Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mur pruski


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 62
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy ktoś z Was budował ścianę z muru pruskiego?

Ja sobie ubzdurałem ścianę 3W: BK+styropian+mur pruski cegła i drewno.

Wiem, że to praco- i kasochłonne, ale może macie doświadczenia jak wygląda w praktyce budowa czegoś takiego.

Rozbierałem poddasze z takiego muru.

Jeśli chcesz zbudować, to "belkujesz" następnie wypełniasz cegłą z zaprawą.

Belkowanie przeprowadza się razem z murowaniem.

Zasada budowy w tym przypadku jest prosta.

Nie da se wypełniać "pustych okienek"

Ściane buduje się od dołu do góry.

Kiedyś robił to jeden człowiek- robił belkowanie i murował jednocześnie.

Teraz potrzebny jest cieśla i murarz.

Muszą stać obok siebie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej. moj dom jest z 1936 roku. niedawno rozbieralem na poddaszu taka scianke dluga na 5 m, jedna zostawilem jako 1 scianka korytarza. da sie wypelnic te okienka po zrobieniu 'belkowania' - wlasnie u mnie tak bylo, nie udalo sie murarzowi dobrze zwiazac cegly-zaprawy z belka gorna, ta warstwa sie nie miala czego trzymac i zaczalem latwo rozbierac taka sciane wlasnie od gory.

 

t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj widzę, że będę musiał poszukać jakiegoś starożytnego fachowca do tej roboty

Jeśli ma być to naturalne, to jest to wskazane.

Fachowiec nie musi być starożytny, wystarczy że zagadnie :wink: ( jak budowałem kominek stał nade mną "fachowiec" w wieku 96 lat)

Wypełnianie "okienek" jest wygodne, i do wykonania.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was budował ścianę z muru pruskiego?

Ja sobie ubzdurałem ścianę 3W: BK+styropian+mur pruski cegła i drewno.

Wiem, że to praco- i kasochłonne, ale może macie doświadczenia jak wygląda w praktyce budowa czegoś takiego.

 

!!! Wreszcie jest ktoś kto chce budować mur pruski.

Ja jestem na etapie elewacji. Ściana 3w porotherm 25+ 10 wełna+ 2 dylatacji + 12 cegła ręcznie robiona. Wcale nie jest tak źle z kasą. Belki na elewacji dałem 12/14 w środek cegła z kraśnika po 70gr !! Jak ekipa skończy mogę wysłać kilka fotek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aksoj,

A belkowanie robiłeś najpierw jako szkielet i później wypełniałeś cegłami?

Oj cegła ręcznie robiona nadaje charakteru. Też myślę o takiej lub jakiejś rozbiórkowej. Tylko,że znowu zomyślam nad jakością i ceną :)

A zdjątka bardzo chętnie!! Nawet zanim Twoja ekipa skończy- bardziej techniczne niż estetyczne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aksoj,

A belkowanie robiłeś najpierw jako szkielet i później wypełniałeś cegłami?

Oj cegła ręcznie robiona nadaje charakteru. Też myślę o takiej lub jakiejś rozbiórkowej. Tylko,że znowu zomyślam nad jakością i ceną :)

A zdjątka bardzo chętnie!! Nawet zanim Twoja ekipa skoszy z transporteńczy- bardziej techniczne niż estetyczne :D

 

Belki są zakotwione do potothermu. Najpierw powstaje konstrukcja szkieletowa zakotwiona w murze a potem jest ocieplona i wypełniona cegłami.

Cegły brałem z cegielni Słodków jakościowo jest lepsza od maszynówki. Tak mówią murarze. Poza tym jest atestowana. Cena 78groszy z transportem do Poznania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie jest to technologia zbyt popularna wśród Forumowiczów. A może ktoś mógłby polecić jakieś linki?

Spróbuj tutaj - http://www.szkielet.com.pl/domy_ryglowe.php - może coś znajdziesz, albo niemieckie strony - http://www.fachwerk.de/

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aksoj,

A belkowanie robiłeś najpierw jako szkielet i później wypełniałeś cegłami?

Oj cegła ręcznie robiona nadaje charakteru. Też myślę o takiej lub jakiejś rozbiórkowej. Tylko,że znowu zomyślam nad jakością i ceną :)

A zdjątka bardzo chętnie!! Nawet zanim Twoja ekipa skoszy z transporteńczy- bardziej techniczne niż estetyczne :D

 

Belki są zakotwione do potothermu. Najpierw powstaje konstrukcja szkieletowa zakotwiona w murze a potem jest ocieplona i wypełniona cegłami.

Cegły brałem z cegielni Słodków jakościowo jest lepsza od maszynówki. Tak mówią murarze. Poza tym jest atestowana. Cena 78groszy z transportem do Poznania

 

aksoj,

Lepsza od maszynówki i lepiej wygląda. Obejrzałem sobie ich stronę. Ładną mają tę cegłę. Do GD było by jakieś 70 km dalej niż do Poznania. Popytam o ceny.

 

Panie Wojciechu,

http://www.szkielet.com.pl już pooglądałem. Dzięki za niemiecki link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na elewacją nie można zwykłej cegły. Można za to zendrówkę np.

 

A co z "rozbiórkówką"?

Zależy czy jesteś w stanie stwierdzić jaka jest ta rozbiórkowa. Jeśli elewacyjna (klinkier, zendrówka) to tak , inne nie.

 

Wydaje mi się, że kiedyś nie robiono rozróżnienia na zandrówki, klinkierówki i inne. Po prostu budowano dom z cegły i się trzymał. Pojeździlem pooglądać okoliczne kaszubskie i żuławskie domy. Może nie wyglądają jak prosto ze sklepu ale w sumie nie ma się do czego doczepić. Nawet wystające cokoły były chronione taką skośną cegłą i mimo tylu lat, z dachem kończącym się praktycznie na ścianie, wyglądają przyzwoicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na elewacją nie można zwykłej cegły. Można za to zendrówkę np.

 

A co z "rozbiórkówką"?

Zależy czy jesteś w stanie stwierdzić jaka jest ta rozbiórkowa. Jeśli elewacyjna (klinkier, zendrówka) to tak , inne nie.

 

Wydaje mi się, że kiedyś nie robiono rozróżnienia na zandrówki, klinkierówki i inne. Po prostu budowano dom z cegły i się trzymał. Pojeździlem pooglądać okoliczne kaszubskie i żuławskie domy. Może nie wyglądają jak prosto ze sklepu ale w sumie nie ma się do czego doczepić. Nawet wystające cokoły były chronione taką skośną cegłą i mimo tylu lat, z dachem kończącym się praktycznie na ścianie, wyglądają przyzwoicie.

 

Tynkowane ściany mogą być ze zwykłej, nie tynkowane j.w. (klinkier,zendrówka itp.)

 

Robione rozróznienie to jest kwestia bezdyskusyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...