane ma 100% wilgotności i 36,5C to fakt. Człowiek w 8 godzin wydala około 1,5 litra wody w pocie.

 

W momencie oględzin przy pierwszej reklamacji wykonawca stwierdził duze zawilgocenie w sali. Mogło tak być.

Ja ekspertyzę robiłem 0,5 roku później czyli styczeń 2010.

Wilgotnosć drewna lekko podwyższona, wentylacja funkcjonuje, wilgotność pod podłoga prawidłowa, wilgotnosc ścian w normie, płłyty OSB równe i wilgotność w normie. Parkiet na wkręty.

Winę za szkody ponosi inwestor czyli miasto. Odpowiedzialny za technicze przygotowanie prac parkieciarskich urzędnik-budowlaniec załączył do opisu prac w którym zaleca wstawienie klinów między parkiet a ścianę również rysunek jak ma być umieszczony klin (klocek).

Wykonawca ponosi winę za brak wkrętów w wybrzuszonych pasach szerokośći około 1m.

Nie można ot tak sobie zostawić 3 albo 4 cm szczelinę przy ścianach. Zaprojektowana listwa ma swój wymiar np. 22mm grubosci??

Pomieszczenie długie na 8,5m listwy zaprojektowano 12mm po dyskusjach z projektantem i inwestorem stanęło na 16mm. Po podpisaniu przez inwestora dokumentu zwalniajacego mnie z odpowiedzialnosci za szkody w którym świadomie rezygnuje z dylatacji pośredniej i przyjmuje warunki ryzyka zniszczenia posadzki o czym został pisemnie pouczony wykonałem posadzkę bez dylatacji. Naciąłem i wyczyściłem mu w ścianie mimo wszystko miejsce na ewentualną pracę posadzki-to był jak się później okazało dobry pomysł.

 

no i bardzo piatka...ja mialem kiedys 90m/kw merbau z naciskiem klienta wlasnie na brak dylatacji..po mniej wiecej 6-8 miesiacach..zaczelo sie nad dylatacja (w wylewce) łodkować nastepnie lekko wstalo na jakies 2-3cm...tlumaczylem ze jak nie poszczelinuje..jak nie zdylatuje..to moze sie i tak stac przy tak duzej desce, mimo ze to merbau wylewka tez ma swoja kurczliwosc..facet nie jest "upierdliwy"..rozmowy nie pamieta ale argumenty przyjmuje..trzeba teraz zrobic po mojemu i bedzie w porzadku ..musze sie nauczyc tez takie rzeczy wyrazac na pismie...i brac podpisy pod pouczeniem klienta..o tymze ryzyku..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbka powinna być pobrana z dolnej części posadzki, ale jeśli była wylewana w lipcu ubiegłego roku a pomieszczenie było ogrzewane w czasie zimy to wilgotność posadzki powinna być w normie. Pozdrawiam.

Nie do końca to prawda. dzisiejsze wylewki z cementów wieloskładnikowych CEM II i jeszcze tańszych hutniczych CEM III niszczą egzystencje parkieciarzy. pomiar musi być wykonany przez fachowca w fachowy sposób CM-ka jeżeli nie posiada DNS G-812 czy 815. CM-ka pomiar wykonuje sie w ciagu 15 minut z wykuwaniem w rękawicach gumowych i folii. Mierzy się próbkę wyjeta z dołu przy samej izolacji z folii lub styropianie musi to być 50 gramów.

Dzisiaj na ekspertyzie parkieciarz i przedstawiciel producenta klejów mierzyli podkład na którym wstały deski dąb termicznie modyfikowany. Otrzymali wynik 1,1CM%. Pomiar trwał około 34minuty z wykuwaniem. Otwór który wykuli 4cm średnicy i nie dotarli do styropianu (folii).

Ja zrobiłem pomiar w 18minut z wykuwaniem do folii na styropianie i 50gramów otwór około 7-8cm średnicy. Wynik 2,75CM%. Czy to coś mówi??? W innym miejscu wykonałem ich CM-ką po sprawdzeniu jej przydatnosći ampułką wody. Wynik 2,7CM%

Pomiar DNS G-815 dotykowy kalibrowany do wago-suszarki wykazał wynik 2,00 masy %.

Oczywiście panowie parkieciarze jak się okazało nie mierzyli przed układaniem desek podkładu CM-ką tylko GANN-em. Pokazało im, że można kłaść.

To był drugi przypadek tych panów w ciagu 4 miesięcy. Razem jest to kilkadziesiąt tysięcy złotych strat, które na szczęście pokrywa ubezpieczenie.

W tym i innych przypadkach sprawy się komplikują o lipną jakość podkładów cementowych w polskim budownictwie. problem złożony.

 

Witam Jarekkur.

Analizując wyniki Twoich pomiarów odnoszę wrażenie, że dokładnie wykonany pomiar CM daje bezpieczniejszy dla parkieciarza wynik od wyników uzyskanych miernikiem Denzla. Powyższy przyrząd nie wychwycił pełnej ilości wody wolnej, którą wychwyciła CM-ka. Jakie jest Twoje zdanie w tym temacie? Pozdrawiam.

Niestety nie daje w 100% pewności na prawidłowy wynik. Pisałem i powtórzę przy CM mozna wykonać około 15 błędów doszedł 16 różne wagi karbidu w ampułkach. Ja nie mam pewności, że tam naprawdę było aż tyle wody. Pomiar wykonany przez technika jednej ze znanych firm chemii podparkietowej wykonał w tym samym pomieszczeniu swoją CM-ką pomiar i uzyskał 1,1CM% ja robiac około 2,0 m dalej uzyskałem 2,75CM% ???

DNS G-815 wykazywała w całym pomieszczeniu 1,8-2,0masy%. Dzisiaj wylewki potrafia uzyskać wilgotność równoważną między 0,3-3,6%. Aby dokonać pomiaru wilgotności równoważnej jakiejś wylewki musi parkieciarz znać jej rodzaj i wartosc wilgotności równoważnej tego cementu dla naszej szerokości geograficznej czyli 20C i 55-60% wilgotnosci względnej. Zaden producent tego nie podaje, ba nawet nie ma zamiaru przeprowadzić tego typu badań u siebie w laboratorium. W Niemczech zostali przymuszeni i niektórzy producenci wykonuja takie badania. Poza tym są tam instytuty techniki podłogowej i rzeczoznawcy,ktore i którzy wykonują na własny i parkieciarzy uzytek. Jednym z nich jest Denzel, Grotjohann, Becker, Schmidt, Strehle etc. Strehle przeprowadził testy z 32 rodzajami różnych cementów uzywanych na wylewki-zgroza!!!

Cementy wieloskładnikowe maja różne czasy wysychania nawet w tych samych warunkach (szafa klimatyczna) i różny ubytek wagi mimo, że próbki wykonano z aptekarską dokładnościa. Dokonano pomiarów DNS, CM i wago suszarką. Wago suszarką w temperaturach 42; 65 i 105C. Przyrównano pomiary CM i DNS. CM wykazywała wyniki nie mające wiele wspólnego z tym co uważano za liniowy wskaźnik pomiaru miedzy CM a wago-suszarka np. 3,3 masy% =2CM%; 3masy% = 1,7CM%. Nic z tego kompletny chaos. DNS wykazał w stosunku do wyników wago-suszarki błąd w zakresie 0,02masy%.

Przyrząd ten mozna kalibrować na uzywane w Polsce cementy, trzeba by do Niemiec wysłać parę worków cementów najczęściej używanych na podkłady cementowe. Niemcy zaprogramują do przyrządu uzywane w polsce cementy. Kto pomoże? Kto poda mi jakich cementów uzywa się na wylewki w róznych regionach Polski.

Moj przyrząd pokazał na CEM II B-V 32,5N 1,8-2,0% co już dowodzi o zbyt wilgotnym podkładzie. Przyrząd nastawiony był na CEM II monoziarnisty a wynik po przeniesieniu do tabeli na podobny rodzaj cementu przy wilgotności równoważnej tego cementu i wyniku z wago-suszarki przy temperaturze 42C, wynosiła 1,32masy%

Maksymalna wilgotnosć podkładu cementowego wynosiła dotychczas 2CM% i była wzorcowana na CEM I portlandzki jednoskładnikowy. To przeszłość. W wyniku całej masy wpadek na budowach Niemieckich i szkód idacych w miliony EURO w ciągu tych lat po wprowadzeniu do obiegu CEM II portlandzkich wieloskładnikowych I CEM III hutniczych cemementów, podniesiono poprzeczkę na 1,5-17CM% a dla ogrzewanych na 1,0-1,3CM%. U nas to nie tylko ten problem ale również z fatalną jakością podkładów. W Tej chwili mam 4 sprawy a dwie nastepne czekają i ich przybywa zwiazane ze szkodami w wyniku pecznienia spowodowanego napływem wilgoci od spodu.

To tyle idę spać.

 

Witam.

Przeglądałem opracowania DENZLA w temacie suszenia posadzek betonowych i muszę z pełnym uznaniem odnieść się do jego sposobu pojmowania tego tematu. Prezentowany przez niego sprzęt przedstawia cechy wysokiego profesjonalizmu, ma jednak jedną wadę - wymaga profesjonalnej obsługi. Uważam temat posadzek betonowych za bardzo trudny i przyszłościowy, wymagający ciągłej edukacji dla poznania występujących tu zależności. Chcąc być na rynku trzeba się ciągle uczyć. Zauważyłem że zajmujesz się dustrybucją urządzeń pomiarowych DENZLA. Życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MOŻE NIE AŻ TAK ZARAZ DYSTRYBUCJĄ. SZUKAM TYCH, KTÓRZY CHCĄ MIEĆ PEWNE WYNIKI POMIARÓW WILGOTNOŚCI RÓWNOWAŻNEJ DLA PODKŁADÓW. nAJPIERW JEDNAK MUSZĄ POZNAĆ I WIEDZIEĆ CO TO JEST TA WILGOTNOŚC RÓWNOWAŻNA I INNE WYSTĘPUJĄCE ZJAWISKA FIZYCZNE.

DRAŻNI MNIE TEN NAWAŁ TANICH IGLAKÓW CZY INNYCH DZIWNYCH PRZYRZĄDÓW DO MIERZENIA TEGO NAJWAŻNIEJSZEGO FRAGMENTU PRAC PARKIECIARSKICH.

PRZEDWCZORAJ ZNANA FIRMA DAŁA PLAMĘ MIERZĄĆ KULKĄ GANNA 9CM WYLEWKĘ I DO TEGO ZBROJONĄ. BYŁO 1,1%. W RZECZYWISTOŚCI BYŁO PONAD 3%. OCZYWIŚCIE POŁOZYLI TERMO- DESKI I IM WYSADZIŁO.

W PROFESJONALNYM PARKIECIE BYŁ W ZESZŁYM ROKU WZÓR PROTOKOŁU PRZEZE MNIE OPRACOWANY. NADAL JEDNAK NIKT TEGO NIE UZYWA A JEŚLI TO KAWAŁEK KARTELUSZKA Z NIEŚMIAŁO NANIENIOSIONYM WYNIKIEM I NIC POZA TYM.

PRZYRZADEM DNS POMIARU WYKONUJE SIĘ W PROSTY I BEZPIECZNY SPOSÓB. PRZYRZĄD TEN JEST DOSTOSOWANY DO WARUNKÓW NIEMIECKICH I TAM UŻYWANYCH CEMENTÓW RÓWNIEŻ TYCH BŁYSKAWICZNYCH 3 DNIOWYCH.

WALTER DENZEL -Z KTÓRYM MAM STAŁY KONTAKT -JEST W STANIE PRZYGOTOWAĆ PRZYRZĄD NA POLSKĘ Z UZYWANYMI U NAS CEMENTAMI. JEST GOTÓW PRZEPROWADZIĆ BADANIA I TESTY U SIEBIE W SZAFIE KLIMATYCZNEJ A WYNIKI ZAKODOWAĆ W PRZYRZĄDZIE. W TEN SPOSÓB MOŻNA UMIEŚCIĆ PONAD 50 RÓŻNYCH MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH. DO TAKICH BADAŃ I TESTÓW POTRZEBNE SĄ CEMENTY Z RÓZNYCH REGIONÓW POLSKI NAJCZĘŚCIEJ STOSOWANE NA WYLEWKI CEMENTOWE. DLATEGO POTRZEBNE SĄ MI DANE Z REJONÓW O RODZAJU STOSOWANYCH CEMENTÓW NP. CEM II B-S 32,5N LUB CEM II A-LL 42,5R ITD. TAKIE ZNANE JUŻ CEMENTY JESTEM W STANIE ZAKUPIĆ PO WORKU I WYSŁAC DO NIEMIEC. DLATEGO MOJA PROŚBA DO WAS O NAZWY TYCH CEMENTÓW, KTÓRE NAJCZĘŚCIE U WAS SĄ STOSOWANE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarekkur, co Ci się stało? :o

 

Dziękuję za troskliwość. Wszystko w porządku tylko to było bezpośrednio do parkieciarzy. pewnie większość i tak niezrozumie o co biega w tym temacie.

Dzięki Bogu akurat na tym forum jest kilku parkieciarzy, którzy doskonale dają sobie radę w pracy a to tylko dlatego, że myślą i wiedzą i chcą jeszcze więcej wiedzieć. To wszysko dla obopólnego zadowolenia, parkieciarza i klienta.

Pozdrawiam i dziękuję za czujność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam taki sam przypadek i jestem ciekaw jak EMMM poradziłeś sobie. Ja jestem przed decyzją co dalej.

Parkxxxawa doradził mi żeby zastosować podkład Bona Tempo lub

Prime Deep. Na razie zadzwoniłem do BONY ale tam nie otrzymałem żadnego wsparcia technicznego poza informację, że ostrzegają, że ich lakiery moga zmienic jesion (!?) Mnie nikt nie ostrzegłł. "Moi" wykonawcy też nie mają koncepcji jak wyjść z kłopotu i dlatego szukam nadal sprawdzonego rozwiązania i wykonawcy, który to dokończy.

Jeżeli możecie to pomóżcie.

pozdrawiam

\KRIS

Panowie, mam WIELKI PROBLEM

 

położony został u mnie jesion jasny. poleżał 3 tygodnie, został wycyklinowany, przyklejono listwy - wszystko gotowe do lakierowania.

Co do chemii, wybór padł na podkład BONA Prime Classic oraz jako nawierzchniowy Bona Traffic. Taką chemię polecał producent parkietu, i została u niego kupiona, wraz z klepkami. Po położeniu podkładu konsternacja....parkiet zrobił się RÓŻOWY!!!! Niektóre klepki są zróżowiały całkowicie, inne mniej, ale na wszystkich jest różowawy, siny zafarb. Parkiet w ogóle mocno ściemniał, i absolutnie nie można o nim powiedzieć, że jest jasny!!!

 

Co z tym fantem zrobić?

 

tak to wygląda. Przypominam - to był naprawdę bardzo jasny jesion

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/73e021a1d8b00aec.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam taki sam przypadek i jestem ciekaw jak EMMM poradziłeś sobie. Ja jestem przed decyzją co dalej.

Parkxxxawa doradził mi żeby zastosować podkład Bona Tempo lub

Prime Deep. Na razie zadzwoniłem do BONY ale tam nie otrzymałem żadnego wsparcia technicznego poza informację, że ostrzegają, że ich lakiery moga zmienic jesion (!?) Mnie nikt nie ostrzegłł. "Moi" wykonawcy też nie mają koncepcji jak wyjść z kłopotu i dlatego szukam nadal sprawdzonego rozwiązania i wykonawcy, który to dokończy.

Jeżeli możecie to pomóżcie.

pozdrawiam

\KRIS

Panowie, mam WIELKI PROBLEM

 

położony został u mnie jesion jasny. poleżał 3 tygodnie, został wycyklinowany, przyklejono listwy - wszystko gotowe do lakierowania.

Co do chemii, wybór padł na podkład BONA Prime Classic oraz jako nawierzchniowy Bona Traffic. Taką chemię polecał producent parkietu, i została u niego kupiona, wraz z klepkami. Po położeniu podkładu konsternacja....parkiet zrobił się RÓŻOWY!!!! Niektóre klepki są zróżowiały całkowicie, inne mniej, ale na wszystkich jest różowawy, siny zafarb. Parkiet w ogóle mocno ściemniał, i absolutnie nie można o nim powiedzieć, że jest jasny!!!

 

Co z tym fantem zrobić?

 

tak to wygląda. Przypominam - to był naprawdę bardzo jasny jesion

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/73e021a1d8b00aec.html

 

Weź podkład akrylowy2x nałozony blachą lakierniczą. Po kilku godzinach na to Loba 2K Supra z filtrem UV. Tak polakierowałem warstwówkę i była jaśniutka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

mam taki problem. kolega opiekuje sie moim domem i niestety troche go ponioslo. przed kominkiem na debowej podlodze klejonej do wylewki, podloga jest olejowana - troche przypalil mi podloge-cos wylecialo z kominka. chcialem was zapytac jak temu zaradzic-aby jak najmniej to bylo widoczne.http://images50.fotosik.pl/266/de713f20544da496med.jpg

http://images44.fotosik.pl/266/9d5315eee4c7b909med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję dwa sposoby naprawcze.

Zakup wosku przeznaczonego do tego typu napraw. Dostępny w sieciach handlowych. Szybka i nieinwazyjna naprawa. Efekt połowiczny ze względu na monolityczność wypełnienia w otoczeniu faktury drewna.

Demontaż "wypalonej" deszczułki i fachowe zamontowanie innej. Znacznie więcej zachodu i staranności, ale po pewnym czasie /wyrównanie odcieni/ pełna satysfakcja. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich....

z powodu śniegu zalegającego dach bloku, mojej mamie zalało pokój..... a na podłodze mozaika....no i wiadomo - całe drewno do wymiany.....

ponieważ w całym mieszkaniu jest ta mozaika, to postanowiliśmy nic nie zmieniać i znowu ją położyć....

i teraz kilka pytań.....

1.stara mozaika była kładziona na dwóch warstwach płyt pilśniowych, klejonych do podłoża i do siebie jakimś czarnym lepikiem..... płyty spuchły od wody i też trzeba będzie je zerwać.....co najlepiej zrobić z powstałą różnicą? po prostu wyrównać wylewką ? bo rozumiem że teraz już się żadnych płyt pilśniowych nie daje ? jeśli wylewką, to co konkretnie proponujecie ?

 

2.nowa mozaika to będzie jesion

jaki klej proponujecie ? dzisiaj w Castoramie widziałem mają UZIN MK73 i UZIN MK77 - co o tym myślicie ? właściwie jaka jest różnica między nimi ?

 

3.no i jaki podkład i lakier wodny do tego jesionu ?

 

całą chemię chciałbym ze średniej półki....

 

z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zerwać stare płyty, sprawdzić wilgotność podłoża i ewentualnie wysuszyć. Zamiast wylewki można zainstalować płyty OSB odpowiedniej grubości, będzie szybciej i cieplej. Klej do montażu płyty i mozaiki wystarczy MK 73. Lakiery ze średniej i dobrej półki, toksyczne ale trwałe i nie przebarwiające drewna jesionu, to - podkład Pallmanna UNIBASE plus 2 lub 3 warstwy lakieru nawierzchniowego w półmacie SH 81. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za szybką odpowiedź!

jutro szukam ekipę.....

jeszcze jedno pytanie - ile taka przyjemność może kosztować w Warszawie ? chodzi mi o cenę kompleksowej usługi za m2 - zerwanie starych płyt, położenie osb, klejenie, cyklinowanie i lakierowanie....

nie mam zielonego pojęcia jakie to są ceny..... no i pokój to raptem 14m2.... czy to będzie miało wpływ na cenę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich....

z powodu śniegu zalegającego dach bloku, mojej mamie zalało pokój..... a na podłodze mozaika....no i wiadomo - całe drewno do wymiany.....

ponieważ w całym mieszkaniu jest ta mozaika, to postanowiliśmy nic nie zmieniać i znowu ją położyć....

i teraz kilka pytań.....

1.stara mozaika była kładziona na dwóch warstwach płyt pilśniowych, klejonych do podłoża i do siebie jakimś czarnym lepikiem..... płyty spuchły od wody i też trzeba będzie je zerwać.....co najlepiej zrobić z powstałą różnicą? po prostu wyrównać wylewką ? bo rozumiem że teraz już się żadnych płyt pilśniowych nie daje ? jeśli wylewką, to co konkretnie proponujecie ?

 

2.nowa mozaika to będzie jesion

jaki klej proponujecie ? dzisiaj w Castoramie widziałem mają UZIN MK73 i UZIN MK77 - co o tym myślicie ? właściwie jaka jest różnica między nimi ?

 

3.no i jaki podkład i lakier wodny do tego jesionu ?

 

całą chemię chciałbym ze średniej półki....

 

z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi....

 

musisz usunąć trochę więcej mozaiki niż zalane miejsce. Wyciać jak najwiecej tej pilśni. Oczyscic podłoże z lepiku. Oby to nie był subit! sprawdzenie wilgotnosci podłoza przez fachowca. Zaleznie od wilgotnosci podłoża następne propozycje. Mozna suszyć mechanicznie. Wszelkie kładzenie czegokolwiek na wilgotne podłoże sprowadzi wam następne kłopoty. Absolutnie suszenie podłoza do wymaganej suchości około 1,7CM%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do jarekkur.

 

jak wspominalem wczesniej-kolega opiekuje sie moim domem-ja niestety na obczyznie pracuje i mieszkam, dlatego tez nie potrafie ci powiedziec jak glebokie jest to przypalenie. znam sytuacje tak jak ty tylko ze zdjecia.

rozumiem ze sposob renowacji zalezy od glebokosci wypalenia-jakie masz pomysly na naparawe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...