Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Parkiet - kto pyta nie błądzi: rady, pomysły, problemy, materiały itd.


hwafel

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

- na razie jeśli nie musisz to nie rób nic, bo i po co.

Pozdrawiam.

 

żeby nie pyliło, bo wprowadzamy się na dniach

 

Nie to że nie doceniam porad ale nie są dla mnie klarowne i jednoznaczne.

To, że nasze porady nie są wzajemnie klarowne i jednożnaczne wynika ze złożoności różnych zależności. Każdy z nas ma w tym temacie swoją wiedzę i doświadczenia i tym się dzieli z forumowiczami.

Jeśli chcesz już zamieszkać to polecam Ci zakup najtańszej wykładziny podłogowej paroprzepuszczalnej. Dzięki temu załatwisz temat unikając póżniejszych niespodzianek. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ta opcja, że najpierw parkiet a potem ostateczne malowanie ścian jest najlepsza? Co by było jak bym pomalował na gotowo przed parkietem?

Pierwsza opcja jest najlepsza. Druga nie daje swobody w dokładnym wykonaniu podłogi, co przyczynia się do mniejszych lub większych miejscowych zanieczyszczeń czy uszkodzeń dolnych części pomalowanych ścian.W efekcie trzeba jeszcze raz malować ściany. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ta opcja, że najpierw parkiet a potem ostateczne malowanie ścian jest najlepsza? Co by było jak bym pomalował na gotowo przed parkietem?

Pierwsza opcja jest najlepsza. Druga nie daje swobody w dokładnym wykonaniu podłogi, co przyczynia się do mniejszych lub większych miejscowych zanieczyszczeń czy uszkodzeń dolnych części pomalowanych ścian.W efekcie trzeba jeszcze raz malować ściany. Pozdrawiam.

 

Dzięki, a tak fajnie się maluje bez parkietu. Ale sufit i tak zrobiłem dwa razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykładzina już kupiona, ale byłam pewna, że pod nią powinniśmy zagruntować posadzkę?

Nie ma takiej konieczności?

W domu mamy małe dzieci spędzające większuść czasu "przy gruncie".

Nie ma obawy, że się pyłu nawdychają mimo wykładziny?

 

 

Czy ta opcja, że najpierw parkiet a potem ostateczne malowanie ścian jest najlepsza? Co by było jak bym pomalował na gotowo przed parkietem?

Pierwsza opcja jest najlepsza. Druga nie daje swobody w dokładnym wykonaniu podłogi, co przyczynia się do mniejszych lub większych miejscowych zanieczyszczeń czy uszkodzeń dolnych części pomalowanych ścian.W efekcie trzeba jeszcze raz malować ściany. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykładzina już kupiona, ale byłam pewna, że pod nią powinniśmy zagruntować posadzkę?

Nie ma takiej konieczności?

W domu mamy małe dzieci spędzające większuść czasu "przy gruncie".

Nie ma obawy, że się pyłu nawdychają mimo wykładziny?

 

 

Czy ta opcja, że najpierw parkiet a potem ostateczne malowanie ścian jest najlepsza? Co by było jak bym pomalował na gotowo przed parkietem?

Pierwsza opcja jest najlepsza. Druga nie daje swobody w dokładnym wykonaniu podłogi, co przyczynia się do mniejszych lub większych miejscowych zanieczyszczeń czy uszkodzeń dolnych części pomalowanych ścian.W efekcie trzeba jeszcze raz malować ściany. Pozdrawiam.

Jaką metodę wybierasz do ułożenia wykładziny na klej, na napinacze czy na taśmy anty poślizgowe. Ja osobiście zagruntowałbym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie do fachowców:)

prawie dwa lata temu w nowym domu kładliśmy parkiet w kolorze jesion naturalny. Lakier i podklad z firmy Novol Supramal dwuskładnikowy pólmat. Lakieru nawierzchniowego były 3 warstwy. Po ok. roku użytkowania w miejscach gdzie stały krzesła na kółkach lakier zaczał sie wycierać ( ale to jestem w stanie zrozumieć) ale stało sie też tak w innych miejscach "normalnie" użytkowanych. Na dzień dzisiejszy lakier pod krzesłami starł się calkowicie i był żywy parkiet. Postanowiliśmy coś z tym zrobic. Przyszli fachowcy którzy kladli i lakierowali nam parkiet wczesniej, zmatowili stary lakier i połozyli jedną wartswe lakieru Novol. Z efektu nie jestem zadowolona. Przede wszystkim mam wrażenie ze po roku zacznie się dziać to samo.

Czy macie jakieś doswiadczenia z tym lakierem i czy to jest normalne że w tak krótkim czasie lakier zacząl się ścierać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ lakier ten nie należy do najmocniejszych, trudno jest spodziewać się poprawy po ponownym jego użyciu /jedna warstwa?/. Można te niedoskonałości nadrobić częstszą pielęgnacją oraz ostrożnością w użytkowaniu. Nie najlepsze perspektywy. Kompleksowa wymiana powłoki lakierowej poprawi nastrój. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można pod warunkiem, że podłoga nie była wcześniej konserwowana. Przy trzykrotnym polakierowaniu i zużyciu 1 litra lakieru na 10 m2 przy jednej warstwie powłoka powinna być trwała. W kontekście zachodu i kosztów proponuję rozważyć przeszlifowanie podłogi do surowego drewna. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę położyć na podłogę deski dębowe o grubości 15 mm.Chciałbym żeby to były deski o szerokości 15 cm.Czy nie będę miał problemu z wyginaniem na boki desek?

Drugie pytanie-przy samym kominku mam zamiar położyć gres 60 cm płytki.Czy deski,które będą leżały przy kominku będą się rozsychały?Ewentualnie czy np pas gres 90 cm wystarczy żeby uniknąć rozsychania?Czy deska typu barlinecka też się rozsycha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy na ten lakier (Novol) można położyć - po uprzednim zmatowieniu podlogi lakier Bona Traffic? Czy jest to lepszy lakier?

 

CZy pod nogami krzeseł miałaś i czy masz podkładki filcowe. Jakie miałaś kółka

pod fotelem? Całe ciemne czy może dwukolorowe "oponki "jaśniejsze.

Jeżeli przetarliście lakier do drewna to najlepsą metodą jest cyklinowanie całej powierzchni. Panowie zmatowili jak pisesz więc sądzę, że lakier jescze tam był. Inaczej miałabyś ciemne plamy w miejscach przetarć do "żywego" drewna.

Najmocniejszym lakierem na rynku jest RL 202. Tak mówi moje doświiadczenie i karta techniczna z wynikami testów na ścieranie. Jest to dwuskładnikowy lakier wodorozcieńczalny.

Pod fotel podłóż płytę z poliwęglanu. Jest przeżroczysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę położyć na podłogę deski dębowe o grubości 15 mm.Chciałbym żeby to były deski o szerokości 15 cm.Czy nie będę miał problemu z wyginaniem na boki desek?

Drugie pytanie-przy samym kominku mam zamiar położyć gres 60 cm płytki.Czy deski,które będą leżały przy kominku będą się rozsychały?Ewentualnie czy np pas gres 90 cm wystarczy żeby uniknąć rozsychania?Czy deska typu barlinecka też się rozsycha?

Jeżeli deski znajdą się w warunkach w których ich wilgotnosć będzie dopasowana do wilgotności powietrza w pomieszczeniu, to będą leżaly 100 lat i nic im się nie stanie.

Jednak w życiu jest inaczej. Deski wielowarstwowe są stabilniejsze od drewna litego w tych samych gabarytach i w tym samym otoceniu o około 30%.

Mimo to schną i pęcznieją. Dużo zależy od ciebie jak dalece jesteś utrzymać odpowiedni klimat.

Poza tym przygotowanie podłoza jest rzeczą najważniejszą. Jezeli jest to podłoga pływająca to liczy się suchość i równość podłoza. Dla posadzki klejonej dochodzi jeszcze kilka innych powodów, które w porę nie wychwycone spowodują duże kłopoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę o późniejszym cyklinowaniu podłogi,więc jeśli to będzie panel wielowarstwowy to będzie klejony.Biorę też pod uwagę panele dwuwarstwowe.Jak mi się wydaje panele wielowarstwowe są montowane na zamek i nie powinny się rozsychać.Jednak przy palącym się kominku będzie trudno utrzymać odpowiednią wilgotność.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę położyć na podłogę deski dębowe o grubości 15 mm.Chciałbym żeby to były deski o szerokości 15 cm.Czy nie będę miał problemu z wyginaniem na boki desek?

Drugie pytanie-przy samym kominku mam zamiar położyć gres 60 cm płytki.Czy deski,które będą leżały przy kominku będą się rozsychały?Ewentualnie czy np pas gres 90 cm wystarczy żeby uniknąć rozsychania?Czy deska typu barlinecka też się rozsycha?

Jest takie stare parkieciarskie prawo: Na 1 cm grubości parkietu szerokość nie powinna przekraczać 4 cm.

Jest też prawo grawitacji. Jak go ktoś nie zna i wyskoczy z 10 piętra?

Tu położy tam poleci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę o późniejszym cyklinowaniu podłogi,więc jeśli to będzie panel wielowarstwowy to będzie klejony.Biorę też pod uwagę panele dwuwarstwowe.Jak mi się wydaje panele wielowarstwowe są montowane na zamek i nie powinny się rozsychać.Jednak przy palącym się kominku będzie trudno utrzymać odpowiednią wilgotność.

 

"zamek"jak to nazwałeś nigdy w zyciu nie utrzyma drewna peczniejacego czy tez rozsychajacego sie to wielka lipa ..zrobione tylko po to aby sobie ulozyc samemu..na plywajaco bez szpar..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę położyć na podłogę deski dębowe o grubości 15 mm.Chciałbym żeby to były deski o szerokości 15 cm.Czy nie będę miał problemu z wyginaniem na boki desek?

Drugie pytanie-przy samym kominku mam zamiar położyć gres 60 cm płytki.Czy deski,które będą leżały przy kominku będą się rozsychały?Ewentualnie czy np pas gres 90 cm wystarczy żeby uniknąć rozsychania?Czy deska typu barlinecka też się rozsycha?

Wszystko można, tylko trzeba wiedzieć jak to zrobić i jak to będzie wyglądało.

1. Deska zwykła 15x150x długość mix. Sprawdzić posadzkę - wilgotność, wytrzymałość na odrywanie i ścinanie. Jeśli posadzka mocna to układać jeżeli słaba to wzmocnić odpowiednim gruntem lub zainstalować multimol i układać. Tu klej Wakolu MS 260 na gruntówce poliuretanowej załatwi temat.

2. Z deską barlinecką podobnie tylko bez multimola.

3. Sprawdzić wilgotność desek, kłaść tylko dobrze - równo wysuszone.

4. Klimatyzować podłogę w trudnym dla niej klimacie przez ok. 4 tygodnie

5. Korzystnie jest zainstalować deskę z mikrofazą.

6. Powierzchnię zaolejować lub pokryć dobrym lakierem wodnym /3 x SUPRA LOBY/ -powłoka ta skutecznie chroni i jest częściowo dufuzyjna co nie powoduje odkształceń drewna przy migracji wilgoci.

W odległości 90cm od kominka promieniowanie nie powoduje większych szkód, a jeśli już to niewielkie i czasowe. Tu dobrze jest jeśli masz oddzielny nawiew do paleniska.

Deska barlinecka też się rozsycha tyko w mniejszym stopniu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...