Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mur pruski


Recommended Posts

Na elewacją nie można zwykłej cegły. Można za to zendrówkę np.

 

A co z "rozbiórkówką"?

Zależy czy jesteś w stanie stwierdzić jaka jest ta rozbiórkowa. Jeśli elewacyjna (klinkier, zendrówka) to tak , inne nie.

 

Wydaje mi się, że kiedyś nie robiono rozróżnienia na zandrówki, klinkierówki i inne. Po prostu budowano dom z cegły i się trzymał. Pojeździlem pooglądać okoliczne kaszubskie i żuławskie domy. Może nie wyglądają jak prosto ze sklepu ale w sumie nie ma się do czego doczepić. Nawet wystające cokoły były chronione taką skośną cegłą i mimo tylu lat, z dachem kończącym się praktycznie na ścianie, wyglądają przyzwoicie.

 

Tynkowane ściany mogą być ze zwykłej, nie tynkowane j.w. (klinkier,zendrówka itp.)

 

Ale Kaszubi nie tynkowali. Zresztą Krzyżacy też nie.. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Na elewacją nie można zwykłej cegły. Można za to zendrówkę np.

 

A co z "rozbiórkówką"?

Zależy czy jesteś w stanie stwierdzić jaka jest ta rozbiórkowa. Jeśli elewacyjna (klinkier, zendrówka) to tak , inne nie.

 

Wydaje mi się, że kiedyś nie robiono rozróżnienia na zandrówki, klinkierówki i inne. Po prostu budowano dom z cegły i się trzymał. Pojeździlem pooglądać okoliczne kaszubskie i żuławskie domy. Może nie wyglądają jak prosto ze sklepu ale w sumie nie ma się do czego doczepić. Nawet wystające cokoły były chronione taką skośną cegłą i mimo tylu lat, z dachem kończącym się praktycznie na ścianie, wyglądają przyzwoicie.

 

Tynkowane ściany mogą być ze zwykłej, nie tynkowane j.w. (klinkier,zendrówka itp.)

 

Ale Kaszubi nie tynkowali. Zresztą Krzyżacy też nie.. :D

 

Nie budowali też ze zwykłej cegły. Przyjmij to do wiadoności. Lub nie i za 10 lat będziesz sobie remontować elewację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na elewacją nie można zwykłej cegły. Można za to zendrówkę np.

 

A co z "rozbiórkówką"?

Zależy czy jesteś w stanie stwierdzić jaka jest ta rozbiórkowa. Jeśli elewacyjna (klinkier, zendrówka) to tak , inne nie.

 

Wydaje mi się, że kiedyś nie robiono rozróżnienia na zandrówki, klinkierówki i inne. Po prostu budowano dom z cegły i się trzymał. Pojeździlem pooglądać okoliczne kaszubskie i żuławskie domy. Może nie wyglądają jak prosto ze sklepu ale w sumie nie ma się do czego doczepić. Nawet wystające cokoły były chronione taką skośną cegłą i mimo tylu lat, z dachem kończącym się praktycznie na ścianie, wyglądają przyzwoicie.

 

Tynkowane ściany mogą być ze zwykłej, nie tynkowane j.w. (klinkier,zendrówka itp.)

 

Ale Kaszubi nie tynkowali. Zresztą Krzyżacy też nie.. :D

 

Nie budowali też ze zwykłej cegły. Przyjmij to do wiadoności. Lub nie i za 10 lat będziesz sobie remontować elewację.

 

Geno,

Tak sobie rozważam. Nie mam aspiracji, żeby dom stał tyle co zamek w Malborku ale nie chciałbym robić remontu generalnego elewacji po 10 latach. Zresztą zrobienie czegoś dobrze i źle zabiera mniej więcej tyle samo czasu i tyle samo pieniędzy. Tylko, że źle płaci się podwójnie i się poprawia. Nie tylko w budowaniu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie jest to technologia zbyt popularna wśród Forumowiczów. A może ktoś mógłby polecić jakieś linki?

 

Kiedyś taki produkt miał Bayosan.

Dziś przejęty przez Baumit.

 

Nie umiałem znależć w ich katalogu - może wycofali produkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie jest to technologia zbyt popularna wśród Forumowiczów. A może ktoś mógłby polecić jakieś linki?

 

Kiedyś taki produkt miał Bayosan.

Dziś przejęty przez Baumit.

 

Nie umiałem znależć w ich katalogu - może wycofali produkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na elewacją nie można zwykłej cegły. Można za to zendrówkę np.

 

A co z "rozbiórkówką"?

Zależy czy jesteś w stanie stwierdzić jaka jest ta rozbiórkowa. Jeśli elewacyjna (klinkier, zendrówka) to tak , inne nie.

 

Wydaje mi się, że kiedyś nie robiono rozróżnienia na zandrówki, klinkierówki i inne. Po prostu budowano dom z cegły i się trzymał. Pojeździlem pooglądać okoliczne kaszubskie i żuławskie domy. Może nie wyglądają jak prosto ze sklepu ale w sumie nie ma się do czego doczepić. Nawet wystające cokoły były chronione taką skośną cegłą i mimo tylu lat, z dachem kończącym się praktycznie na ścianie, wyglądają przyzwoicie.

 

Tynkowane ściany mogą być ze zwykłej, nie tynkowane j.w. (klinkier,zendrówka itp.)

 

Ale Kaszubi nie tynkowali. Zresztą Krzyżacy też nie.. :D

 

Nie budowali też ze zwykłej cegły. Przyjmij to do wiadoności. Lub nie i za 10 lat będziesz sobie remontować elewację.

 

Geno,

Tak sobie rozważam. Nie mam aspiracji, żeby dom stał tyle co zamek w Malborku ale nie chciałbym robić remontu generalnego elewacji po 10 latach. Zresztą zrobienie czegoś dobrze i źle zabiera mniej więcej tyle samo czasu i tyle samo pieniędzy. Tylko, że źle płaci się podwójnie i się poprawia. Nie tylko w budowaniu :wink:

 

Żeby zakończyć temat. Klinkier i mur pruski ?? to hardcor i masakra szczyt kiczu To moje zdanie. Cegielnie produkujące cegłę ręcznie formowaną mają 2 rodzaie cegły na elewacje i do konstrukcji Zendra jest na elewacje. Wygląd jest genialny idealny do szachulca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Czy ktoś z Was budował ścianę z muru pruskiego?

Ja sobie ubzdurałem ścianę 3W: BK+styropian+mur pruski cegła i drewno.

Wiem, że to praco- i kasochłonne, ale może macie doświadczenia jak wygląda w praktyce budowa czegoś takiego.

 

!!! Wreszcie jest ktoś kto chce budować mur pruski.

Ja jestem na etapie elewacji. Ściana 3w porotherm 25+ 10 wełna+ 2 dylatacji + 12 cegła ręcznie robiona. Wcale nie jest tak źle z kasą. Belki na elewacji dałem 12/14 w środek cegła z kraśnika po 70gr !! Jak ekipa skończy mogę wysłać kilka fotek

 

Gratuluję wyboru elewacji, też będę wykonywał elewację (2 ściany) w tej technologii, z chęcią usłyszę kilka rad :

1. jakiego użyłeś drewna (gatunek - sosna, modrzew, dąb?), czy było sezonowane i suszone (jeśli tak to na ile %)?

2. czym zabezpieczyłeś drewno (impregnacja w tartaku, ręcznie jakimś środkiem)?

3. czy zaprawa ma bezpośredni kontakt z drewnem, czy też zastosowałeś jakąś izolacje?

 

z góry dziękuję za odpowiedź

 

pozdrawiam,

 

Krystian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę miał imitację. Mam ścianę 2-warstwową. Gdzieś czytałem o tym jak to wykonuje się w drugiej warstwie styropianu na elewacji - teraz niestety nie stać mnie na to. Jak liczyła mi firma za elewację bez muru pruskiego sam styropian + tynk to wyszło ponad 40tyś zł. Za mur pruski w moim wykonaniu wydam zeledwie kilka tyś zł. U mnie ze względu na ograniczoność budżetu i charakter budynku będę miał swego rodzaju prowizorkę. Ściana z BK zostanie pociągnięta 2 razy specjalnym, ale tanim gruntem "Grunt M" (nie będzie on przeszkadzał w przyszłości przy założeniu ocieplenia styropianowego na klej) Na taką ścianę przykręcone zostaną na kołki deski o grubości poniżej 20mm po zestruganiu i zakonserwowaniu na ciemny palisander. Ścianę z BK zamierzam przedtem dogładzić w ubytakch klejem od przyklejania stryropianu i zaszlifować tam gdzie tego wymaga. Robiłem już próby, po pomalowaniu gruntem całkiem ładnie to wygląda i nawet dodaje swego rodzaju starej ozdobnej patyny murowi - chodzi o fakturę, ścian jest aż rażąco bialutka. Widać zarys spoin bloczków BK, ale pomiędzy nałożonym szkieletem będzie z tego super efekt tak jak ktoś by wymurowywał te wolne przestrzenie większymi zamalowanymi na biało "cegłami". Ściana będzie miała całkiem przyzwoite parametry cieplne (napewno w porównaniu do gierkowskich kostek:) ) poza tym w kotłowni ma stać piec na ekogroszek. Na początek to mi wystarczy, a z odległości 10m będzie robiło szał jak prawdziwy pruski mur. Prowizorka będzie też łatwo demontowalna - wystaczy poodkręcać szkielet z elewacji. Materiał zamówie w tartaku, dam do przestrugania, zaimpregnuję już sam i podocinam. Szczyty będę miał odeskowane z tego samego materiału, budynek ma dosyc stromy dach, będzie prezentował się bardzo ludowo :) Grunt M ma własciwości hydrofobowe, wiec można śmiało powiedzieć, że BK będę miał zabezpieczony a budynek tak przyozdobiony ma przez około 5 lat kusić klientów, zaoszczędzone 40tyś zamierzam przeznaczyć na wnętrza. Ten biały kolor + ciemnobrązowy palisaneder na murze, nie można obok tego przejść obojętnie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my zastosowaliśmy zamiast desek grubsze bale i jesteśmy usatysfakcjonowani. Pewnie gdybysmy budowali nowe a nie remontowali starej stajni, to byśmy nie kombinowali, a tak baliśmy sie trochę mostków ciepła. Tak było na samym początku:

http://img522.imageshack.us/img522/1118/dommarzec20062we2.th.jpg

 

A wyszło nam tak:

 

http://img265.imageshack.us/img265/9547/im000478nq7.th.jpg

http://img99.imageshack.us/img99/3723/im000479oo7.th.jpg

http://img517.imageshack.us/img517/8112/dommarzecvn4.th.jpg

http://img522.imageshack.us/img522/451/im000489lz4.th.jpg

 

tak było w trakcie:

 

http://img522.imageshack.us/img522/439/im000957zm3.th.jpg

http://img522.imageshack.us/img522/8462/obraz105pv9.th.jpg

 

pozdrawiamy wszystkich "chcących inaczej" :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, my też bedziemy miec mur pruski :D Jednak nasz dom nie bedzie wiejską chalupą ale XIX w. domem miejskim- parter z recznie robionej cegly z zaoblonymi oknami, piętro mur pruski , dach dwuspadowy z wykuszem na szczycie. Podrzezbiane krokwie i szpice lączące dwie polacie dachu. Drewniany podrzezbiany ganek i drewniany zadaszony taras- na wzór sopocki :) Cale wakacje pstrykalam foty na zulawach, kaszubach i w gdansku oraz sopocie :) Znajomi nie mogą sie nadziwic naszemu projektowi, ale my jesteśmy zachwyceni :) Tylko jedna sprawa nas martwi- nie chcemy imitacji z belkami na ścianie, tylko marzy nam sie ściana z belkami w tynku, jak "prawdziwy mur"- tylko jak to zrobic? Trudno chyba ciąc welnę mineralną , by w niej zglebic drewno? A może macie inny patent? Mur pruski z prawdziwego zdarzenia nie wchodzi w gre- budujemy dom energooszczędny i szkielet ryglowy odpada.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jedna sprawa nas martwi- nie chcemy imitacji z belkami na ścianie, tylko marzy nam sie ściana z belkami w tynku, jak "prawdziwy mur"- tylko jak to zrobic? Trudno chyba ciąc welnę mineralną , by w niej zglebic drewno? A może macie inny patent? Mur pruski z prawdziwego zdarzenia nie wchodzi w gre- budujemy dom energooszczędny i szkielet ryglowy odpada.

 

najbardziej bliski przykład na jaki się natknąłem w to umieszczanie drewna w warstwie styropianu - no ale to też imitacja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jedna sprawa nas martwi- nie chcemy imitacji z belkami na ścianie, tylko marzy nam sie ściana z belkami w tynku, jak "prawdziwy mur"- tylko jak to zrobic? Trudno chyba ciąc welnę mineralną , by w niej zglebic drewno? A może macie inny patent? Mur pruski z prawdziwego zdarzenia nie wchodzi w gre- budujemy dom energooszczędny i szkielet ryglowy odpada.

 

najbardziej bliski przykład na jaki się natknąłem w to umieszczanie drewna w warstwie styropianu - no ale to też imitacja...

 

No wlaśnie, styropian :cry: a my chcemy izolować welną i pomysl, by parter byl w welnie, a piętro w styropianie nie jest chyba najlepszy :cry: A przy okazji- jakiego rodzaju drewno zamierzacie zastosować na belki naścienne? I czy chcecie kupic je już zaimpregnowane na czarno, czy dopiero sami bedziecie to robic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jedna sprawa nas martwi- nie chcemy imitacji z belkami na ścianie, tylko marzy nam sie ściana z belkami w tynku, jak "prawdziwy mur"- tylko jak to zrobic? Trudno chyba ciąc welnę mineralną , by w niej zglebic drewno? A może macie inny patent? Mur pruski z prawdziwego zdarzenia nie wchodzi w gre- budujemy dom energooszczędny i szkielet ryglowy odpada.

 

najbardziej bliski przykład na jaki się natknąłem w to umieszczanie drewna w warstwie styropianu - no ale to też imitacja...

 

No wlaśnie, styropian :cry: a my chcemy izolować welną i pomysl, by parter byl w welnie, a piętro w styropianie nie jest chyba najlepszy :cry: A przy okazji- jakiego rodzaju drewno zamierzacie zastosować na belki naścienne? I czy chcecie kupic je już zaimpregnowane na czarno, czy dopiero sami bedziecie to robic?

 

w moim przypadku jako, że ma to być rozwiązanie "tymczasowe" do 5-6 lat na ścianie, zostaną zamówione deski sosnowe w tartaku, drewno powietrzno-suche. Potem zostaną 4 stronnie przestrugane przez stolarza i potraktowane zostaną drewnochronem - dwukrotnie ale to juz wykonam osobiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...