Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Parkiet - kto pyta nie błądzi: rady, pomysły, problemy, materiały itd.


hwafel

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

Pare dni temu fachowcy polozyli mi w mieszkaniu parkiet. Podloga miala odpowiednia suchosc (czy moze wilgotnosc) bo bylo to mierzone. Parkiet lezal 5 tygodni w mieszkaniu przed polozeniem. Jak fachowiec (?) skonczyl klasc podloge to bylo w niej sporo szpar- najmniejsze mniej niz 1mm, najwieksze okolo 2mm. Deski byly z drewna merbau i jesion. W obu przypadkach te same szpary.

Fachowiec powiedzial mi, ze to normalne i ze sie zaszpachluje. Parkiet byl najwyzszej jakosci i jak sam ukladalem sobie deski na podlodze na sucho to dochodzily do siebie idealnie.

Jesli nie jest to normalne to co robic- zrywac i ukladac jeszcze raz czy szpachlowac?

Przy okazji mam drugie pytanie- w laczeniu parkietu w pokoju (jesion) z przedpokojem (merbal) jest szpara na wsadzenie korka. Czy tak powinno byc? Czy deski nie powinny dochodzic do siebie?

Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam.

PS. Jesli jest to kompletna fuszerka to moze szukac inej firmy zeby to poprawila a tamtym panom nie placic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzyj dokładnie podłogę i sprawdż z cego wynikają szczeliny. Z doświadzczenia wiem, że dokładność deszczułek trzymanych w różnych warunkach powoduje szczeliny wielkości ok. 1 mm, przy większych elementach /deskach/ odpowiednio większe.W niektórych przypadkach kilka szerszych deszczułek potrafi zdeformować całą geometrię podłogi, tu kłania się poziom fachowości. Układanie na sucho nie daje pełnego obrazu tego tematu. Jak widzisz jest wiele zależności. Umiejętne szpachlowanie będzie najrozsądniejszym rozwiązaniem a wykonane w "dobrym klimacie" załatwi sprawę. Korek powinien być wklejony w trakcie montażu. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Pare dni temu fachowcy polozyli mi w mieszkaniu parkiet. Podloga miala odpowiednia suchosc (czy moze wilgotnosc) bo bylo to mierzone. Parkiet lezal 5 tygodni w mieszkaniu przed polozeniem. Jak fachowiec (?) skonczyl klasc podloge to bylo w niej sporo szpar- najmniejsze mniej niz 1mm, najwieksze okolo 2mm. Deski byly z drewna merbau i jesion. W obu przypadkach te same szpary.

Fachowiec powiedzial mi, ze to normalne i ze sie zaszpachluje. Parkiet byl najwyzszej jakosci i jak sam ukladalem sobie deski na podlodze na sucho to dochodzily do siebie idealnie.

Jesli nie jest to normalne to co robic- zrywac i ukladac jeszcze raz czy szpachlowac?

Przy okazji mam drugie pytanie- w laczeniu parkietu w pokoju (jesion) z przedpokojem (merbal) jest szpara na wsadzenie korka. Czy tak powinno byc? Czy deski nie powinny dochodzic do siebie?

Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam.

PS. Jesli jest to kompletna fuszerka to moze szukac inej firmy zeby to poprawila a tamtym panom nie placic?

 

z tego co popisujesz jest to normalne..chociaz tego nie widzialem..to z opisu wynika ze sprawa jak najbardziej jest w porzadku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parkiet nie powinien leżeć. Kupujemy zafoliowany i kładziemy. Położony ma leżeć 2-3 tyg do cyklinowania. Jak leżał luźno 5 tyg to stracił wymiar i to pewnie główna przyczyna szpar . Choć z tego co piszesz nie są jakieś tragiczne i do przyjęcia.. Drewno no naturalny , ,,żywy" produkt.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Planuję na ogrzewanie podłogowe, położyć jakieś cienkie drewno. Coś w stylu Parat-dos. W jodełkę.

W projekcie ogrzewania salonu wydzielone są 3 strefy. Między nimi powinna być (chyba?-wiecie coś?) dylatacja.

I tu nasuwa mi się pytanie:

jak dylatacje przenosi się na parkiet/ lamparkiet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

widzę, że wątek nt podłogi olejowanej vs lakierowanej umiera, stąd pozwalam sobie na zamieszcenie moich wypocin w tym miejscu. Zastanawiam się nad olejowaniem około 170 m2 podłóg. Na 124 m2 został połozony parkiet debowy w II gatunku, klepka o rozmiarach 12x60x240 (poddasze z sypialniami). Pozostały metraż to niewielki pokój, gdzie też ułożony jest II gatunek parkietu debowego o wym.12x60x350 oraz salon gdzie mamy parkiet w I gatunku, klepka 22x70x500. Do klejenia zostały użyte produkty marki Maximus. Do olejowania zaproponowane zostały także produkty tej marki, a mianowicie Olej Maximus LIOS Bioil a nastepnie Maximus LIOS Fissativo.Czy ktoś z szanownych ekspertów miał do czynienia z tymi preparatami? Czy prawdą jest, ze podłogi olejowane jak najczęsciej odkurzaczem trzeba namaszczać, pielegnacja raz na kwartał powinna wystarczyć- oczywiscie do pielegnacji środki też z Maximusa. Parkieciarz namawia na olejowanie, nie ma jak podłoga olejowana- mówi, ale ja jak trusia, ze strachu że mi pielegancja będzie sen z powiek spędzała ośmielam sie prosić o rade....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim mieszkaniu polozylem panele z firmy Krono original z serii Castello (model Dab Montreal).

http://www.kronooriginal.pl/go.live..../castello.html

 

Maja one klase sciaralnosci AC4, kosztowaly ok 50zl/m2, ale jestem bardzo niezadowolony z ich jakosci.

Chodzi o to, ze sa bardzo podatne na rysowanie. Wystarczy przesunac po panelech krzeslo i zostaje slad niemozliwy do usuniecia.

Czy wg was jest to normalne? Czy jest jakis sposob na sprawdzenie czy rzeczywiscie panele maja takie parametry jakie podaje producent?

Co radzicie w tej sytuacji zrobic? Czy jest sens reklamowac takie panele, czy jest to poprostu standard w tej klasie paneli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim mieszkaniu polozylem panele z firmy Krono original z serii Castello (model Dab Montreal).

http://www.kronooriginal.pl/go.live..../castello.html

 

Maja one klase sciaralnosci AC4, kosztowaly ok 50zl/m2, ale jestem bardzo niezadowolony z ich jakosci.

Chodzi o to, ze sa bardzo podatne na rysowanie. Wystarczy przesunac po panelech krzeslo i zostaje slad niemozliwy do usuniecia.

Czy wg was jest to normalne? Czy jest jakis sposob na sprawdzenie czy rzeczywiscie panele maja takie parametry jakie podaje producent?

Co radzicie w tej sytuacji zrobic? Czy jest sens reklamowac takie panele, czy jest to poprostu standard w tej klasie paneli?

To jest temat o parkietach, takich prawdziwych, z drewna a nie o plastiku.

Kiedyś szukałem domu do wynajęcia. Ogłoszenie było kuszące. Wysoki standard , parkiety....Były plastikowy panel i gumoleum z nadrukiem mozaiki parkietowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

widzę, że wątek nt podłogi olejowanej vs lakierowanej umiera, stąd pozwalam sobie na zamieszcenie moich wypocin w tym miejscu. Zastanawiam się nad olejowaniem około 170 m2 podłóg. Na 124 m2 został połozony parkiet debowy w II gatunku, klepka o rozmiarach 12x60x240 (poddasze z sypialniami). Pozostały metraż to niewielki pokój, gdzie też ułożony jest II gatunek parkietu debowego o wym.12x60x350 oraz salon gdzie mamy parkiet w I gatunku, klepka 22x70x500. Do klejenia zostały użyte produkty marki Maximus. Do olejowania zaproponowane zostały także produkty tej marki, a mianowicie Olej Maximus LIOS Bioil a nastepnie Maximus LIOS Fissativo.Czy ktoś z szanownych ekspertów miał do czynienia z tymi preparatami? Czy prawdą jest, ze podłogi olejowane jak najczęsciej odkurzaczem trzeba namaszczać, pielegnacja raz na kwartał powinna wystarczyć- oczywiscie do pielegnacji środki też z Maximusa. Parkieciarz namawia na olejowanie, nie ma jak podłoga olejowana- mówi, ale ja jak trusia, ze strachu że mi pielegancja będzie sen z powiek spędzała ośmielam sie prosić o rade....

Nie znam tego oleju ale firma ok . Najtrwalsze są proste naturalne oleje i leżą latami. Takie ostrzegawcze światełko pojawia się jak podstawowy olej trzeba poprawić innym preparatem. Ja robię na sprawdzonych olejach. Jeden olej i spokój na lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

To mój pierwszy post na tym forum. Od blisko dwóch miesięcy bezskutecznie szukam parkietu. Może Wy coś poradzicie...

 

Mamy około 90 mkw, na których chcemy położyć drewno. Warunki są dwa:

 

1. Lite deski (żadne trójwarstwówki - coś, co poleży przez lata i będzie mogło być pare razy cyklinowane), długość 1metr i więcej, szerokość 9cm i więcej, grubość od 15mm w górę (oczywiście najchętniej połozylibyśmy 2000x120x22)

2. Kolor czekoladowy (ciemna czekolada). Odpadają wszystkie egzotyki wpadające w czerwień - Marbeau, Jatoba itp. Niestety - bo wiem że to bardzo fajne do układania parkiety. Ale czerwona podłoga to zupełnie nie to, co chcemy. My chcemy ciemny brąz.

 

Powyższe będziemy chcieli polakierować półmatem, na olejowanie się nie skusimy.

 

I mamy problem... do tej pory znaleźliśmy trzy opcje:

a) Sucupira

- Niestety, jest niestabilna, a my chcemy układać duże dechy. Dlatego, mimo że barwa nam bardzo odpowiada (czekoladowa, bez czerwonych akcentów) nie zdecydujemy się.

 

b) Dąb parzony albo wędzony (Czy dobrze rozumiem, że drewno wędzone to drewno obrabiane amoniakiem, a drewno parzone to drewno po poddaniu drewna działaniu pary? I oba można sklasyfikować jako termodrewno?)

- Praktycznie wydawało nam się, że to strzał w 10-kę. Ale okazało się, że po pierwsze - drewno mimo że stabilniejsze jest bardziej kruche i ma tendencje do rozwarstwiania się, a po drugie - takie drewno z czasem blaknie/szarzeje.

 

c) Trzecią opcją było kupienie zwykłego dębu i pobejcowanie go. Ale próbki takiego drewna nas nie przekonały, boimy się też jasnych rys w momencie, gdy coś zadrapie lakier na powierzchni i wyjdzie spod niego naturalny kolor (mamy zwierzęta ;)

 

I teraz prośba o radę. Może znacie drewno, które jest stabilne do tego stopnia, by można było położyć z niego takie dechy, a jednocześnie ma czekoladową barwę... może są jakieś odmiany egzotyków? Będziemy wdzięczni za każdą pomoc.

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Barthmew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję Ci drewno IPE / LAPACHO/ bardzo twarde i w miarę stabilne lub IROKO bardzo stabilne i średnio twarde ewentualnie dąb modyfikowany chemicznie w dosyć szerokiej palecie odcieni brązu, bez uszczerbku na właściwościach technicznych czy użytkowych. O szczegóły pytaj na mojej poczcie. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

poszukuje dla siebie deski dębowej, ze wzgledu na przewagę nad litą dechą (szpary!!!), wybrałem deskę dwu-warstwową. Wykończenie w oleju z lekką fazą. Producentów deski litej i 3-warstwowej jest całkiem sporo .... a tych od 2 warstwówek jak na lekarswto! Pomożecie?

 

ja mam narazie tylko jednego: Gajewski (QuickParquest) - ale warstwa wierzchnia to tylko 4 mm :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...