Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Parkiet - kto pyta nie błądzi: rady, pomysły, problemy, materiały itd.


hwafel

Recommended Posts

Z drewnem jest tak, że każde ciemne jaśnieje szarzeje/płowieje. Każde jasne ciemnieje, żółknie z odcieniem pomarańczowym itp.

Drewno termicznie modyfikowane to nie jest drewno wędzone w oparach amoniaku czy w wzmozonej atmosferze pary wodnej podczas procesu suszenia technicznego.

Drewno termicznie modyfikowane to inna bajka.

Dzisiaj mamy drewna modyfikowane o nazwach Accoya, Thermoholz, Belmadur, Natwood, Tech-Wood oder OHT-Holz , odznaczają się lepszą stabilnośćią, trwałością twardością np. sosna potrafi być twardsza od dębu. Są parkiety które mają podszycie z maty wzmocnionej poliestrami tzw. universal solution parquet "USP" i stosuje się je na trudnych podłożach. Są HPP High Pressure Parquet parkiety te to super cienki fornir w który wprasowana zostaje żywica melaminowo-ceramiczna. Parkiet taki układa się w domach towarowych. Jest nie do zdarcia. Jest tego do wyboru i koloru niestety u nas tylko na zamówienie i ściągane z zachodu.

W Polsce drewno się wędzi, parzy i modyfikuje termicznie. Niestety w większości są to niedoskonałe produkcje. Jest bardzo istotne aby reżimy technologiczne zostały zachowane. Żadna chałupnicza technologia nie jest tutaj wskazana podobnie jak przy wędzeniu czy modyfikacji termicznej drewna. Dlatego rozwiazaniem są przynajmniej w Polsce drewna egzotyczne. Na zachodzie Europy wymienione wyżej technologie wyeliminowały w duzym stopniu pozyskiwanie egzotyków z lasów deszczowych.

Sucupira stabilniejsza ale nie tak twarda.

Trudno znalęźć coś co odpowiada trzem podstawowym wymaganiom bardzo stabilne, bardzo twarde i brązowe. To jednak sucupira albo ipe lub jatoba a może iroko. No coś za coś. A może jednak sprowadzić z zachodu (Niemcy, Austria, Holandia) modyfikowane drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Grunt jest jednym ze składników systemu klejowego mocującego parkiet do posadzki.

System klejowy zależny jest od:

- rodzaju podłoża

- jakości posadzki

- rodzaju podłogi

- gatunku drewna

- sposobu ułożenia elementów podłogi

Jak widzisz jest wiele zależności wpływających na określenie odpowiedniego systemu klejowego a tym samym rodzaju gruntu. Niektórzy nie rozróżniają tych zależności i idą na skróty. Materiały uniwersalne nie należą do grupy materiałów profesjonalnych, dających pewność działania.

Podaj szczegóły a będzie łatwiej pomóc. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno wybór gruntu nie zależy bezpośrednio od sposobu ułożenia ale wybór kleju już zależy, co w systemie klejowym przenosi się na dobór odpowiedniego gruntu.

Skoro pytałeś się na forum, to przyjąłem, że szukasz fachowej odpowiedzi. W wielu sklepach najlepsze są materiały, które są aktualnie na półkach a jeszcze lepsze są te, którym kończy się termin przydatności. W takie sytuacji trudno o obiektywną poradę, w końcu sklep musi zarabiać sprzedaży a nie na doradzaniu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, pewnie się nie znam, ale mam wrażenie że wybór gruntu mało zależy od sposobu ułozenia elementów. Po prostu pójdę do sklepu i kupię jaki mi polecą.

Nie rób tego! Parkietkomplex dobrze cię przygotowuje do tego problemu. Ja dodam, że również a czasami jest nawet lepiej nie uzywać gruntu pod klej.

Najważniejszą rzeczą jaką parkieciarz musi zbadać to czy podłoże np. cementowe nie posiada twardzieli. Twardziel to taki cienki naskórek na powierzchni, który jest nie chłonny. Niechłonny znaczy, że nie przepuszcza cieczy w głąb lub robi to wyjatkowo wolno. Nałozenie gruntu na taki naskórek spowoduje, że utworzy się na powierzchni film (błona) z gruntu i zablokuje możliwość połączenia się kleju z "betonem" . W takim przypadku klepki po krótkim czasie same odejdą od podłoża. Takie podłoże nie wykazuje adhezji z klejem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady!

 

Wczoraj przeszliśmy jeszcze raz przez wszystkie możliwości, i przespacerowaliśmy się po sklepach.

 

I w StudioMW (parkiety egzotyczne) znaleźliśmy Wenge Natur... deski 9cm szerokości i 15mm grubości. W tym momencie jest to numer jeden. Znaleźliśmy też Marbeau, ale w odmianie brązowej, nie czerwono-rudej. Mimo wszystko jednak nie jest to taka barwa o jaką nam chodziło - Wenge zdecydowanie wygrywa.

 

Czy ktoś układał to drewno i może o nim powiedzieć coś więcej? Najbardziej zależy mi na opinii odnośnie stabilności tego gatunku.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wenge nie grzeszy stabinoscia..szczegolnie w tym rozmiarze jesli bedziesz pilnowac..45-65 % wilgotnosci..to owszem bedzie dobrze...wspoolczynnik skurczu objetosciowego jest szcowane na okolo 17 % to jest niestabilne drewno..dla porownania dab okolo 13% a wcale stabilnoscia nie grzeszy przy takim merbau 9%...rowazylbym jednak deba obejcowanego na czarno badz palisandrem zawsze parkieciaz moze ci zrobic sampla na wyszlifowanym debie a nawet ich kilka i dobrac taki kolor jaki cie interesuje na takie kolory barwi sie deba dosyc latwo:) i grubszy bedzie niz 15 i stabilniejszy i zawsze po paru latach mozesz mu zmienic desen etc etc..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może rozpętam burzę:) ale czy jest wogóle jakaś alternatywa drewniana za parkiet... czy coś jest porównywalne ?

Są alternatywy dla drewna na podłodze. Są to przede wszystkim wyroby drewnopodobne jak laminat lub drewnopochodne np. płyta wiórowa, płyta OSB, płytki celenio.Parkiet to lite drobne drewno na podłodze. Zamiast parkietu możesz ułożyć deski dreniane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynie co mnie zniechęca do położenia parkietu to długi proces technologiczny ale ogólnie również mam zdanie co parkiet to parkiet. Jaki jest minimalny czas żeby się wprowadzić do mieszkania po położeniu parkietu, chodzi mi głównie zdrowie o mojej rocznej córeczki (lakiery chemia itp). Wstępnie będę chciał położyć Dąb w III kl, ze względy tylko na to że I klas jak dla mnie wyglądają jak panele. Jakie drewno jest najtwardsze?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alez jest juz parkiet lity fotowy polakierowany badz poolejowany z drobna fazka firmy dabex wiec wlasciwie wszystko co Cie zniecheca odpada..2-5 dni zalezy od metrazu i masz parkiet ułozony

 

Jakieś doświadczenia z tym Parkietem z tej firmy? jaka jest technologia układania ? czy godny polecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alez jest juz parkiet lity fotowy polakierowany badz poolejowany z drobna fazka firmy dabex wiec wlasciwie wszystko co Cie zniecheca odpada..2-5 dni zalezy od metrazu i masz parkiet ułozony

 

Właśnie ten typ skończyłem 50m2. Cicho i spokojnie trzy dni i posprzątane. Kleje MS-P bez Lotnych Związków Organicznych . Trochę śmierdzi acetonem przy zmywaniu plam kleju, ale to robi się na bieżąco. Aceton szybko wietrzeje.

Edytowane przez jarekkur
błąd stylistyczny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ghost 34. Jarekkur - w kontekście powyższych postów mam do Was kilka pytań:

1 - w jakim stopniu angażujecie swoją wiedzę i umiejętności przy wykonywaniu tego typu podłóg.

2 - jak oceniacie jakość powierzchni tego typu podłóg w odniesieniu do niecieszącej się najlepszą opinią deski barlineckiej.

3 - jako doświadczeni fachowcy jak oceniacie trwałość powłoki tejże podłogi.

4 - jakiej gwarancji możecie udzielić montując taką podłogę.

5- co z czasem aklimatyzacji, w końcu są to podłogi z litego materiału a mikroklimat w pomieszczeniach jest różny.

6- Czy tej grubości deseczki można nazwać parkietem.

Piszę o tym, gdyż znam ten produkt i nie mam żadnych zastrzeżeń co do jakości jego wykonania, natomiast potraktowałbym go jako dobrze wykonanego " malucha" w porównaniu do "mercedesa" jakim jest profesjonalnie wykonana podłoga z klasycznego parkietu. Co ciekawe, największe zainteresowanie tego typu podłogami jest wśród nowych, mających małe doświadczenie firm, idących dużymi krokami na skróty. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...