Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kiedy odkurzacz centralny ??


aksoj

Recommended Posts

Mysle ze powinienes myslec juz na etapie projektu. Jezeli zaczales juz budowe to rury kladz zaraz po hydraulicznych. Czy to bedzie sciana czy podloga to zalezy od ukladu scian, miejsca etc. Droga do centrali powinna jak zwykle byc jak najkrutsza i bez zbednych "zalaman"

 

Pzdr.

 

Rury powinieneś położyć po wybudowaniu ścian ale przed położeniem styropianu i wylewką. Zasada jest taka, że każde 90 stopni skrętu powoduje wydłużenie drogi obliczeniowej o 1 m. Dlatego staraj się stosować skręty o mniejszym kącie (90 stopni należy stosować tylko przy gniazdach). ze względu na fakt, że rurki te muszą charakteryzować się bardzo dobrymi parametrami (szczelność, śliskość) z tego co pamiętam należy stosować "specjalne" rurki i je kleić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej w posadzce - mniej kucia, mniej zakrętów, większa swoboda. Tylko podejścia do gniazdek się podkuwa.

Dlatego instalacja rur - termin: przed wylewkami.

Ja mam BEAM'a.

 

dzięki a jakiego masz Beama. Też się nad tym zastanawiam. I jak wygląda sprawa instalacji. Czy to jest coś co można samemu zrobić czy lepiej kogoś wynająć. I jeszcze cena. Wszędzie widzę ofery centrali i jakiegoś zestawu. A jak wygląda kwestia samych rór, szufelek itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacje do odkurzacza zrób przed hydrauliką i CO.

Hydraulik trochę pokręci nosem, jak będzie musiał minąć rurki od odkurzacza, ale dla niego to pikuś - i w niczym to nie przeszkadza.

Natomiast rurki od odkurzacza powinny mieć jak najmniej zmian kierunku - dlatego dawanie ich po hydraulice to porażka - duża ilość kolanek skutecznie zmniejszy ciąg, ponadto każde kolanko jest potencjalnie miejscem, gdzie może się coś zapchać.

Na stronach beam-a (http://www.beam.pl i http://www.beam.com.pl) jest kupa opisów, jak to się robi i liczy i jak się dobiera jednostkę centralną (to zależy m.in. od długości połączenia między jednostką centralną i najdalszym gniazdem, oraz od ilości i rodzaju kolanek), ponadto ludzie z Beama z Bartyckiej (w Warszawie) są bardzo sympatyczni i chętnie doradzą.

Ja zrobiłem sobie sam projekt, policzyłem ile czego potrzeba, pojechałem do nich, oni ocenili mój projekt i zaproponowali pewne (kosmetyczne zresztą) zmiany, kupiłem rurki, kolanka i klej, i w jeden weekend zrobiłem sobie to sam - i nie powiem, żebym się specjalnie narobił.

Mam w sumie 4 gniazda: 1 parter + 2 piętro + 1 w jednostce centralnej w garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
  • 2 years później...
Najlepiej i najtaniej ZREZYGNUJ z odkurzacza centralnego. Mnie kosztował ok 20 tys. A po kilku miesiącach żona stwierdziła, że jednak zdecydowanie woli zwykły odkurzacz za 500 zł. Jedynym plusem odkurzacza centralnego jest większa siła ciągu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej i najtaniej ZREZYGNUJ z odkurzacza centralnego. Mnie kosztował ok 20 tys. A po kilku miesiącach żona stwierdziła, że jednak zdecydowanie woli zwykły odkurzacz za 500 zł. Jedynym plusem odkurzacza centralnego jest większa siła ciągu.

 

20 tyś. za OC to chyba w jakimś hotelu.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem instalację OC po tynkach (po hydraulice i po innych instalachach - ale wcześniej, miałem zaplanowane gdzie będzie ułożona instalacja od OC), a przed posadzkami. Rury idą w posadzce w najniższej warstwie styropianu.

Instalację układałem sam, po przeczytaniu kilku instrukcji na różnych stronach - generalnie, nie jest to jakaś filozofia.

 

Ułożenie całej instalacji to około dzień pracy. Chyba że jest dużo gniazd, bo z nimi jest ciut więcej roboty niż z układaniem prostej rury.

 

Koszt materiałów - 300zł

 

Koszt odkurzacza (Profi 40, + zestaw sprzątający) - 1700zł

 

Generalnie odkurzacze, w zależności od wielkości i marki kosztują od 1200 do 4000zł. Pewnie są jeszcze tańsze i jeszcze droższe, ale nie wiem, co trzeba mieć w instalacji, żeby kosztowała 20ty zł!

 

Wiem, że firmy co układają instalacje życzą sobie około 250zł od punktu (z materiałem)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście j/w najprościej i najlepiej zamontować rury w podłodze. Powiem szczerze, że sceptycznie podchodziłam do sprawy wykonania takiego centralnego odkurzacza, ale odkąd go mam nie wyobrażam sobie używania tradycyjnego. OC - rewelacyjna rzecz, wygodna i wcale nie taka droga jak mysli wiele osób.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...
U mnie instalacja rur do odkurzacza była robiona po tynkach (elektryce), przed hydraulikiem. Robił to człowiek który sprzedaje odkurzacze i robi instalację. Trochę żałuje że sam tego nie zrobiłem. Popatrzyłem jak on to robił i jest to wręcz banalnie proste. Gniazda i szufelki już sam pozakładam. Warto pamiętać o kilku zasadach które są tu wałkowane wielokrotnie. Przed tynkami nie polecam. Towarzyszący tynkowaniu wszechobecny syf może mieć destrukcyjny wpływ na instalację.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...